2019. július 16.
Mecklenburg-Elő-Pomeránia tartomány székhelye Rostock, az egyik legfontosabb hanza kikötőváros volt Észak-Németországban, a Balti-tenger partján. Évek óta tervezgetjük, hogy jó lenne Berlinnél északabbra is körbenézni, ellátogatni az Északi- és a Balti-tenger partjára, főleg, hogy személyesen is megtapasztaljuk a strandkosarak hangulatát. Erre nem is lehetett jobb választás elsőre, mint a strandkosár szülővárosa, Rostock és Warnemünde.
Utazás Rostockba
Nyáron általában mi az északabbra fekvő úti célokat preferáljuk, több okból is így alakult ez ki az elmúlt években. Korábban ezt a kérdést feszegettem egy blogbejegyzésben: “Északi városlátogatások nyáron?” Talán többen egyet is értetek velem, az biztos, hogy nekünk ismét sikerült egy főszezonban gazdaságosan kihozható, csodaszép utazást megvalósítanunk. Most egy gyerekkori vágyam megvalósítása került sorra a Balti-tenger partján, amely magában foglalta Rostock városát, és amennyire messzi célpontnak tűnik, annyira kellemes néhány órás utazással kivitelezhető volt.
Budapestről Berlinbe repültünk a Ryanair jóvoltából. Hihetetlen, hogy milyen kedvező árakat találtunk a nyári időszakban, már csak ezért is biztosak voltunk benne, hogy ebbe az irányba fogunk elindulni. Másfél óra alatt Berlinben voltunk, ahonnan egy három órás buszozás következett a FlixBus-szal Rostock Hauptbahnhof-ig, azaz a vasútállomása melletti buszpályaudvarig. Berlinben még egy kávéra és egy gyors reggelire is volt időnk, és hála a német precizitásnak összességében kicsit több, mint 7 óra alatt meg is érkeztünk, és belevetettük magunkat Rostock felfedezésébe, bár leginkább még csak a hangulatát igyekeztünk átvenni.
Közlekedés Rostockban
Rostock nem kicsi város, de ha pár napot töltesz itt, mint turista, akkor leginkább az óvárosban fogsz mozogni, illetve ennek közelében érdemes szállást is foglalni. Ennek alapján tehát a vasútállomástól, buszpályaudvartól kell eljutnod a szállásodig, és kész. Az óváros ugyanis a városközpont minden szempontból, amely gyalog könnyen és rövid idő alatt is bejárható. Nyilván attól függően hol helyezkedik el a szállásod, használhatsz buszt, villamost, melyre a megállóban lévő automatákban tudsz jegyet venni. Egységesen 2,30 EUR volt a menetjegy, illetve 6 EUR a napijegy. Én leginkább egy kényelmes cipőt javasolok, és irány Rostock! A Hauptbahnhoftól a Neuer Marktig, ami az óváros főtere az 5‑ös vagy a 6‑os villamossal 5 – 7 perc alatt el lehet jutni, innen végigsétálva a Kröpelinerstrassén már majdnem mindent láttunk is.
Szállás Rostockban
Bevallom, ettől féltem a legjobban. Egyrészt szinte utolsó pillanatos foglalás volt, másrészt pedig nagyon jó helyen jó áron. Azt tudni kell, hogy Rostock sem tartozik az olcsóbb városok közé, és mivel nem volt helyismeretünk, google térkép segítségével próbáltuk behatárolni, hogy merre lenne ideális találni valamit a mi anyagi kereteinkhez mérten. Nem volt egyszerű feladat. Utólag nem is nagyon értem, hogy sikerült, és miért volt ilyen kedvező árú a többihez képest, már ami szabad volt ebben az időpontban.
Végül a Booking.com-on foglaltunk, természetesen helyszíni fizetés mellett. A választásunk az “Aalreuse Hotel“ garni nevű helyre esett. Rendben, nem egy 4‑csillagos hiper-szuper szálloda, de egy nagyon jó fekvésű, tiszta, modern berendezésű, korrekt szálláshely. Olyan, mint egy társasház, csak nem komplett lakások állnak rendelkezésre, hanem szobák fürdőszobával. A recepció a mellette lévő utcán egy irodai üzlethelyiségben található, mert mint kiderült, még egy hasonló szállás tartozik hozzájuk, illetve vendégtájékoztatással, programkiajánlással is foglalkoznak, valamint egy nagyon kedves kis étterem is a tulajdonosoké a melletük lévő sarkon. A reggelit – kifogástalan, bőséges – itt tudtuk elfogyasztani. Az elhelyezkedéséről még csak annyit, öt méter választotta el a Kröpelinerstrasse-tól, azaz a sétálóutcától az óváros szívében; a sétálóutcán pedig jobbra fordulva 2 perces séta volt a Neuer Markt, a főtér a villamosmegállóval. Kívánni sem kívánhattunk volna jobbat! Már első látásra tudtam mikor megérkeztünk, szeretni fogom ezt a helyet.
Látnivalók és élmények Rostockban
Itt készülünk egy kis meglepetéssel, nemsokára mutatom, kövessétek a blogot! Addig is pár szóban azért összefoglalnám és megosztanám veletek az élményeinket, érzéseinket egy rostocki városnézéssel kapcsolatban.
Rostock látnivalói igazából az óvárosi részen helyezkednek el, illetve a kikötőbe érdemes még elsétálni. Azt hiszem, nyugodtan kijelenthetem, hogy amolyan nyugodt, kellemes tempójú egy napos városnézés alatt fel lehet fedezni. Nekünk mondjuk a hangulata miatt több időt is jólesett itt eltölteni, kávézgatni és fotózni. Ha megnézitek térképen, ti is megláthatjátok, hogy igazán nincsenek távolságok, vannak viszont gyönyörű házak, eldugott kis szobrok, kertek, kincsek, amik miatt jó ha nyitott szemmel jártok.
Amit látni kell, és nekünk is ezek voltak az első lépéseink a városban, az a Neuer Markt, piactér a városházával és a sétálóutca, Kröpelinerstrasse a másik végén található Kröpeliner Tor-ral. Ezeket és a köztük fellelhető Egyetem épületét az Universitätsplatz-cal már első nap tüzetesen végigjártuk, az utóbbi téren térzenét hallgattunk, és csak élveztük a város lüktetését. Következőkben Rostock három neves templomának mindegyikét (St Nikolaikirche, St Petrikirche és a St Marienkirche) megtekintettük, illetve az egykori városfal mentén is tettünk egy sétát mielőtt a kikötőben időztünk volna.
Itt Rostockban is megcsapott már érkezéskor az az északi hangulat, a békés légkör, a tisztaság, a kevésbé zsúfolt utcák, szerintem dugó sincs a városban, egyetlen egyszer sem tapasztaltuk egyetlen napszakban még hétköznap sem. Lelassultunk, ahogy a várost is kicsit álmosnak éreztük, néha mintha kihalt lett volna, mint mondjuk Siófok szezonon kívül. Hozzáteszem azonban, nagyon élveztük minden percét, és a néha-néha szemerkélő vagy éppen ránkzúdult esőtől sem riadtunk vissza.
Kirándulás Warnemündébe
Ha Rostockba látogat az ember, akkor nem maradhat ki, hogy ellátogasson a Balti-tenger partjára, és azon belül is Warnemündébe. Warnemünde tulajdonképpen Rostock egyik városrésze, mivel 1323-ban megvásárolta a kis halászfalut a város, hogy közvetlen összeköttetése legyen a tengeri kereskedelem miatt. Az évek folyamán egy nagyon kellemes hangulatú üdülőhellyé vált, 3 kilométer hosszú és 150 méter széles homokos tengerpartjával és az elmaradhatatlan strandkosarakkal. Nem vitás, a fő úti célunk ez az élmény volt, amelyről bővebben is olvashattok, illetve megnézhetitek fotóinkon a “Gyermekkori álomból felnőttkori valóság: Warnemünde” c. blogbejegyzésben.
Rostockból nagyon könnyen megközelíthető, a Hauptbahnhofról, a vasútállomásról indul az S‑Bahn S1, 2, 3 jelzéssel, de ki is van írva célállomásként Warnemünde. Napközben viszonylag sűrűn 10 – 15 percenként járnak a budapesti HÉV-hez hasonló, de sokkal jobb színvonalú vonatok, amelyekkel kb. 20 perc alatt Warnemünde vasútállomásán van az ember. Innentől csak pár lépés, és a kikötőben illetve a jellegzetes régi házak közt találjuk magunkat. Visszafele szintén S‑Bahn-nal közlekedhetünk, nemcsak a közvetlen Rostockba induló szerelvények, hanem a Güstrow jelzéssel közlekedők is áthaladnak Rostockon. A menetjegy 2,30 EUR; ha a városban még közlekedtek, mondjuk a szállásra villamossal mentek, – ahogy mi is tettük – akkor megéri napijegyet venni. Egészen késő estig járnak, így amennyiben itt vacsoráznátok, vagy csak délutáni, esti programként lenne rá időtök, akkor is vállaljátok be nyugodtan. Nekünk szerencsénk volt, épp a Warnemünde Woche kezdete beleesett az ott tartózkodásunk idejébe, így koncertet is hallgattunk a Teepottnál, illetve teszteltük a Rostocker nevű helyi sört. Ez egyébként Warnemünde egyik legnagyobb vonzereje, eseménye minden éveben július elején, a másik pedig augusztusban a Hanse Sail vitorlásverseny.
Mindenkinek ajánlom Rostockot Warnemündével együtt, de főleg azoknak, akik szeretik az északi mentalitást, vagy akik szintén szeretnék látni, kipróbálni a híres strandkosarat. Erre biztos, hogy a legjobb hely – és talán a legköltséghatékonyabb választás is – a Balti-tenger partja.
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában