2020. február 11.
Spanyolország-rajongóként nem is értem, hogy ez a blogbejegyzés miért nem született meg korábban! Még jó, hogy a szívemnek két csücske van, mert Málta mellett előkelő helyet kell – vagy kellett már korábban is – biztosítanom ennek az Ibériai-félszigeten fekvő, számtalan kulturális és természeti kincset nyújtó országnak. Az első nagy szerelmem, ami sosem múlik el, és idén tavasszal újra ide látogatunk; jó érzés most egy kicsit ezzel hangolódni. Remélem, lesz benne számotokra is egy-két újdonság, de legalábbis szemeitek előtt megjelenik a spanyol virtus és a szikrázó napsütés melengeti közben a szívetek.
Kezdhetjük rögtön egy videós hangulatalapozással? Nézzétek meg Baszkföldön készült párpercesünket az egyik legnagyobb élményünkről; túra San Juan de Gaztelugatxe partjainál.
#1 – Spanyolország elnevezése
A történelem során több neve is volt Spanyolországnak. Az észak-afrikaiak Iberiának nevezték, mely a „folyók földjét” jelentette, a görögök Hesperiának, majd az Ispania, Hispania név is ezt az országot takarta. Mai elnevezése az Espana az utóbbiból alakult ki, és a nemzetközi rövidítése ezért ‚es’.
#2 – A spanyol egység
Spanyolország a XV. századig több, egymástól független királyságból állt, ahol különböző nyelveken beszéltek. Az országban ma tulajdonképpen négy hivatalos nyelv van: a kasztíliai, melyet spanyolnak nevezünk, a baszk, a katalán és a galíciai. Az ország egyes régióiban a gyerekeknek az iskolában kasztíliai, baszk és galíciai nyelven is beszélniük kell, még akkor is, ha ezeknek a nyelveknek a használata csak kis területre korlátozódik. Mindazonáltal ma a spanyol a világ második legtöbbek által beszélt nyelv.
#3 – Spanyol személynevek
A spanyol személynevek a legtöbb más ország személyneveivel ellentétben legalább négy tagból állnak, így jönnek létre a szép, hosszú, nemhogy kimondhatatlan, hanem egyben megjegyezhetetlen nevek. Alapvetően ma már általában csak a szokásos rövidített nevet használják, mindazonáltal tudni érdemes, hogy a hosszú név esetén első a keresztnév, aztán jön a második keresztnév, majd az apai családnév, utána pedig az anyai családnév, illetve férjezett nők esetében a ‚de’ szócskával hozzátehetőek a végére a férj családnevei.
#4 – Spanyol foci
A spanyolok 71 százaléka katolikus, mégis a legtöbben a foci iránti szeretetükről kezdenek el beszélni, ha vallásukról kérdezik őket. Ehhez inkább nem fűzök véleményt, csak annyit mondok, hogy Spanyolország ad helyet a világ két leggazdagabb klubcsapatának, a Real Madridnak és a Barcelonának. Mindemellett nem egy világhíres labdarúgót adott már a spanyol válogatott az elmúlt évtizedekben a sportszeretőknek.
#5 – UNESCO világörökség
Spanyolország 44 UNESCO világörökségi helyszínnel rendelkezik, és ezzel a 3. legtöbb ilyen védett helyet felvonultató országok listáján, Olaszország és Kína előzik meg.
#6 – Olívaolaj termelés
A világ olívaolaj termelésének közel fele Spanyolországból származik. A legtöbb olajfát Dél-Spanyolországban, Andalúziában találjuk.
#7 – Házasodás
Egészen 2005-ig Spanyolországban már 14 évesen házasodhattak a fiatalok, ezt követően emelték a korhatárt 16 évre.
#8 – Spanyol találmányok
Számos találmány is a spanyolokhoz köthető, melyek között szerintem van meglepő és érdekes is. Ilyen például a Chupa Chups nyalóka, a felmosó, az akusztikus gitár, a szkafander, a tűzőgép vagy a cigaretta is, melyet a legenda szerint sevillai koldusok találtak ki a dohánytörmelék felhasználására.
#9 – Ratoncito Pérez
Ratoncito Pérez legendája nagyobb népszerűségnek örvend, mint a fogtündéré. A hagyomány szerint ugyanis nem mesebeli, hegyes fülű lény, hanem egy fehér egér cseréli el a gyerekek fogait ajándékokra.
#10 – A flamenco
A flamenco nem egy tánc. A flamenco négy fő elemből áll, amely a gitár, az ének, a tánc és a Las Palmas, a tapsolás; ezek összességéből tevődik össze. A flamenco kifejezetten az andalúz kultúra része, bár Madridban és Barcelonaban is mély gyökerekre vezethető vissza.
#10+1 – Madrid legjei
Madrid, a spanyol főváros a tengerszinthez képest átlagosan 667 méter magasságban fekszik, ezzel Európa legmagasabban fekvő fővárosa. Legyen itt akkor még egy; – ha már Madrid a szerelemvárosom – ha Madridban tömegközlekedtek, akkor jusson eszetekbe, a világon Madrid metróhálózatának van a legtöbb mozgólépcsője, összesen 1656.
Nos, volt olyan, amelyiken meglepődtetek? Bízom benne, ha Spanyolországba utaztok egyik-másik majd eszetekbe jut. Ha van nemmindennapi tapasztalatotok a spanyolokkal kapcsolatban, szívesen vesszük, ha megosztjátok kommentben! Nálunk pedig hamarosan már a visszaszámlálás következik, tartsatok velünk a tavasszal Valenciába, kövessetek minket Facebook oldalunkon, Instagram oldalunkon!
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon, és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában