2018. július 20.
Egy június végi hosszú hétvégén a történelmünk nyomába eredtünk egy zarándokút keretein belül. Az út Zrínyi Ilona születésének 375. és halálozásának 315. évfordulója alkalmából szerveződött a Zrínyi és Rákóczi család történetének mentén, és egy konferencia volt a csúcspontja Przemysl-ben, Dél-Lengyelországban.
A lengyel levegő engem valahogy mindig megérint, különleges számomra. Sokkal érzékenyebb vagyok rá fizikailag is, érzem az első levegővételben, hogy ott vagyok. Ezért döntöttem úgy, no meg a látnivalók sokasága és a történelmi magyar vonatkozások miatt, hogy külön fejezetet szánok az itt töltött időnek.
Kárpátaljai kalandjaink után Krasiczyn‑t vettük célba, az itt található Krasiczyn Castle lett az ideiglenes otthonunk. A várkastély egy része ugyanis ma szállodának ad otthont, lengyel nevén Zamek w Krasiczynie. Itt volt mindhárom éjszaka a szállásunk, és tökéletes hangulata volt a napi történelem leckék után. Fenséges, ezen vonatkozásban simán mondhatom, hogy királyi reggelikben volt részünk. Az épületszárny, ahol mi laktunk, belülről tényleg olyan volt a sötétbarna, előkelő falborításaival, fa lépcsőjével és berendezésével, mintha századokat ugrottunk volna vissza az időben. A szobák maguk már modernebbek voltak, egyszerűek és tiszták. A recepción leginkább az angol nyelvvel lehetett boldogulni, bár találkoztunk egy nagyon kedves recepciós lánnyal, aki próbálkozott a német nyelvű kommunikációval. Nagyon nagy élmény volt érkezésünk estéjén, vagy inkább hajnalán, a madárcsicsergésre való elalvás. Az ukrán-szlovák határon összességében hat óra várakozás után hajnali három felé foglaltuk el a szobáinkat, mikor már kezdett világosodni madár dal kíséretében, és mivel tetőablakos szoba jutott nekünk, még intenzívebben szolgáltatták az altatódalt. Ha nem lettünk volna olyan kimerültek, akkor ébresztő dalt írnék, de most így a helyes.
Krasiczyn képeken
Krasiczyn a San-folyó jobb partján fekszik, a Przemysl – Sanok főútvonalon, Przemysl-től nagyjából 20 perc távolságra.
Alapvetően a gyönyörű kastélyáról nevezetes, amely egy hatalmas parkkal körülvett reneszánsz várkastély benne történeti kiállítással. A krakkói Wawel után az egyik legnagyobb és legszebb Lengyelországban, így egy látogatást mindenképp megér, ha ezen a vidéken jártok.
Építését Stanislaw Siecierski kezdte a XVI. században, majd a fia Marcin Krasicki fejezte be jónéhány évvel később. A vár eredetileg egy erődített építmény volt, amely a lengyel-litván nemzetközösség déli határát védte, azonban Kasiercki egy kifejezetten a művészeteket pártoló, az ország egyik legjelentősebb művészeti támogatója volt, így olasz építesz segítségével inkább egy kastéllyá alakította át, és a második keresztneve után Krasiczyn-nak keresztelte el.
Négyzet alakú maga az épület, a négy oldali fal a négy égtájat szimbolizálja, és a négy sarokban négy különböző torony áll: az Isteni (Boska), a Papi (Papieska), a Királyi (Krolewska) és a Nemesi (Szlachecka). Ezek a nevek tükrözik a világ örök rendjét, négy fokozatú hatalommal. A nyugati fal közepén lévő torony a főkapu, amelyhez egy fahíd vezet.
Az évszázadok során a lengyel uralkodók és a történelem prominens személyei is megfordultak ezen falak között. A Krasicki család kihalása után több lengyel nemesi család birtokában megfordult a kastély, utolsóként Leon Sapieha és családja lakóhelye volt egészen 1944-ig. Pontosabban egy kisebb megszakítással 1939 – 41 között, a szovjet megszállás idejét kivéve. A Sapieha család sok pénzt fektetett a kastélyba, és egy nagy tűzvész után, amelyben nagyrészt elpusztult a kápolna kivételével, újra kellett építeniük. A lengyelek számára fontos tény és esemény is kapcsolódik a kastélyhoz, mivel itt született a lengyel katolikus egyház egyik fontos személyisége, Adam Stefan Sapieha. 1941 végén a Szovjetunió német inváziója után Andrzej Sapieha még visszatért a kastélyba, amelyet katonai bázisként használtak a Vörös Hadsereg katonái. Tapasztalatairól emlékiratai, illetve személyes emléktárgyai a múzeumban megtekinthetőek.
Idegenvezetővel jártuk végig a kastélyt, a kiállítást, a padlástól a kápolnáig, igyekeztünk minél több információt befogadni lelkes, fiatal vezetőnktől. Kívülről szabad program volt a park felfedezése, a hatalmas fák között és a kis tó körüli séta. A legjobban nekem napkeltekor tetszett, de alapvetően meseszép minden napszakban minden oldalról.
Amennyiben kedvet kaptatok a meglátogatásához, netán eltöltenétek itt egy éjszakát, további információkat találtok a kastélyról és a környékről a honlapján. A szállás ezen túl pedig foglalható a Booking.com-on.
Przemysl Krasiczyntől mindössze 10 kilométer távolságra helyezkedik el, helyi menetrendszerinti busszal is elérhető, így a mi kis csapatunk is ezt használta első alkalommal, és rögtön egy kiadós sétával kezdtük a város felfedezését.
Przemysl városközpontja képeken
A város lejtős főtere volt a cél, ahol a város jelképéül szolgáló medve a tér közepén álló hatalmas szökőkútban is megmutatkozott. A tér alján egy fa árnyékában megtaláltuk Svejket, a dolgos katonát, ahogy épp egy lőszeres ládán üldögél szemben a kutyájával. Természetesen a közös fotók nem maradhattak el. Aki olvasta, ismeri Svejk történetét, az valószínűleg tudja, hogy Svejk megfordult itt a városban a történet szerint, így nem meglepő, hogy szobrot kapott Jaroslav Hasek cseh származású karaktere. A tér oldalsó részén találhatóak a magyar huszárok lovasszobrai, amelyre – mint a gyerekek – még a felnőttek is felkapaszkodtak egy történelmi fotó kedvéért.
A gyalogos sétánkat kicsit gyors léptekben folytattuk egy kiadós, viharos eső miatt, de nem mulasztottuk el meglátogatni a város két katedrálisát, a római katolikus katedrálist és görögkatolikus érseki katedrálist. Lenyűgöző szépségű mindkettő. Kívülről megszemléltük az Óratornyot, amely ma a Harang- és Pipamúzeumnak ad otthont, és megtudtuk róla, hogy egykor templomtoronynak készült, de az soha nem épült fel.
Másnap az Egyetemen megrendezett konferencia után ellátogattunk a magyar történelem szempontjából olyan fontos helyszínekre, mint a legendás Przemysl-erődrendszer legépebben megmaradt erődje és a katonai temető, ahol az I. világháborúban itt életüket vesztett osztrák és magyar katonák nyugszanak. Természetesen egy nemzeti szalaggal átkötött koszorúval érkeztünk a szépen rendben tartott emléktáblával és kereszttel ellátott katonai sírkerthez.
Nem maradhatott ki a Przemysl-erőd egy magyar történelmi utazásból, hiszen magyar katonák ezrei haltak itt meg az 1914 – 15-ös harcokban.
1772-ben Antwerpen és Verdun után Európa legnagyobb erődrendszerét kezdték el kiépíteni Przemysl körül, ahogy megromlik a viszony Oroszország és az Osztrák-Magyar Monarchia között. A erődrendszer egy hatalmas kettős koncentrikus körben elhelyezkedő erődláncolat volt a város körül, mely erődök mérete különbözőek, voltak melyek kiszolgáló egységként szolgáltak. Przemysl földrajzi fekvésének okán folyamatosan a harcok színtere volt, hiszen a legkönnyebben megközelíthető, átszelhető hágóban fekszik a Kárpátokban. Innen már nyílt az út Budapest és Bécs felé is, így fontos védelmi funkciót kellett ellátnia. A Przemysl-erődért folytatott harcok a XX. század legnagyobb európai csatái közé tartozik a történészek szemében.
I. sz. Salis Soglio-erőd az erődrendszer legépebben megmaradt, leglátványosabb eleme, ide zarándokoltunk el mi is, és jártuk be a területet. A fotókon is látszik, hogy nem volt egyszerű az itt állomásozó katonák élete. Az egyik fotón, ha jobban megnézitek a fák ágai között felfedezhetitek a lengyel és mellette az ukrán határköveket, melyek túloldalára is átnyúlt az erőd kiszolgáló épületeinek egy része akkoriban. Bevallom, nekem kicsit borsódzott a hátam, ahogy sétáltam egyedül a romok között félig-meddig borús időben a csendes erdőben.
A Lengyel Köztársaság Konzulátusának honlapján találtam egy teljeskörű bejegyzést Przemysl-ről, részleteket az erődben dúlt harcokról és az emlékeként Budapesten felállított Przemysl-emlékműről, de a leghíresebb magyarokról is szól, akik részt vettek a harcokban. Érdemes elolvasni történelmi háttérként mindenkinek.
Aki kíváncsi az egész zarándokútról készült blogbejegyzésre, esetleg lemaradt korábban róla, az ide kattintson, és elolvashatja, valamint megtekintheti a teljes képgalériát.
Egy utolsó gondolatként, hogy Przemysl hogyan került egy Zrínyi-Rákóczi év kapcsán szervezett zarándokút és konferencia állomásai közé, azt azért megemlíteném. Przemysl többízben volt a történelem során magyar uralom alatt, egyebek közt II. Rákóczi György csapatai is elfoglalták egy időre.
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában