2018. szeptember 23.
Nagyon sokáig Erdély nekem egy fekete folt volt az utazások térképén. Pár évvel ezelőtt azonban baráti ismerettségek révén eljutottam ide, és egyszerűen azóta nem tudok betelni vele. Szépséges tájai, magas hegycsúcsai, a hagyományok tisztelete, a nemzeti öntudat, a kulturális örökségek mind-mind hozzáteszik a magukét egy felejthetetlen erdélyi utazáshoz. Úgy gondolom, mindemellett nekünk magyaroknak, – főleg ahogy egyre idősebb lesz az ember – valami belső késztetés, valami lelkiismereti kérdés, hogy megismerjük történelmünk egy darabját személyesen is.
Aki egyszer ellátogat erre a vidékre, az később visszavágyik. Visszavágyik, és még többet látni, tudni akar, és megélni úgy igazán minden percét az itt tartózkodásnak.
Így vagyok ezzel akárhányszor Székelyföld felé vesszük az irányt, és mindig megfogadom, hogy Erdély más területeire is el fogunk látogatni, más területet is az úti tervbe szerkesztünk majd, azonban annyi a látnivaló itt, hogy nehéz bejárni egy, de még több alkalommal is, mindig van, ami még kimarad és újabb utazásra csábít. Egyszer, ebben biztos vagyok, minden egykoron magyar terület felkerül a kalandlista blogbejegyzései közé.
Miért szeretem Erdélyt, a Székelyföldet?
Rengeteg a természeti csoda, gyönyörű helyek sokasága vár itt felfedezésre. A magas hegyek, hegycsúcsok látványa, Csíkszereda felé tartva ahogy átkelünk a Madarasi Hargitán mindig magával ragad. Olyan természeti képződmények, mint Európa egyetlen természetes vulkáni tava a Szent Anna-tó, a Gyilkos-tó a jellegzetes vízből kiálló fák, bokrok ágaival vagy a Békás-szoros minden Székelyföldre utazó bakancslistáján szerepel, hozzáteszem, jogosan. Erdély jelképeivé váltak mára már.
A magyar történelem megismerése utáni vágy minket első alkalommal az Ezer éves határhoz vitt Gyimesbükkre. Ahogy végighaladunk a Gyimeseken, egyre inkább fojtogat az érzés, itt nem is olyan rég még komoly harcok dúltak, és a Magyar Királyság egykori határához érkezve nagyon mélyet sóhajtunk. Az egykori határ egyes kövei és a vasúti őrház még ma is látható, sőt utóbbi a Rákóczi vár romjai tövében szépen rendbehozott épületében egy kiállítás vár. A pünkösdi zarándoklat másnapján a magyarok ezrei jönnek el ide emlékezni.
Szeretem a naplementét Csíksomlyón, miután Csíkszeredából kigyalogolunk a Kissomlyó és a Nagysomlyó nyergébe, ahol a híres csíksomlyói búcsút is rendezik. A legjobb idő erre az őszi koraesti időpont, amikor már érzed a csípős hideget, de belül a szíved melegséggel tölt el, ahogy végignézel a nyugodt tájon, az őszi színekben játszó takaros udvarokon és földeken.
Gyógyvizeiről és gyógyhelyeiről sem feledkezhetünk meg. Tusnádfürdő az egyik legismertebb ezek közül mint gyógyfürdő- és üdülőhely hét gyógyforrásával, illetve személyes kedvenc a Parajdi sóbánya, ahol légúti megbetegedések kezelésére nyílik lehetőség. A százhúsz méter mélyen fekvő barlang jól kiépített hatalmas játszóterekkel, moziteremmel, gyermekfoglalkoztatóval, de szimplán csak egy padon üldögélve is el lehet itt tölteni az időt a nagyjából 16 fokos hőmérsékleten. A parajdi só egyébként több formában is gyógyhatással bír, én kifejezetten ajánlom, mivel pár évvel ezelőtt az ekcémához hasonló kézfejen jelentkező bőrproblémát hatásosan orvosolta. Jó hír annak, aki esetleg kipróbálná, nem kell érte egészen Parajdig utazni, mivel megvásárolható az Erdélyi termékek boltjában is sok más eredeti termékkel együtt. Sőt, ha már az erdélyi termékek, akkor az eredeti fűszerkeverékeket is érdemes kipróbálni, könnyen egy hétköznapi vacsora idilli hátteréül varázsolhatjuk vele Erdélyt.
Jól eső érzés a hagyományok, a kulturális emlékek nyomába eredni, és megismerkedni őseink hagyatékaival. Felkeresni történeti kiállításokat, tájházakat, fesztiválokat, és egyúttal találkozni hagyományos mesterségeket végző falusi hagyományőrzőkkel, valahogy ez mindig egy másik, külön világba csöppent érzést ébreszt bennünk. Tanulni egy életen át – szokták mondani, és hát az biztos, itt mindig van mit és mindig van mit fejlődni. Szeretem mindemellett az erdélyiek természethez való hozzáállását, türelmét és a családi összetartásukat, ha már fejlődésről van szó.
És, ha már hagyományőrzők és fesztiválok, a Tiszta forrás – I. Online Erdélyi Hagyományőrző Fesztivál keretein belül „eljönnek“ hozzád otthonodba, csak kattints a rendezvényre, Facebook oldalán pedig kövesd az eseményeket most hétvégén, megismerkedhetsz erdélyi tájakkal, kézműves termelőkkel „személyesen“. Én már kíváncsian várom.
Annyi de annyi magyar vonatkozású hely, emlék, nevezetesség és látnivaló van, amit naphosszat sorolhatnék, hiszen amit eddig láttunk Székelyföldön, Erdélyből lassacskán egy kisebb könyvet is megtöltene, és őszintén szólva, mindre azt mondanám, szívemnek oly kedves. Talán egyszer majd ennek is eljön az ideje, de addig is, vissza és visszatérünk újabb helyeket és embereket megismerni, újra átélni minden porcikánkban ezt a különös bizsergést, ami hatalmába kerít ezen a vidéken.
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Hozzászólások
Leave a Reply
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában
Jó érzés azt olvasni, hogy valaki visszatérő vendége szeretne lenni a mi kis világunknak. Így nem hiába van felírva a székelykapura is, hogy térj be hozzánk vándor, ha erre visz az utad, ha jó a szándékod, itt szeretet fogad. 😀 😀