2017. augusztus 02.
Nemrégiben írtam arról, hogy már most érdemes elgondolkodni és a szervezést elkezdni, ha szeptemberben utazni szeretnénk, ha csak egy hétvégére is és kiszabadulnánk a szürke hétköznapokból. Hogy repülővel merre érdemes, azt ebben a korábbi bejegyzésben elolvashatjátok, most ajánlok nektek olyan helyeket, városokat, amelyek busszal, vonattal esetleg autóval is felkereshetőek, és valószínűleg nem ezek jutnának először eszünkbe.
Brno
Épp félúton Budapest – Prága között fekszik Csehország második legjelentősebb városa. Német elnevezése Brünn és bár meglepő magyarosan is Brünn a hivatalos neve. Egy rendezett igazi cseh városról beszélünk, sok templommal, hangulatos éttermekkel és finom sörökkel, régi és új villamosokkal, valamint egy kellemes hétvégére való látnivalók sorával.
Magyar vonatkozású emlékei is vannak a városnak, hisz 1469 – 90 magyar uralom alatt állt, s itt nyomtatták ki a Thuróczi-krónikát is. A város szimbóluma és már messziről látni lehet a Spilberk vár, illetve mellette a Szent Péter és Pál katedrális a Petrov-hegyen áll, a város központjában. Fontos épülete még Brno-nak a Tugendhat-villa, mely amellett hogy az UNESCO Világörökség része, történelmi jelentősége is van. Itt folytatták a tárgyalásokat Csehszlovákia kettéválásáról 1992-ben.
Trieszt
Mindenképp ajánlom, ha egy kis olasz hangulatra vágyunk, itt biztos átélhetjük azt az életérzést és egy remek kávé mellett felfrissülhetünk. Ha már kávé, tudtátok, hogy Ernesto Illy itt alapította meg kávébirodalmát, akinek magyar felmenői is vannak? Apja, Illy Ferenc alkotta meg az Illy kávét.
Szóval Triesztet könnyen, rövid idő alatt elérhetjük, ez a legközelebb eső olasz város, mely 1918-ig az Osztrák-Magyar Monarchia része is volt. Viszontagságos történelme során ezt követően Olaszországhoz tartozott, majd a németek és később a jugoszláv hadsereg is megszállta. 1945 – 54 között Trieszti Szabad Zónaként létezett mielőtt ismét Olaszország részévé vált. A monarchia időszakának emlékét őrzik a tengerparton álló épületek.
Látnivalókban nem szenved hiányt a város, kinek mi tetszik. Kiemelendő mindenképp a Piazza Unita d’Italia, mely a város legnagyobb tere közvetlenül a tenger mellett csodaszép, a századfordulón épült palotákkal övezve. A tengerparti része egykor kikötő volt, melyet az 1850-es években szűntettek meg. A legfontosabb tér után, a legfontosabb utcája a városnak a Corso Italia, amely fontos történelmi események, felvonulások helyszíne volt. A legismertebb látnivalója számunkra pedig a Miramare-kastély, azaz a Castello di Miramare. A romantikus palotát Hbsburg Miksa főherceg és felesége, Sarolta belga királyi hercegné építette 1860-ban. A kastélyban Erzsébet királyné, Sissi is többször megfordult, így ez a hely a Sissi-emlékút részévé vált.
Maribor
Fontos gazdasági és kulturális központ, így szoktál Szlovénia “második fővárosának” is nevezni. A város Stájerországban, a Pohorje hegy lábánál fekszik, a Dráva két oldalán. A folyó északi partján található az óváros, a délin pedig az újvárosi rész. Tengerszint feletti magasságát nézve 274 m magasan, mely a folyópartról nézve jól érzékelhető. 1919-ig Habsburg fennhatóság alatt állt, melyet érkezésünkkor is tapasztalhatunk, mivel olyan érzése támad a látogatónak, mintha egy osztrák kisvárosba érkezett volna. A nyugodt, barátságos város 2012-ben Európa Kulturális Fővárosa címet viselte a portugál Guimaraes mellett.
A város legfontosabb látnivalója a Vizi-torony, azaz a Vlodni Stolp, mely egyike a török ellen megerősített várfal négy bástyájának. A Dráva felett átívelő Tito-híd és Öreg-híd remek lehetőséget kínál a város fotózására, illetve egy hangulatos sétára. A fontosabb részek, épületek gyalogosan felfedezhetőek, nincsenek nagy távolságok. Aki szeretne, kerékpárt is bérelhet és ezzel a messzebb fekvő területeket is bejárhatja. Maribor vidékének egyik fő kereskedelmi terméke a bor, hiszen Ptuj és az Alpok déli lankái közötti területen már a rómaiak óta szőlőt termelnek. Egyesek szerint itt található Európa legrégebbi szőlőtőkéje, mely Guiness rekodként is számon tartott. A téli sportok kedvelői számára ismerős lehet a város, legalábbis a neve, mivel Maribor-Pohorje közkedvelt síterep, egyben Szlovénia legnagyobb sícentruma is.
Ezeket a városokat egyszer érdemes mindenkinek felkeresni szerintem, tényleg nincsenek messze és egy hétvégi program keretében megcsodálhatjuk a történelem, kultúra egy-egy kis részletét.
Az utazás tervezéséhez, amennyiben nem az autózást választjuk, használjuk a MÁV tervezőjét vagy ajánlom a FlixBus menetrendjét és sokszor jóval kedvezőbb árait, főleg hogy minden város elérhető akár közvetlen járattal is Budapestről.
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában