2017. március 31.
#kalandlista 5 tippje a május 1‑i hosszú hétvégére (vagy bármikor) – 4. rész
Szó szerint egy nap alatt, hisz ha vonattal érkezünk a cseh fővárosba, – ajánljuk az éjszakai utazást – akkor olyan hajnal 4 – 5 óra körül érkezünk közvetlenül a belvárosba. Ilyenkor mi leginkább egy átmulatott éjszaka után éppen a kávéjukat, reggelijüket egy gyorsétterem éjszakai pultjánál beszerző fiatalokkal találkoztunk csak, mint ahogy a többi lakos és más hely még aludt. Mi is egy parkban térkép tanulmányozása mellett elfogyasztott kávéval indítottuk a napot, majd az óváros felé vettük az irányt.
Pár lépés után már a kihalt kis hangulatos, zegzugos utcákon sétáltunk, néha egy álmos macska lett kísérőnk, s mire kiértünk a Fő térre már kezdett pirkadni. Gyönyörű volt az Asztronómiai óra és hihetetlen, hogy egy kezemen meg tudom számolni hány ember volt még rajtunk kívül itt. A nap itt talált ránk és ahogy a nap felkelt az élet is beindult. Rövid időn belül Prága adta azt a nyüzsgő, turistákkal és helyi árusokkal teli hangulatát, amire számítottam. Már kevésbé éreztem egyedül magunkat, főleg mikor elkezdődött a híres menet. Prága jelképe ugyanis a Városházán lévő Asztronómiai óra, melyen reggel 9 és este 9 között óránként megtekinthető az apostolok menete. A története szerint a halál alakja csenget, majd az apostolok figurái körbejárják. A térre még napközben még visszatértünk, ahol hatalmas forgatag, vásáros bódék és éttermek teraszain üldögélő turisták hada fogadott minket. Érdemes ide a nap több szakában visszatérni, mindig mást és újabb élményeket ad a látogatónak.
A napunkat a vár meghódításával folytattuk. A negyedet mi “hátulról” egy meredekebb és lépcsőkkel tarkított úton közelítettük meg, közben megpihenve néha és gyönyörködve a város panorámájában. A kapun belépve első utunk a Szent Vitus-székesegyházhoz vezetett. Szavakat alig találni, ahogy a kis téren, a zsúfolt házak között magasodik a robosztus nagyságával és szépségével. Mi leültünk a nyugati homlokzata elé és a földről szemléltük percekig a csodálatos művészeti alkotásait.
Ezt követően legjobb, ha céltalanul beleveted magad az utcák útvesztőjébe és csak sétálsz amerre visz a lábad, tele van érdekességekkel, látványosságokkal.
Itt a várban található többek a Cseh Köztársaság elnökének hivatala, így szerencsénk volt egy őrségváltást is végignézni testközelből. A hivataltól nem messze a várfalra könyökölve szinte nem lehet betelni a pazar kilátással, tavasszal az alatta lévő kertek virág illatával, a napsütéssel. Kell is egy kis időt beiktatni a felfrissülésre, hiszen itt időzve megérinti az embert a történelem szele. Tudatosul, hogy Európa legrégebbi középkori várában tartózkodunk.
Nincs olyan Prágába látogató, akinek útitervében ne szerepelne egy helyi kocsma felkeresése és egy igazi cseh sör elfogyasztása a városnézés “fáradalmai” közt. Férfiak, urak, gondolom ne ragozzuk tovább, inkább jöjjön a hely, amit mi előszeretettel ajánlunk, ha a vár látnivalói és történetük már megállásra biztatnak. U Cerného vola, azaz a Kocsma a Fekete ökörhöz igazi kuriózum. Ez a város egyik legrégebbi sörözője. Kívülről, nehezen lehet felismerni, hogy ez egy kocsma, mivel egy XVI. századi barokk épület alsó szintén foglal helyet és tulajdonképp csak az embertömeg és az ablakokon kiszűrődő hangok érzékeltetik, hogy itt van, megérkeztünk. Ne számítsatok túl nagy helyre, mindössze egy nagy teremből és egy kis előtérből áll, ez a váró. Sokszor ugyanis várni kell, hogy bejuthasson az ember, de aki már idáig eljut, az állva is elfogyaszthatja a jól megérdemelt nedüt. Ez pedig itt a Kozel legyen, a legfinomabb, mást itt nem is igazán kérnek a vendégek. Az étlapról is érdemes szinte bármit kipróbálni, mi az utópenecet ajánljuk sörkorcsolyaként.
Utunkat a macskaköves utcák és lépcsők között, egy kiadós “kötelező kocsma-látgatás” és az ízek kiélvezése után lefelé, a Károly-híd Prága másik jelképe felé vettük. Érdemes a házak között, tetők fölött és kapualjakban kívácsiskodni, meseszép kiltását, érdekességeket fedezhetünk fel. A Károly-hídhoz érve óvatosan haladjunk tovább, hisz pár méterenként pantomimesek, utcazenészek és művészek sora várja a turistákat és nagy a tömeg mindig. A hídról minden irányban megszemlélhetjük azt, amiért idejöttünk. A történelem, a vár, a Molda folyó és rajta ringatozó hajók, csónakok, mind lenyűgöző látványt nyújtanak. A híd közepén állva nekem nem egy film, könyv borítója jutott eszembe, melyen ez a kép köszön vissza, úgy gondolom ez az igazi szimbólum érték.
A gótikus tornyon áthaladva hamarosan visszaérhetünk az Óvárosba, ahol még egy körsétát tettünk és megnéztük a Tyn-templomot is közelebbről, mely szintén Prága jelképének számít.
A naplemente még az Óvárosban ért minket, majd hamarosan a mi is az Újvárosban, a Vencel téren fejeztük be prágai kalandunkat. Fotózkodtunk a tér híres épületei előtt, hiszen számos történelmi esemény zajlott ezen a téren, így a mai napig neves épületek láthatóak minden oldalán, valamint a mai napig ünnepségek, rendezvények színtere. A nevét Szent Vencel-ről kapta, akinek a szobrát a tér közepén állították fel. Innen jelentették be Csehszlovákia függetlenségét is például, vagy a bársonyos forradalom idején itt voltak a legnagyobb tüntetések. Az északi oldalán áll a Nemzeti Színház, oldalain számos neves hotel és nemzetközi üzletlánc boltja, étterem, kávézó található.
Többek közt egy Starbucks is. Kérlek ne kövezzetek meg, de a kedvenc karamelles lattémat itt is ki kellett próbálnom, így ez lett a búcsúzás a várostól, mely egy újabb rendhagyó történelem óra volt a sorban.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában