2017. augusztus 18.
Krakkó az egyik leglátogatottabb lengyel város számtalan látnivalóval és történelmi vonatkozással. 2000-ben büszkén viselte az Európa Kulturális Fővárosa címet, emellett a városközpontját már 1978-ban az UNESCO a világörökség részévé nyilvánította. Környékén számtalan kirándulási és programlehetőség közül választhat a látogató, ha hosszabb utazást tervez. Most a fő látnivalókat vesszük sorra, mi az, amit egy első látogatás alkalmával feltétlen látni kell a városban.
A Főtér és épületei
Ez a tér a középkori Európa legnagyobb tere volt. Az egykori piactér Lengyelország legjelentősebb történelmi eseményeinek is színteréül szolgált, mint a koronázási menetek, királyi esküvők például. A tér alatt egy múzeum foglal ma helyet.
A tér központi helyén az egykori kereskedelmi csarnok, a Posztócsarnok emelkedik. Építése még a 12 – 13. században kezdődött, mai reneszánsz formáját 1556 – 59. között nyerte el a csúcsíves árkádsoros és a kőből faragott emberarcokkal, az ún. mascaronékkal. A csarnokban megmaradt az eredeti, műemlékként működő gáz világítás. Az emeleten a Lengyel Művészeti Galéria kapott helyet.
A Posztócsarnok közelében áll a csodálatos szépségű, gótikus Szűz Mária mennybemenetelének Temploma, azaz a Mária-templom az ország legismertebb szentélye. A templom tornyából óránként felhangzik a hejnał, azaz a tatár dúlás emlékét őrző trombitaszó. A szaggatottságához egy legenda fűződik. Amikor a tatárok megtámadták Krakkót, a toronyból egy őr trombitaszóval figyelmeztette a lakókat a veszélyre. Zenélés közben egy nyílvessző fúródott a nyakába, ezért megszakadt a játéka, azonban ő még sebzetten is folytatta a trombitálást.
A Városháza tornya uralja a Főteret. Magát a városházát 1300-ban építették és bíróság, börtön, kínzókamra, valamint áruraktár is helyet kapott az épületben. 1817 – 20. között lebontották ugyan, de a torony és a pinceszint megmaradt. Jelenleg is jó állapotban találhatóak a pincerész egykori kínzókamrái, melyeknek egy részén egy színház és kávézó működik. A városháza tornyában a Krakkói Várostörténeti Múzeum kiállításai tekinthetők meg, amelyet két kőoroszlánnal díszített lépcsőfeljárón lehet megközelíteni. A legenda szerint ha erényes leányzó ül a hátukra, az oroszlánok üvölteni kezdenek. A torony tetejére érdemes felmenni, lenyűgöző kilátás nyílik innen a városra.
A királyi út
Az egykori királyi útvonal, ahol királyok és követek jártak egykoron, ma megfelel a fő városnézési útvonalnak és turisták ezrei követik ezt a nyomvonalat. Indulás a Barbakántól, majd a Flórián-kaputól elérjük a Főteret, illetve a Grodzka utca érintésével eljutunk a királyi várhoz, a Wawelhez.
A Barbakán középkori védőműépítészet igazi remekműve, az Európában fennmaradt három ilyen előerődmű egyike. Az őrtorony eredetileg egy szigeten állt, két vizesárok között. A külső árok felett egy felvonóhídon lehetett bejutni a kapuig. Vörös téglafalai három méter vastagok, melyen 130 lőrést alakítottak ki. A tetejére hét meredek tetejű kilátótorony is került. A falon Marcib Oraczewiski szabómester emléktáblája áll, aki miután elfogytak a töltényei, gombokkal töltötte meg a fegyverét, és azzal lőtte le az orosz tábornokot.
A Flórián-kapuhoz kapcsolódtak egykor az egész várost körülölelő városfalak. Az első kaput földsáncból és fából építették a Rynek Głowny védelmi rendszerének részeként. A kaput később egy alacsony, mészkő bástyával helyettesítették, majd a 16. században létesült a több szintes, lőrésekkel és őrtoronnyal ellátott téglaépület. A városkapu mellett fennmaradt az eredeti városfal egy része, ahol egész éven át festőművészek kínálják eladásra műveiket. Az óváros felőli oldalát barokk stílusú féldombormű díszíti, amely Szent Flóriánt, a tűzoltók védőszentjét ábrázolja, amint egy korsó vízzel oltja az égő várost, a másik oldalán pedig a lengyel sas látható. A középkori védelmi rendszert alkotó szakaszon egykor 39 bástya, 8 nagy és számos kisebb kapu védte a várost. A Flórián kapu két oldalán három bástya található: a Pasamoników (Szabók), a Stolarska (Asztalosok) és a Cisielska (Ácsok) bástyája. A bástyákat azokról a céhekről nevezték el, amelyek a fenntartásukat feladatként kapták.
A Wawel-domb
Wawel, a királyi palota uralja a Visztula partjának látképét a dombtetőn. A Wawelben koronázták meg a lengyel királyokat, s itt születtek az országot érintő legfontosabb állami döntések egészen 1596-ig. Története a 12. és 13. század fordulóján kezdődik, amikor egy román stílusú várat emeltek itt, majd az átépítéseket követően mai alakját a reneszánsz idején érte el. Miután Varsó lett a főváros, már csak koronázáskor és temetések idején használták. A királyi palotában egy háromszintes árkádos reneszánsz stílusú belsőudvar található, melyet Francesco Fiorentino építészmester tervezett, akit Budáról hívtak a Wawel kialakítására, valamint négy lakótorony is tartozik hozzá, a gótikus stílusú Dán-torony, Jordanka-torony és a Tyúkláb-bástya illetve a kora barokk stílusú Zsigmond-torony.
A Wawel-dombon található a Waweli Székesegyház is, a király és udvarának szentélye, valamint a lengyel királyok nyughelye. A székesegyház 1076 – 1734 között királyi koronázási hely volt. Főbejáratától balra három nagy csont függ egy láncon, melynek legendája szerint ezek sárkánycsontok, és ha egyszer leesnek, eljön a világvége. Babona vagy sem, mindenesetre a láncokat időről időre kicserélik. A központi, márvány- és aranyborítású barokk síremlék a szczepanowói Szaniszló püspök végső nyughelye, akit 1253-ban szentté avattak és Lengyelország védőszentje lett. Itt találjuk Nagy Kázmér és II. Jagello Ulászló mennyezetes síremlékét is. A gótikus mennyezeten litván, lengyel és magyar címer látható. Az 1519 – 33 között épült Zsigmond-kápolna az egyik legfontosabb és legnagyobb reneszánsz emlékmű Lengyelországban. A Zsigmond Torony őrzi a székesegyház 2,5 méter átmérőjű, 11 tonnás harangját, a Zsigmond-harangot. Hangját a lengyelek legelőször 1521. július 13-án hallhatták, s azóta csak kivételes alkalmakkor kongatják meg. Érdemes felmászni a meredek lépcsőkön, mert a legenda szerint aki megkongatja a harangot, annak teljesül egy kívánsága. A Székesegyház múzeumát II. János Pál pápa alapította, mely egy gyűjteményt mutat be a székesegyház történelméből, a pára életnagyságú szobra is megtekinthető előtte.
A krakkói sárkány
A Wawel lábánál keressük meg a sárkány szobrát, mely időközönként tüzet is okád, igazi látványosság, főleg annak, aki ismeri a hozzá kötődő legendát. Eszerint, a Wawel alatt lakik a kegyetlen sárkány, akinek a „całozerce” nevet adták. Történt ugyanis, hogy a legendás Krak király uralkodása idejében, a Wawel lábánál lévő barlangban élt egy rettenetes sárkány, aki krakkói szüzeket evett. Később már ez sem volt elég, így Krak király, döntést hozott, miszerint a sárkányt el kell pusztítani. Kihirdette, hogy aki végez a sárkánnyal, annak adja fele királyságát és a lánya kezét. Sokan próbálkoztak, de mind sikertelenül. Végül Skuba szűcs jelentkezett a királynál, aki ésszel, furfanggal akarta legyőzni a szörnyeteget és a sárkány falánkságát kihasználni. A szűcs birkabőrt töltött meg szurokkal és kénnel, összevarrta és négy falábra helyezte, majd a sárkány elé rakta. A sárkány, úgy ahogy a szűcs sejtette, egy falásra megette azt. Egy kis idő múlva a sárkány gyomra égni kezdett, így kirohant barlangjából és a Visztula vizével próbálta oltani magát. Addig-addig ivott, míg végül szétdurrant, és így a szűcs megmentette a várost, illetve természetesen megkapta megérdemelt jutalmát.
Visztula partján
Krakkót a Visztula szeli ketté északi és déli városrészre. A folyó kanyarulata fölé magasodik a Wawel, a folyóparton pedig hosszú, kellemes sétákat tehetünk, kiülhetünk a partjára, igazi szombat délutáni vagy nyár esti felüdülés a városban.
Kazimierz, a krakkói zsidó negyed
Egykor Krakkóval szomszédos kisváros volt, mára összenőtt vele, és az egyik leglátványosabb és legkeresettebb városrésze. Több száz éves műemlékeivel, a különleges történelmi hangulatot árasztó városképével vonzza a látogatókat. Kazimierz 1939-ig elsősorban a krakkói zsidók által lakott városnegyed volt. Itt áll a híres Remuh Imaház, valamint a legrégibb lengyelországi zsidó épület, a Régi zsinagóga, amely ma múzeum. Ugyancsak itt találjuk a „megreformált” imaházat, a Tempelt, valamint a Poper-zsinagógát. Kazimierz a lengyel és a zsidó kultúra közös emlékeinek és műemlékeinek egyik leggazdagabb tárháza. Minden év június-július hónapokban megrendezik itt a Zsidó Kulturális Fesztivált.
Krakkót egyszer mindenkinek látnia kell, és első alkalommal ezek a látnivalók nevezhetőek kötelezőknek.
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában