2017. augusztus 23.
Budapestiként, főleg a Duna-parton dolgozva, vagy amikor csak a belvárosban jár az ember, nap mint nap látja az itt horgonyzó hatalmas hajókat, melyek szállodaként és közlekedési eszközként is szolgálnak, s mindemellett pedig meg kell hagyni, nagyon elegánsak, tekintélyesek és olykor igen csábítóak a Duna vizén. Kalandnak gondoltam, így lássuk csak, pontosan mit is kínálnak?
Folyami hajózás, mint a 3 az 1‑ben kávé
Mondjatok nekem annál romantikusabb nyaralást, minthogy végighajózzuk Európa vizeit, közben festői tájakban gyönyörködünk, megállunk egy-egy történelmi nevezetességnél, felfedezzünk újabb szokásokat, kulturális örökségeinket.
A folyami hajózás további előnyei közt szerepel, hogy nem kell külön a legmegfelelőbb közlekedési mód és csatlakozások után keresgélni, nem kell külön szállodát, panziót foglalni, ezzel nem kell számolgatni a napokat, éjszakákat, hogy hol mennyi időre kell a foglalást intéznünk, és ezzel megelőzhető egy csomó felesleges izgalom és idegeskedés is, csak a pihenésnek, a kikapcsolódásnak szánhatjuk az értékes időnket. Ezek a hajók ugyanis tulajdonképpen úszó szállodák.
Egy-egy nap belátható távolságokat tesznek meg, napközben szervezett kirándulásokon lehet részt venni az érintett városban, s ami még sokaknak feltűnik, hogy itt sokkal barátságosabb a légkör, könnyen lehet ismerkedni, barátokat szerezni, hiszen egy helyen tartózkodik sok ember több napon át, hasonló élményekre vágynak és hasonló az érdeklődési körük. A hajók mérete változó, de általában 60 – 200 utassal közlekednek, ellentétben a nagy tenger- és óceánjáró hajókkal, akiknek több ezer fő kiszolgálásáról és szórakoztatásáról kell, hogy gondoskodjanak.
Általános, hogy az utak teljes ellátással értendőek, valamint magába foglalják a szállást a kiválasztott kategóriájú – kétágyas, légkondicionált, WC-vel és tusolóval ellátott – kabint, az útlemondási biztosítást, a fedélzeten szervezett programokat, a fedélzeti hostess segítséget, az üdvözlő koktélt, a gálavacsorát és a kikötői illetékeket. Tulajdonképpen a szárazföldi kirándulások összegén kívül mindent.
A folyami hajók egész szezonban, egy meghatározott útvonalon közlekednek és különböző hosszúságú útvonalon haladó hajók közül választhatunk. Európában jellemzően a Duna, a Rajna, a Majna, az Elba, a Szajna, a Rhone folyókon hajóznak szívesen a turisták, de engem portugáliai utazásunk során kifejezetten lázba hozott egy hajós út a Duoro folyón, ami még kevésbé felkapott útvonal.
Szállodahajók a Dunán
Azt mindig is tudtam, hogy a Duna Európa közepe, hogy a Duna csodás, hogy a Duna a miénk is, amire büszke vagyok. Emellett a világ mint a legnemzetközibb folyót, úgy ismeri. A folyót, amely tíz országon halad át, a vízgyűjtő területe további hét országot érint, s partjai mentén olyan fővárosok fekszenek, mint Budapest, Pozsony, Bécs, illetve olyan történelmi és kulturális örökségeket rejt a környék, mely nagy számban vonzza a tengerentúli utazókat is.
A Budapestet érintő hajók több lehetőséget kínálnak mind útvonalat tekintve, mind időtartam szerint. Létezik egészen rövid 4 – 5 napos hajózástól a hosszabb 12 – 14 napos utazásokig. Számos variáció és számos hajótársaság közül választhatunk, így érdemes alaposan körülnézni, ha belevágunk egy hajós kalandba.
Vannak olyan hajóutak, melyek Amszterdamból indulnak, végig a Rajnán, majd a Dunán jutnak el egészen Budapestig. A legkedveltebb és legnagyobb választékkal rendelkező utak a Passau és Budapest között közlekednek, de vannak olyanok is, melyek az Al-Dunát, a Duna-deltát és megismertetve a Fekete-tengerig szállítják az utasaikat.
Passautól Budapestig, az én választottam
Ezt az útvonalat hajózza több társaság is, és találtam olyant, melyik két irányban közlekedik, irányonként foglalható. Egy Passau – Budapest utat egy hét alatt tesz meg, mely során érinti Regensburg, Linz, Dürnstein, Melk, Bécs, Pozsony, Esztergom és Budapesten ér véget, vagy fordítva. A hajó többnyire éjszaka közlekedés, és mire felébredünk egy újabb mesés táj, egy újabb város és akár újabb ország látnivalói tárulnak elénk.
Választásom erre az irányra prózai. Ki ne szeretne egyszer így hazaérkezni, becsordogálva a gyönyörű Budapestre, s egy ilyen nagy hatású élménnyel felvértezve. Nem kell azon aggódni, merre is van a reptér, vasútállomás, buszvégállomás, mennyi időnk van még a hazaindulásáig, és belefér‑e még valamilyen program a napunkba. Én inkább Passau-ba utaznék legalább egy nappal korábban, és tüzetesen körülnéznénk a magam tempója és érdeklődése szerint.
Passau
Németország dél-keleti részén, az osztrák határ közelében a Dreiflüssestadt, azaz „A három folyó városa”. Nagyon pörgős, élhető városnak tűnik, rengeteg diákkal. Passau egyik jelképe, nevezetessége a város felett lévő Veste Oberhaus. Nagyszerű kilátás nyílik innen nemcsak az óvárosra, hanem a három folyótorkolatra is, ahol a Duna, az Inn és az Ilz találkozik. Sokak szerint ez a város legszebb része, mivel az Alpokból jövő Inn vize zöld, a Dunáé kék, az Ilzé pedig fekete, így az összefolyás után a Dunának egy hosszabb szakaszon három színe is van.
A Veste Oberhaus 1219-ben püspöki várnak épült, ma múzeumként üzemel. Másik kiemelkedő látnivalója a Szent István-dóm, mely az óváros legmagasabb pontján található. Orgonája világhírű, 17 974 sípja, 233 regisztere, és négy harangjátéka van. Az óvárost látogatva nem hagyhatjuk ki a Domplatzot, Residenzplatzot és a Niederburg kolostort, melynek magyar vonatkozása is van. Itt nyugszik ugyanis Szent István királyunk felesége Gizella, aki Aba Sámuel halála után menekülni kényszerült, és Passauban telepedett le. 1065-ben bekövetkezett haláláig a passaui kolostorban élt apátnőként, majd rendfőnök-asszonyként.
A város sajátos fekvése lévén remek kerékpár útvonallal rendelkezik és ideális kiindulópontja egy kirándulásnak is a környéken. Az evezés és a golfozás különösen kedvelt még a helybéliek körében.
Regensburg
Szépen épségben maradt történelmi város, melynek középkori városközpontját a Stadtamhof városrésszel együtt 2006-ban az UNESCO a világörökség részévé nyilvánította. Fellelhető a római katonák által emelt kőépület északi kapuja, a Porta Praetoria, ezernél is több történelmileg jelentős épület, mint a Regensburg jelképének is számító Szent Péter-dóm.
A 8. században Regensburg püspöki, majd császári és királyi székhely lett, később pedig birodalmi gyűlések helyszínéül szolgált. Az 17 – 18. században egész Európa életét érintő döntések születtek itt. A Német-Római Császárság birodalmi gyűléseinek örökös helyszíne a Régi Városháza tekinthető az első Európa-parlamentnek.
A Szent Péter-dóm mellett van egy másik jelképe a városnak, a középkori mérnöki bravúrként emlegetett, 16 lyukú és több mint 300 méter hosszú reneszánsz Kőhíd. Évszázadokon át ez volt az egyetlen biztos dunai átkelőhely Ulm és Bécs között. Egy legenda is kapcsolódik elkészüléséhez, mely szerint az ördögnek köszönhető, hogy hamarabb elkészült, mint a Szent Péter-dóm. A két építőmester ugyanis vetélkedett egymással, így ezért fordul fürkészően a dóm felé a híd szoboralakja, Bruckmandl. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a figura később került a hídra.
Regensburg polgári negyedében a partrícius családok többszinten lakóházakat építettek olasz mintára, melyek közül mára húsz maradt fenn. A házak manzárdjait ma diákok bérlik, a földszinten pedig éttermet, kávézót, üzleteket nyitottak. Említésre méltó a házak közül a Góliátház, mely 1290-ben lett a Tundorfer család tulajdona, és nevét a homlokzatán látható hatalmas festményről kapta, mely Dávidot és Góliátot ábrázolja.
A város híres szülöttei például Oskar Schindler vagy Johannes Kepler csillagász, akinek lakóházát még ma is megtalálhatjuk, de itt nevelkedett Szent István királyunk felesége, Gizella is.
Linz
Ausztria harmadik legnépesebb városa Bécs és Graz után egykor acélváros néven volt közismert. Ezt az iparváros minőséget azonban egyre jobban levetkőzte magáról, és egyre jobban kulturális életével hívja fel magára a figyelmet. Ezt bizonyítja az is, hogy 2009-ben Linz lett Európa Kulturális Fővárosa.
Egyik kulturális fellegvára a Duna partján álló Lentos Múzeum, melynek elnevezése a város római nevére, azaz a Lentium névre utal. A különleges épület a modern művészetek otthona.
Nem messze tőle található az Altstadt, a reneszánsz lakóépületekkel és barokk házakkal teli belváros, ahol nappal hangulatos sétákat tehetünk, este pedig a pezsgő éjszakai élet vár. Itt megtekinthetjük a város legnagyobb nevezetességét, a Szent Mária-katedrálist, mely egyben Ausztria legnagyobb dómja. A legmagasabb csak azért nem lehetett, mert az Osztrák-Magyar Monarchia alatt a bécsi Stephansdom-nál egy épület sem lehetett magasabb, így ez két méterrel alacsonyabb nála.
Linz területe átnyúlik a Duna másik oldalára, ahol a hegytetőn egy templom áll, mely zarándokhely, de a kilátás miatt is fel kell is menni. A legcélszerűbb a vasúton megtenni ezt az utat, mellyel fokozatosan tárul elénk a nagyszerű panoráma a várossal és a kanyargó Dunával. A vasút közel 3 km‑t tesz meg 255 m‑t kapaszkodva felfele, amivel ez a világ legmeredekebb fogaskerék nélküli vasútja, és érdekessége még, hogy még most is a századfordulón használt kocsik közlekednek rajta.
Dürnstein
Wachau ékköveként emlegetik sokhelyütt Dürnsteint, a hangulatos kis települést. Wachau a Krems-től nyugatra eső terület, a Dunától északra, melyet az UNESCO kultúrtájként a világörökség részeként tart számon, és híres várairól, valamint a rengeteg sárgabarackjáról.
A fallal körülvett, kék-fehér barokk templomtornyával már messziről látható várrom egy sziklaszirten áll, s az 1410-ben alapítot Ágoston-rendi apátság ezzel valószínűleg a legtöbbet fotózott látnivaló a környéken. Hírnevét a páratlan szépségű fekvése mellett Oroszlánszívű Richárd angol királynak is köszönheti, aki itt raboskodott egy ideig. A szentföldi kereszteshadjárat során vérig sértette az osztrák Babenberg Lipót herceget, így bosszúból és búsás váltságdíj reményében a Dürnstein várba zárták, ahonnan két év után Németalföldre szállították, és a váltságdíj megfizetése után engedték szabadon.
Az autóforgalom elől elzárt a település, a meredek sziklákba, a település alatt építették meg a vasúti- és közúti alagutat, így csak gyalogosan fedezhető fel az ódon, festői hangulatú kisváros. A Steiner Tor kapu mellől indul egy meredek szerpentin a várhoz, ahonnan lélegzetelállító a kilátás mind a városkára, mind a szőlőkkel borított hegyoldalakra és a Dunára.
Látogatásunkkor nem állhatjuk meg, hogy ne próbáljuk ki a környék jellegzetes gyümölcséből, a sárgabarackból készült italok, töltött csokoládék kóstolását.
Melk
A Duna partján épült, a Wachau nyugati kapujaként. A legfontosabb, leghíresebb látnivalója a Melk‑i apátság a Duna felett. A barokk bencés apátság évről évre látogatók százezreit fogadja a világhírű kolostori könyvtárral, gazdagon díszített templomával, felbecsülhetetlen egyházi relikviákkal és egy hatalmas angolparkkal.
A 10. században egy római erőd maradványaira építettek a Duna felett 57 méterrel magasodó sziklára egy várat, ahol 1089-ben II. Lipót őrgróf kolostort alapított és a bencéseknek adományozta. Ezt az épületegyüttest a törökök teljes elpusztították, majd barokk stílusú újjáépítésével és új épületek hozzáépítésével született újjá az apátság. Pazar látnivaló a templom és a könyvtár mellett a Márvány-terem és a Császári-szárnyban lévő kiállítások, nem beszélve az erkélyről nyíló panorámáról.
Bécs
Bécset gyerekkorom óta sokszor sokféleképp láttam, de vagy pont ezért szeretek mindig visszatérni, vagy azért mert képes újabb és újabb arcát mutatni. Korábban írt cikkeimet a várossal kapcsolatban itt és itt elolvashatjátok.
Pozsony
Egy napos kirándulás keretében ezt az egykori magyar koronázó várost felfedeztük, így, ha részletesen kíváncsi vagy rá, itt olvashatod és nézheted meg képeken látnivalóit.
A hajó egyébként minden igényt kielégítő szolgáltatásokkal rendelkezik, esténként zenés-táncos vacsorán vehetünk részt, fitness terem és medence áll a vendégek rendelkezésére fedélzeti terasszal, vagyis igazán kellemes maga a hajón tartózkodás is útközben. Egyszer a hajós életet is ki kell próbálni, kalandra fel!
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában