2020. szeptember 06.
Fontos dátum lett számunkra 2020. augusztus 6. Napra pontosan egy hónappal ezelőtt kezdődött az azori-szigeteki utazásunk a covid-19 világjárvány idején. Magáról az utazásról, hogy hogyan éltük ezt meg, egy korábbi bejegyzésemben részletesen írtam; a linkre kattintva elolvashatjátok.
Most, a jelenlegi bizonytalan helyzetben a két hét élményeiből rengeteget töltekezek, számtalan élmény csal mosolyt az arcomra mikor visszaemlékezek, és a fotóinkon, videóinkon keresztül egy kicsit újra átélem Sao Miguel hangulatát, az azori kalandjainkat.
Tartsatok ma velem, szemezgetek ezekből néhányat az #emlékmentés részeként!
1. Tea kilátással
Az azori teáról már ódákat hallottam Azori Éden Ritától, így nem volt kérdés, hogy szeretném közelebbről is szemügyre venni a híres teaültetvényeket, és megkóstolni a különleges azori teát.
Azt tudjátok, hogy Európában mindössze három helyen találni teaültetvényt? Egy kis angliai városban és Szocsi mellett a Fekete-tengernél, illetve itt Sao Miguel szigetén, az Azori-szigeteken. A narancstermesztést váltotta fel a teaültetvények sora, és az Indiából, Kínából, Brazíliából érkező teafajták keveredtek azorivá.



Mi két híres, egymástól pár kilométerre található teaültetvényt és ‑gyárat látogattunk meg; egyik a sziget legrégebbije, az 1883 óta szünet nélkül működő Chá Gorreana, a másik pedig a Porto Formoso kis partmenti település domboldalán elhelyezkedő Chá Porto Formoso. Mindkét hely fantasztikus hangulattal bír, rendkívüli történettel.
A kedvencem leginkább a teraszáról nyíló páratlan kilátás miatt a Chá Porto Formoso lett, hiszen itt egy elfogyasztott tea mellé az elénk táruló látvány a hortenziákkal körülvett tea ületetvény soraival, mögöttük a végtelen óceánnal, hihetetlen élmény és egyben szinte leírhatatlan érzés kerít hatalmába.

2. Bakancslistánkon pipa: hortenzia fotóalbum
Az Azori-szigetek nevét hallva lelki szemeim előtt rögtön hatalmas, színes virágok, virágba borult bokrok jelennek meg. Hortenziák. Én – amióta csak ismerem Azori Éden Ritát – erre asszociálok.
A hortenzia alapvetően az Azori-szigetek szimbóluma, ezt mindenütt tapasztaltuk is. Azt azonban érdemes tudni, hogy nem őshonos a szigeteken; egyesek szerint az Amerikából bevándorlók hozták magukkal, mások szerint Ázsia keleti részéről származik. Rengeteg színben fellelhető, de talán a leggyakoribb a kék, a fehér, a rózsaszín. Mindez a talaj összetételétől függ, vagyis mennyire savas és mennyire gazdag alumíniumban.






Hihetetlen nagy öröm volt számomra, hogy szinte teljes szépségükben megvártak minket így augusztus elején, közepén, ugyanis a virágzásuk május második felétől augusztusig várható. Ennek köszönhetően egy pipa kerülhetett a bakancslistánk egyik tétele mellé, és elkészülhetett egy csodás hortenzia fotóalbumunk.
3. Terra Nostra Park “dzsungeltúrája”
Sao Miguel szigetének keleti felén Furnas a legkedveltebb gyógy- és üdülőhely. A szunnyadó vulkán kráterében található kis település gazdag termálfürdőkben, melyek közül az egyik legnépszerűbb medence a híres Terra Nostra Parkban található. Látogatásunk során természetesen erre is kíváncsiak voltunk, no meg a nagyjából kétezer növényre, természeti csodákra.
A Furnas-völgyben több mint kétszáz éve létezik ez a botanikus kert, amely egy jótékony hatású vízrendszer közepén terül el. 1775-ben Thomas Hickling, aki később Sao Miguel tiszteletbeli amerikai konzulja lett, egy faházat építtetett a ma is látható központi medence partján; nagyjából itt kezdődött a ma 12,5 ha nagyságú, mesés park története.
A park, vagy nevezhetjük botanikus kertnek is, 8 EUR belépődíj ellenében látogatható, amely a sétautakkal tartkított teljes terület bebarangolása mellett a termálmedencék, jaccuzik használatát is magában foglalja.
A termálmedence sárgásbarnás színét és orrfacsaró illatát a víz magas vastartalma okozza, de jótékony hatással van a reumás megbetegedésekre. A rendelkezésünkre álló idő rövidsége miatt ennek kipróbálását mi most kihagytuk, de a parkot lényegében sikerült bejárnunk valamivel több, mint három óra alatt.











A kedvenc részem az “állatkert”, ezt semmiképp nem szerettem volna elmulasztani felkeresni, és nem is csalódtam benne. Emellett az egész park egy kis dzsungel jellegét öltötte magára, fantasztikus élmény volt a tavak, patakok és égbe törő egzotikus fák alatt sétálgatni. Bevallom, tényleg ellazított a folyamatosan már-már fejfájást okozó járvánnyal kapcsolatos hírek után.
4. Furnasi főtt kukorica
Furnasban hódoltunk a helyi gasztronómiai élvezeteknek is. Az első, kicsit furcsának és valódi kuriózumnak titulált élményünk a furnasi főtt kukorica volt.
Sokan mondhatjátok, hogy egy főtt kukoricában mi lehet olyan nagy szó? Hát ízében valóban én sem éreztem különlegességet mikor megkóstoltam, de amikor megtudtam és a saját szememmel láttam, hogyan készül, na az már érdekesség volt a javából.
A Furnas-völgyben az egyik látványosság a mai napig aktívan fortyogó, bugyogó forró víz, amely hatalmas gőzfelhőkkel már messziről felhívja magára a figyelmet. Az úgynevezett fumarolák, vulkáni lyukak, amelyek sokszor nem éppen kellemes illatot is árasztanak magukból, amellett hogy kihagyhatatlan látnivalók, ennek a bizonyos furnasi főtt kukoricának az elkészítésében is szerepet játszanak. A kukoricacsöveket ugyanis ebben, egy ilyen forró vízzel teli medencében főzik, ott a természetes lelőhelyén. Na így már értitek miért kuriózum?

5. Gasztrokörkép kedvence: Bolos Levedos
Nem mehetek el szó nélkül, ha Furnas gasztronómiájáról beszélünk, a Bolos Levedos péksütemény mellett. Ha őszintén kell véleményt írnom róla, – és miért ne kéne vagy ne tenném ezt – akkor nem kertelek: eszméletlenül bejött és kétpofára ezt zabáltam, sajnos.
Mit nekem cozido, amelyet tényleg megkóstol az ember, ha itt jár, sőt még a fumarolákat is felkeresi az élményért, hogy lássa amikor ezt az egytálételt kiemelik onnan (mi is részesei voltunk), de nálam lekörözni nem tudta a Bolos Levedos‑t. A helyiek gyakran emlegetik édes kenyérként vagy portugál muffinként (na arra aztán nagyon nem hasonlít), fogyasztják lekvárral de akár ananásszal és kolbásszal reggelire, nekem leginkább frissen, puhán, önmagában jött be és bármikor meg tudtam enni. A hazai piacon kapható péksütemények közül nem igazán tudom semmihez sem hasonlítani, de talán pont ez a jó benne, egyedi ízélmény. Most visszagondolva, jobban is jártam így, hogy nincs itthon párja, nem lenne szerencsés hosszabb távon ezen a finomságon élni.

6. Életem első éjszakai csillagfotózása
Blogunk állandó fotósa, Gyula imádja a csillagászatot, az űrkutatás tudományát, és hát mellette fotózás szempontjából sem izgalom- és élménymentesek a napjaink. Kiderült utazásunk alatt, hogy az Azori-szigeteket illetően nagy álma volt, hogy éjszakai csillagfotózáson vegyen részt. A szigetek az egyik legjobb hely erre Európában, hiszen itt nincs vagy csak alig érzékelhetően fényszennyezettség.
Természetesen valóra váltottuk a nagy álmot, és az ő boldogsága mellett, én találtam egy új hobbit. Előtte ugyanis sosem vettem még részt csillaglesen. Zseniális este, éjszaka volt, ahogy szerintem a fotósorozatunk is az lett. No meg igen, egy kicsit romantikusra is sikerült, így csak ajánlani tudom pároknak, nászutasoknak ezt a programot, fényképezőgép nélkül is fantasztikus.

7. Nordeste és keleti parti túra vízesésekkel, kilátókkal
Sao Miguel keleti szélén fekszik Nordeste, egy tüneményes kis település, és a környező vidék tele számtalan szebbnél szebb túraútvonalakkal, kilátókkal. A több napra is elegendő programkínálatból mi rábíztuk magunkat Azori Éden Ritára, és sikerült néhány csodaszép helyet felfedeznünk így.
Nordesten, a régió központjában tettünk egy hangulatos sétát, kirándultuk egy kicsit esősebb idő ellenére az azori erdőben, túráztunk kisebb és nagyobb vízesésekhez, és megálltunk több kilátóponton is, hogy magunkba szívhassuk a végtelen óceán és a mesés azori táj szépségeit. Lesétáltunk – vagy inkább túráztunk – egy 45 fokos meredekségű hegyoldalon a Farol do Arnel világítótoronyig, felfedeztük magunknak Povoacao kikötőjét, ahova az első telepesek is érkeztek, és megannyi hortenziabokor és a zöld minden színében játszó természeti csoda mellett autóztunk el közben.





Kedvenc helyemet kérditek? Talán a Ribeira dos Caldeiroes, itt még szívesen elidőztem volna.

8. Nyugati parti túra, vagyis Sete Cidades és Ferraria
A minap láttam egy képes összehasonlítást Sao Miguel szigete és a Balaton viszonylatában. Kísértetiesen hasonló nagyságúak, egy-két kilométer híján azonos a hosszúságuk és a szélességük is. Jogosan felvetődik így szerintem a kérdés, ti egy helyen foglalnátok szállást, és onnan csillagtúraszerűen járnátok be a területet, vagy inkább két bázisotok lenne? Elárulom, mi az utóbbi mellett tesszük le a voksunkat, és Furnas mellett Ponta Delgada volt pár napra az otthonunk. A nyugati part menti látnivalókat így innen indulva fedeztük fel.
A sziget ezen része egy kicsit más képet mutat, más a hangulata, de látványos az nem vitás. Kilátópontokból itt sincs hiány, ahogy természetes tavakból sem. A két igazi élményünk, amely ehhez a régióhoz kötődik, az a Sete Cidades és a Termas da Ferraria.
Sete Cidades-re gondolva nekem óriási vágyam volt egy olyan ikonikusnak mondható fotó elkészítése az ikertavakról, a kék és zöld tó kettőséről, amelyet gyönyörű, színes hortenziák mögül, a Miradouro da Isla do Rei kilátópontról készíthetünk. Az időjárás ehhez azonban sajnos nem kedvezett, teljesen felhőbe burkolózott a látkép. Egy másik kilátópontról az alábbi fotót sikerült készítenünk, és hálás vagyok, hogy ez sikerült. A tavak mellett egyébként sétáltunk egy rövidet, és itt még napsütéses időben fotózkodtunk.

A másik lélegzetelállító panoráma és persze csodás hely Ferraria-ban volt. Itt megtalálhattuk a nyomait a természet erőinek, ugyanis itt a forró láva tört utat egykor magának az óceán fele. A fekete kőtenger és tengerparti képződmények a láva és az óceán találkozásának a tanúi. Bátrabbak kötélbe kapaszkodva megmártózhatnak az óceánba, egy tanösvényen végigsétálhatunk a parton, a völgyből felkapaszkodva pedig a kilátás egyszerűen káprázatos.
9. Banánfarm és tehénfejés
Azori Éden Rita meghirdetett túrái közül egy az egyben résztvettünk a Farmtúraként elnevezett Quinta-túrán. Ez a nap egy helyi farmról, az egykori életről szól. Teljesen autentikus hely nem messze Ponta Delgada-tól.
Joggal kérdezhetitek, hogy miért más ez, mint ha itthon ellátogattok vidékre? Egyrészt, mert más a magyar és más az azori kultúra, a gyökerek, és ha már itt jártok, egy másik világban, akkor érdemes a helyiekkel találkozni, a helyi szokásokat és hagyományokat megismerni. Másrészt itt találkozhattok olyan növényekkel, amelyekről csak olvastatok vagy egyáltalán nem is ismertetek eddig.
A szívemnek kedves lett ez a hely és ez a nap azért is, mert korábban még sosem jártam banánfarmon. Imádom a banánt, mondhatni bármilyen formában, és a legfinomabb akkor, amikor még kicsit zöld és kemény. Az azori banán más, sokkal kisebb, mint amit mi megszoktunk, de az vitathatatlan, hogy isteni. Most már azt is tudom, hogy néz ki a banán szíve, vagy azt is, hogyan szüretelik.





A másik életre szóló emlékem, ami sokaknak lehet, hogy napi rutin, az a tehénfejés volt. Őszintén, tartottam a hatalmas jószágtól, de nem volt menekvésem, benne kellett lenni a “buliban”. Örülök, hogy minden sérülés nélkül megúsztuk, mind én, mind pedig a tehén. Legközelebb azért inkább maradok a fotózásnál, és az Azori-szigetek erre egy szuper hely.

10. Azori Éden és a helyiek
Azt az előző bejegyzésemből tudhatjátok, hogy egy közös projekt kapcsán utaztunk most az Azori-szigetek közül Sao Miguel szigetére, így Azori Éden Ritával rengeteg közös nevetés, kirándulás, ötletelés és persze azok megvalósítása írható az emlékeink listájára. Szeretném azonban elmondani nektek, hogy még mi is kellemesen meglepődtünk, hogy mennyire jó dolog az, ha van egy helyi idegenvezetőd, aki figyel rád, és segít abban, hogy minél többet megtapasztalj az azori kultúrából, gasztronómiából és a helyi emberek hétköznapjaiból.
A közös munka során találkoztunk jónéhány kedves, barátságos és nyitott helyi emberrel, megismerhettük szolgáltatásaikat, termékeiket, életüket kicsit közelebbről. Na nem spoilerezek többet, figyeljétek majd inkább a facebook oldalainkat, ott bővebben mesélünk majd erről a maga idejében!
Az biztos, hogy nagyon élveztük az egész időszakot, amit eltölthettünk Sao Miguel szigetén, az együttműködés minden perce pedig izgalmas volt, még ha néha fárasztó is.
Ha felteszi valaki azt a kérdést, hogy megérte‑e az utazás járvány idején, a válaszom egyértelműen igen. Ha a kérdés az, vállalnánk‑e újra, újfent nem haboznék igent mondani. Ha a visszatérés kerülne szóba, akkor elmondom, hogy tervezzük! S, ha már úgy lesz, akkor más szigetet is célba veszünk, mert ahogy Rita mondta, mindegyik más, mi pedig biztos, hogy mindenütt találunk valamit!
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon, kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért, illetve megtaláltok az instagramon is! Ha tetszik a bejegyzés vagy egy posztunk, akkor egy megosztással segítsetek, hogy még többekhez eljussanak! Köszönjük!
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában