2020. október 05.
Budapesttől közel egy órányira fekszik a Duna-parton ez a tündéri kisváros, amely tényleg meglepett. Hogy miért és mit ajánlok a városban felkeresni, elolvashatjátok ebben a blogbejegyzésben.
Ráckeve a Csepel-sziget déli felén, a Ráckevei-Duna partján található. Történelméből kiemelkedő időszak a XV. század közepe, mikor is a törökök elől ide menekült szerb lakosság megtelepedett. A szerbeket hívták ekkortájt rácoknak, illetve ők maguk kezdték Keve néven emlegetni a helységet, így hozva létre a Ráckeve városnevet.
Hiába élek lassan tíz éve Budapesten, mindeddig Ráckeve kimaradt a sorból, mikor hétvégi kirándulásainkat terveztük. A Duna-parti kisváros egy szombati kirándulást akár így ősszel mindenképp megér, nyáron pedig a Duna közelsége, a strand csalogatja a családosokat is. Őszintén bevallom, ezúttal alapvetően egy munka miatt érkeztünk ide és hétköznapokon tartózkodtunk itt, de bíztam benne, hogy lesz lehetőségem legalább pár órára elszabadulni, és felfedezni a látnivalókat, andalogni egy kicsit a még napsütéses sétányon, illetve kóborolni utcáin. Hangulatával és néhány számomra eddig rejtett történelmi, kulturális nevezetességével elvarázsolt, levett a lábamról. Csak azt nem értem tényleg, hogy eddig miért nem látogattunk el ide?

Ráckeve látnivalói
Ismerkedésünket Ráckevével egy gyönyörű naplementével kezdtük, majd ezt a látképet verőfényes napsütésben is élveztük. Lesétáltam a partra, ahol csend honolt, béke és nyugalom áradt, melyet a helyiek is úgy láttam, kihasználnak. Hogy milyen volt az aznapi fogás, nem tudtam meg, de ha már csak ez az érzés a rohanó világunk mellett nem veszett el, akkor már megérte kiülni ide a Duna-partra.

A belvárost a Duna-ág legdélebbi közúti hídján át, az Árpád-hídon keresztül közelítettem meg gyalogosan. A vasszerkezetű hidat 1896-ban emelték egy szétszedhető fa elődje helyére. A II. világháború vége felé a visszavonuló magyar csapatok felrobbantották a hidat maguk mögött, és az 1948 – 49-es újjáépítéséig a szovjetek által hídfők mellé ácsolt keskeny pontonhíd biztosította az összeköttetést. Érdekesség, hogy ezen újjáépítéskor felhasználták a szegedi lebombázott Tisza-híd roncsait.



A hídon sétálva egyre közelebb érünk Ráckeve meghatározó látképének elemeihez, mint a “csónakos piac”, a Ráckevei Hajómalom és a Református-templom. Kíváncsiságom erre vitt engem is tovább, le a Duna-partra.
Szerda lévén szerencsém volt az időzítéssel, és még egy picit elvegyülhettem a híres “csónakos piacként” ismert helyi termelői piac forgatagában. Épp a nyáron olvastam, hogy nagyobb fejlesztések történtek itt a turizmus élénkítése végett, infrastukturálisan is kiépítették a kulturális rendezvényeknek is több ízben helyszínt adó területet. A piacot szerdánként és szombatonként rendezik meg, nevét pedig onnan kapta, hogy korábban sokan a környező településekről, szigetekről csónakkal érkeztek ide.
Mivel a csónakos piac közvetlenül a Duna-parton található, így magán a sétányon elengedhetetlen, hogy végigsétáljon az ember. Megtesszük szerintem ezt piac nélkül is, hiszen a kellemes hangulatról már maga a folyó gondoskodik.




Itt nézhetjük meg hazánk utolsó hajómalmának rekonstukcióját, amely ma múzeumként működik. A Ráckevei Hajómalom amellett, hogy a molnárság történetét, hagyományait hűen őrzi, lehetőség van az őrlés folyamatát is megszemlélni, hiszen működő hajómalomról beszélünk. A Duna mellett élő ráckeveiknek az egyik legfontosabb megélhetési forrása volt a molnár mesterség. Az utolsó hajómalom egész 1967 – 68 teléig maradt fenn itt Ráckevén, mikor azonban a jég megroppantotta és a pusztulását okozta. Közösségi kezdeményezés eredményeként jött létre a ma látható és látogatható hajómalom 2007 és 2010 között. A történetéről és a látogatásról bővebben itt olvashattok: hajomalom.rackeve.hu

A sétányon nem messze innen fölénk magasodik a túloldalról Ráckeve látképét uraló Református-templom. Érdemes a hatalmas neogót épületet minden oldaláról megszemlélni, és ha valakinek olyan érzése támadna, hogy ezt már láttam valahol, de nem itt, az ne aggódjon, jó lehet a megérzése. A ráckevei Református-templomot ugyanis a tiszakécskei mintájára építették, mondhatjuk, hogy annak szinte teljes másolata áll itt előttünk.

A Református-templomtól bal kéz felé, a Szent István tér felé folytattam sétámat a városban. A teret uralja a Római Katolikus-templom, előtte a János Vitéz Díszkút, illetve a főút túloldalán egy kis parkban amellett, hogy megpihenhetünk, megcsodálhatjuk Mátyás király szobrát is vagy az erdélyi testvérvárosra, Gyergyőcsomafalvára emlékeztető székelykaput. Mutatok ezekről néhány fényképet most nektek is.



A város látnivalóinak megismerését érdekesség szempontjából a János Vitéz Díszkúttal folytatnám, mivel bármennyire igyekeztem tanulmányaimból ezt a részt feleleveníteni, ott helyben nem sikerült. Kérdésként az vetődött fel bennem, miért éppen János Vitéz Díszkút? Ti tudjátok a választ? A mellette található iskola falán egy emléktáblán elolvasható több nyelven is, de én most elárulom nektek a lényegét. Egy helyi legenda szerint Petőfi János vitéz alakját egy ráckevei ifjúról, Horváth Nepomuki János huszártisztről mintázta. A díszes szökőkút és rajta János vitéz és Juliska alakja szerintem nagyszerűen kidolgozott, az oszlopon egyébként a történet jeleneteit fedezheti fel az alapos szemlélő.

A főutcán innen visszafele haladtam az Árpád-híd irányában, hogy a hídfőtől is látszódó szecessziós, tornyos épületet közelebbről is szemügyre vegyem. Ez pedig nem más, mint a ráckevei Városháza Tűztorony-kilátó. A régi városháza tornyát 2009-ben megnyitották a nagyközönség előtt, és ugyan szezonálisan, de látogatható a 40 méter magas kilátó. Jó idő esetén pazar kilátásban gyönyörködhetünk innen, és nemcsak a környékre, hanem egészen a Budai-hegységig is ellátni.

A városháza melletti kis utcán át rövid sétával elértem Ráckeve történelmében kiemelkedő korszakot idéző Nagyboldogasszony Szerb Ortodox Templomot. Minden Ráckeve látnivalóival foglalkozó ajánló az elsők közt említi ezt a helyet, így kifejezetten kíváncsi voltam rá. Az élménybeszámolóm elején már említettem, hogy az ide menekült szerbek Ráckeve kialakulásában fontos szerepet játszottak. Találkoztam a Ráckevei Szerb Monostor elnevezéssel is, amely egyben Magyarország egyik legrégebbi monostoraként ismert, és ami még fontos, hogy hazánk egyetlen gótikus szerb temploma. Megint más források Szerb Portaként utalnak rá, mivel a templom, a barokk harangtorony mellette és a paplak is egy kőfallal körülvett nagy zöldterülettel kiegészült telken terül el. Sajnos zárva találtam látogatásomkor a templomot, pedig állítólag csodaszép freskókkal teli a belseje. Érdemes utánajárni a szezonális nyitvatartási rendjének, és úgy időzíteni, hogy belül is tehessünk egy látogatást.

Egyetlen dolog, egyetlen látnivaló van Ráckevén, amelyre nem jutott időm, pedig nagyon szerettem volna ezt is megörökíteni. Ráckeve neve a történelem során összefonódott a Savoyai-családéval, és Ráckevén ma ugyan nem látogatható, de a Savoyai-kastély még őrzi emléküket. A kastély parkjában hatalmas sétát lehet tenni, így ha legközelebb erre járunk, ezt még bepótoljuk. Ki tudja, talán a kastély is előbb-utóbb látogatható lesz.
Összességében ki merem jelenteni, hogy nem is sejtettem mennyi érdekességet rejt magában Ráckeve, egyik ámulatból estem a másikba történeteit és legendáit hallgatva, olvasva. Örülök, hogy eljött ennek a látogatásnak az ideje, és jó szívvel tudom nektek is ajánlani, hogy kerekedjetek fel és fedezzétek fel a méltatlanul háttérbe szoruló Duna-parti várost!
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon, kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért, illetve megtaláltok az instagramon is! Ha tetszik a bejegyzés vagy egy posztunk, akkor egy megosztással segítsetek, hogy még többekhez eljussanak! Köszönjük!
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában