2017. augusztus 17.
Minden egy augusztusi, hosszúra nyúlt péntek délután kezdődött, 2016. augusztus 5‑én. Életem leghihetetlenebb, legnagyobb élménye és tengerentúli kalandja, első utazásunk Dél-Amerikába ekkor kezdődött. A 2016-os nyári olimpiai játékok lázában égve, lehetőségünk nyílt személyesen megtapasztalni annak miliőjét egy héten át, így ma, az egy éves hazaérkezésünk évfordulóján nosztalgikus hangulatban megszületett ez a bejegyzés.
Nem ország vagy város ismertető cikknek szánom, egyszerűen egy szubjektív, energiával és saját élményekkel, fantasztikus emlékekkel teli élménybeszámolót olvashattok Rio de Janeiro-ról az olimpia ideje alatt. Ha kíváncsiak vagytok, milyen volt akkor az élet kinn és nézegetnétek pár szuper fotót, akkor tartsatok velem.
Előítéletek és félelmek
Sok mindent lehetett hallani akkoriban a TV-ben, olvasni nap mint nap az újságokban, melyek valóságtartalmával azért kevesebbet foglalkoztunk, mivel lehetett ilyent és olyant is hallani, de számunkra nem volt elérhető közelségben. A zika-vírustól való félelem, annak ellenére, hogy augusztusban ott tél van és a szúnyogoknak nyoma sincs, a közbiztonságról szóló hírek, annak ellenére, hogy egy ilyen világesemény lévén tudtuk, megerősített lesz a rendőri készenlét, nem épp amellett szóltak, hogy ez az utazás kihagyhatatlan. Nekünk Brazília mindig egy egzotikus távoli ország volt, sok érdekességgel és idegen mentalitással, eltérő kulturális és természeti adottságokkal. Tudtuk, hogy Rió gyönyörű és képeken látva mindig elálmodoztunk, hogy jó lenne ezt is látni egyszer, de nem terveztük és nem szerepelt a bakancslistánk előkelő helyén sem. Igen, azt hiszem bevallhatom nyugodtan, féltünk is egy kicsit, hiszen Dél-Amerika számunkra teljesen ismeretlen világ volt. Azon a bizonyos péntek délután viszont jött egy lehetőség, miszerint szerda hajnalban indul a gép, csak ki kell mondanunk, hogy rendben, rajta leszünk. A hétvége persze ebben a szellemben telt, és mozgott bennünk a nagy dilemma, hogy ilyen alkalom valószínűleg sosem lesz többet, és mennünk kell. Egyik pillanatban már csomagoltunk, a másik pillanatban leültünk, és csak bámultunk ki az ablakon a távolba, hogy valóban ez a jó döntés? Ennyit a negatív marketing hatásáról, a szóbeszédről és az évek alatt belénk rögződött előítéletek erejéről.
Utazás, tervezés és spontaneitás
Aztán végül, hétfő kora reggel kialvatlanul és izgatottan ott álltunk az okmányirodában a sorban, majd remegő hangon közöltem az ügyintézővel: “Sürgősségivel útlevelet szeretnénk csináltatni, mert Rióba utazunk holnapután hajnalban az olimpiára.” Ez írható a spontaneitás margójára és annak is jele, hogy nem terveztünk mostanság Európán kívülre utazni, így miért ne legyen még izgalmasabb a helyzet, lejárt útlevelekkel találtuk szembe magunkat. (Hasznos infó: Azonnal útlevél igénylés kizárólag Budapesten a Visegrádi utcában lévő Központi Okmányirodában személyesen lehetséges. 5 évre szóló útlevél díján, azaz a 7.500.- Ft felett pótdíjat kell fizetni, amely 39.000.- Ft – 2017-es adatok alapján. Ezt vállalva 24 órán belül kész és személyesen átvehető az úti okmány.) Vállaltuk. Hétfőn késő délután már diktáltam a repüléshez szükséges adatainkat telefonon, és nem volt többé kérdés, kalandra fel, vár minket Rió és az olimpia. Egyszer élünk és minden adódó lehetőséget ki kell használnunk, hogy többek legyünk, hogy lássunk és tapasztaljunk. Utólag elmondhatom, életünk egyik legjobb, legmeghatározóbb és legcsodálatosabb döntése volt, hogy vállaltuk, ma már utálnám magam, ha nem így tettünk volna, és nem mesélhetnénk sem nektek, sem majd az unokáinknak erről az álom utazásról.
Az utazás így képzelhetitek mennyire volt szépen megtervezett, összeszedett. Jóformán örültem, hogy van tiszta ruhánk, van fényképezőnk és hozzátartozó optikák, elemek, akkumulátorok, megvan az útlevelünk, s gondoltam, ami esetleg itthon marad, azt ott megvesszük. Ezen nem gondolkodtam sokat, annál több időt töltöttünk az internet előtt alkalmazásokat, térképeket keresve és a látnivalókat tanulmányozva, no meg az olimpiai programot arra a hétre.
Tudtam, de valahogy addig nem hittem el, hogy velem, velünk történik mindez, amíg szerda reggel fel nem szálltunk az Austrian Airlines fedélzetére és körül nem vett olimpikon sportolóink egy része, majd kiosztották a stewardessek a belépő papírt, amit a landolás után, az útlevél ellenőrzésekor kérnek a hatóságok. Amikor elhagyta a repülő a kifutót, éreztem, hogy megnyugszom és bár egy 13 órás repülőút áll előttünk, élvezni fogjuk ennek a nyolc napnak minden percét. (Közvetlen charter járaton utaztunk, így az átszállás miatt sem kellett idegeskednünk, és ez is önmagában kuriózum volt, hiszen bármikor máskor utazva, Budapest és Rio de Janeiro között nincs közvetlen repülőjárat.)
Rio de Janeiro: “Nézem, nézem, de nem is hiszem el, hogy tényleg itt vagyok!”
Ez a kedves aranyköpés többször is elhagyta a számat a kinn töltött napok alatt, egyértelműen és hűen tükrözi, amit végig éreztem egy felfokozott, izgalommal túlfűtött állapotban. Annyira hihetetlen volt minden és annyira felfoghatatlan, hogy nem éreztem a fáradtságot, nem akartam aludni sem, csak menni-menni és látni minél többet a városból, s jól emlékeimbe vésni az élményeket.
Aki arra kíváncsi merre jártunk, milyen látnivalókat kerestünk fel, annak ajánlom az alábbi fényképes összeállítást, melynek képeinek kiválasztásánál igyekeztem alapos és teljeskörű lenni, szóval “városnézés képekben”. Aki arra is kíváncsi, hogy milyen tapasztalatokat szereztünk, milyen érzések voltak bennünk, azok görgessenek lejjebb, és megosztom veletek, amilyennek mi láttuk a várost, az embereket szubjektíven.
Ahogy láthatjátok, bejártuk tényleg, amit csak lehetett, voltunk a Corcovado‑n a Krisztus-szobornál, a Cukorsüveg-hegyen és naplementét néztünk, összehasonlítottuk a Copacabana és az Impanema strandokat, ellátogattunk a Santa Teresa városrészbe, és igen, tömegközlekedtünk bejárva így a város számtalan részét, sétálgattunk az utcákon, volt hogy konkrétan és persze volt, hogy eltévedve, de sehol semmilyen atrocitás, kellemetlenség nem ért minket. Sőt, feltűnően sok volt a város minden részén a rendőr, az olimpiai egyenruhába öltözött információt nyújtó önkéntes, egyszerűen nem lehetett olyan helyre csak úgy elkeveredni, ahol nem éreztük volna magunkat komfortosan vagy tartanunk kellett volna valamitől.
Nem volt gond az angol nyelvhasználattal sem, egyszerűen szinte mindenki beszélt vagy megértette, mit szeretnénk és két szóval, illetve ráutaló magatartással megértette magát. Mindenütt a buszon, az étteremben, a kávézóban, a sarki boltban vagy az útszéli árus is, nagyon kedves volt, előzékeny, nem voltak unottak és befelé fordulóak, sokkal inkább nyitottak és jól viselték a városukat ellepő, a világ minden tájáról érkező néha nem épp józan szurkolói csapatokat. Az amúgy színes város még színesebb és nemzetközibb lett azokra a hetekre. A helyiek is mindenütt az olimpiai eseményeit figyelték, és a nemzeti pólókban, kifestve és hatalmas zászlókkal közlekedő külföldieket kedves mosollyal köszöntötték, visszaintegettek több alkalommal.
Árak tekintetében mindenki azt hihetné, hogy főleg ilyen kiemelt időszakban, nagyon drága lett a város. Tévhit. Nagyon is elfogadható árakkal találtuk szembe magunkat mind a kis boltokban, mind az éttermekben. Igaz, mi évek óta nem számolgatunk külföldön sehol, mármint értsd úgy, hogy át nem váltjuk magunkban és álldogálunk hosszú percekig, hogy mennyi az annyi. Tudjuk, hogy mekkora keretünk van és abba beleférünk, van még pénz nálunk vagy nincs. Ennek ellenére most azt kell mondjam, hazai árakon vásároltunk szinte mindent. Ami nagyon meglepő és érdekes is volt, hogy a metró lejárat melletti sátras árusnál is kártyával tudtunk fizetni. Ez mindenhol elterjedt náluk, nem egyedi dolog volt. Természetesen, ahogy nálunk is kimagaslóan drágábbak a dolgok egy fesztiválon vagy egy nagyobb rendezvényen, itt is az olimpiai pontokon megkérték egy pohár sör vagy üdítő árát, és az olimpiai logóval ellátott ajándékok árát sem volt ajánlatos átszámolni.
Rió összképéhez szervesen hozzátartoznak az úgynevezett favellák, így nem mehetek el én sem emellett a téma mellett szó nélkül. Akár akarjuk, akár nem találkozunk ezekkel a szegény negyedekkel, látni minden kilátópontról a hegyoldalra felkúszó összetákolt bodegákat, sőt a reptérről a városba vezető út mentén már szembesül az ember velük. Habáár talán azok a jobbik fajtából valók, legalábbis ránézésre “szebbek”. Részt vehetünk szervezett favella-túrán idegenvezetővel, de erről nincsenek pontosabb információim, bevallom szociálisan érzékeny típus lévén, nem is jutott eszünkbe, hogy ellátogassunk és azt nézzük, hogy milyen körülmények közt élnek egyesek, sajnos elég sokan. Az egyik telepített idegenvezetőnktől azt hallottuk, hogy sokan az ott élők közül többet keresnek, mint mi, csak egyszerűen ebbe születtek bele, ebben a körben szocializálódtak, így maradtak, maradnak. Döntse el mindenki, mit gondol erről, valóban így van vagy sem, nem szeretném sem cáfolni, sem megerősíteni, de az tény, hogy több helyütt a város szélein léteznek ilyen negyedek, ahova egyedül nem ajánlatos ellátogatni.
Az olimpiai hangulat, a személyes varázsa
Na erről mit is mondjak, hogy fejezzem ki nektek azt az emelkedett, adrenalinnal fűszerezett érzést, amit érzek, ha erre a tényre gondolok? O.L.I.M.P.I.A! Önmagában, bárhol rendezik is meg, hatalmas esemény és így az élmény is magával ragadó tud lenni, akár szereti valaki a sportot, akár nem. Ennek van egy olyan egyedi varázsa, amit csak az tud igazán megérteni, aki járt már hasonló eseményen. Leszögezem, szeretem a kosárlabdát, számtalan meccsen jártam, szeretem a spanyol focit és egy szép születésnapi ajándékom volt a Real Madrid stadionjában tett látogatás, de kimondottan rajongó nem vagyok, semmilyen sportágban. Nem tudom eléggé kihangsúlyozni, hogy most az olimpiáról beszélünk, ráadásul egy olyan országban, olyan kontinensen, ahol a történelemben először rendezték meg, így már csak kíváncsi is az ember és persze hogy magyarként ott volt a helyünk a magyar zászlók alatt, a magyar rigmusokat skandálva, piros-fehér-zöldre festett arccal, no meg a hivatalos “HUNbelievable” pólóban.
Az olimpiai pontok, szuper jól néztek ki. A Malasana stadiont, ahol a nyitó és záró ünnepség is volt, sajnos belülről nem, de kívülről, felülről megszemléltük. A Lagoa Stadium, ahol a kajak-kenu futamok mentek már a Corcovado tetejéről kiszemeltük, belőttük, hogy milyen helyekhez van közel, mit kell figyelnünk majd a közlekedésnél. Itt egyébként nagyon jó érzés volt, hogy beérve az ellenőrző kapunk ott termett mellettünk egy magyar önkéntes srác és nemcsak útba igazított minket, hanem egy jót is beszélgettünk, hogy milyen itt lenni, hogy került ebbe a körbe. Két kajak elődöntő között pedig megláttuk Viniciust, a játékok kabalafiguráját életnagyságban, és mint egy gyerek rohantam utána, hogy elkészülhessen egy kis sorban állás után a közös fotó emlékül. A másik helyszín a Barra da Tijuca, Olympic Park Rio 2016 volt, amely az úszásnak, a vívásnak is otthont adott például, de ami minket érintett, itt izgultuk és szurkoltuk végig a Magyarország – Japán férfi vizilabda meccset. Nem volt teltház, amit már csak azért sem bántunk, mivel így jobban hallatszott a hangunk. Ebben a parkban kapott helyet több színpad is, a Brazil Ház, büfék és egy hatalmas Hivatalos Olimpiai Bolt, ahol a Vinicius formájú pici kulcstartótól kezdve, pólók és pulóverek, kulacsok és mindenféle emléktárgy kapható volt, persze eredeti és így az ára is ennek megfelelő. Összességében nagyon jól szervezett és gyors volt mindenhol a belépés, egy-egy ponton belül korlátlanuk tartózkodhattál az aznapra érvényes jegyeddel. Nagyon hangulatos volt a világ nemzeti színeibe öltözött emberek kavalkádja, ismeretlenül és összetartozott ott mindenki. Az olimpiai buszok és a megálló had mondjam azt, nyugati színvonalúak voltak és tökéletesen kivitelezett volt minden, és jól megszervezett. Nyomát sem láttuk az Olimpia előtti hetek nyomasztó híreinek.
Jártunk természetesen a Magyar Házban is, ez is történelmi volt. Valóban kitettünk magunkért, igazán kreatív és találó volt minden, magas színvonalú a többi házhoz viszonyítva is.
Igaz, hogy valószínűleg erőn felül vállalták, hiszen látjuk ezt most már az elenyészetté váló medencék és pályák kapcsán is, de hatalmas tisztelet és köszönet érte a braziloknak, s amíg élek, emlegetni fogom Riót és őrizni a megismételhetetlen élményeket!
Utóhang
Amit nagyon megszerettem még Rióban az a kilós étterem gazdag választéka. Tele van a város ilyen jellegű önkiszolgáló éttermekkel, ahol ami szem szájnak ingere kapható. Hosszú, több soros pultok között jársz a tányéroddal, és ami megtetszik, abból szedsz amennyit akarsz, s a végén a mérlegelő pultnál a súly alapján adnak egy cetlit az árával. Leülhetsz asztalhoz, pincér szolgálja fel hozzá az italt, és hangulatosan elköltheted itt az ebéded, vacsorád, távozás előtt pedig az ajtónál fizetsz. Van olyan hely is, ahol előre kifizeted az összeget, és folyamatosan hozzák hatalmas sütő vasrudakon a különbnél különb fajta húsokat, kolbászokat, a köretet pedig pultból hozod magadnak szintén annyit, amennyit csak akarsz. Mi körülbelül a nyolcadik fajta húsnál adtuk fel, de még mindig lett volna kínálat, illetve amelyik ízlett, ha ki tudod találni, hogy melyik volt az, visszahozzák neked.
Szintén gasztronómiához kötődő finomság, s hihetetlenül hiányzik, a napi szinten többször fogyasztott igazi kókuszvíz. A még zöld kókuszdiót bárddal meglékelik, kapsz bele egy szívószálat és isteni hűsítő ital. Ha szerencséd van, akkor a kókusz már kezd a belsején kiülni, és ha feldaraboltatod, ki tudod szürcsölni, kanalazni magát a fehér kókuszt. Aki járt már olyan helyen és próbálta, tudja miről beszélek, aki még nem, az feltétlen próbálja ki, ha lehetősége adódik.
Nem utolsó sorban persze vásárolgatni is lehet, érdemes, kell. A textil áruk levettek a lábamról teljesen. Nagyon jó minőségű sálakat, takarót tudtam venni a hazai ár töredékéért. Választék is nagy és az árak is barátságosak. Sajnálom, hogy Rió ilyen messze van Budapestről, és nem lehet csak úgy, egy bevásárlós hétvégét tenni időközönként.
Összességében? Visszatérnék, bármikor!
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában