2017. szeptember 02.
Életem első utazása szülők nélkül ebbe az igazi “nyugati”, hatalmas és sokszínű országba vezetett. Gyerek voltam, egyedül éreztem magam, egy távoli orszságban cserediákként. Sokmindent nem tudtam az országról, az emberekről, de – főleg akkoriban – egy kis francia nyelvtudással, egy új világot megismerni, igazán izgalmas kihívás volt.
Ti tudtátok például, hogy…
- a Francia Köztársaságnak nincs címere, így a République Française összetétel monogramja (RF) szolgál emblémaként minden középületen?
- A Köztársaság jelképe Marianne, egy fiatal nőalak frígiai sapkában. 1878 óta szokás Marianne-szobrokkal díszíteni a középületeket, újabban bélyegeken, eurócenten, sőt logóként is megjelenik. 1969 óta népszerű színésznőkről mintázzák, mint Brigitte Bardot vagy Catherine Deneuve.
- Franciaországot keresi fel a legtöbb turista a világon, évente több, mint 75 millió utazó érkezik az országba. A világ legtöbbet fotózott épülete is, így talán nem meglepő, francia mégpedig az Eiffel-torony Párizsban.
- A franciák annak ellenére, hogy nagyon sokáig tiltakoztak az Eiffel-torony ellen, sokan le akarták bontatni, ma már inkább másra vágynak. Szerintem egyetértünk velük, amikor arról álmodnak, hogy olyan lakásban élhessenek a francia fővárosban, amely ablakából, teraszáról a toronyra látni.
- Alátámasztandóan, hogy mekkora kihívás Párizs elmondom, 14 metróvonala van. Szintén van metróhálózata Lille-nek, Marseille-nek és Toulouse-nak is. Ezenkívül 20 kerülete, amelyből a legtöbb francia csak azt ismeri, ahol él, valamint az angol nyelvtudásuk elég csekély, így a tájékozódásnál leginkább magunkra számíthatunk.
- Franciaország félhivatalos neve a sajtóban L’Hexagone, azaz “Hatszög”, mivel ha térképen nézzük az ország területét, bizonyos határpontokat összekötve egy szabályos hatszöget fedezhetünk fel.
- A francia gasztronómia messze földön híres. Ha erre gondolok nekem három dolog ugrik be elsőre: a croissant, a sajtok és a bor. Lehetne még ezen a témán hosszan időzni, de most csak érdekességként, tudtátok, hogy olyan sok helyen sokféleképpen foglalkoznak országszerte a tejfeldolgozással, hogy több mint 400 különböző francia sajt létezik? És még egy tudnivaló: a franciák az étkezés végén a villájukat a hegyével lefelé, a késsel párhuzamosan teszik a tányérjukra.
- Kicsit furcsa és nem is tudom, hogy lehet hihető, de a franciáknál a kisbabákat nem a “gólya hozza, mint nálunk”, hanem a kisfiúkat a káposztában, a kislányokat pedig a rózsabokorban találják. (Szegény gyerekek…)
- Franciaország a világ első számú nudista turisztikai desztinációja. Közelmúltbeli adatok szerint az országban a naturistáknak fenntartott 460 intézmény van, köztük 155 kemping és 73 strand is található.
- A hagyomány szerint újévkor kisebb ajándékot adnak egymásnak az emberek. A nagyszülők zsebpénzt adnak az unokákat, kisebb “jutalmat” szokás adni a házmesternek, a szemetesnek, a kereskedők pedig a törzsvásárlóiknak kedveskednek.
- A le poisson d’avril az “áprilisi tréfa” náluk. A szokás, hogy április 1‑jén papírhalat tűznek a gyerekek ilyenkor egymás hátára.
- Húsvétkor nem jön csokitojásokkal megpakolva a nyuszi, hanem a Rómából visszatérő harangok potyogtatják le az égből a gyerekeknek a jellegzetes édességet.
- Karácsonyi szokás, hogy az éjféli mise után ülnek csak le vacsorázni.
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában