2018. november 12.
Nyári utazásunk alkalmával mindenképp szerettünk volt Gozon eltölteni egy kis időt, mivel ez korábbi februári látogatásunkkor kimaradt a programból. A nyelviskolai időbeosztás miatt egy teljes napunk állt erre rendelkezésünkre, amely alatt persze a legtöbbet akartuk látni, a legtöbbet kihozni az időnkből.
Nyelviskolai kalandjainkról és előzményeiről korábban olvashattatok,
vagy most a linkre kattintva pótolhatjátok ezt.
Tőlünk távol áll és ritkán döntünk a szervezett kirándulások mellett, most azonban ez bizonyult a legideálisabbnak, bevállaltuk. Kicsit talán kíváncsian is, hogy milyen plusz élményekhez, információkhoz juthatunk ezáltal. Így utólag azt kell, hogy mondjam nem bántuk meg, tökéletes nap volt.
A nagysziget Málta és Gozo között a komp már magában egy élmény, az utazás pedig alig vesz igénybe húsz percet. Hatalmas monstrum egyébként kávézóval, büfével felszerelve, és a fedélzeten számtalan ülőhellyel. A jegyet visszaúton kell megvásárolni, mondhatni az odaút ingyen van. Az ok erre a különlegességre, hogy Gozo szinte a “világ vége”, innen nem tud az ember másképp továbbutazni, csak hajóval Málta irányába. Egy szikrázó napsütéses nap kellemes szellővel a fedélzeten jó előjel volt a továbbiakra nézve. Ahogy közelítettünk Mgarr kikötője felé és felsejlettek a templomtoronyok, egyre izgatottabbak lettünk, mit tartogat számunkra ez a kis testvér sziget.
A szervezett kirándulás könnyebbsége, hogy nem kell a helyi buszt keresgélned és bizonytalan ideig várnod, idegeskedni, hogy jó irányba visz‑e, hogy mire jut időd és mire nem a fontos és tervezett látnivalók közül. Egy nap Gozora idegenvezető és saját jármű nélkül szerintem nagyon kevésnek bizonyulna. Hogy miket láttunk és milyen élményekkel lettünk gazdagabbak egy nagyobb csapat tagjaiként, most megmutatom nektek.
Ggantija, a megalitkus ikertemplomok romjai
A kőkori megalitikus emlék ma az UNESCO világörökség része a többi hasonló megalitikus templommal együtt Máltán. Évezredekig felfedezetlenül bújtak meg a föld alatt, ma viszont már emberek ezreit vonzzák maguk köré, hogy megcsodálják a hihetetlen ember alkotta épületek maradványait. A Ggantija déli temploma a világ legidősebb szabadon álló épülete is egyben, melyet az 1770-es években egy földcsuszamlásnak köszönhetően fedeztek fel. Furcsa érzés volt ezen ősi falak közt sétálni, megfigyelni és beleképzelni, hogy egykoron milyen lehetett egészében. A kövek közt fellelni akár 50 tonnás példányt is, amely kapcsán úgy tartja a néphiedelem, hogy az épületeket éppen ezért csakis óriások építhették. Mi pedig csak ámultunk és bámultunk szó szerint. Az emlékhelyhez egy gazdag leletanyagot bemutató múzeum is tartozik, ahol érdekessége okán könnyen elidőzik az ember.
Ta’ Pinu zarándokhely
Gharb külterületán helyezkedik el Ta’ Pinu temploma, amely Málta leghíresebb zarándolhelye és közelében található a sziget legnyugatibb pontja. Feljegyzések szerint a korábban itt állt kápolna nagyon rossz állapotban volt, amikor XII. Gergely pápa követet küldött, hogy rombolják le. A munkálatokat megkezdve azonban az első csákányütésnél eltört a munkás karja, így isteni sugallatnak tekintve ezt, meghagyták az épületet. Ezt követően kapta a Ta’ Pinu nevet új tulajdonosáról, aki pénzt áldozott a renoválásra. A legfontosabb fejezetéhez azonban 1883-ban érkezett a hely. A legenda szerint egy falusi asszony ahogy elhaladt az itt álló kis kápolna mellett, hangokat hallott, majd bement a kápolnába, ahol felismerte a Szűzanya hangját. Imádkozott hozzá, ahogy azt ő kérte, és évekkel később egy súlyos betegségből végül ennek köszönhetően felépült. Elmesélte egy ismerősének, akivel nagyon hasonló dolog történt. A vallásos gozóiaknak és máltaiaknak ez pont elég volt ahhoz, hogy rövid időn belül közkedvelt búcsújáró hely váljék a templomból. Miután az egyház elismerte a történtek valódiságát, felépítették a hatalmas és csodaszép Ta’ Pinu bazilikát. 1990-ben II. János Pál pápa is ellátogatott ide. Mi pont istentisztelet alatt érkeztünk, így csak a kapuból vethettünk egy pillantást a belsejére, kívül azonban minden oldalról megszemlélhettük a fenséges látványt.
Rabat, a főváros
Sokan lehet, hogy még Victoriaként ismerik, hisz mindkét nevet viseli Gozo fővárosa, de ma már Rabat újra a hivatalos. A Victoria nevet 1897-ben a brit királynő tiszteletére kapta. A sziget közepén helyezkedik el, és minden szempontból annak közepe is. A Citadella kilátópontjairól szinte az egész szigetet belátni, gyönyörű panoráma tárult elénk ezen a ragyogó napsütéses délutánon már. Nem volt sajnos sok időnk itt ámuldozni, tényleg csak egy gyors látogatásra és pár fotóra volt elegendő az idegenvezető által adott húsz perc. Később az óvárosban még tettünk egy hosszabb sétát a hangulatos szűk utcákon, jellegzetes házak közt, felfrissültünk közben egy jégkrémmel az egyik kezünkben, másikban pedig egy hatalmas üveg jeges vízzel.
Dwejra, ahol egykor az Azúr-ablak állt
Sajnos mi már nem láthattuk élőben ezt a világhíres természeti csodát, de ennek ellenére is felejthetetlen élmény volt itt a kis motorcsónakkal tett kirándulás. A hatalmas sziklafalak mellett és alatt bámulni a szebbnél szebb korallokat, a kritálytiszta vizen ringatózni, és nem lenne teljes ez az élmény a néhai Azúr-ablak maradványainak megpillantása nélkül csónakunk alatt, mellett. Grandiózus látvány lehetett, melyet sajnálom, hogy mi már nem élhettünk meg azért. Szemtelenül olcsó volt szerintem a hajókázás a látottakhoz és az átéltekhez képest, így mindenkinek csak ajánlani tudok, hogy próbálja ki. Ez a rész egyébként közkedvelt a búvárok körében is, illetve fentről a sziklák tetejéről nagyon megkapó a végeláthatatlan tenger látványa.
Xlendi, az igazi fürdőváros
Napunkat Gozon egy kis lazítással zártuk az egyik legnagyobb üdülőhelyen, Xlendiben. Gozo déli partján fekszik ez a lapos, homokos stranddal rendelkező nyáron igazi paradicsom a fürdőzők számára. Az öböl bal oldalánál remek merülésre alkalmas helyeket találnak mindemellett a búvárkodás szerelmesei is. Nem maradt nekünk sem más hátra, mint elfogyasztani az egyik terasz napernyője alatt egy isteni ebédet, utána egy kávét, és kiélvezni röviden a strand nyújtotta lehetőséget az ejtőzésre.
Szuper egy nap volt, egy mind kulturálisan mind természeti szépségekben gazdag kiránduláson vettünk részt. Azt gondolom, hogy első látogatás alkalmával ezt mind befogadni egy különösen forró nyári vasárnap pont elegendő volt számunkra.
Visszatérve St Julians-ba, a Ballutta Bayben pont egy vallási ünnep forgatagába kerültünk. Lezárt utak, kitelepült street food árusok és rengeteg ember, a legapróbbaktól a nyugdíjasokig. Turisták és helybeliek egyaránt még éjfél után is bámészkodtak, beszélgettek, élvezték a nyugodt tengerparti látképet a meleg nyári estén sétálva vagy egy padon ülve. Mi is csatlakoztunk, ez nem lehetett kérdés, és méltóképpen zártuk ezzel az élmény napot.
“Málta egy élmény” – Kíváncsiak vagytok Máltára? Olvasnátok még látnivalókról, érdekességekről? Szeretitek a szép fotókat és a titkos helyeket, esetleg ötleteket merítenétek a következő utazásotokhoz? Kövessétek a Facebookon tematikus oldalunkat, melyet a linkre vagy a logóra kattintva megtaláltok!
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában