2017. április 21.
Mindent látni akarunk Lisszabonból, szép fotókat akarunk készíteni! – persze, hogy ezzel az elhatározással városnézésünk több, mint két naposra sikerült. Hogy mi fért bele és hogyan, olvassátok az élménybeszámoló 2. részét.
Este a Praca do Comércio‑n és a budapesti Váci utcához hasonlóan forgalmas és üzletekkel, éttermekkel teli Rua Augusta‑n végigsétálva fejeztük be az ismerkedésünket Lisszabonnal. Ezen az utcán keresztül eljutunk a Rossio térig, mely az egyik legforgalmasabb csomópont a városban. A téren Húsvéthoz közeledvén kirakodóvásár volt és mondhatom, igazán jó minőségű helyi árukkal. A tér északi felén található a nemzeti színház és a tér bal sarkáról, a színházzal átellenben a Rossio pályaudvar impozáns bejárata. Mint tudhatjátok, a starbucks coffee latte karamell sziruppal a gyenge pontom (sajnos), így este vagy nem este, de a pályaudvar bejáratánál található Starbucks egy asztalánál született meg a másnapi útvonalterv.
Másnapi városnézésünket a Castelo de Sao Jorge, a Sé de Lisboa és az Alfama negyed megismerésével folytattuk és a híres 28-as villamost is ki akartuk próbálni. Na de ennek mikéntjére még ne szaladjunk előre.
Metróval könnyen elértük a Martim Moniz teret, melynek déli oldaláról indul a 28-as sárga villamos. Könnyen meg lehet találni, csak keresd a kígyózó hosszú sorban álló hátizsákos, fényképezőgéppel a nyakukban közlekedő embereket. Hihetetlen az a sok turista, akik képeseket a tűző napon, 30 és afölötti fokokban 40 – 50 perceket is állni azért, hogy kipróbálhassák és megízlelhessék miért is választotta be a National Geographic a világ 10 legszebb villamosvonala közé. Bevallom, mi ugyan az élményt nem akartuk semmiképp kihagyni, de ilyen jött a GPS és a korábbi bejegyezésemben említett City Rail Map alkalmazás és a rengeteg tuktuk és kalap-papucs-fényképezőgép mellett átverekedtük magunkat a mögötte lévő villamosmegállóba, amely a 12-es villamos megállója és két perc múlva már a meredek, szűk utcákat szeltük nem kevés izgalommal a kanyarokban és a szembejövő autós forgalom okán. Érdemes tudni, hogy ez a villamos vonal is ugyanúgy a várhoz, a kilátóteraszokhoz, a Séhez közlekedik, csak leérve az Alfama negyed után nem közlekedik tovább a város más részére és ami fő, hogy ugyanazok a régi sárga szerelvények közlekednek itt is.
Lisszabon telis tele van ilyen-olyan elnevezésű kilátóponttal, ‑terasszal, tudatosan választani szerintem szinte lehetetlen, ha valaki tényleg várost néz, akkor úgyis belebotlik egybe és mindenhonnan gyönyörű panoráma tárul elénk. A villamosról leszállva mi első panorámaképeinket a Miradouro de Santa Luzia-nál és környékén készítettük. Itt kavargott a gondolat a fejemben, hogy milyen jó is egyénileg, spontán utazni, kötetlenül és mennyi egyedi élményben lehet részünk.
Itt volt az a pont is, hogy a tuktukosokból már sok volt. Értem én, hogy ez egy különleges kalandos városnézési forma, de százával várják a turistákat és közlekednek a macskaköves, meredek, néhol igen szűk utcákon is, illetve sajnos van, amikor agresszíven kínálják is a szolgáltatásukat. Mindenütt ottvannak, minden nevezetesség előtt és villamosmegálló közelében, ezért előre foglalni ilyen túrát semmiképp se javaslok, ha valakit érdekel, az aktuális helyen a várakozó sofőrrel egyeztetni lehet az útvonalat és tarifát is.
Innen mi a néhol csúszós macskaköves kis utcákon és meredek, szintén macskaköves lépcsőkön felmásztunk a várhoz. A belépő 8,5 EUR volt, de megérte; belátni innen szinte az egész várost. Érdekes volt ülni csak a várfal mögött egy fa árnyékában és nézni a háztetőket, köztük néhol felismerni a már látott vagy épp a még felkeresendő látnivalókat, beazonosítani a térképen kitalált útvonalat. A vár maga a tornyaival egyébként megmászható, bár tériszonyosok gondolják meg még a várfalra lépcsőzés előtt, hogy teljesíteni akarják‑e, tudják‑e. A teljes várfal a tornyokkal végigsétálható, hihetetlen 360 fokos kilátással így, de néhol nagyon szűk a járható hely, tulajdonképpen egyszemélyes és a vékony korlát azért nem a legmegbízhatóbbnak tűnik még nekem sem, akinek nincs problémája a magassággal. Található itt egy hangulatos kis kávézó terasszal, ahol egy rögtönzött páva-show-nak is szemtanúi lehettünk. Már nem is tudtuk pontosan mennyi, mert újabb és újabb páva tűnt fel, de olyan öt-hat példány él itt szabadon, jól tűrve a kattogó fotómasinákat és a gyerekőcök kíváncsi rohamát. A romantikus kertének hangulata is magával ragadó, sokan a meleg elől itt húzódnak meg egy kicsit egy padra dőlve akár könyvvel a kezükben. Én jobb híján a bejáratnál szerzett brossúrával és térképünkkel, de kipróbáltam az érzést. Maradjunk annyiban, jólesett.
A látogatás után ismét macskakő és macskakő követte egymást, hol meredeken, hol lépcső formájában lefelé a Sé felé. Innen ugyanis egy rövid, de annál látványosabb, élménydúsabb bolyongással el lehet jutni a katedrálisig. Épp Húsvétra készítették fel és a pálmaágak kerültek kihelyezésre mikor ott jártunk. A belépés ingyenes, így kihagyhatatlan látogatnivaló. A bejárattól kicsit lejjebb található a villamos megállója (vagy itt is várakoznak tuktukok), amivel továbbutazhatunk, de rövid sétával könnyen elértük a Rua Augusta‑t, illetve a Rossio‑t. A sétát választottuk, mivel közben is élvezhettük az Alfama negyed hangulatát és kiválasztottuk a legszebben kivasalt kockás asztalterítős helyi kis éttermet, hogy kipróbáljunk valami igazi portugál, valami igazi lisszaboni ételt.
Két fontos dolog: Egy, a portugáloknál kérdés nélkül kihozzák az előételt, ami lehet vaj, halkrém, kis húsgolyó baguett-tel, kenyérrel, de épp hogy egy kicsit csak, ami kő keményen felszámolásra kerül majd a számlán annyi főre, ahányan érkeztetek. A másik dolog, még a villamos. Találkozunk a városban piros villamossal is, ami a színétől eltekintve ugyanolyan mint a sárga, viszont ez kifejezett a turistáknak van. A www.yellowbustours.com üzemelteti, mint a városnéző hop on hop off buszokat is vagy létezik hajókirándulásuk is.
Aztán hátra volt még az igazi megmérettetés, a lisszaboni tipikus le és fel bolyongás a macskaköveken, mert hogy ebben a városban egyszerűen nem található más. Jó esetben néhol, de leginkább csak a belvároson kívül az autósoknak van aszfalt, máshol egy talpalattnyi sem. Itt nem elég a tipp, miszerint kényelmes cipőt viselj, itt szuper cipő kell, főleg ami “ismeri” a lábad. Itt is köszönetet mondok a sketchers-nek, hogy feltalálta a memory foam betétes go walk típusú cipőket, nélküle nem tudom hogy éltem volna túl ezt a kalandot. (Sajnos nem szponzorált hirdetés, de őszinte gondolat!) Lisszaboni utolsó esténken még így se igazán érdekelt a szállodához hazafele sétálva, hogy az aszfaltút az autósoké, most már az enyém is volt.
A 28-as villamossal kapcsolatban említettem, hogy ne ugorjunk annyira előre. Viszont most eljött az ideje és megosztom veletek, nekünk hogy sikerült “csakazértis” ezt az érzést megélni és a bakancslistán áthúzni. A hosszú sort izgága, türelmetlen, örökmozgó utazóként, nem nekünk találták kis, így továbbra sem vártuk ki a sort. A korábban említett 12-es villamost választva újra megközelítettük a Miradouro de Santa Luzia előtti kilátópontnál található megállót, majd pár perces várakozást követően megjelent A Villamos. A tömeg le, mi fel és kényelmesen, nagy vigyorral a bajszunk alatt végigvillamosoztuk a várost. A 28-as sárga villamossal.
A Baixa-Chiado negyed volt még, ami ezután következett, hiszen ezt sem akartuk kihagyni, hisz lentről és fentről is már megszemléltük, most jöhetett testközelből. Elsétáltunk a gyönyörű csempékkel, portugál nevén azulejokkal díszített épületek mellett és felkerestük az egykori kolostort, mely ma az archeológiai múzeumnak ad otthon. E történelmi emlék mögött található a Santa Justa lift és a hozzákapcsolódó hídon lévő étterem. Két lift üzemel és magát az épületet körbe lehet járni és kreatív fotókat is készíteni. A lejutásért külön kell jegyet vásárolni, kivéve ha a yellowbus jegyet megváltottuk, az tartalmazza a használatát. Mi inkább visszasétáltunk és továbbnézelődtünk a negyedben, próbáltunk kiigazodni a saját közlekedési szabályaikon, mivel ez egy kicsit káoszosnak tűnik. Feltűnően sok, mintha minden ötödik üzlet egy cukrászda, pékség lenne és sorra hivogatnak a kirakatokban illatozó szebbnél szebb sütemények. Biztos, hogy itt a fogyókúrát nem ismerik az emberek.
A Baixa-tól búcsúzván a siklót választottuk, mint alább ereszkedési lehetőség, mely 3,70 EUR volt, de a nagy hőségben és egy újabb élmény megérte. Ascensor da Bica, ha keresnétek és a Cais do Sodré állomás közelébe érkezik, szinte pont a Ribeira Time Out Market épületéhez. Valószínűleg fordítva használva, azaz a felfele útra még nagyobb hasznát is veheti a vendég.
Nem értem a Lisszabon egynapos városnéző túrát szervezőket, tervezőket: Mit láthatnak ennyi idő alatt és mit tapasztalhatnak meg a város életéből, a helyiek mindennapjaiból? Vagy legalábbis később mire emlékeznek? Megvan a tíz kötelező fénykép az albumba és ennyi vagy ennyi sem? Én mindenesetre ajánlom, hogy ne kövesse el senki ezt a “hibát”, persze amennyiben teheti, mivel csodálatos ez a város, megannyi látnivalóval és a macskaköves utcák, meredek domboldalak miatt több időt is vesz igénybe, mint a térkép alapján gondolná az ember.
Utazásunkat innen, a Cais do Sodré állomásról fogjuk folytatni. Itt mi is feltankoltuk magunkat a Time Out-ban és nekiindultunk Estoril felé. Tartsatok velem a következő részben is!
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában