2019. április 14.
Sokszor felvetődik a kérdés, hogy hogyan választjuk ki az úti célunkat, honnan szerezzük az ötleteket, egy-egy inspirációt az utazásunkhoz, és egyáltalán „hogyan csináljuk“, ezért úgy döntöttem, megosztok veletek erről néhány gondolatot. Mi is az, ami inspirál az utazásra, hogyan készül el hozzá az úti tervünk, majd a repjegy- és szállásfoglalási „menetrendünket“ is blogbejegyzésbe foglalom egy három részes cikksorozatban. Tartsatok velem!
Inspirációk, avagy honnan jönnek az úti cél ötletek?
Nemrégiben olvastam egy felmérésben, hogy a legtöbben a saját bakancslistájukról választanak következő úti célt. Ez valahol szerintem mindenkire, és így ránk is igaz, hisz gondoljatok bele, valamikor és valaminek a hatására egyszer felkerült arra a listára, és tudjátok, hogy szépen sorban ezt meg akarjátok valósítani. A kérdés inkább az az én szemszögemből, hogy honnan és milyen indíttatásból került fel egy város, egy régió, egy nevezetesség arra a bizonyos listára? Fogalmazhatok úgy is, honnan ered az inspiráció, hogy ezt meg akarjuk személyesen is nézni, át akarjuk élni?
Az inspiráció szó alapvetően ihletet, ösztönzést jelent. Nekem nagyon tetszik, ahogy az inspirál szó jelentését magyarázzák: „cselekvést sugalmaz“, „érzést ösztönöz“ és „lelkesít“. Csak megerősítik bennem azt, amit annak idején a blog elindításával kitűztünk célul, illetve ami év végén a szemünk előtt lebegett, amikor megszületett a #kalandlista Inspirációk sorozat gondolata.
A Kalandlista bloggereként létrehoztunk egy online utazós sorozatatot #kalandlista Inspirációk néven, amelyben havonta egy bloggerrel, utazóval, világjáróval beszélgetek ötletet, inspirációt adva egy-egy ország, város, régió felfedezéséhez. Vendégem kedvenc, titkos helyeit fényképekkel, személyes történetekkel fűszerezve mutatjuk be egy jó hangulatú, kötetlen beszélgetés keretében. Minden hónap 4. péntekjének estéjén premier. Facebookon esemény készül minden részhez további információkkal, illetve ha feliratkoztok YouTube csatornánkra, elsők közt nézhetitek meg a legújabb részt. Minden új rész után egy blogbejegyzésben megosztom néhány személyes gondolatomat, kulisszatitkot, így érdemes a blogot is figyelni ezekért.
Ötletet, bátorságot, információt szeretnénk nyújtani nektek képek, blogbejegyzések, videók és beszélgetések formájában, olyanokról, amelyek minket is érdekelnek, ránk is hatással vannak. Ami a tartalom mögött van, az tulajdonképpen a mi kíváncsiságunk, a mi inspirációnk, melyet szeretnénk megmutatni és továbbadni nektek is. Sikerül talán általunk is bővítenetek a bakancslistát, útra kelni és felfedezni mindazt, amit a világ rejt. Nem utolsó sorban pedig ismereteket bővíthettek, amit akár csak amolyan online formában és vizuálisan is lehet, ezáltal már többek vagyunk.
Nem egyszer fordult elő velem, hogy megláttam egy képet egy internetes oldalon vagy nyomtatott médiában, és belémhasított az érzés, nekünk ide el kell jutnunk, ezt látni akarom élőben. A legemlékezeteseebb ilyen utunk volt példuál Spanyolországban, San Juan de Gaztelugatxe-hoz tett túránk, vagy amikor legelőször utaztunk Máltára, és azt tervezgettük, hogy milyen kirándulásokat tegyünk a szigeten, és megláttam egy fotót Marsaxlokk öbléről a számtalan színes luzzuval. Vallom ezek tükrében, hogy sokszor igen is elég egy fotó ahhoz, hogy egy felejthetetlen utazást tegyünk.
Rengeteget olvasok mind utazással foglalkozó magazinokat, mind blogokat és persze könyveket is. Tájékozódás, tudásvágy és szórakozás is egyben. Szeretem az útikönyveket (más lexikonokat, szótárakat búj, én útikönyveket), de még jobban az olyan olvasmányokat, melyek ugyan regény formában jelennek meg, viszont olvasva kicsit ott, a helyszínen érezhetem magam. Megismerteti a cselekmény folyamán velünk a szerző a várost, az országot, a szigetet, és legszívesebben rögtön foglalnám oda a repülőjegyet. Az ilyen inspiráló könyveket egy ideje meg is osztom a blogon a #kalandlista könyvespolca menüben, amelyhez nyugodtan adhattok tippeket, ha olvastatok valami nagyon jót, nagyon utazásra inspiráló történetet.
Szó esett az utazási online, offline magazinokról és blogokról is, ezt ígérem hamarosan bővebben is kifejtem. Úgy gondolom, erre éredemes egy külön blogbejegyzést szánnom, egyelőre annyit mondok, igen, többet olvasok és követek rendszeresen. Leszögezem, nem rivalizálás, verseny vagy hasonlók miatt, sokkal inkább az érdekes tartalmuk és információszerzés miatt. Egy utazási blog szerintem akkor jó, ha személyes, felvállalva, ha valami tetszik és azt is, ami nem; ha jártunk már ott és akkor is, ha csak vágyunk oda. Emberek vagyunk, különböző beállítottsággal, így el tudjuk dönteni, hogy nekünk ez megfelelő vagy másra vágyunk, de egy iránymutatást leszűr belőle mindenki magának. Mindenképp első kézből szerzett tapasztalatokra vagyok ilyenkor kíváncsi, a megvalósíthatóságra, azaz a gyakorlati információkra, és azoknak a titkos kis helyeknek, helyi élményeknek tudok a legjobban örülni, amiket útikönyvek nem mondanak el, amitől olyan „valódi“ lesz egy utazás akár csetlése-botlása (mert van, hogy ez velünk is megtörténik vagy bármikor megtörténhet).
Úti tervek, avagy hogyan készül el utazásunk menetrendje?
Nyilván legtöbbször mi is a bakancslistánkról választjuk a következő úti célt, azonban azt, hogy melyik legyen az, leginkább az anyagiak határozzák meg és az időkeretünk.
Kíváncsiak vagytok, hogyan állítom össze útvonalunkat egy városnézés vagy egy hosszabb, több helyet érintő utazás alkalamával? Kövessétek a #kalandlista Facebook oldalt, figyeljétek az új blogbejegyzéseket, hamarosan ezt is megosztom veletek!
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában