2017. június 23.
#GyerekkéntIsUtaztam – 2. rész
Gyerekkorom nyarainak nagy részét a Balatonon töltöttem. Nagypapám az unokáinak épített saját kezűleg nyaralót mondván, hogy ez mindig itt lesz nekünk, bármikor mehetünk, ha kedvünk tartja. A kirándulások mint a hajókázás, túrázás Badacsonyban vagy megkeresni a tihanyi visszhangot ugyanúgy minden nyáron program volt, mint legalább egy napra átutazni Ausztriába.
Bejártuk egész Burgenland-ot, azaz az Őrvidéket és néha a tartományi határon is túl. Előbb csak élveztem, hogy más a táj, mások a házak, a falvak, mint nálunk, hogy milyen szép zöld minden, hogy az út mentén szabadon legelnek a tehenek (és persze, hogy nem lilák), illetve lenyűgöztek a domboldalakban meghúzódó szépen rendezett gazdaságok. Később, hogy mennyire volt tudatos vagy sem, tanulás és oktató jelleg is volt egy-egy ilyen útban.
Hihetetlennek tűnt, hogy egykor Magyarország része volt, hogy annyira más, mint itthon, teljesen új világ volt akkor nekem. Az áruházak kínálata, még a határ előtti utolsó vásárlások a Billa-ban, az egy évre elegendő mennyiségű milka csoki és egyéb csokoládék, vödörnyi gumicukrok, és emlékszem jó néhány plüss állatom is ilyen utazásokról származott.
Szerettem, ha Bécs felé vettük az irányt, mert akkor meglátogathattuk a szafari parkot Gänserndorf-ban, ami mindig nagy élmény volt, ahogy autóval utaztunk a “szabadon” élő állatok közt és amikor majom ugrott fel az autó visszapillantó tükrére vagy hogy ablakon át kézből etethettem egyes állatokat. Sajnos ez a park azóta már bezárt, de Bécs önmagában több napos látogatást is megér. Amit mindenképp látni kell és ezt többször is megtettük, sokáig nekem csak ebből állt az osztrák főváros, az Schönbrunn és a városközpont, a Stephansplatz a Stephansdom-mal és a Hofburg az egykori császári palota. Itt ettem életemben először Mozartkugelt, ami a mai napig, ha Bécsben járok alap élelmiszer sajnos, de úgy gondolom, így az igazi és stílusos. Érdekes, hogy a Prater sosem vonzott, azóta se voltam, s lehet, hogy öreg hiba, de nincs tervben az elkövetkezendő időszakban sem. Annyi szépet és kikapcsolódási lehetőséget kínál ezenkívül is a város; inkább hajóznék egyet, az ugyanis eddig mindig elmaradt.
Az homályosan rémlik, hogy Wiener Neustadt-ot (Bécsújhely) és Güssing-et (Németújvár) is érintettük egy alkalommal, de jártunk Semmering környékén és Mariazellben is. Leginkább ez a tény csak a nagymamám emlékeiből ismert számomra, de pont ezért, a közös nyaralások emlékére, ha egyszer újra lesz lehetőségünk autóval bebarangolni Ausztria ezen részét, körül fogok nézni és az emlékeimbe vésem. Újabb célok a bakancslistán!
Eisenstadt (Kismarton) az a város, melyet a középiskolai tanulmányúton már jól ismertem, de még mindig lenyűgözött. Burgenland fővárosa és nevezik Haydn városnak is, hiszen lépten-nyomon a híres zeneszerző valamilyen emlékét őrzi a város. Joseph Haydn ugyanis 40 évig élt és tevékenykedett itt az Eszterházy-család udvarában. A 18. századi Haydn-templom egyik tornya alatt található a Haydn mauzóleum, nem messze egy barokk épület a Haydn-ház, illetve számtalan a nevét viselő rendezvényt tartanak itt és koncertet a város jelképének számító Eszerházy-kastély impozáns falai közt.
Nem hiányozhat Graz sem a sorból, hiszen könnyen és rövid idő alatt megközelíthető szintén. Stájerország fővárosa, mely a világörökség részét képezi. Az óváros közepén terül el a Schlossberg a híres, neves Óratoronnyal, mely Graz jelképe is egyben. Mindenképp fel kell menni, nagyon hangulatos zöldövezet és páratlan kilátás nyílik a városra. A hegyre feljuthatunk gyalogosan egy sziklába vájt lépcsősoron keresztül vagy Európa legmeredekebb fogadkerekűjével, a Schlossbergbahn segítségével is. Az egykori kulturális főváros állandóan mozgásban van, ezzel egy kicsit mediterrán hangulatot kölcsönöz a városnak. Hangulatos utcáin sétálva egyszerre elevenedik meg a múlt, a jelen és a jövő. A várost a Mura szeli ketté, ami már önmagában nekem szívderítő tény. A kulturális fővárosa év alkalmából épített meghökkentő épületek egyike például a Murinsel itt lebeg a Mura felett. Ha Graz, akkor az óváros és a Schlossberg mellett, meg kell látogatni az Eggenberg-kastélyt is, mely szintén a világörökség része.
Fotók: wikipedia; burgenland.info; schoenbrunn.at; esterhazy.at
Végiggondolva ezeket az utazásokat, megannyi lehetőség rejlik még Ausztria ezen tartományaiban, mennyi túraútvonalon lehetne gyönyörködni a látványban, és ez csak a keleti országrész. Azt hiszem újra meg kell ismerkednünk kicsit közelebbről és talán más szemszögből is a jövőben.
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában