2019. április 22.
Mindenkinek vannak álmai, utazási bakancslistája ebben szinte biztos vagyok. Nekünk is, és vallom, hogy az álmokat tervek, feladatok kell, hogy kövessék, majd pedig azok megvalósítása.
Hogy honnan inspirálódunk mi, honnan jönnek az úti cél ötletek, hogyan és miként bővül a mi bakancslistánk, arról korábbi blogbejegyzésemben írtam.
Tegyük fel, van idő és némi anyagai keret, akkor jöhet az úti cél választás, majd a nagy feladat, a tervezés.
Úti terv 5 lépésben, hogyan készül utazásunk menetrendje?
1. lépés: úti cél kiválasztása
OK, először is a számtalan „látni akarom hely“ közül, hogyan választunk? Érdekes vagy furcsa a sorstól, hogy mindig közelebb sodorja hozzánk, és egyértelmű lesz. Jön egy érzés, egy késztetés, hogy menni kell, ennyi nálunk elég. Néha akár kettő vagy három irányba is, ilyenkor leszűkítem gyorsan mondva csinált indokokkal kettőre, és megszavaztatom veletek a blog facebook oldalán. Előfordult már, hogy a szokásos repjegyböngészéssel töltött este alatt olyan kihagyhatatlan ajánlattal találtuk szembe magunkat, hogy egyből eldőlt a következő utazásunk sorsa. Legtöbbször mégis hallgatunk a megérzésünkre, és az első hely mellett letesszük a voksunkat, ami eszünkbe jut modván, hogy már régóta halogatjuk, régóta el szeretnénk jutni. No vagy egyszerűen bekattan, hogy oda és kész.
2. lépés: időpont, időtartam meghatározása
A legfontosabb a rugalmasság. Soha nem kötünk időponthoz egy utat, mint például, Húsvét négy napos hétvége, tehát péntektől hétfőig kell utazni. Minél flexibilisebbek vagyunk az utazás időpontját illetően, annál gazdaságosabban – és néha sokkal több élménnyel – valósíthatjuk meg bakancslistánk aktuális pontját. Gyerekként mindig úgy gondoltam, péntek délutántól vasárnap estig tartson egy “turnus”, és nem értettem, hogy lehet például szombattól szombatig vagy a hét közepétől tervezni. Most már azért sokat számít a tapasztalat, kicsit másképp látom ezt.
Ha tudom, hogy egy egynapos városnézésre szeretnénk elmenni, vagy csak egy-két napnyi kiszakadást szeretnénk a hétköznapokból, akkor ennek megfelelően kerülnek elő a szóba jöhető úti célok. Ezek szinte bármikor megvalósíthatóak, mikor szükségét érezzük. Amikor hosszabb utazásra készülünk, akkor megvan a fő cél, majd nagyjából az anyagi korlátoknak megfelelően eldöntjük, mi az, amit vállani tudunk időben. Legalább annyiban megegyezünk, hogy egy hét, kettő vagy esetleg három is belefér. Persze itt a foglalásnál még alakulhat a végleges időpont és időtartam, azaz ismét a rugalmasságot hangsúlyoznám a legjobb árak elérése érdekében.
Még egy dolog, ami az időtartamot részben befolyásolhatja, az pedig a látnivalók mennyisége. Ez a régiók felfedezésénél a legérdekesebb, hiszen feltesszük a kérdést, hogy mit nézzünk még meg, ha már itt vagyunk, és sok esetben záporoznak az ötletek, amikkel további napokkal hosszabbodhat meg az utazás.
3. lépés: látnivalók összegyűjtése
Ezen a ponton kérem jó barátunk, Google segítségét, hogy mutassa meg nekünk, mik is vannak a városban, és ezek milyen messze helyezkednek el egymástól. Városon belül jelölöm a megtekintendő fő nevezetességeket, aztán a jelölők sokaságát látva, könnyebb megtervezni a napi programot, útvonalat, és hogy sétálva vagy tömegközlekedve tesszük ezt meg.
Útikönyvek, imádom őket! Más talán a romantikus regényeket bújja vagy a krimikre bukik, nekem az utazás mindenhogy, mindenhol a szenvedélyem. Néha többet is beszerzek a kelleténél, illetve gazdaságossági alapon online verziót töltök le. Ez praktikus is lehet, könnyebb magunknál tartani egy utazás alatt.
Ha már említettem a letöltést, akkor ez sem korlátozódik az útikönyvre. Érdemes a turisztikai képviseletek honlapját böngészni, sok információt, útleírást, térképet is be tudunk innen szerezni. Néha még túraútvonalakat, városnéző útvonalakat is megtalálunk ilyen formában, ezek pedig a látnivalók sorának összeállításában nagy segítségek lehetnek.
Nem utolsó sorban pedig az egy-egy városnak, régiónak, országnak dedikált weblapok, blogok áttanulmányozása során sok érdekes és praktikus információ mellett, ötleteket is vehetünk a mindenképp megnézendő, felkeresendő eldugottabb, titkos helyekről, programokról.
4. lépés: tájékozódás, információk gyűjtése
Azért azt be kell valljam, hogy az előző pontban leírtaktól nem igen válik időben külön ez a pont. Kicsit inkább kiegészítik egymást.
Ahogy említettem már, szeretem az utazós blogokat, tematikus városi weboldalakat, így ezeket ilyenkor naponta előveszem, és keresem az érdekes információkat, melyekből jegyzeteket készítek. A belépőjegyeket illetően összeírom, hogy hol mennyi és szükséges‑e előre foglalni. Nagyon sok esetben mi csak a helyszínen döntünk arról, hogy belül is megnézzük‑e az adott épületet, így ez az információ kifejezetten fontos számunkra.
A nagyobb városok esetében mindig keresgélek a Hop on hop off buszok elérhetősége után. Na nem foglalás miatt, sokkal jobban érdekel a piktogramos térképük, és ha még letölthető változatban meg is találom, az az igazi boldogság. Nem rajongok ezekért a buszokért, de valljuk be, az útvonaluk tényleg a legfontosabb látnivalókat érintik, így ha ezeket én is összeszedem, akkor a kötelezők közül semmi nem marad ki, az biztos.
Ugyanígy inspirációként veszem segítségül a Getyourguide és Viator programjait. Megkeresem, hogy az adott városban és környékén milyen lehetőségeket kínálnak, ha valaki szervezett kiránduláson venne részt, és ebből is ötletet tudok meríteni, mi az, ami nekünk is tetszik, de magunknak is meg tudjuk szervezni a saját időbeosztásunk szerint.
5. lépés: foglalás és útiterv felvázolása
Repjegy‑, busz- vagy vonatjegy foglalása a megfelelő paraméterekkel és megfelelő időpontban, ez amolyan szlogennek is elmenne. A közlekedési jegyek foglalása után kerítünk sort a szállásfoglalásra, majd az egyéb foglalásokra, ha szükséges. Ezek alapján az utazás kerete, váza összeállt, jöhet még egy-két kiegészítő szervezés.
Ilyen például, hogy bebiztosítjuk magunkat offline is működő térképpel. Mi szeretjük, és eddig abszolút nem volt semmi problémánk a Google Maps-szel, az útvonaltervezője is egész jól használható minden nagyvárosban (sőt, Máltán is). Ennek ellenére a telefonunkon ott a Guru Maps alkalmazás, amelyre az adott ország térképét mindig lementjük. Amennyiben találok szimpatikus, elvben jól használható nyomtatható térképet, lásd hop on hop off térkép is ilyen segédlet, akkor azokat is nyomtatjuk. Fő azonban város esetén a metróhálózat térképe, helyi közlekedési térkép beszerzése.
Van egy naplóm, ami egyben jegyzetfüzet és naptár is, ami mindig velünk utazik. Könnyen elő tudom venni bárhol, és mindent felírhatok benne, ami csak eszembe jut. Ötletek a bloghoz, hasznos információk, nem elfelejtendő időpontok és csak úgy az érzéseknek, gondolatoknak, amik a semmiből is megrohanhatnak. Ebben készül mindig az utazásaink menetrendje is.
Naptár bontásban beleírom a konkrét időpontokat, feltöltöm a repülési adatokat, szállásra vonatkozó tudnivalókat, majd minden továbbit, ami biztos pontja a napoknak. Aztán a fennmaradó időre elkészül az előzetes útiterv napi bontásban, néha konkrét napirend is a korábbi jegyzetek, megszerzett információk alapján.
Általában egy héttel indulás előtt így már szinte minden kész a kalandokra. Persze vannak spontán ötleteink is vagy maga a hely szolgáltat újabb, ismeretlen szituációkat, amelyek felbolygathatják egy kicsit a tervet, de eddig sosem kellett csalódnunk vagy rossz szájízzel venni az „akadályokat“.
Hogyan foglalunk mi? Repjegy‑, szállásfoglalási tippek
A tervek már összeálltak, izgatottan várjuk a nagy utazást, de hogy mikor, mit, hol foglalunk? Kíváncsiak vagytok az én jól bevált rendszeremre? Kövessétek a #kalandlista Facebook oldalt, figyeljétek az új blogbejegyzéseket, hamarosan ezt is megosztom veletek!
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában