2018. szeptember 30.
Jártatok már Prágában? Ha még nem, sürgősen pótoljátok, egy nagyon gazdag város mind látnivalókban, mind olyan helyeket illetően, ahol csak megáll az ember és figyeli a mellette elsuhanó időt. Minden évszakban megvan a maga szépsége, de talán tavasszal és ősszel a legideálisabb a látogatást. Ha pedig már voltatok Prágában, ugye akkor egyetértetek velem?
Mi egy kora tavaszi nap fedeztük fel magunknak, amikor tiszta, de csípős volt a hajnal, napközben a szikrázó napsütés már napszemüvegért kiáltott, és az esti órákban még mindenkit egy esti városnézésre csábított vacsora után.
Városnézésünkről egy fotóalbummal együtt ebben a blogbejegyzésben olvashattok.
Éveken keresztül vágytam Prágába, valahogy egy misztikus város volt számomra. Soha nem volt gond a vonattal vagy busszal való utazás, ha nem volt autó, ahogy az egyedül utazás ellen sem lett volna kifogásom, de valahogy mindig csak terv maradt. Egy bimbózó kapcsolat kezdetén, így leírhatatlan öröm volt, mikor egy vonatjeggyel állított be egy este kedvesem. Persze, hogy különleges emlék lett így az egész városnézés Prágában, de mégis könnyen választom ki kedvenc helyemet a városban, mivel a leghihetetlenebb érzéskavalkád fogott el akkor és ott. Több napszakban is átsétáltunk Európa legrégebbi hídján, a Károly-hídon, sokféle érzés tört elő bennem, többek közt, hogy merj álmodni, hogy légy türelmes, és hogy együtt mi még nagy dolgokra leszünk képesek. Ehhez szerencse is kell? Hát, nem kockáztattunk, és – bár nem vagyunk kimondottan babonásak – megsimogattuk a Károly-híd korlátján álló Keresztelő Szent János szobrát.
Prága szimbólumának, a Moldva feletti 516 méter hosszú hídnak több legendája és érdekessége is van. Amiért például megsimogattuk Keresztelő Szent János szobrát, az annak a legendának tudható be, miszerint a szobor azon a helyen áll, ahonnan Nepomuki Jánost a vízbe taszították, és egy öt csillaggal ellátott keresztet helyeztek el itt, amelyet ha valaki úgy érint meg, hogy minden ujja egy-egy csillagot érint, akkor teljesül egy kívánsága.
A Károly-híd névadója egyébként IV. Károly német-római császár, aki egyben az építtetője. A hidat két oldalán gótikus tornyok zárják le, míg a hídon végig 30 szobor látható. Az 1357 – 1402 között épült majdnem 10 méter széles hidat Peter Parler német építész tervei alapján építették meg. A legendák szerint nem is akármilyen titkos recepttel tették erősebbé, masszívabbá, ugyanis a habarcshoz tojást kevertek. Egy újabb legenda, de ezzel a sornak még nincs vége.
Számomra a legszívmelengetőbb, mert személyes tapasztalatom is van a hónapok, napok jelentésének befolyásoló képességét illetően. A legenda szerint, mivel IV. Károly közismerten babonás volt, asztrológusokat hívott segítségül, hogy mikor lenne a legideálisabb a híd építését elkezdeni. A jóslat egy számsor volt, 135797531. Ennek megfelelően a híd alapkövét 1357. év 9. hónap 7. naján 5 óra 31 perckor tették le. Mivel a híd ma is áll, habár 1965 – 78 között teljes egészében rekonstrukción esett át, azt kell mondjam, hogy bevált a babona.
Na jó, elmesélem az enyémet is. Államvizsgára készültem, melynek időpontjául július 7‑ét tűzték ki, azaz 7. hó 7. volt a nagy nap. Kivétel nélkül mindenki bután nézett rám, ahogy magoltam a sok-sok tételt, hiszen biztosak voltak benne, én a 7. tételt fogom kihúzni. Annyira ellenkeztem minden babona ellen, hogy ezt az egyet mindig átugrottam, mondván nincs az a szerencsém, hogy ilyen könnyű legyen. Szerintetek mit húztam ki? Szerintetek hangosan nevettem, amikor megláttam? Szerintetek hogy sikerült? Na nem, ezt elárulom, dicsérettel abszolváltam.
A Károly-híd ma már csak a gyalogosforgalom számára nyitott, ezen kelhetünk át az Óvárosból a várba vezető Kisoldalra. Ahogy most is, ha elnézünk a turisták serege felett, egykor is a városi élet központja volt. Kereskedők találkozó helye, vámszedő hely, de ítélkezések és kivégzések helyszíne is volt, illetve néhányszor lovagi tornának is helyet adott.
A Világörökség részét képező hídon nem lehet csak úgy simán átsétálni, egyszerűen beszippant a története, a legendái, a csodás kilátás minden irányban, az utcazenészek és karikaturisták pedig csak emelik a hangulatot. És igen, van egy fotó, ami kultikus, egy igazi könyvborítóra kívánkozó kép, amelyben elvesztem, amellyel beleszerettem Prága Károly-hídjába örökre és végérvényesen, mert időtálló.
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában