2017. július 30.
Van egy olyan érzés sokakban, mikor először látogatnak Portugáliába, hogy annyi minden van itt, nem is tudom, hol kezdjük és merre induljunk tovább. Mindent látni szeretnénk, mindent megtapasztalni, de persze ez szinte lehetetlennek ígérkezik egy átlagos utazás alatt. Aki szereti a változatosságot, a városnézéseket részesíti előnyben a tengerparti pihenéssel szemben, kíváncsi Portugália két legnagyobb városára és nem tud választani közülük, azoknak ajánlom ezt az úti tervet, mely tíz napja során mindent érintünk, amit látni kell.
0. nap: Lisszabon érkezés
Mi a wizzair járatával érkeztünk a portugál fővárosba valamivel este 7 óra után. Túl sok mindent így nem terveztünk, gondoltuk, találjuk meg a szállodánkat és mérjük fel a környéket, valamint egy gyors bevásárlást ejtsünk meg. Egy vacsora sem volt mellékes, amelyből végül egy pastel de nata és gyümölcsök lettek a szobánkban elfogyasztva térkép böngészése közben. Igyekeznünk kellett így is, mivel a boltok este 10-kor zártak, ezt jó tudni annak, aki nem ragaszkodik az éttermi vacsorákhoz.
Szállásunk a Saldanha metróállomás közelében, a Hotel IBIS Lisboa Centro Saldanha volt, melyet a rózsaszín metróval könnyen meg lehet közelíteni, 10 megálló és 20 perc a távolság. Első dolgotok legyen a reptéren, pontosabban a metró kapuknál, hogy megváltjátok a viva viagem card-ot. Ez egy feltöltős kis plasztik kártya, amellyel használni lehet minden közlekedési eszközt, igen, még a híres 28-as sárga villamost is. Ennek használatával olcsóbbra jön ki egy út, mintha egyesével vásárolnád meg a menetjegyeket, és mivel Lisszabon nagy város, tényleg fogsz tömegközlekedést használni egyszer-kétszer, ez a legideálisabb megoldás.

1. nap: Lisszabon városnézés
Az ismerkedést Belém és délután, este a belvárossal kezdjük.
A képeslapokról, fotókról jól ismert a Felfedezések emlékműve, mely Lisszabon egyik szimbóluma, illetve a Belém-torony Belém városrészben, így a város felfedezését itt kezdjük. Itt található még a Jeronimos kolostor is, melyet I. Mánuel király emeltette Vasco de Gama tiszteletére és ez a városrész az, ahonnan a felfedező utak elindultak.
Eljutás a Cais do Sodré vasútállomásról a Cascais – Estoril irányában közlekedő vonattal, melynek harmadik megállója közvetlenül a hajóállomás, ahonnan már jól fotózható az emlékmű.
A belémi látnivalók sorát a Jeronimos-kolostornál zárjuk, így a közvetlen mellette található villamosmegállóból a 15-ös villamossal visszajutunk a belvárosban, a Praca do Comérciora.
Ez turisztikailag a város egyik, ha nem a legforgalmasabb tere, vízpartjával kedvelt délután, esti pihenőhely. Itt található a Lisboa History Centre vagyis a Kulturális Központ és megszemlélhetjük az Augusta kaput. Átsétálva alatta a Rua Augsta-ra érünk, amely elvezet a Rossio térig és közben felfedezhetjük a Baixa városrészt. A Rossio pályaudvar, mellette a Nemzeti Színház után tovább a Martim Moniz tér fele vesszük az irányt és a naplemente itt ér a Castelo de Sao Jorge-ben elmerengve.






2. nap: Lisszabon – Estoril
Lisszabon meredekebb része jön ma, a Castelo de Sao Jorge, a Sé de Lisboa és a Bairro Alto látnivalói, illetve utazzunk a híres 28-as villamossal és örökítsük meg a látványt néhány kilátóteraszról, úgynevezett miradouro-ról.
A 28-as villamos induló állomása a Martim Moniz téren van, ahol az előző napi városnézést befejeztük. Innen feljuthatunk Miradouro de Santa Luzia-hoz, ahonnan a gyönyörű kilátás megörökítése után felsétálhatunk a Castelo-hoz. A látogatást követően a villamos helyett válasszuk a gyalogos sétát a Sé-ig, majd az Alfama negyeddel is megismerkedhetünk. Ajánlom, hogy a Martim Moniz téren a 12-es villamossal utazzunk fel a kilátóteraszig, majd itt a Sé után is felszállhatunk a 28-as villamosra, mely átvisz bennünket a Bairo Alto városrészbe, ahol a napot folytatjuk.
Leereszkedni az Ascencor da Bica nevű siklót válasszuk, mely szinte közvetlen a Time Out Ribeira Market-hez visz és a Cais do Sodré állomáshoz. Innen tegyünk egy kirándulást Estoril-ba, a tengerpartra vagy Cascais-ba. Az estoril‑i naplemente a homokos parton ülve felejthetetlen élmény és a kivilágított híres Casino az előtte elterülő parkkal örök emlék.
Estoril és Cascais is a viva viagem card-dal használható vonattal elérhető, melyek egész nap gyakran közlekednek a városok közt.









3. nap: Sintra – Cabo de Rocha
Lisszabontól 32 km-re fekszik Sintra, a paloták, elegáns villák hazája. A királyi család nyári rezidenciája is Sintra-ban található, és megannyi színes kedves egykori villa ma hotelként, panzióként fogadja a vendégeket. Ajánlott kényelmes és strapabíró cipő erre a kirándulásra!
Lisszabon-ból a Cascais – Estoril városokba közlekedő vonatoknak megfelelő járatokkal lehet ide is eljutni a Rossio pályaudvarról indulva. Sintra‑n belül vegyünk egy napos bérletet a Scotturb busztársaság járataira, melyekkel bejárhatjuk a legfontosabb nevezetességeket, mint a Pena Palace‑t a 434-essel, a Quinta da Regaleira‑t a 435-ös busszal.
Ha jól gazdálkodunk az idővel, ehhez hajnalban induljunk el Lisszabon-ból, akkor Európa legnyugatibb csücskéhez is eljuthatunk innen hozzávetőlegesen 45 – 50 perc alatt. Cabo de Roca nevű sziklaszirt egy világítótoronnyal a 403-as busszal megközelíthető, viszont óránként jár és ha visszafele az utolsót nem érjük el, akkor gond lehet a visszajutással mind Sintra-ba, mind Lisszabon-ba.


4. nap: Utazás Figueira da Foz-ba
Lisszabon és Porto között félúton, az Atlanti-óceán partján található Figueira da Foz, kedvelt hosszú, széles homokos strandja miatt, Európa legszélesebb városi szabadstrandja, és a szörfösök paradicsomaként is számontartott.
Ajánlom a közvetlen busszal való utazást, mely Lisszabonból napi három alkalommal indul a Sete Rios buszpályaudvarról és az út három óra hosszú. A jegy ára sokkal olcsóbb, mint a vonaté, mellyel csak átszállást követően lehet eljutni. Online foglalás lehetséges a RedeExpressos busztársaság oldalán.
Szállásunk a Mercure Hotel Figueira da Foz volt, mely közvetlenül a part mentén helyezkedik el, pazar kilátással az óceánra.
5. nap: Pihenő – Figueira da Foz
Ezt inkább mutatom képeken. Szeptemberben még nagyobb itt az élet, sok a szörfös és még kitűnő az időjárás az óceánparti napfürdőzéshez. A fürdést mindenkinek a saját belátására bízom, na nem a tisztaság miatt, sokkal inkább a víz hőfoka miatt.





6. nap: Kirándulás Coimbra-ba
Figueira-ból óránként indulna vonatok, melyekkel kevebb, mint egy óra alatt el lehet jutni Coimbra városába. Vonatmenetrend a itt elérhető. A város egyeteme az UNESCO Világörökség része és szinte külön város a városban. Az egyetem látogatható különböző túrák keresétben, melyekről az egyetem honlapján tájékozódhattok. A YellowBus hop on hop off városnéző buszt is figyelmetekbe ajánlom, végigvisz olyan helyein is a városnak, amiket gyalog nem biztos, hogy elérnétek. Bővebben tájékozódhattok a YellowBus weboldalán.
7. nap: Utazás Portóba Aveiro‑n keresztül
Aveiro‑t, egykori portugál kikötővárost a “Portugália Velencéjének” is szokták hívni, egy jellegzetes portugál kisváros csatornáival, díszes csónakjaival és szecessziós épületeivel egyedülálló Portugáliában. Könnyen bejárhatjuk gyalog vagy kis színes hajókkal fedezhetjük fel a csatornákon ringaózva.
Figueira da Foz-ból Coimbrán keresztül vonattal a legcélszerűbb a megközelítés. Itt tájékozódhattok menetrendről, árakról. Érdemes esetleg a 7 – 8. napot összevonni és így érkezni Aveiro-ba délután, egy kis megállóval Porto felé. Én az óceánpartot preferálom, de Coimbra is kínál többféle szállást is, esetleg 7. nap a városnézést követően szálljatok meg itt és a délelőttöt szánjátok Aveiro felfedezésére. Amit jó tudni, Coimbra vasútállomásán nincs csomagmegőrző, viszont Aveiro-ban igen, ennek megfelelően készülhettek.
Porto közvetelen vonattal Coimbra-ból megközelítehető, mind áthalad Aveiro‑n, tehát idő és kedv kérdése, hogy megálltok‑e itt. Aveiro és Porto között közlekednek a helyi vonatok is, mint amelyinekkel Lisszabon – Cascais vagy Sintra szakaszon is találunk. Szerezzétek be az Andante card-ot, amely a viva viagem card kék színű megfelelője, működése is ugyanaz. Ennek használatával tudtok Aveiro-ból Porto-ba utazni, majd a városban is később.


8. nap: Porto városnézés
Nem mondom, hogy egy napos város, de Lisszabon-hoz képest egymáshoz közelebb helyezkednek el a nevezetességek, sok mindent be lehet gyalog járni egy hosszú nap során. Amennyiben tömegközlekedést használnátok, arra az Andante card kitűnő, de azt is tudni kell, hogy a metró vonala a történelmi belváros szélén halad, maximum a 22-es villmast érdemes kihasználni. Két vasútállomás van, a vonat először a Campanha‑t érinti, ami a város szélén van, majd a végállomás a központi Sao Bento pályaudvar.
Amit érdmes Porto-ban egy sétával meg nézni, az a Sao Bento pályaudvar fogadócsarnoka, a Sé do Porto, a Ponte Dom Luiz I hídon át a Duoro folyón keresztül a Vila Nova de Gaia városrészbe, ahol a borospincék hangulatás és egy borkóstolást ne hagyjatok ki, majd a híd alsó részén vissza lehet sétálni a Ribeira negyed mindig nyüzsgő életéhez, a Bolsa Palace után a pedig a macskaköves meredek utcákon a Torre dos Clérigos-ig. Innen csak pár lépés a Praca da Liberdade és egy fotózás után a sarkon vissza is értünk a Sao Bento-ig. Lépten-nyomon gyönyörű azulejo-val borított templomokba, házfalakba ütközünk, így érdemes a belvárost tényleg gyalog felfedezni.
Szállásunk az IBIS Porto Centro volt a Bolhao metróállomás közelében, pár perces séta távolságra a Sao Bento-tól.








9. nap: Braga
Porto-tól északra mintegy 50 km-re fekszik Braga, vallási központ és a Bom Jesus do Monte a városon kívül egy domboldalon híres zarándokhely. A gyönyörű parkkal és egy meredek lépcsősorral övezett katedrális méltán lett az UNESCO Világörökség része.
Porto-ból a helyi vasúttal jó egy óra alatt lehet eljutni Braga-ba, melyhez az Andante card-ot használhatjátok. Braga vasútállomása előtt megáll több helyi járatú busz. Ahhoz hogy a Bom Jesus-hoz eljussatok a 2‑es járat a megfelelő, jegyet a sofőrnél tudtok váltani,visszafele pedig ugyanezzel a busszal a városközpontig utazzatok, ahol amennyiben idő engedi, tegyetek egy hangulatos sétát. A busz negyedóránként közlekedik, s indulás előtt a pályaudvari kijelzőkön tájékozódjatok a vonatok menetrendjéről vissza Porto-ba, bár elég sűrűn indulnak.





10. nap: Porto és hazaút
A wizzair üzemeltet Porto – Budapest járatot, mellyel a hazautat tettük meg. Az esti indulásnak köszönhetően jut még egy bő fél nap a városra. Ebben az időben érdemes a Bolhao környékén bolyongani egyet és az utolsó szuveníreket megvásárolni. Ha szeretitek, akkor ajánlom a Bolhao piacot felkeresni, igazi kuriózum.
A lila metró megy a repülőtérre a városból, ennek a Bolhao és Trindad megállói vannak a központban, de elég ritkán közlekednek, így tervezzétek előre meg az indulást.
A fenti útvonal és programterv teljes mértékben megvalósítható, tapasztalatainkon nyugszik és persze nem teljes, megannyi látnivaló van még Portugáliába, de tíz nap alatt egy első látogatás alkalmával szerintem ezek mindent megadnak az utazónak.
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában