2019. április 28.
Kiválasztottuk az úticélt, van egy szépen kidolgozott majdhogynem kész útitervünk, így itt az ideje, hogy foglaljunk is. Hogyan foglalunk repülőjegyet, mit veszünk figyelembe szállásfoglaláskor, vagy hogy milyen foglalási szokásaink vannak, amelyeket ti is alkalmazni tudtok, hogy egyedül is megszervezhessétek utazásotokat, és minél gazdaságosabban megvalósítsátok azt? Ebben a blogbejegyzésben a mi foglalási tippjeinket, tapasztalatainkat gyűjtöttem össze.
Repülőjegy foglalási tippek Európán belül
Manapság nem olyan kiváltáságos és luxus repülővel utazni, főleg nem Európán belül. A fapados légitársaságoknak köszönhetően pár óra alatt, néha egész hihetetlen áron elérhetjük álmaink utazási célpontját. Sokszor még itthon isszuk a reggeli kávénkat, a vacsorát pedig már akár a tengerparton egy kiadós lubickolás után költjük el valamely mediterrán országban vagy éppen aktuális kedvenc városunkban északon egy felfedező séta után. Igen, mi is többségében ezeket vesszük igénybe, és ezen légitársaságok árait, újabb úticéljait figyeljük szüntelenül. Nézzük csak, mi mit és hogyan csinálunk, hogyan foglalunk!
Hírlevél feliratkozás, Social media követés
Először is, ajánlom, hogy iratkozzatok fel a különböző légitársaságok hírleveleire, kövessétek facebook oldalukat, így biztos nem maradtok le egy-egy jó lehetőségről. Valóban elsők közt értesülhettek az aktuális promóciókról. Én a hagyományos légitársaságoknál is jó ötletnek tartom, bár ők sokszor inkább tengeren túli útjaikra helyezik a hangsúlyt. Volt azonban olyan tapasztalatom is, hogy már a feliratkozáshoz kvázi köszönetképp egy kisebb kedvezményt biztosítottak az első repjegy foglalásánál bizonyos idő intervallumon belül.
Tájékozódj foglalás előtt, hogyan spórolj
Az egyre nagyobb versenyhelyzet a fapadosoknál sokszor egészen elképesztően jó árakat eredményezhet bizonyos úti célok esetében. Én két dologra szeretném felhívni ilyenkor a figyelmeteket, amit én is mindig számításba veszek.
Az egyik, hogy az ilyen légitársaságok az alapszolgáltatásért, tehát az egyén A pontból B pontba történő utaztatásáért kérik a repülőjegy árát, minden más, mint a poggyász, a speciális ülőhely, stb. plusz pénz. Ezért tudják a repjegy árakat alacsonyan tartani, hisz az, hogy ablaknál ülsz vagy igénybe veszel bármilyen fedélzeti plusz szolgáltatást, az a te egyéni szükségleted, ezért más, akinek nincs rá igénye, miért fizessen többet? Szerintem ez érthető, és egyértelmű kellene, hogy legyen. Megvan minden társaságnak az utazási szabályzata, poggyász szabályok, így ennek megfelelően eldöntheted, hogy igénybe veszed vagy sem. Amit én ajánlok, hogy mérlegelj, tudd, hogy neked mire van szükséged, és ennek fényében azt, hogy miért mit vársz cserében. Amit én mindig megfontolok, hogy kell‑e tényleg feladott poggyász vagy elférünk‑e egy kéziben. Igen, még én is hajlamos vagyok néha többet pakolni a kelleténél, de valóban szükséges‑e az egész lakást vinni. Európán belüli járatok esetében spórolhatunk az ülésválasztáson is. Nem gondolom, hogy egy-két órát ne lehetne kibírni anélkül, hogy a párunk mellettünk üljön, hanem egy sorral arrébb. Én az utóbbi időkben amúgyis végigalszom a repülőutat, így mi ezt a sorsra bízzuk.
A másik, amit érdemes kiszámolni, kicsit jobban utánajárni a dolognak foglalás előtt, az az érkezési reptér elhelyezkedése. A fapados járatok több város esetében nem a központi, városi repteret használják gazdaságossági okokból, hanem a távolabb eső kisebb repteret. Ilyen esetekben érdemes foglalás előtt utánajárni, hogy milyen eljutási lehetőségek vannak az adott célállomásra, mennyibe kerül a transzfer, a taxi, és hogy mikor érkezik vagy indul a gépünk, milyen transzferidőkkel és lehetőségekkel kell számolnunk. Vannak olyan eshetőségek, hogy az amúgy nagyon olcsó repülőjegy már nem is lesz annyira kifizetődő, így ez az a pont, amikor érdemes rákeresni a hagyományos légitársaság járataira is, mert előfordul, hogy jobb áron és jobb feltételekkel tudjuk megvalósítani az utazást.
Repülőjegy foglalásnál előny a rugalmasság
Az utazás tervezési folyamatát bemutató blogbejegyzésemben már kitértem arra, hogy a mi jelszavunk a rugalmasság. Ezt szeretném itt is kihangsúlyozni, mivel nem keveset lehet vele spórolni egy-egy repülőjegy foglalásánál. Érdemes időszakot megadni magunknak, és azt mondani, nem baj, ha nem szombattól szombatig tart a nyaralás, hanem keddtől keddig például. Vagy, ami nálunk szokásos, hogy megvan az úticél, és figyeljük a repjegyek alakulását, s ha találunk olyant, ami az anyagi kereteknek megfelelő, nem habozunk a foglalással. Szinte minden oldalon lehet havi, éves naptárnézetben keresni, amely segítség lehet ebben a szituációban. Régebben volt egy olyan elfogadott elv, hogy két hónappal az utazás dátuma előtt a legjobb foglalni, ilyenkor találni a legjobb áron a repülőjegyeket. Szerintem ez ma már kevésbé igaz, de tény, hogy 1 – 1,5 hónappal előtte szoktunk mi is nagyjából foglalni, viszont előfordult már, hogy sokkal borsosabb áron, mint két héttel később lett volna vagy 2,5 hónappal korábban volt ugyanazokon a dátumokon. Én azt tanácsolom, döntsd el mennyit szánsz rá, és foglalj, ha találsz azon az áron!
Egy apró észrevétel még eszembe jutott: a péntek-szombati indulás és a vasárnapi visszaút Budapestet tekintve szinte kivétel nélkül magasabb árkategóriába esnek főleg a frekventált úticélokat nézve. Szerencsés ilyenkor egy csütörtök-szombat, vagy ha belefér hétfői hazaútban gondolkodni például hosszú hétvégék tervezésénél.
Nem utolsó dolog, hogy ha naponta rákeresünk a kívánt repülőjegyre, akkor ezt inkognító üzemmódban tegyük, mivel az árakat a sokszori kereséssel feljebb tornázhatjuk, és más-más keresőben újrakereséskor is jobb árat adhat ki a rendszer.
Gondoljátok át azt a lehetőséget is, hogy kombináljátok a légitársaságokat. Nem biztos, hogy mindig, minden útvonalon és dátumon az adott társaságé a legolcsóbb. Vannak olyan úticélok, amelyeket – szerencsére – repül mondjuk a wizzair és a ryanair is, így előfordulhat, hogy a kiutzás időpontjában az egyiknél találtok jobb áron repülőjegyet, a hazautazást tekintve pedig a másiknál. A fapadosoknál ez egy nagy előny, hogy utanként veszed meg a repülőjegyet, és nem oda-vissza útra.
A kombinálást lehet akár másik város, másik reptér értelemben is használni. Ha a csillagtúrák helyett a két állomásos, vagy akár több megállós utazás is szóba jöhet, akkor még több alternatíva között kereshettek, és még valószínűbb, hogy gazdaságosan megvalósíthatjátok az utazást. Mondok egy példát, ami velünk megtörtént. Mikor Portugáliába utaztunk, Lisszabon volt a cél. A tervezés során rájöttünk, hogy Porto is belefér az időnkbe, az anyagi keretünkbe, és ha már arra járunk, nem akarjuk kihagyni. Úgy terveztük ezért, hogy Portoba repülünk és visszafele pedig Lisszabonból indulunk Budapestre. Így két útvonalon nézegettük a repülőjegyeket, amelyek egyre csak kúsztak felfele árban. Aztán jött az ötlet, mi lenne, ha fordított sorrendben is megnéznénk? Végülis ugyanazt látjuk, csak más napi sorrendben. Ennek köszönhetően töredék áron jártuk be Lisszabontól Portoig Portugáliát.
Ajánlott weboldal, applikáció
Szinte kivétel nélkül az adott légitársaság saját honlapján a legérdemesebb foglalni. Mi mindig ezt használjuk, illetve a wizzair esetében, a wizz discount club tagsági előnyeit érdemes átgondolnia mindenkinek, aki egy évben legalább háromszor utazik. Azoknak már minden további nélkül megéri a befektetett összeg.
Egy tipp, ha a rugalmasságra vonatkozót megfogadjátok. Bizonyos desztinációk esetében érdemes az árakat, de eleve az indulási, érkezési időpontokat is összehasonlítani a közelben található repülőterekről induló járatokéval. Bécsből például sokszor találni jobb áron, vagy eleve olyan célpontra induló járatot, amelyet Budapestről közvetlenül nem tudunk elérni. Amit a legutóbbi időkben tapasztaltam például, hogy ugyan Budapest-Málta útvonalat repüli a wizzair és a ryanair is, de áprilistól már a wizzair Debrecenből is, és találni akár főszezonra is innen „nevetségesen olcsón“ repjegyeket. Aki vállalná a nem budapesti indulást, annak ajánlom az azair honlapon való böngészést, ahol beállíthatjuk a célállomást, megadhatjuk rugalmasan a kiinduló és célállomást is, és kilistázza növekvő sorrendben a repülőjegyek elérhetőségét. Könnyű, egyértelmű a használata magyar nyelven elérhető beállításokkal.
Mobil applikációk közül én nemrég találtam rá a „Hot Flights“ nevű alkalmazásra, amely szintén magyarul könnyen használható szűrési feltételekkel kilistázza az aktuálisan elérhető repülőjegyet a hagyományos légitársaságok járatait is figyelembe véve. Egyelőre bartákozom vele, de elsőre tetszik.
Őszintén szólva, nem gondoltam, hogy ennyi mondanivalóm van a repjegyfoglalással kapcsolatban, ennyi mindenre odafigyelünk és ennyi energiát belefektetünk, mint ahogy leírtam. Nekem valahogy ezek úgy érzésből jönnek, kicsit automatikus lépések. Azonban bízom benne és remélem, hogy akad köztetek olyan, akinek egy kis segítséget, támpontot nyújtok ezzel a blogbejegyzéssel, és nem bánjátok, hogy ilyen hosszúra sikeredett!
Emiatt viszont szeretnék a szállásfoglalásnak, az azzal kapcsolatos szokásainknak, tippjeinknek is egy külön blogbejegyzést szentelni. Szerintem ezzel kapcsolatban is van mit mondanom, mesélnem, és hátha tudok egy-két hasznos ötletet is adni.
Így hát tartsatok velünk, a #kalandlista tippek, trükkök IV. részében erről lesz szó!
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában