2018. október 02.
Gyerekkoromban jártam először Németországban, akarom mondani az egykori NDK területén. Egy meghatározó élményekkel teli családi nyaralás volt pár hónappal a Berlini fal lebontása előtt.
Drezdához közeli nyaralásunkról írtam egy blogbejegyzést, amit itt találtok.
Nagyon sokáig nekem ez volt Németország, és amíg mindenki Nyugatra tartott az azt követő években, én nagyon nem vágytam. Jól éreztem magam a mi kis balatoni nyaralónkban, és sok-sok év telt el, mire újra Németország felé vettük az irányt. Az ország maga nekem évekig egyenlő volt a Kinder csokoládéval, a sörrel, a kolbásszal, a BMW-vel és a Mercedes-szel, a Fekete-erdővel és Münchennel, ennyit láttam belőle. Ja, és persze az utálatos német nyelvtannal és kacifántos német kifejezésekkel, merthogy német kéttannyelvű turizmus szakos diák lettem közben.
Manapság sem tudom eldönteni, és szeret nem szeret játékot játszanék, hogy választ adhassak a kérdésre, azt viszont tudom, hogy egyes városai kíváncsiságot ébresztenek bennem, illetve hogy az a strandkosár még vár rám ott északon valahol. Hatalmas nagy vágyam, hogy kipróbáljam, illetve a német tengerpartokat felfedezzük.
<
p style=„text-align: center;“>Közkedvelt cikk lett a Németország, két tenger partvidéke korábbi blogbejegyzésem,
itt elolvashatjátok.
Hogy melyek azok az északi német városok, amelyeket egyúttal bejárnánk, ha az Északi- és a Balti-tenger partjai lennének a következő úti céljaink? Most megosztom veletek, és mivel ezek könnyen felfűzhetőek egy körutazás állomásaiul, mi már leginkább csak időpontot keresünk a megvalósításra.
Hamburg
Aki járt már Berlinben, Münchenben az kihagyhatatlannak találja Hamburgot, a második legnagyobb várost Németországban, amely történelemmel éppúgy átitatott, mint a jelenével, és a tenger közelségéből fakadóan a nyílt víz illatával és hangulatával. Hamburg ugyanis Rotterdam és Antwerpen után Európa legnagyobb forgalmat lebonyolító kikötővárosa az Elba torkolatánál, 110 kilométerre a nyílt víztől. A víz az úr a városban, és ez meglátszik a hidak számát illetően is, több mint 2500 hídjával megelőzi Amszterdamot és Velencét. A kereskedelem ennek megfelelően a világ egyik leggazdagabb városává tette a története során, és meghatározó volt a Hanza-városok között. Érdekes lehet a sok-sok hídon át bóklászni, és a meglehetősen nagy alapterületen, 1400 zöld park valamelyikében időzni, elsétálni a kissé hivalkodónak tartott Városházához, a kikötőben figyelni nyüzsgő életet, illetve nem utolsó sorban kíváncsi vagyok a világ legnagyobb összefüggő raktárkomplexumára is. A város szimbóluma a Szent Mihály-templom Németország legnagyobb toronyórájával szintén nem maradhat ki. Bár mindenhol azt emelik ki, hogy gyerekkel utazóknak, engem vonz az állatkertje, a Hagenbeck, amely természetes környezetéhez hűen ad otthon csaknem 210 állatfajnak. Szerintem ez is bele kell, hogy férjen a programba, no meg egy hajókirándulás, hogy más szemszögből is felfedezzük ezt multikulturális várost.
Kiel
A Balti-tenger partján fekszik Kiel, a térség meghatározó városa, tulajdonképpen a kapu észak felé. Egy ideig Dániához is tartozott. Igazi kikötőváros, ez is a legnagyobb nevezetessége, így érdemes a városnézést erre a térségre koncentráltan szervezni. A történelmi városközpont a II. világháború alatt teljesen megsemmisült, és az újjáépítés következtében egy új modern város alakult ki. Amit sikerült az utóbbi években helyreállítani, így a hagyományok fellelhetőek itt, az a Dänische Straße, valamint a Holstenstraße Németország egyik legrégebbi gyalogosövezete várja a látogatókat. A város egyébként 1844-től a II. világháború időszakáig élte fénykorát, ekkor épült ki ugyanis a vasút. A kikötői hangulat hamisítatlan, ha csak arra gondolunk, hogy a város kifejezetten a hajógyártásáról híres, és mindemellett itt rendezik meg évente a világ legnagyobb vitorlásversenyét. A múzeum, amit nem hagynék ki semmi áron, az a Hajózási Múzeum, ahol többek közt megtekinthető az 1850-ben itt Kielben megépült, a világ első tengeralattjárójának modellje. Emellett szeretem a helyi történelmet, az emberek egykori életét, szokásait bemutató kiállításokat, mert közelebb visznek a tényleges megismeréshez, így kíváncsian látogatnánk meg a Kiel-Molfsee Szabadtéri Múzeumot. Érdekességként megemlítem még Kiel történelméhez, itt a várban született 1728-ban III. Péter orosz cár.
Rostock
Hasonlóan az előző városokhoz a Balti-tenger partján találjuk, és mily meglepő módon hasonlóan forgalmas kikötő- és Hanza-kereskedőváros volt, de fejlődésben elmaradt a későbbi időszakban. A mai napig azonban kikötője a lüktető városközpont, ide el kell látogatni. A hátteréül a vöröstéglás épületek, templomok szolgálnak a Hanza időkre emlékeztetve. Jellegzetes épületei között felkeresve a vár maradványait, a gótikus templomokat, a hangulatos éttermek, kávézók és üzletek között mindenképp kell egy sétát tenni. Rostock híres egyeteméről, ugyanis 1419-ben itt alapították meg Észak-Európa legrégebbi egyetemét. A város így ma is egy fiatalos, élénk kikötővárosi hangulattal fogad, de építkezésben, városrendezében követi a hagyományaikat. És ha már Rostock, akkor Warnemünde. Közigazgatásilag Rostock egyik városrésze, amúgy pedig egy szívbemarkolóan hívogató fehér homokos stranddal rendelkező tengerparti település, ahol a strandkosarak százai várják vendégeiket, így minket is. Ez az a hely, ahol “megszületett”, így ki kell próbálni, itt és nem máshol, és az északi tengerparti érzés biztos belteljesülése vár. A strandkosár egyszerűen a német tengerpartok szimbóluma lett az idők során, és még ma is folyamatosan fejlődik.
<
p style=„text-align: center;“>Ti is úgy odavagytok a német tengerpart jelképeként emlegetett strandkosárnak,
mint én? Had ajánljam figyelmetekbe Az élet sója blog egy cikkét
a strandkosár történetéről.
Bréma
Kinek mi jut eszébe először ezt a városnevet hallva? Nekem, de gondolom nem vagyok vele egyedül, a brémai muzsikusok, én még ezen nőttem fel. A város neve egybeforrt a híres Grimm mesével a Brémai muzsikusok történetével, melyek bronz szobra a főtéren áll, és a legtöbbet fotózott nevezetessége a városnak. Naná, hogy ide vezet majd a mi első utunk is. Már csak azért is, hogy bővíteni tudjam ezáltal a saját mese fotóalbumomat a blog Facebook oldalának albumai közt, és meg fogom simogatni a szamár orrát egy kis szerencse reményében. A város történelmi központjában található a Marktplatz színes házaival, ahol a Városháza és a Szent Péter dóm is áll, illetve Németország legmagasabb Roland-oszlopa, mely a város fénykorára emlékeztet a Hanza-szövetség idejéből. Kihagyhatatlan szerintem a Bürgerpark, amely egy az angolkertek stílusában kialakított történelmi park, és kétszer akkora a területe, mint az angol Hyde Parké. Végigsétálnánk még szinte biztos a Böttcherstrasse‑n, ami kézműves üzletek egész sorát vonultatja fel a német kultúra és hagyományok tisztelete mellett.
Hannover
Körutazásunkat a legdélebben fekvő Hannoverben fejezzük be, mely szintén Hanza-város volt, illetve később a Hannoveri Királyság fővárosa. Zöld Városként is emlegetik számtalan parkja miatt. A leghíresebb ezek közül a Nagy Kert, Herrenhausenben, ami Európa egyik legnagyobb barokk kertje eredeti formában. Hannover egy igazi kulturális kincsesbánya, tele kiállításokkal, színházi és koncert előadásokkal, múzeumokkal, és Operaháza is az egyik legszebb neoklasszicista épület, melynek balkonja tele van népszerű költők, zenészek szobraival. Ahol csak lehet, szeretem vízről és felülről is megcsodálni a várost, a környéket. Ezt Hannoverben az Új Városháza dómjának galériájából biztos nem hagynám ki. Ami még nagyon megtetszett, és egy kicsit izgatott is lettem ettől a lehetőségtől, az egy “vezesd magad városnézés”. Biztos emlékeztek a berlini látogatásunkra, mikor kitaláltam egy “travel activity”-re keresztelt játékot, és nagyon élveztük. Ez most kicsit más, de hasonlóan kreatív lehetőség arra, hogy saját magunk fedezzük fel a várost. A városon végigvezet egy felfestett vörös vonal, amely mentén megtalálhatunk minden érdekes, népszerű helyet, látnivalót. A nagyjából három órás városnézéshez egy kis füzetet is beszerezhetünk a pályaudvaron.
<
p style=„text-align: center;“>Ha lemaradtatok volna az említett travel activity-ről Berlinben,
itt megnézhetitek, elolvashatjátok az erről szóló blogbejegyzést.
Remélem, hogy nemsokára ezek a városok Észak-Németországban felkerülnek saját élményekkel és tapasztalatokkal kibővítve, sok-sok szép saját fotóval újra a #kalandlista blogra és Facebook oldalára! Mi ezen leszünk.
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában