2017. július 03.
Pár évvel ezelőtt egy barátnőmmel strandolást terveztünk hétvégére. Nem is sejtettük, hogy Zadar lesz a strand és a tenger a medencénk. Egy kaland, egy utazás és egy mártózás a tengerben mindössze egy szombati napon.
A LaGrotta Utazási Irodának köszönhetően adódott egy lehetőség, melyet kalandvágyó utazóként nem lehetett kihagyni. Az utazási iroda Horvátország és Olaszország specialista; ami a tengerparti nyaralásokat illeti szakértőek és széleskörű lehetőségeket kínálnak. Saját buszjáratokat indítanak több útvonalon és az utas igényei szerint választhatja ki a nyaralóhelyet, valamint azon belül a megfelelő elhelyezést. Ha valaki csak buszjegyet vásárolna, arra is van lehetőség, persze kapacitás függvényében, hiszen nagy népszerűségnek örvendenek ezek a járatok hétről hétre. Nekünk szerencsénk volt, egy ilyen hétvégi járatra kaptunk egy oda-vissza helyet és így eljutottunk Dalmácia kapujához a fürdőzés mellett egy városnézésre.
Pénteken már úgy is nehezebben megy a munka, hát még akkor mennyire, mikor tudod, hogy pár óra és indulsz egy nagy utazásra. Miután szinte vánszorogva eltelt a munkaidő, már csak a kellemes izgalom volt a gyomromban, hogy elérjük a buszt, hogy minél gyorsabban elaludjak majd és hogy amikor a napfelkelte ér, friss és üde legyek, készen az ismeretlen felfedezésére, a legjobb barátnőmmel legyen ez egy igazi csajos nap a tengernél.
Zadar városa jó választás egy ilyen kiruccanáshoz, hiszen kora reggeli érkezéssel egy nap alatt megismerhetőek a látnivalók, élvezhető a helyi gasztronómia és a fürdés, napozás a tengerparton is kényelmesen belefér a késő esti hazaindulásig.
Amit Zadarról, avagy Záráról tudni kell
A horvát Adria közepén, az egyik legszebb horvátországi város, amely tulajdonképpen a mi szempontunkból az első nagyváros Dalmáciában. Történelme során többször kifosztották, megsemmisült és újjáépült, legutóbb a délszláv háború ejtett sok sebet a magyar vonatkozású emlékekkel is teli városon. Zadar két ízben is Magyarországhoz tartozott, először 1105 – 1409 között, majd az Osztrák-Magyar Monarchia alatt 1797-től 1920-ig, innen ered a magyar Zára név.
Az egyik legkeresettebb úti cél a magyar turisták körében, mind a kulturális emlékeket mind a természeti csodákat, tengerpartokat keresők körében. Széles skálán mozognak a lehetőségek egy tartalmas szabadidő eltöltésre, hiszen egy nyüzsgő városról beszélünk igazi dalmát hangulatú óvárossal, pezsgő éjszakai élettel, de nem unatkozik a környéken az sem, aki a tengerben úszkálás és napfényben fürdőzés helyett – vagy mellett – egyéb elfoglaltságra is vágyik.
Kikötőjéből számtalan hajókirándulásra indulhatunk az apróbb, néha lakatlan szigetekre vagy komppal akár Olaszországot is meglátogathatjuk egy nap. A vizi felfedezést megtehetjük egy bérelt csónakból vagy kajakot is kölcsönözhetünk. Jól kiépített kerékpárút van Zadar és Nin között, aki ezt a sportot választja vagy a közeli Paklenica Nemzeti Park számos könnyebb kiránduló és nehezebb túraútvonalakat és sziklamászási lehetőséget is kínál.
Óvárosa egy kis szigetre épült, melyet erős városfallal vettek körbe. A városkapu ennek a védműnek a részét képezte és érdemes a városnézést innen indulva kezdeni.
A nap, ami nem telt el semmittevéssel
Minket a kikötőnél tett le a busz, ami számomra egyet jelentett a tenger illatával, a hatalmas hajók látványával, a napsütéses szép nyári nap kezdetét. Elidőztünk itt egy kicsit, aztán belevetettük magunkat az óváros felfedezésébe, a délelőttöt erre szántuk.
A Népek tere a középkortól kezdve a városi élet központja, ide érkezünk a Tengeri kapun keresztül és innen indul a fő utca végig az óvároson a fő látnivalók vonalán. A tér nevezetes épületei az Óratorony, mely alatt a városi őrség működött; a Loggia, amelyben a bíróság székelt, ma kiállítótér és a Pedrini palota, mely ma a városháza épülete.
Zadar jelképe a Szent Donát körtemplom, a fő utcán egyszerűen átsétálva a Fórumon megtaláltuk. A nevéből is adódóan ez egy kör alakú templom és ami még furcsa benne, hogy kétszintes épület. Van még egy érdekessége, ami elsőre – főleg képeslapokon – fel sem tűnik vagyis, hogy nincs harangtornya. A torony, amely a legtöbb fotón mellette látszik, az nem hozzá, hanem a város katedrálisához, a Szent Anasztázia katedrálishoz tartozik. Ez a legmagasabb épület Zadarban és egész Dalmáciában is a legnagyobb.
Fórumon egy kávézó teraszán elfogyasztottunk egy finom kávét, figyeltük a helyieket, ahogy éled a város és egyre több turista jelenik meg a közelünkben. Idővel csatlakoztunk hozzájuk és fotóztunk, nevettünk, élveztük a napfényt és a szabadság ízé, fagyiztunk a katedrális adta árnyékban, majd kisétáltunk a parti sétányra.
Sétányon található a legérdekesebb látnivaló a Tengeri orgona, mely egyedülálló egész Európában. Lépcsők tarkítják lyukakkal ellátva a tengerparti sétányt és ahogy közelítesz már meghallod a furcsa hangokat. Ez az egyedülálló látványosság a délszláv háború utáni újjáépítési terveknek köszönhető. A Tengeri orgona egy hét lépcsősorból álló tíz méter hosszan elterülő alkotás, melyből ahogy a tengervíz megtörik a kialakított sípokon keresztül, különböző dallamokat hallat. Számtalan turista pihen itt meg a tenger hangjain elmerengve és figyeli a hullámokat, de a helyiek kedvelt találkozóhelye is lett. Csodálatos innen a naplemente, volt benne szerencsénk és tényleg megérte visszasietni erre a pontra.
A parti sétány legvégén található a Nap köszöntése nevű alkotás, mely szintén a háború utáni térrendezés eredménye. Fényjáték formájában közvetíti az üzenetet, mely szerint a természettel való kommunikáció és együttélés fontos az emberiségnek, és szimbolizálja annak erejét is. A 22 m átmérőjű kör egy virtuális napot képez és este bámulatos fényekre képes a nappal magába vonzott napfénnyel.
Képek: horvatorszaginfo.hu; hellovilag.hu; erdekesvilag.hu; horvat-tengerpart.net; viriinfo.hu; onlycroatia.com;
Zadar nem kifejezetten az a hosszú és homokos strandokkal, napernyőkkel és nyugágyakkal, parti bárokkal hivogató hely. Aki ilyenre vágyik, annak a városon kívül eső üdülő övezeteket kell keresnie, bár Horvátországban többnyire sziklás, kavicsos tengerpartokat találni. Mi mégis találtunk egy szerintem helyiek által ismert és látogatott kis tengerparti részt, kiépített mólóval, ahol délután a csobbanás és napozás sem maradt el.
Sem strandbelépőt nem kellett fizetnünk, sem túl sokat sétálnunk vagy buszoznunk hozzá és pénzt költenünk, így csak ajánlani tudom, hogy merjetek letérni a kiépített utakról, legyetek kalandorok és az élmények kimeríthetetlenül jönni fognak.
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában