2017. július 18.
Nyáron az északi országokat hajlamosak vagyunk elfelejteni, és az utazási tervek összeállításánál nagy valószínűséggel sokaknál hátrébb kerülnek a listán. Így vagyunk Németországgal is, hiába van több ezer kilométer hosszú tengerpartja, két tenger is mossa partjait és megannyi lehetőséget kínál a szabadidő eltöltésére.
Észak-nyugaton az Északi-tenger, észak-keleten pedig a Balti-tenger határolja Németországot Európa gazdasági középpontjában.
A keleti rész inkább sziklásabb és a zöld táj az uralkodó, míg a nyugati parton hosszú, fehér homokos tengerpartokat találunk akár több kilométer hosszan. Ez a rész kiválóan alkalmas hosszú sétákra, miközben a hullámok csiklandozzák a lábunkat. A Balti-tenger partjai kifejezetten családbarát strandokkal rendelkeznek, és már-már mediterrán tengerpartokat idéznek fel bennünk. Ami szembetűnő, hogy itt élénkebbek a színek, fűvel ritkán benőtt homokdűnék tarkítják a partot ameddig csak ellátunk, mely színkavalkád igazán megkapó.
Fotók: wimdu.com; mecklenburg-vorpommern-ostsee-insel.de
Az északi partokat kevésbé látogatják külföldi turisták, a németek így könnyen vehetik birtokukba egészen júniustól szeptember végéig; sokan járnak ide akár csak egy kellemes hétvégét eltölteni. Nyugodt, csendes a vidék, és ami nagy előny, hogy rossz idő esetén is számtalan programlehetőség közül lehet választani. Legjobb, ha egy itt töltött nyaralást változatosan tervezünk, vagyis egy nap pihenés a tengerparton majd egy nap városnézés vagy aktív kikapcsolódás.
Nagyobb és fontosabb városok a régiókban
Felfedezendő városok sorát – a teljesség igénye nélkül – Hamburggal kezdhetjük, amely a legforgalmasabb kikötő a Balti-tengeren. Rostock Mecklenburg-Előpomeránia tartomány legnagyobb városa, ahol Észak-Európa legrégebbi egyeteme is található. Lübeck, az egykori Hanza kereskedővárosi liga központja ma az UNESCO világörökség része, illetve nem elfelejtendő, hogy itt született Thomas Mann. Kiel, igazi pezsgő kikötőváros, itt horgonyoz a német haditengerészeti flotta; és hát itt van Bréma a listám végén nem utolsó sorban, amelyet minden gyerek ismer a Brémai muzsikusok nyomán. Látnivaló bőven akad bármerre is induljunk, bármennyi időt is szánunk a kulturális örökségekre.
Fotók: hajosutak.com; holidaycheck.com; rostock-guide.com
A strandok meghatározó látványa ezen tengerparti szakaszokon a strandkosár, egy XIX. századi találmány, amely egy rostocki kosárfonó műhelyből indult el a népszerűség útján, s terjedt el az angol és francia üdülőhelyeken is. Gyerekkori álmom egy ilyenben elidőzni…

Fotó: moksha.hu
Az egykori NDK legelegánsabb fürdőhelye Warnemünde volt. Az aktív pihenésre vágyók már áprilisban megszállják, amikor leginkább kerékpározásra, túrázásra ideális, kiadós sétákat tenni vagy az előbukkanó napsugarak alatt megpihenni egy kicsit egy padon, avagy a homokos tengerparton.
Kelet- és Nyugat-Németország egyesítése jót tett Wismarnak, – a következő érdekes és meglátogatásra ajánlott városnak – az újjáépítés következtében egy megkapóan szép óvárosa és rendezett kikötője lett, mellyel kiérdemelte a világörökségi rangot, csakúgy mint Stralsund, az első a tengerparti városok közül.
Ha már Stralsundnál járunk, akkor említsük meg, hogy részben európai uniós pénzből épült meg a látványosan merész híd Stralsund és a vele szemben fekvő Rügen szigete között, mely kontinensünk leghosszabb hídja. A sziget látnivalói közül természeti szépsége emelendő ki, a fehér sziklákkal szabdalt, erdőkkel és homokos parttal tagolt vidék. Hosszú partvonalát fjordos öblök tarkítják. Rügenre fürdeni, pihenni, kirándulni mennek a külföldiek és a helyiek is egyaránt.
Fotók: sembo.travel; balticsailing.de; bilder-hochladen.net
Utazási tippek
Budapest – Hamburg közvetlen repülőjáratot üzemeltet az Eurowings, mely a hét minden napján közlekedik a két város között.
Aki jól bírja a vonatozást, esetleg vállalja a vonaton való éjszakázást, az válogathat a MÁV nemzetközi Bécsen vagy Berlinen át haladó járata közül is, viszont érdemes megnézni mielőtt döntünk a repülőjegy árakat. Sokszor hasonló áron vagy akár olcsóbban elérhetőek, kevesebb az utazási idő, és több jut a városnézésre, pihenésre. A vonatjegy kiválasztásánál érdemes elgondolkodni, merre akarunk továbbhaladni, és egyes jegytípusnál kedvezményes áron lehetőség van csatlakozó jegy vásárlására is, ami eljutást biztosít többek közt Lübeck, Kiel, Bréma, Rostock, Cuxhaven, Westerland (Sylt) városokba.
Busszal a berlini buszpályaudvaron való átszállással juthatunk el Budapestről Hamburgba a FlixBus járataival 16 óra alatt. Ez a lehetőség a vonattal lehet összehasonlítható mind időben mind árban. A busz menetrendjét érdemes figyelni, hiszen napi 5 járat van a két város között, minden napszakban szinte, és a buszok magas színvonalúak, kényelmesek, wifi elérhetőséggel.
#kalandlista tipp
Utazz egyszerűen, busszal. Mivel Németországról beszélünk és ismert a német precizitás, így bátran vállalkozhatunk a német tulajdonú nemzetközi busztársaság, a FlixBus járataival való utazásra. A társaság most már Magyarországon is egyre nagyobb teret hódít és ismertséget szerez, árai valóban igen kedvezőek és buszaik kényelmesek, modernek. Ahogy feljebb is olvashattátok, Budapestről egy átszállással Hamburg szinte gyorsabban megközelíthető, mint vonattal, kötelező időközönkénti pihenőket tartva, igényes környezetben. Saját buszaikon ingyenesen elérhető wifi áll rendelkzésre, van ahol csatlakozó is és a médiacenter filmjei, zenéi közül választhat az utazó. Unatkozni én még akkor is ritkán szoktam, ha ismerős területen haladunk át, mivel egy táj mindig más arcát mutatja, ha pedig még ismeretlen, akkor pont ezért tapaszt az ablakhoz.
Kitűnő kiindulási pont lehet Hamburg, ahonnan minden nagyváros elérhető, illetve a kisebb tengerparti települések is mind az Északi-tenger, mind a Balti-tenger partján. Jó tanács, figyelembe véve az utazásra szánt napok számát és a megnézni kívánt látnivalók listáját, keressetek több helyen szállást. Tervezzétek meg egy körútként utazásotokat, látogassatok el Észak-Németország gyöngyszemeibe is, garantált az élmény!
Frissítés: 2019. nyara
Volt szerencsénk 2019. júliusában személyesen felfedezni Rostock látnivalóit, valamint innen könnyen, S‑Bahn segítségével megvalósítottuk egy gyerekkori álmomat, és eljutottunk Warnemünde tengerpartjára a Balt-tengerhez. Élménybeszámolóimat a linkekre kattintva megtaláljátok, illetve egy narrációmmal megspékelt videónkat is megnézhetitek.
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában