2018. augusztus 07.
Azt, hogy a mi kis nyelvtanulásos kalandunk hogyan kezdődött, azt olvashatjátok a „Nyelvtanulás Máltán? Mi bevállalnánk!“ című blogbejegyzésben, most pedig az élményeink és tapasztalataink legyenek a bizonyítékok, hogy miért írnám fel receptre a máltai angol nyelvtanfolyamot mindenkinek, aki tényleg beszélni és használni akarja az angol nyelvet.
Máltára megérkezni már önmagában fantasztikus érzés volt. Egy sziget, ahol szinte mindig süt a nap, ahol unatkozni nem lehet, ahol mindig felfedezni valami újat, valami lenyűgözőt. Hétvégén érkeztünk, így volt a nyelvtanfolyam előtt még egy kis időnk akklimatizálódni, élvezni hogy újra itt vagyunk, és mivel korábbi látogatásunkkor elmaradt, így most bepótoltuk a kirándulást Gozora. Ezek után újult erővel, izgatottan vártuk a hétfő reggelt, hiszen jónéhány év után ültünk vissza az iskolapadba ráadásul egy idegen országban, idegen emberek közt, idegennyelvű környezetben. Tényleg úgy éreztem magam a kapun kilépve és közelítve az iskola bejáratához, mint egy kisiskolás az első tanítási napján.
A Maltalingua School of English St Julians-ban, egy a Balluta-öbölhöz közel eső utca sarkán található, ahova az iskola apartmanjától nagyjából 10 perc alatt jutottunk el. Had csigázzalak benneteket még egy kicsit, essen pár szó itt az apartmanról is, ahol laktunk. Én ezt valahogy úgy képzeltem el, mint egy itthoni kollégiumot. Több emeletes ház, folyosóról nyíló 2 – 3‑4 ágyas szobák közös fürdővel emeletenként, hiszen én főiskolai éveim kezdetén hasonlóban laktam. Ehhez képest egy négyszobás lakás fogadott egy teljesen átlagos házban, két fürdőszobával és egy nagy amerikai konyhás nappalival. Minden szoba légkondival, ventillátorral felszerelt és mindenütt modern bútorokkal volt berendezve, sőt hatalmas hűtő, mosógép, ruhaszárító, TV, wifi is rendelkezésünkre állt a lakásban. A szemetet szelektíven gyűjtöttük, megvolt a különböző színes zacskó mindenre és egy táblázat, hogy mikor melyiket kell kitenni a bejárathoz. A lakótársakkal szerencsénk volt, jólnevelt spanyol, olasz és francia diáktársakkal osztoztunk az apartmanon, a rend és tisztaság, valamint az egymásra odafigyelés mindvégig megvolt. Természetesen lehet ehelyett szállodát vagy befogadó családot is választani, illetve saját magad is gondoskodhatsz a szállásodról, de talán ez a legköltséghatékonyabb megoldás főleg, ha hosszabb időt tartózkodsz itt.
Szóval az első nap az iskolában igazi gyomorgörccsel indult, jó értelemben, izgalommal és lelkesedéssel. Azt már az érkezésünkkor kapott információs anyagokból tudtuk, hogy a regisztrációt, avagy a beiratkozást követően egy tesztet írunk, hogy kialakuljon, ki milyen szinten tud angolul és így milyen tudásszintű, erősségű csoportba kerüljön. Nem egy ördöngősség, nem is a diplomád a tét, mégis jól akartunk teljesíteni. A teszt tulajdonképpen három részből állt, első feladatként A‑B-C‑D válaszokat kellett megjelölnöd igazi teszt jelleggel, majd következett egy levélírás, – na szép is lett volna, ha ez nem megy nekem – aztán pedig egyéni elbeszélgetés röviden, ahol azért előbújt belőlem egy kis vizsgadrukk. A mondhatni felvételit követően megismertük Briant, aki ismertett néhány iskolai szabályt, illetve körbevezetett minket az iskolában. Mint később kiderült, ő az egyik tanár, szerintünk a legbelevalóbb és legjobb az iskolában. (Hi Brian, you are the greatest teacher and it was nice to meet you! And we know exactly „… Because it’s English“) Kíváncsiak vagytok rá? A Maltalingua-ban megtaláljátok. Na jó, előzetesként, amíg személyesen is találkoztok vele, a nyelviskola YouTube csatornáján is meggyőződhettek ti magatok az állításom valódiságán.
Egy kis szünet után a felvételi eredménye meglepetés volt számomra, és hatalmas büszkeséggel töltött el. Amint mondtam korábban nektek, használom szinte napi szinten az angol nyelvet, illetve elég sokat olvasok is, de közel sem hibátlan és maradéktalan a tudásom. Az azonban mérhetetlen jó érzés, hogy a kiváló nemzetközi minősítéssel rendelkező, Málta egyik legjobb nyelviskolájának besorolásán B2+ szintű csoportba kerültem. Pikantéria a dologban, hogy egyedül, és a hetet így részben külön töltöttük, más csoportban mást tanulva más nemzetiségű csoporttársakkal. Élmény volt szünetben és délután egymásnak mesélni a tapasztalatokat, melyikünk melyik nemzetiségű csoporttársát érti meg a legnehezebben, melyikünk kapott házi feladatot és ki kinek segít benne.
Angol nyelvtanulás a gyakorlatban Máltán
Mindkettőnk csoportja 10 fős volt, amelyben aztán tényleg gyakorolhattunk mindenféle szövegértést, hisz érdekes volt a spanyol, olasz, francia, német, cseh, ukrán és az én esetemben még a vietnámi akcentussal is megbarátkozni. Az első óránk rögtön a csoportbeosztás után jött, ahol először is megismerkedtünk egymással, beszélgettünk, hogy ki miért és mióta van itt, mit szeretne elérni, majd pedig a tanárunk elmondta, hogy mire számítsunk a héten, hogy felváltva oktat két tanár, és a végén egy teszttel zárul a hét nyilván azon témakörökkel és feladatokkal, amiket a hét folyamán elsajátítottunk. A tanítás két másfél órás blokkból állt hétfőtől péntekig délelőttönként fél órás szünettel, amely alatt a tetőteraszon lehetett kikapcsolódni, kávézni, ez nekünk mindig jól jött. Az iskola az órák alatt biztosított nyelvkönyvet, amely alapján először a napi nyelvtani részt átbeszéltük, majd a hozzátartozó feladatokat vagy párban vagy a csoport együttesen oldotta meg. Nem egyszer érveltünk témák mellett és ellen, tanultunk plusz szavakat, kifejezéseket, amelyek kapcsán előkerültek más témakörök is. Volt olyan óránk, mikor elbeszélgettük az időt, hogy ki mivel töltötte az előző nap délutánját, és másnap közös lelkesedéssel lebeszéltük a beszélgetős szakaszról a tanárunkat, hogy inkább tanuljunk valamit, valami nyelvtani érdekességet. Ti valaha is szóltatok a tanárotoknak, hogy inkább tanulni akartok és nem beszélgetni? Én most éreztem először ezt, és úgy láttam, hogy nem csak én. Bármikor bármit kérdezhettél tőlük, ha nem értettél valamit vagy ismeretlen szóval, szókapcsolattal találkoztál, mindig nagyon készségesek voltak, nem éreztem soha azt, hogy hátráltatom a csoportot, vagy hogy milyen buta vagyok. Nem mondom, hogy néha nem kellett nagyon koncentrálnom, hogy néha nem futott át az agyamon, hogy nekem ez nem megy, de aztán rájöttem, hogy az lenne a furcsa és akkor lenne a legrosszabb, ha mindent értenék, mindent tudnék. Ez esetben akkor mit keresnék itt, miért ülnék szikrázó napsütésben, igazi strandidőben a négy fal között egy ilyen fantasztikus helyen, mint Málta. Nyelviskolába azért iratkozik be az ember, mert tanulni szeretne, fejlődni, új szinten elsajátítani a idegen nyelv ismeretét, tehát jó is az, ha figyelni kell, jegyzetelni és gyakorolni. A beszélgetés és a nyelvtan mellett természetesen a hallás utáni szövegértést is gyakoroltuk, ezeket is többnyire kiterjesztett téma keretében, tehát teljes szószedetet kaptunk mellé. Az szerintem külön segíti a fejlődést, hogy párokban, csoportokban dolgoztunk együtt egy-egy feladaton, hiszen közben az angol volt a közös nyelvünk, és ha a másik nem értette pontosan, hogy mit szeretnél, nem ismerte azt a szót, amit használtál, körül kellett írnod, használnod kellett a tudásodat leírásra is.
Miért válaszd a Maltalingua‑t és Máltát?
Egyértelműen visszavágyunk, és bármikor újrakezdenénk ezt a máltai angol nyelvtanulásos kalandot!
Málta szuper hely, ha látnivalókra is vágysz egy áttanult délelőtt után, ha strandra vágysz, mert abból sok és sokféle van, ha angol nyelvű környezetre vágysz az iskolán kívül is, hiszen Máltán ma már szinte többen beszélnek angolul, mint máltaiul. Ha nem pont nyáron érkezel, akkor is nagy a valószínűsége a jó időnek, de legalábbis mínuszok nincsenek, sőt volt olyan év, amikor novemberben is lehetett fürdeni a tengerben és az európai nagyvárosok közül Valletta vezeti a téli átlag középhőmérséletet mutató listát. Málta minden korosztály számára tartogat izgalmat, aktív kikapcsolódást és számtalan múzeuma közül is választhatunk, ha épp egy esős napra virrad. Anglia általános borús, szürke hétköznapjaival szemben mindenképp Málta az ideális hely, illetve az árszínvonal, az árak is Málta irányába döntik a mérleg nyelvét, hiszen sokkal megfizethetőbb itt minden. Az összes csoporttárs kivétel nélkül a napsütést, a tengert említette elsőként arra a kérdésre, hogy miért választotta Máltát nyelvtanulásra, illetve a látnivalók sokaságát, még a madridi és az olasz diáktárs is.
Nem is csoda, hogy Málta számos nyelviskolával várja a tanulókat, többnyire Sliema és St Julians térségében. Hogy miért a Maltalingua, arra én a saját tapasztalatunkkal, élményeinkkel válaszolnék.
Már korábbi tartózkodásunk és a szigettel való ismerkedésünk során éreztük, hogy hozzánk Sliema és St Julians áll a legközelebb. Az iskola elhelyezkedése pedig St Julians-en belül szinte tökéletes. A Balluta-öböl két perc az utca egyik végén, ahol ott létünk alatt napról napra láttuk, hogyan készül Málta legújabb homokos strandja, s elutazásunkkor azt is, hogyan veszik birtokba az első strandolók. Az iskola utcáján a másik irányban végigsétálva pont a Spinola-öbölbe jutunk, az ismert LOVE felirathoz, ahol minden fontosabb busz megállója is van.
Maga az iskola egy nagyon modern, fiatalos légkörű hely, képzett és rátermett tanárokkal. Fiatalabbak és idősebbek is könnyen beilleszkednek itt azt vettük észre, és mindegy az is, hogy munka vagy továbbtanulás miatt érkezik ide a diák, illetve kalandvágyból vagy hobbiból, mindenki egyforma és egyformán fontos, hogy jól érezze magát, megtalálja a számításait. Bármilyen kérdésed van, esetleg gondod, nagyon készséges, barátságos mindenki.
Ne félj, ha nem tudod magad néhány helyzetben kifejezni vagy nem tudod elintézni, amit szeretnél, mindenki türelmes, pozitív hozzáállású. Végső soron pedig, ahogy a honlapjukat is böngészve felfedezheted, magyarul is tudnak segíteni.
Tanulásodat, fejlődésedet elősegítendő részt vehetsz különórákon, kiejtést segítő foglalkozáson, jelentkezhetsz intenzív nyelvoktatásra is, amikor délutánonként is órákra jársz, de önképzésre is lehetőség nyílik, melyhez helyet biztosítanak és könyvet kölcsönözhetsz.
Nagy az összetartó erő, amit láttunk, a szabad délutánok, esték idejére is minden nap kínáltak valamilyen programot. Volt ezek között kulturális, strandolós, aktív sportprogram és természetesen party is. Az egész hetre szóló programlehetőségek ki voltak függesztve a bejáratnál lévő faliújságra, ahol feliratkozhattál.
Szuper hely és adottság a tetőterasz. Ó, azok a szünet alatti beszélgetések, kávézások és csocsó világbajnokságok! A medence pedig a welcome partyk elengedhetetlen kelléke.
Egyszerűen jól érzi magát itt az ember!
Csak annyit tudok tényleg tanácsolni, hogy tegyétek próbára magatokat, vágjatok bele, garantált az élmény, és a befektetés megtérülése csak rajtatok múlik!
Kedvet kaptatok? Felkeltettem az érdeklődéseteket? Keressétek bátran a Maltalingua‑t, ha felénk lenne kérdésetek, kihagytam valamit, ami titeket még érdekel, akkor írjatok nekünk és szívesen válaszolunk!
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában