2017. június 22.
Egy utazásról igyekszünk mindig csak a szépet és jót megjegyezni, ezeket meséljük még sokáig itthon, azonban akadnak kellemetlen szituációk is, melyek azért csak ott maradnak bennünk. Most mesélek ilyenről és ellenpéldaként olyanról is, és minden útról ezért is vagy ennek ellenére is csodás emlékeim vannak. A kényelmetlenségeken felül kell kerekedni, hiszen kaland az élet!
Nagy általánosságban azért elmondhatom, azokban az országokban, városokban, ahol sok a turista, megszokott a tömeg, kevésbé szembesültem kirívó helyzetekkel. Például Londonban, Amszterdamban vagy épp Barcelonában “átlagos embernek” éreztem magam, se nem helyiként se nem turistaként, egyszerűen csak mentünk, láttunk, éltünk.
Viszont Szlovákia frusztrált. Tudom ez egy kényes téma és jöhetünk most itt történelemmel, politikával, de szerintem egyszerű emberi tényezőről van szó. Legalábbis egy olyan helyen, olyan személy részéről tanúsított ellenszenv, aki a turizmusból él, másképp nehezen magyarázható. Ótátrafüreden ért egy kisebb sokk, mivel még csak hasonlóval sem találkoztam korábban. Egy ajándéktárgyakat, szuveníreket árusító bodénál tanakodtunk, megvegyük‑e a kinézett dolgot már jó pár perce, mire megszólaltam, hogy vegyük. Abban a pillanatban odaviharzott az állványhoz az eladó és leakasztotta az egész polcot, majd hátravitte jó messze. Először csak álltam, álltam, s kellett néhány másodperc mire leesett, hogy nem zár a bolt, hanem tudatosan kinyilvánította, nem kívánatos személyek vagyunk. Ennek ellenére hatalmas élmény volt túrázni a Lomnici-csúcsra és bejárni a Tátra lábát.
A spanyolokat kifejezetten imádom, Madridba például már úgy érzem, hazamegyek. Tetszik a mentalitásuk, Madrid az a város, ahol élni tudnék, könnyen felvenni a ritmust, egyedül is könnyen eligazodnék a közlekedésben és mindig találnék valami tennivalót, látnivalót, kalandot. Ezt az érzést csak erősítette bennem nemrégiben a szállodánk recepciósa. Ugyanazt a szállodát választottuk, ahol két éve is megszálltunk a Bilbao metróállomás mellett, a Malasana negyedben. A bejelentkezéskor – amellett, hogy kiemelkedően szívélyes volt a fogadtatás – megkérdezte a lányzó, kérünk‑e térképet. Mi összenéztünk és annyi időnk nem volt, hogy nemet mondjuk, ő már folytatta, hogy tulajdonképpen minek is, mivel mi már úgyis mindent ismerünk és tudjuk mi merre van. A mosolyt soha nem felejtem el az arcán, mikor mi vélhetően elég bután néztünk vissza rá, – persze, hiszen erre a megjegyzésre aztán végképp nem számítottunk. Kiderült, hogy ismerős volt neki a nevem a foglaláson és visszakereste a korábbi levelezésünket.
Kellemetlen szituációba keveredtünk azonban Lisszabonban, ahol naponta nem kevés turista fordul meg az év bármely időszakában. Arról lisszaboni bejegyzésemben írtam, hogy rengetek tuk-tuk van a városban és kínálják városnéző szolgáltatásukat minden nevezetesség környékén. Sokan vannak, így gondolom meg is harcolnak a talpon maradásért, minden vendég számít. Történt velünk, ahogy a Martim Moniz-on beálltunk a 28-as villamos megállójában kígyózó sor végére, megtalált bennünket egy huszonegynéhány év körüli fiú, aki ékes angolsággal felajánlotta tuk-tukját és vele az idegenvezetést a villamos helyett. Megköszöntük és elmondtuk, hogy mi más élményt szeretnénk, melyre ő teljesen kiakadt. Hangosan, gesztikulálva elküldött minket a fenébe, hogy ez aztán az élmény, tömött villamoson 40 fokban… csak gratulálni tud hozzá és hogy a helyi lakosságtól elvesszük ezt is, illetve hasonló kifakadások zúdultak ránk. Szinte már megijedtünk és tétován araszoltunk előbbre a sorban. Úgy gondolom, ez a stílus nem általános, de óvatosságra int, hogy ha mosolyognak is ránk, mit gondolnak és mennyivel magasabb esetleg az ár, mint egy honfitársnak. A jókedvünket nem szegte, de a villamost végül kipróbáltuk és a tuk-tuk-ot nem.
Eindhoven bebizonyította a szobalányokról szóló sztereotípiák ellenkezőjét. Egy kis szállodát képzeljetek el közvetlenül a főtéren, a belvárosban mindössze két csillaggal és tényleg nagy egyszerűséggel. Mivel a látogatásunk Amszterdammal egybekötött volt, hosszabb idejű és pont a leárazások idején – ugye kedves hölgyek, tudjátok mit jelent ez, – így nem fértünk bele a bőröndünkbe. Mint a filmekben látni, tényleg ráültem nagy nevetések közepette, hogy be tudjuk húzni a cipzárt és miután végre sikerült, megláttam a rövid nadrágom az ágy mellett. Őszinte leszek, semmit sem döntöttem még el ilyen gyorsan, mint akkor azt, hogy nem érdekel, ez most itt marad. Itt pedig jön a csattanó, mikor is a recepción már elköszöntünk, rohant a szobalány hollandul kiabálva, kezében a nadrágommal. Nem tudtam, hogy sírjak vagy nevessek, de persze önuralmat gyakoroltam és szívélyesen megköszöntem az odafigyelést. Jó, elárulom, ha most már kíváncsivá tettelek benneteket, hazaért a nadrág egy duty free‑s szatyorban.
A két – két pozitív és negatív élmény álljon itt, mint a mérleg két serpenyője és ezzel megteremtve ebben a témában az egyensúlyt. Hiszem azt, hogy bárhol elfordulhat bárkivel hasonló élmény, kaland, illetve hogy ezek a szituációk leginkább emberfüggők, akinek lehet aznap rossz napja vagy annyira elhivatott, szereti a munkáját, hogy ez meglátszik a kiszolgáláson vagy az egész kommunikációján, kisugárzásán.
Ezekkel a történetekkel kerek egy utazás, melyeket remélem ti sem kezeltek előítéletként és megtaláljátok magatokban a mérleg egyensúlyát.
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában