2017. április 19.
Utazásunk első napjait Lisszabonban töltöttük, így az élménybeszámolók első része itt kezdődik, pontosabban Belémben. Indulhatunk?
Mivel szállásunkra viszonylag késő este érkeztünk, így a napot egy kései kiadós reggelivel indítottunk és az első lépéseink a szálloda környékének felfedezésére vittek. Az ibis Hotel Lisboa Centro‑t választottuk szállásként, ami a sárga metróvonal Saldanha megállójától (attól függ melyik “lyukon” jössz fel) 2 – 5 perces sétatávra helyezkedik el, illetve a másik irányban a zöld metróvonal Arroios megállója is könnyű 7 – 8 perces sétával elérhető. Választáskor fontos volt, hogy este csomagokkal könnyen megtaláljuk és rövid idő alatt elérjük a repülőtérről (a reptéri piros metrónak szintén van állomása a Saldanha‑n), illetve hogy ne túl drágán, de közel legyünk a belvároshoz. Szerintem tökéletes választás volt. Az egyik legfelkészültebb, legudvariasabb recepcióval rendelkezik, amellyel valaha találkoztam, pedig megfordultam már jó néhány szállodában; a szobák egyszerűek, de tiszták és rendezettek; a reggeli kapcsán nekem leginkább, ami megmaradt: pastel de nata és narancslé, vagy narancslé és pastel de nata. Vágytam már nagyon rá, hogy megízleljem ezt a mindenhol emlegetett, portugál tradícionális édességet. Első pipa meg is volt reggelinél, aztán mégegyszer és még egyszer. Ez tulajdonképpen egy kicsit nyers tojásízű vaníliás krémmel töltött levelestésztás kosárka, melyet úton útfélen meg lehet és szerintem kell is kóstolni, valahogy kicsit mindenhol más, de egyszerűen isteni.
Kisétáltunk néhány életkép megörökítése mellett ragyogó napsütésben és kellemes 23 – 24 fokban a bizonyos zöld metró Arroios állomásához és a Cais do Sodré végállomásáig utaztunk egy gyors GPS újratervezés mellett, ugyanis minden program alakítható kedvünk és lehetőségeink szerint, így jutottunk el az első lisszaboni nevezetességekhez: a Felfedezések emlékművéhez, a Belém-toronyhoz és a Jeronimos kolostorhoz Belémben, Lisszabon nyugati kerületébe, közvetlenül a Tejo partjára.
Utazás Belémbe
Ajánljuk a Cais do Sodré vasútállomásról induló, a budapesti HÉV-nek megfelelő vonattal utazni. Ez a vonat a Cascais-Estoril irányba közlekedő ún. comboios, sűrűn közlekedik és a harmadik megállója Belém, tehát tizenegykét perc alatt meg is érkezünk.
A megállóból egy lépcsősor vezet a felüljáróhoz, melyen a városközpontba is mehetünk, de mi rögtön a vízpartra vágytunk és a város jelképének is számító Felfedezők monumentális emlékművéhez. Itt található a Belém hajóállomás és egy vízparti sétány vezet a kishajó, vitorlások közt. Rögtön elfogyasztottunk egy jeges teát és sört, míg igyekeztünk betelni a látvánnyal és magunkhoz térni az első meglepetéstől. Mind összesen 2,90 EUR‑t fizettünk a teáért és egy korsó sörért.
Látnivalók
Belém Portugália kiemelten fontos helyszíne, hiszen innen indultak útjukra először Afrika, majd Dél-Amerika partjai felé felfedezőik, köztük Vasco da Gama is. Az ő emléküket őrzi a sétányon diadalmasan álló Felfedezések emlékműve a fényképekről jól ismert szoborcsoporttal az oldalán.
Itt találkoztam először a nagyon ötletes “wine with view” elnevezésű street food szolgáltatással. Azóta nálunk szállóigévé is vált. Egy kis “dobozos motor” széles borválasztékkal várja vendégeit az emlékmű közvetlen tövében, a parti sétányon, valóban csodás kilátással a Tejóra, az Április 25‑e hídra és mögötte a Krisztus szoborra vagy ha ellenkező irányba szemlélődünk, a Belém-torony sziluettjét is kivehetjük. Érdemes a kihelyezett négy-öt szék egyikére leülni egy pohár borral, s bár a látvánnyal betelni nem lehet, de megpihenni egyedi választás. Ja, és a pohár igazi, üvegpohár és stílusos a kiszolgálás.
A sétányon végigandalogva elérkezünk egy nagy parkig, ahol felfrissítő árnyékot adó fák alól megpillantottuk a másik lisszaboni szimbólumot, a Belém-tornyot. Itt már éttermet, fagyizót, szuvenírárusokat is találunk, sőt itt éreztem először, hogy turisták hadán kell lassan átvergődnünk, hogy a város ilyenkor áprilisban is kedvelt úticél.
Lányok, Hölgyek, Asszonyok, innentől elő a pénztárcákkal vagy épp az elengedő képességgel. Portugália adja a világ parafadugóinak több, mint a felét és így a parafából készített termékek se szeri se száma és mind gyönyörű munka. Emellett a textíláruk minősége is kifogástalan, nehéz nem felvásárolni mindent, amit meglátunk. Nőből vagyok, nem tudtam ellenállni és itt már elcsábultam kicsit.
Belém-torony. Javaslom, hogy amennyiben a Jeronimos-kolostorba is tervezzük a látogatást, időben érkezzünk Belémbe és kezdjük ott, majd azt követően keressül fel a tornyot, mivel délután 5 óra után már nincs beléptetés, ahogy a kolostornál is hasonló a helyzet. Vásárolható kombinált jegy a két helyre, mely 12 EUR felnőtteknek és így olcsóbb, mintha külön-külön váltanánk meg. Nekünk sajnos már csak a Belém-torony adatott meg, így az önálló belépő 6 EUR volt fejenként.
Innen a parkon keresztül egy kő felüljárón át visszafele sétáltunk Belém központjába, ahol a Jeronimos-kolostor található egy hatalmas park mögött. Próbáltuk megtippelni hány méteres sor áll a bejárat előtt, mennyi idő lenne mire sorra kerülünk, de a most már 31 fok és a zárásig visszalévő szűkös idő miatt fennhagytuk a megtekintését a bakancslistánkon. Javaslom reggel nyitásra odamenni, ez általában még kevésbé forgalmas időszak, a szervezett csoportok is később érkeznek és sok turista is a szállásról nem indul útnak “csakúgy” 10 óra előtt. Kívül készítettünk pár fotót, lenyűgöző épület. A kolostort és benne a Santa Maria templomot I. Mánuel portugál király emeltette Vasco da Gama emlékére, aki 1499. évi utazása során felfedezte az Indiába vezető utat.
Visszaút és a nyüzsgő Lisszabon
Közvetlenül a kolostor mellett egy villamosból kialakított kávézó mögött található a 15-ös villamos végállomása, fordulóállomása, mellyel visszautaztunk. A Praca do Comércio téren tesz le, mely a vízpartjával közkedvelt délután, esti pihenőhely a helyiek számára is.
Innen kitűnő fotókat lehet készíteni az Április 25‑e híd és a Krisztus szobor kombinációjáról, a kövekre kiülni és csak szemlélni a hullámokat és a kereskedelmi hajók forgalmát. A tér bal oldalán található egyébként a Lisboa History Center, ami egy igazán interaktív történeti kiállítás a város múltjából, jelenéből. Nyitvatartása igen kedvező, este 8‑ig várja az érdeklődőket.
Ettől a ponttól kezdve pedig el lehet vegyülni a helyiek közt, élvezni a város forgatagát, meginni egy finom bort és csak bolyongani az utcákon, amíg a lábunk bírja. Mi ezt tettük.
Mivel illik egy “normális” városnézést is tenni, így elhatároztuk, hogy másnap korán kelünk és mindent látni akarunk, mindent ki akarunk próbálni, nyakunkba vesszük a várost és semmi sem maradhat ki. Tartsatok velem továbbra is, a következő bejegyzésben Lisszabon kincseit járjuk végig és megosztom veletek kalandjainkat, tapasztalatainkat.
Folytatjuk…
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában