2017. július 28.
#GyerekkéntIsUtaztam – 7. rész
A “fények városa”, a “szerelem városa”, a “divat fővárosa” kinek hogy tetszik, a kultúra és a művészetek fellegvára, hogy a macaronokat ne is említsem. Kiskamaszként jártam a francia fővárosban, így ez a bejegyzés leginkább az első lépésekről, első benyomásokról szól. Azokat a látnivalókat gyűjtöttem össze, melyek egy gyereknek is maradandó élményt nyújtanak, illetve amiket első látogatáskor kötelezőnek tartok.
Korábban írtam már arról, hogy cserediákként, először szülők nélkül Franciaországban jártam Grenoble-ban. A nyelvtanulás, iskolai programok mellett persze a családdal felfedeztük a környéket is, illetve közös osztálykirándulás keretében ellátogattunk Párizsba is egy nap. Ez volt életem első igazi nagyvárosa millió látnivalóval, új impulzussal, kinyílt a tudatom is egyben és hihetetlen érzés volt, mikor tudatosult bennem, hogy én ott vagyok, azoknál az épületeknél, helyeknél, amik olyan távoliak, mesések és csak tanultam róluk meg képekről ismertem. Amire nagyon emlékszem, az ez az érzés, mely csak hevesen megrohant, amikor megérkezve vonattal, majd a metrólejáróból felértünk a felszínre, azt hiszem a Charles de Gaulle tér és a Champs-Elysées közelében. Azt fel sem fogtam, hogy a vonat, amivel Párizsba érkeztünk Grenoble-ból a híres TGV volt, ami három óra alatt megtette ezt a távolságot!
És hogy mit élveztem elsőre, egy nap alatt a látnivalókból kifogyhatatlan világvárosból gyerekként, megmutatom:
Arc de Triomphe és a Charles de Gaulle tér, valamint a Champs-Elysées
Kezdem ezzel, bár fogalmam sincs már, hogy milyen városnézési útvonalon haladtunk, de mintha ez lenne az első benyomásom helyszíne, így kezdem itt Párizs közepén, a Charles de Gaulle téren.
Az Arc de Triomphe korának legnagyobb diadalíve volt. 51 méter magas, 47 méter széles, ívei pedig 29 méter magasak, Titus római császár hasonló emlékművéről mintázták. Az építmény mintegy 100 ezer tonnát nyom, alapjai pedig 8 méter mélyen a föld alatt fekszenek. 1806. február 16-án I. Napóleon császár rendeletet adott ki, amelyben egy, a Grande Armée dicsőségét hirdető diadalív megépítéséről intézkedett. Az építési munkálatok csak 30 év múltán, 1836-ban fejeződtek be és Adolphe Thiers, a júliusi monarchia államtanácsának elnöke avatta fel, mint a forradalmi és császári francia hadsereg győzelmeinek emlékművét. Feliratai megörökítik a napóleoni csaták helyszíneit és felkerültek a leghíresebb tábornokok neve is. 1921-ben itt helyezték el az Ismeretlen katona sírját, s minden nap este fél hétkor gyújtják meg a lángot. Ilyenkor leáll a körforgalom közlekedése is.
Lifttel vagy 284 lépcső megmászásával fel lehet menni a tetejére és onnan csodálni meg a várost.
Gyerekként én ennek a helynek a jelentőségét úgy fogtam fel, minthogy a franciáknak ez, nekünk magyaroknak pedig itt a Hősök tere Budapesten.
Érdekessége még, hogy a franciák nemzeti ünnepén, július 14-én nagy felhajtás közepette innen indul a katonai parádé végig a Champs Elysées‑n, a világhíres sugárúton, melyen minden valamirevaló világmárka üzlete megtalálható és a new yorki Fifth Avenue után a második legdrágább utca a világon. És ha már itt tartunk, ezen az úton halad végig minden nagyobb ünnepi felvonulásuk, mint például a francia nemzeti focicsapat sikereit követő örömünneplés is.
Felnőttként azért már mindenképp lenyűgöző lenne végighaladni Párizs egyik szimbólumának is tekinthető forgalmas úton, nem gondoljátok? Vezetni azért azt hiszem, nem szeretnék itt…
Place de la Concorde
A Champs-Elysées végén található Párizs legnagyobb tere a Place de la Concorde, vagyis a Concorde tér. A francia forradalom alatt itt hajtották végre XVI. Lajos, Marie Antoinette és még sok más érintett személy guillotine általi kivégzését. A tér közepén egy hatalmas, 3300 éves obeliszk látható, melyet Mohammed Ali az egyiptomi alkirály ajándékozott Franciaországnak a 19. században.
Innen egy lépés a Jardin des Tuileries, melyen keresztül megközelíthető a Louvre, Párizs egyik szimbóluma. A kert közkedvelt pihenő park, akinek van rá ideje, nekem annyi emlékem van, mikor áthaladva rajta legelőször megpillantottam a Louvre üvegpiramisának sziluettjét.
Louvre
Az egyik legismertebb nevezetesség Párizsban, emellett pedig a világ legnagyobb múzeuma. Az európai képzőművészetek gyűjteménye mellett egyiptomi, iszlám, keleti, görög, római és etruszk emlékek is megtekinthetők 1793 óta. Több, mint 60.000 m²-en 35.000 festménynek, szobornak, állandó és időszakos kiállításoknak ad otthont. A legismertebb kiállított műalkotások közé tartozik Da Vinci Mona Lisája, amelyet golyóálló üveg vég, illetve a Milo‑i Vénusz. Magát a palotát a francia királyok kezdték el építtetni a XII. században, s a soron következő uralkodók mind hozzájárultak a műkincsek növekedéséhez. A Louvre arculata 1988-ban változott leginkább, amikor Francois Mitterrand javaslatai alapján elkészült a belső udvarban a Pyramide du Louvre, a jól ismert piramis.
Idő hiányában nem volt tervezett a látogatás, hiszen ekkora kiállítást még egy nap alatt is nehezen lehet végignézni, illetve gyerekként így kellemes emlékként maradt meg a bizonyos piramissal való fotózkodás, lehet bent még nem tudtam volna értékelni.
Érdekessége egy legenda, mely még elkészülte előtt született. Elterjedt az az ördögi mítosz, hogy az építmény pontosan 666 üveglapból áll, melyet ha olvastátok Dan Brown A da vinci-kód című könyvét ismerős lehet. A hivatalos információk szerint ennél többet tartanak számon, a megszámolására tett kísérletek eltérő eredményeket hoztak.
La Centre Pompidou
Multikulturális komplexum, művészeti galéria és kulturális központ. Az 1970-ben épített futurisztikus épület névadója a volt francia elnök Georges Pompidou. Mozgólépcsőjének a tetejéről pazar a kilátás. Az épület a modern és abszurd művészetek otthona, valamint van itt színház, mozi, könyvtár és kávézók is, rendszeresek a zenei és táncelőadások.
Egykor nagyon utálták ezt is a franciák, úgy mint az Eiffel tornyot. Richard Rogers és Renzo Piano tervezte ezt a csontvázkülsejű és csővázszerű épületet. A csövek és szerkezetek funkcióját színkódok jelölik: a kék a légkondicionálót, a zöld a vizet, a sárga a villamos energiát, a piros a lifteket.
Leginkább a kialakítása, modernsége és nagyon élő, pezsgő környezete, illetve a látványossága miatt maradt meg bennem és tartom érdekesnek egy gyerek számára.
Notre Dame
Az egyik legszebb, legnagyobb, leg nem is tudom megfogalmazni, egyszerűen nagyszerű érzés volt ott állni előtte és csak nézni fel rá. Ismét arconcsapott a tudat, hogy tényleg ott vagyok, ott állok előtte és nagyon sokáig nekem a Notre Dame volt “A katedrális”.
A francia gótikus építészet legnagyszerűbb példája, amely majdnem kétszáz évig épült. Építése a város központját alkotó Cité szigeten 1163-ban a szentéllyel kezdődött. Egyszerre több mint 6.000 hívőt képes befogadni. Hatalmas belső tere és gótikus ablakai lenyűgözőek és homlokzatát gyönyörű, faragott kőcsipkék díszítik. Tornyaiba 402 lépcsőn lehet feljutni, ahol a vízköpő szörnyek mellől élvezhetjük a párizsi panorámát. Amikor épült a székesegyház még nem volt rajta egyetlen vízköpő sem, csupán később a 19. századi felújításokkor foglalták el mai helyüket a Victor Pyanet által tervezett híressé vált alakok. Az épülethez méltóan orgonája is hatalmas. A Notre-Dame 113 regiszteres és 5 manuálos nagyorgonáját ma a világ egyik legjobb hangszerének tartják. Öt hatalmas harangja van, a legnagyobb Emmanuel, 13 tonnás. Különleges alkalmakkor és ünnepekkor, húsvétkor, karácsonykor vagy a pápa látogatásakor szólaltatják meg. Koronázási ceremóniák és királyi menyegzők helyszíne volt, itt koronázták meg például Napóleont és itt avatták szentté Jeanne d’Arc-ot.
Igazán híressé Victor Hugo tette és később A notre dame‑i toronyőr a gyerekek körében. A párizsi Notre-Dame 1831-ben jelent meg, mint a francia romantika egyik legnagyobb történelmi regénye. Mindössze hat hónap alatt készült el, s nem sokkal később óriási népszerűségre tett szert.
Tour Eiffel, ahogy mi hívjuk, az Eiffel-torony
Pontosabban, La Tour Eiffel. Ezt olyan 7 éve voltam, amikor egy életre megjegyeztem egy francia mondóka miatt, amit szerintem az első volt, amit meg kellett tanulnunk. Ahogy a franciák hívják az Öreg Hölgy a világ egy legismertebb építménye, Párizs igazi jelképe. Gyerekként is óriási, felemelő és csodálatos szerkezet. Élvezet a megmászása, annyit mondhatok.
Nevét tervezőjéről, Gustave Eiffel mérnökről kapta, aki az 1889. évi Világkiállításra tervezte, s az eredeti elképzelések szerint a kiállítás után lebontották volna. A Világkiállítás hat hónapja alatt a torony 2 millió látogatót fogadott. Az Eiffel-torony magassága 322 m, ebből maga a torony 300 m, rászerelve 22 m‑re magasodik egy tévéantenna. A legmagasabb épület volt a világon a New York‑i Chrysler Building 1930-as felépítéséig (319 m). Alapterülete 1,6 hektár, a szerkezet 10.100 tonna tömegű, 12.000 acéldarabból, szegecseléssel állították össze, átmeneti jelleggel. Évente nagyjából 10 tonna festék szükséges felülete karbantartásához. A franciák egy része szereti, mások utálják, többször le is akarták bontani. Kétszer egy szélhámos, Victor Lustig el is adta ócskavasként, a németek pedig fegyvereket akartak készíteni belőle a világháború idején. Az biztos, hogy az egyik legtöbbet fotózott látványosság ma a világon és 2007-ben a világ hét új csodája jelöltjeként is indult, bár végül nem került be közéjük.
Az építmény első három szintje nyitva áll a nyilvánosság előtt, az első emeletén lévő étterem a világkiállítás alatt az első számú vendéglőnek számított Párizsban. A második szintet tudományos kísérletek színhelyének szánták, ám később a Le Figaro szerkesztősége foglalta el. A harmadik emeletről csodálatos kilátás nyílik Párizsra, amit egyszerűen nem lehet kihagyni. Leírhatatlan és összehasonlíthatatlan élményt nyújt.
Basilique du Sacre-Coeur
Magyarul a Szent Szív bazilika egy római katolikus templom, mely – bár szerintem tizenegykét évesként aligha tudtam pontosan mit jelent – a romantikusnak és művészinek él emlékeimben. Valószínűleg ez úgy magyarázható meg, hogy az az akkori megmagyarázhatatlan érzés ez, amit ott éreztem csak ma már tudom, hogy milyen szóval írjam le. Hozzájárul az érzéshez az is, hogy a székesegyház Párizs legmagasabb pontján, a Montmartre-on található. A Montmartre pedig a művészvilág otthona, tele van festőkkel, írókkal és megannyi élettel.
A székesegyház megálmodója két párizsi polgár, Hubert Rohault de Fleury és Alexandre Legentil volt, akik a háború alatt tettek fogadalmat a templom megépítésére, annak az 58 ezer francia katona emlékének szentelve, akik a poroszok elleni háborúban estek el. A költségeket adományokból fedezték, az adományozók nevét kőbe vésték. Az építkezés 1875-ben kezdődött, de a templomot csak 44 év múlva, 1919. október 16-án szentelték fel.
A látnivalókon kívül még a Szajnát megemlítem itt mint a Párizst kettészelő folyót. Ugyan nem hajóztunk rajta, amit felnőttként már biztos megtennék egy ilyen úton, de lépten-nyomon a parton kötöttünk ki. Nagy élmény lehet egy hajón ülve Párizs legtöbb látnivalóját megcsodálni és a város legszebb pontjait megnézni anélkül, hogy lejárnánk a lábunkat. Ismét annyit tudok mondani, gyerekkel főleg ne hagyjátok ki.
Tapasztalatom szerint egy 10 – 14 éves gyerkőc már érti és értékeli a fenti látnivalókat érintő városnézést, szerintem nem kell se több, se kevesebb, főleg első alkalommal. Felnőttként már más kérdés, talán nemsokára erről is írok…
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában