2020. március 31.
“Egy utazás, egy hosszú hétvége a tavasz kezdetén, amelyért örökre hálás leszek.”
Valencia a bakancslistánkon szerepelt amióta a Ryanair elindította Budapest-Valencia közvetlen járatát még 2017 októberében. Akik olvasgatják a blogot, követik kalandjainkat tudhatják, hogy számunkra Málta a szerelemország, de a szívünk másik csücskében sokkal-sokkal régebb óta jól kibélelt helyet foglal el Spanyolország. Így a döntés, hogy Oslo és Luxembourg ellenében Valenciára esett március elején a választásunk, sokakat nem lepett meg.
Egy hétvége Valenciában
A hétvégénk péntektől hétfőig tartott, péntek esti érkezéssel Valenciába és hétfő késő délutáni indulással haza a Ryanair közvetlen járataival. Alapvetően így három napunk volt megismerkedni Valenciával, és nyugodtan kijelenthetem, hogy ez teljes mértékben megérte.
A reptér és a város között metróval közlekedtünk, amelyhez a menetjegyet érkezés után a tömegközlekedés pultjánál oda-vissza megvettük, illetve a buszos három napi közlekedéshez egy TD‑3 nevű bérletet vásároltunk, amely korlátlan utazásra jogosított bennünket. Ez volt a legjobb és legbiztonságosabb megoldás, mivel nem igazán tudtuk, hogy mennyit is akarunk tömegközlekedni, esetleg eltévedünk‑e távolabbi pontjára a városnak, ahonnan inkább ezt választjuk a szállodánkhoz való visszajutáshoz, vagy mennyire késő este ér véget egy-egy napunk.
A szállást Booking.com-on foglaltuk, térkép böngészőben elhelyezkedés és ár szerint szűrve a számunkra legkedvezőbbet. Meg is lepődtem már első este, hogy milyen flancos helyet sikerült így foglalnunk, hiszen a 4‑csillagos besorolás számunkra nem feltétel, nem épp elsődleges és nem is általános szituáció. A szállásra így aztán végképp nem volt panaszunk, jó helyen, jó árban és jó minőséghez volt szerencsénk.

Látnivalók, élmények Valenciában
Tudnotok kell, hogy mindent nem akartunk látni “csakazértis”, sokkal inkább feltöltődésre vágytuk és egy kis napsütésre, angalgásra a spanyol hangultú épületek között, egy kávéra egy helyes kis kávézó teraszára kiülve, és úgy voltunk vele, hogy ami belefér mindemellett azt megnézzük. Talán egyetlen kívánságom volt, amit célirányosan tervezett látnivaló volt, az az El Carmen negyed és az itt található instagramon sokszor felbukkanó elefántos graffiti volt (no meg a nyuszis, de az már nem található a helyén).
Mindezek ellenére sikerült egy igazán tartalmas, szuper valójában három teljes napot eltöltenünk Valenciában minden fontosabb nevezetességét legalább kívülről felfedezve. Haladjunk is sorban, így legalább láthatjátok, tapasztalhatjátok, mi fér bele egy-egy napba kényelmesen.
Pénteken késő este landoltunk Valenciában, a reptérről a szállásunkig még jó egy óra utazás következett, így a becsekkolás után sötétben már igazán másra nem is vágytunk csak egy gyors vacsorára és egy pihe-puha ágyikóra.
Szombaton bevallom egy kényelmes ébredést és készülődést követően indultunk útnak az első kávénkat beszerezni, majd mivel a Művészetek és Tudományok Városától mindössze pár lépésre laktunk, itt kezdtük az ismerkedést a várossal. Őszintén szólva, ekkor még csak megelégedtünk egy nyugtázással, hogy itt van, meg van, lőttünk három fotót és egy sétára indultunk a Turia folyó egykori medrében kialakított 9 km hosszú városi parkban, a Jardin del Turia ösvényein egészen Valencia órvárosának északi, észak-keleti részéig, a Torres del Serranos-ig. Szombat délelőtti kikapcsolódásnak az elő-elő bukkanó napsugarak alatt nem is kívánhattunk volna jobbat.
Jardin del Turia
Egy tökéletes zöldövezet kicsiknek és nagyoknak a város közepén, ahol kávézók, játszóterek, lugasok és szökőkutak, bicikliutak és kültéri edzőterem vagy épp sportpályák várják a látogatóikat. Közkedvelt időtöltés itt ahogy észrevettük a futás, a jóga a szabadban, de a kutyusok és gazdáik is előszeretettel választják maguknak. A több kilométeres séta során engem újra és újra meg tudott lenni, mi minden kapott itt helyet, és hogy mennyire jól megférnek egymás mellett. Nem egyszer jutott eszembe a gondolat, hogy mi lenne, ha egyszer a Duna kiszáradna vagy valamilyen oknál fogva elterelnék Budapest belvárosi szakaszán, létesülhetne‑e egy ilyen park; hogy milyen érzés lenne akkor ott sétálni, kikapcsolódni? Nem hülyeség a felvetés, mivel a Turia folyót is az 1957-es hatalmas és sok-sok emberáldozatot követelő árvíz után mesterségesen terelték el, és a város lakosságánák kívánságára létesült a folyómederben ez a park 1986-ban.















Valencia óvárosa
A “medersétánk” a Torres de Serranos-nál, az óváros egykori fő kapujánál ért véget, itt már egy pici a civilizációba vágytunk. Bocsi valenciaiak, de gyerekzsivaj és “fotóbolondok” közt ennyi elég volt!
Valencia óvárosának bevételére innen indultunk szigorúan egy kávé elfogyasztása után, ami nem mellesleg életem egyik, ha nem a legfinomabb fahéjas cappuccinója volt hatalmas tejszínhabbal a tetején borospohárban. Először a kávé mögül méricskéltük a pont előttünk magasodó Torre de Serranos méreteit, aztán némi belépő megfizetése után felvágtattunk, hogy a városra nyíló kilátásban gyönyörködjünk.






Az újra felbukkanó tériszonyom leküzdését követően újult erővel koncentráltunk a hangulatos, színes házak között nézelődni, bóklászni, élvezni a szombat délutáni kellemes időjárást miközben emlékezetünkben próbáltuk előhívni a térképet, legyen segítségül, hogy melyik nevezetességet merre találjuk. Annyira nem erőltettük, hogy kéznél legyen, élvezni akartuk, amit Valencia nyújt; amit spontán döntésekkel megélhetünk. Mivel nem egy nagy kiterjedésű az óvárosi rész, minden út jó irányba vezetett minket, jókat súgtak az ösztöneink.
Szépen sorban déli irányban, a központi részként említhető Estació del Norte vasútállomásig és a közvetlenül mellette található bikaviadal arénáig, mindent érintettünk, amit első alkalommal látni kell Valenciában. Hogy mik ezek? Mutatom képeink segítségével:



















Las Fallas
A Placa de la Reinán egyszer csak arra lettünk figyelmesek miközben a nap nyugovóra készült, hogy lezárták kordonokkal a tér alsó felét, a Placa del Ayuntament felé vezető utat (később kiderült, hogy az egész teret is jóformán egészen az Estació del Norte előtti kereszteződésig). Valencia legnagyobb, és Spanyolország egyik legismertebb ünnepe a Las Fallas, amelyet 2017 óta az UNESCO szellemi világöröksége égisze alatt rendeznek meg amolyan tél temető és tavasz köszöntő eseményként március 19-én Szent József tiszteletére. Az ünneplést különböző fesztiválokkal, eseményekkel már bő egy-másfél hónappal korábban elkezdik, így futottunk mi bele egy maskarás felvonulásba. Csak annyit mondok, hogy a meglepetés erejével hatott, de hatalmas élmény volt.










Valencia tengerpartja
Vasárnap a tengerparton kezdtünk kisebb újratervezést követően, mivel a Las Fallas miatt szinte az egész város felbolydult, sok a lezárt útvonal, nem közlekednek vagy terelt útvonalon a buszok, így kicsit körülményesebb volt eljutni úti célunkhoz, amely a Malvarossa Beach volt. Egyszerűen imádtam, nincs rá jobb szó, és talán több sem kell; széles és homokos tengerpart kilométerek hosszan. Szikrázó napsütés, a ráncokat kisimító könnyed szellő, a tenger halk morajlása, a jóidőt kihasználva a parton játszó gyerkőcök kiáltásai és az érzés, hogy itt a tavasz, jön a nyár; hogy itt vagyunk és ezt is megvalósítottuk, így utólag nézve végképp leírhatatlanul nagy boldogság. Van, akinek a csokoládé, nekem ezek a pillanatok, percek, órák az igazi boldogsághormonokat megtáncoltató dolgok.




El Carmen
Délután a Barrio El Carmen szűk utcáit, sikátorait vettük célbe. Ez volt igazából a bakancslistámon Valenciát illetően az a bizonyos elefántos graffiti miatt. Ismét a megérzéseinkre hallgatva egy óriási adag churros kíséretében a híres Selyembörze épületének megtekintése után graffiti-vadászatra indultunk. Izgalmas volt és valódi bolyongás, ahol soha nem tudtad, mit hoz a következő sarok, mit tartogat a melletted nyíló utca. Élveztük. Élveztük és nagyokat nevettünk. A bakancslistánkra pedig egy újabb pipa került, hiszen sikerült megtalálnunk Mr. Elefántot.















Művészetek és Tudományok Városa
Hétfő modern és extravagáns lett. Ezt a napot szántuk alapvetően a Művészetek és Tudományok Városának bejárására, felfedezésére. Valencia talán első számú nevezetessége ez a modern városrész, mely 1996-ban jött létre a Turia folyó medrében az óváros és a tengerparti övezet között. Mintegy 350 ezer négyzetkilométeren terül el a Santiago Calatrava valenciai tervező nevéhez kötődő városrész, mely igazi fellegvára a kulturális, szórakoztató kikapcsolódásnak. Utramodern és lenyűgöző öt komplexum kapott itt helyet. Csodás és kihagyhatatlan, ha egyszer Valenciában jártok! Lehetetlen nem szuperlatívuszokban beszélni erről, minket nagyon megfogott ez a hely.















Mielőtt még a repülőtér felé vettük volna az irányt tettünk nappal is egy kis sétát a Placa del Ayuntament és környékén, valamint búcsúzóul egy extra adag churros is lecsúszott. Innen már könnyen a reptéren találtuk magunkat a közvetlen metróval, ahol igyekeztünk nem arra gondolni, hogy mi vár ránk itthon.
2020 tavaszán a világon végigsöprő COVID-19 járványt utazásunkkor leginkább még csak túlpörgésnek, média által generált hisztériának tartottuk, ahogy szerintem rajtunk kívül nagyon sokan. Hazaérkezésünket követően azonban felgyorsultak az események, napról napra, sőt óráról órára vált egyre szomorúbbá és tragikussá a helyzet. Most, pár héttel később gondolataimat rendezve, egy kicsit nyugodtabban és elfogadóbban írtam meg ezt az élménybeszámolót, és a képeinket válogatva ehhez a blogbejegyzéshez – valamint facebook és instagram posztokhoz – egyre inkább csak erősödött bennem az érzés, hogy boldog vagyok; hogy óriási köszönettel tartozom a sorsnak. Többször is megfogalmaztam, több helyen is elmondtam, így ezzel zárom itt is most soraimat:
Ez az az utazás, “amelyért örökre hálás leszek”, hiszen ez az utolsó, melyből töltekezhetek; melyből energiákat és pozitív érzéseket nyerhetek most egy ideig… de tudom, lesz még napsütés és lesznek még csodaszép utazások!
Vigyázzatok magatokra, vigyázzunk egymásra!
A #maradjotthon szellemében virtuális ölelés nektek:
Timi
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában