2017. március 23.
#kalandlista tippje egy hosszú hétvégére
A “sárkány városába” az érkezés busszal a legegyszerűbb és rögtön benn is vagy a sűrűjében, hiszen az állomás – a vonatállomással együtt – egy hatalmas bevásárlóközpont alatt található a belvárosban, keresd a térképen mint Kraków Glówny. Innen az óváros vagyis a Stare Miasto karnyújtásnyira fekszik, nagyobb csomagokkal a szállodánkhoz mi villamossal jutottunk el. A kb. 7 órás buszozás és a szállásunk elfoglalása után belevetettük magunkat a városnézésbe, majd tulajdonképpen két napig csak andalogtunk és fotózkodtunk. Szállodánk az IBIS Krakow Centrum volt egy utcasarokra a Visztula partjától. Minden este kinn ültünk és figyeltük a folyót, nagyokat beszélgettünk. Magukat a legfontosabb nevezetességeket mint a Királyi Palota, a Waweli székesegyház, a Sárkány-szobor, a Szent Flórián-kapu és a teljes óvárosi rész hangulatos utcáit, házait egy nap alatt felfedezhetjük gyalogosan, utunk során pedig még megannyi templommal, kápolnával találkozhatunk. Eltévedni nem lehet. A Waweli székesegyház mellett II. János Pál pápa hatalmas szobra minden turista fotóalbumában szerepel szerintem, ahogy a város is tele van képével, emlékével. A zarándokok magyar vonatkozással is találkozhatnak az Isten Irgalma templomban, ahol az egyik kápolna ugyanis magyar.
Krakkó TOP látnivalóról bővebben a linkre kattintva olvashattok egy külön bejegyzésemben.
Amit mindenképp érdekességként itt említenék meg:
A lengyelek nagyon odafigyelnek a gyermekekre, amit az egyik kedvenc, furcsa útjelző táblám szemléltet a legjobban. Igen, majdnem, de mégsem. Nem azt jelenti sétáló kislány nyalókával, de tulajdonképp mégis erre hívja fel a figyelmet. Ez egy gyermekek által sűrűn használt gyalogátkelőhelyet jelent, tehát vezess fokozottan óvatosan. A “nyalókás kislány” mindenütt ott van, tessék figyelni.
<
p style=„text-align: justify;“>Ajánlott kirándulásokban itt nem szenved egy utazó sem hiányt, mindenki találhat érdeklődésének megfelelőt, illetve idejének, pénztárcájának ideálisat. Zakopane‑t mi már itthonról tervbe vettük több napos tartózkodással. Korábbi bejegyzéseimet erről a kis hangulatos, magas-tátrai városról a Zakopane szűrővel visszakereshetitek.
Sőt, itt írtam egy külön bejegyzést a Krakkó környéki kirándulásokról.
Most egy sokkal rövidebb, fél nap – egy nap alatt végigjárható, de ugyanakkor mondhatjuk, kihagyhatatlan látogatást ajánlok figyelmetekbe. Ez pedig a mintegy 15 km-re Krakkótól lévő Wieliczkai sóbányák meglátogatása.
Könnyen megtervezhető az út: a helyi járatú 304-es busz visz Wieliczka-ba, melyre fel tudtok szállni a Jubilat nevű áruháznál, amennyiben az említett IBIS környékén laknátok.
Több fajta túra közül lehet itt választani. Létezik a “turista út”, mely bemutatja a különböző kamrákat, 3 km hosszú kanyargós folyosókon keresztül az érdekes föld alatti képződményeket, közel hozza az emberi erőt, ami itt rejlik, illetve a bánya külszíni területét lehet körbejárni. Ezt is érdemes, látni lehet a különböző tárlókat, régi bányászati felszereléseket, a vasútvonalat egy kiállított gőzössel, egy tűzoltó raktár és egykori tűzoltó kocsik is megszemlélhetőek.
Bővebb leírást és aktuális belépő árakat a sóbányák honlapján találhattok:
https://www.wieliczka-saltmine.com/
Mi a “miners route”-ot, azaz a bányászok útja nevű túrát választottuk gondolva, ha már bányalátogatás, hát legyen igazi kaland. Akkor azért még nem voltunk vele teljesen tisztában, hogy ez mit is fog jelenteni. Úgy hozta a sors, hogy egy kevésbé frekventált időpontban érkeztünk és így egy privát vezetőt kaptunk magunk mellé a túra teljesítéséhez. Jól felkészült és nagyon barátságos hölgy lett az idegenvezetőnk a föld alatt. Kaptunk munkás overált, sisakot és mindenféle bányász felszerelést, amit megtanítottak, hogyan kell egymásra venni és igazi bányásznak érezhettük magunkat már mielőtt leereszkedtünk a sötétségbe, a legrégebbi még működő kasba. Megismerhettük a túra során a földalatti élet napi rutinját, a bányászati hagyományokat és első kézből tapasztalhattuk meg a bányászok korántsem egyszerű életét. Szűk alagútban másztunk, térkép alapján magunk próbáltunk tájékozódni, átéltük a vészjelző hangját és robbantottunk is, de kipróbáltuk a sótörést csákánnyal (ezt emlékbe hazaviheted) vagy a víz sótartalmának mérését. Az út végén pedig oklevéllel igazoltan hivatalos bányászok lettünk. Nem mondom, jól esett utána egy hideg ital.
Mutatok pár fotót a kalandunkról, hátha így ti is kedvet kaptok.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában