2017. augusztus 06.
Egy körutazásra invitállak benneteket, mely során hat olyan országba, városba látogatunk, amely egy közismert és szeretett mesénkhez kötődik, így az valamilyen formában fellelhető ott. Ki ne akarna személyesen találkozni azokkal a “barátainkkal”, akikkel együtt nőttünk fel? Szálljunk fel és irány a meséink szárnyán Európa!
Kisvakond, Prága, Csehország
Ki ne ismerné őt? A csehszlovák rajzfilm igazából egy tanmese, hatalmas kedvenc lett Közép-Kelet Európa más országaiban is, de eljutott Kínába is. 1957-től egészen 2002-ig láthattuk a TV-ben. Atyja Zdenek Miler kapta azt a feladatot, hogy tervezzen oktató és nevelő célzatú filmeket gyerekek számára. Nem akart szokványos propagandafilmet készíteni, úgy gondolta, inkább egy szerethető filmszereplő kalandjai során ismerjék meg a folyamatokat. Legendás maga a Kisvakond karaketerének megszületése, mivel Miler egy esti séta alkalmával megbotlott egy vakondtúrásban, s ennek kapcsán született meg az ötlete. A máig legismertebb első részt „A vakond nadrágja” címmel a Velencei Filmfesztiválon mutatták be, ahol első helyezett lett. A szülővárosa Prága, itt gyártották a részeit, de a mai napig Csehország és Szlovákia tele van a mindenféle változatú megjelenítésével. Plüss kabalafigurák, kulcstartók, pólók, amit csak szeretnénk.
A kis hableány, Koppenhága, Dánia
Eredetileg Hans Christian Andersen 1831-ben megjelent meséje. Készült belőle balett, több rajzfilm és 1913. augusztus 23-án a koppenhágai kikötőben felavatták a szobrát. Andresen halhatatlan hősnője a sellő, aki derékig nő, deréktól lefele pedig halfarkú teremtmény. A világhírű mesében egy hableány szerelembe esik egy herceggel, de háromszáz évet várnia kell, mire emberré változhat. Edward Eriksen alkotásának két modellje volt, a fejet Ellen Prince, balerináról, a testet saját feleségéről, Eline Eriksenről mintázta a művész. Ez a 125 cm magas szobor a parttól 2 – 3 méterre ül egy sziklán, s Dánia legnagyobb, világhírű nevezetessége. A szobrot a shanghaji Expo‑n 2010-ben is kiállították, majd szerencsésen visszatért eredeti helyére.
Paddington, London, Anglia
1958. október 13. született Michael Bond tollából Paddington, a perui őserdőkből származó édes kis medve, aki mindig udvarias és szeretnivaló, de mindig valami galibát csinál akarata ellenére. Jellegzetes a nagy kopott bőröndje, a piros kalapja és a határtalan marmalade-szeretete. Az egész világ pedig, ha előbb nem, a 2014-ben készült filmben a szívébe zárta. Nevét a londoni Paddington vasútállomásról kapta, s bálványozza Londont.
A Paddington állomás, ha ellátogattok, tele van Paddington-ereklyékkel, egy tematikus bolt is található itt az emeleten. A vágányok mellett pedig a falon egy emléktábla is jelzi az ikonikus mackó londoni nevezetesség. Kicsit érdmes keresgélni, és őt magát szobor alaljában is megtaláljuk a bőröndjén ülve várakozva. Ha nem indulunk vagy érkezünk erre az állomásra, akkor is felkereshetjük minden akadály nélkül.
Tintin, Brüsszel, Belgium
Képregényben látta meg Tintin karaktere először a napvilágot, Tintin kalandjai képregénysorozatként francia nyelven. Megalkotója a belga Georges Rémi, művésznevén Hergé volt. Később összegyűjtve huszonnégy albumban is kiadták, megjelent magazinként és mozifilm is született belőle. A 20. század egyik legnépszerűbb képregénye lett, melyet több mint 50 nyelvre fordítottak le. A Tintin könyvek magyarországi kiadása a rendszerváltás előtt nem merült fel, tekintettel a történetek antikommunista politikai üzenetére. 1989-ben az Idegenforgalmi Propaganda és Kiadó kiadásában elsőként Az egyszarvú titka, 1994-ben az Egmont kiadó újra kiadta ezt, valamint Az aranyollós rák című kötetet. 2008-ban újabb kiadások kezdődtek, majd 2014-ben az Egmont kiadó kivonulása miatt végérvényesen megszakadt a kiadás.
Brüsszel külterületén ellátogathatunk a Hergé Múzeum-ba, ahol többek közt Tintin kalandjaival is találkozhatunk, de létezik már tematikus városnézés is. Ha érdekel a www.tintin.com oldalon tájékozódhattok még Tintin-nel és Snowy-val kapcsolatban.
Bérmai muzsikusok, Bréma, Németország
A német Grimm-testvérek, Jacob és Wilhelm alkotása. A főszereplő háziállatok a kisgyerekek számára is jól ismert, kedves állatok, akik gazdájuknál kegyvesztettek lettek. A négy állatot, a szamarat, a kutyát, a macskát és a kakast sorsközösségük köti össze és egyedül kell boldogulniuk, mivel az ember különböző oknál fogva meg akar szabadulni tőlük. A Grimm-mesék 1812 – 1857 között megjelent népmesegyűjtemény, mely a világon az egyik legismertebb gyermek- és családi mesék gyűjteménye. Az UNESCO is értékesnek tartja az utókor számára, így a világörökség részévé nyilvánította 2005-ben. A benne foglalt történeteket a mai napig többször dolgozzák fel, például a Walt Disney is merített ötletet belőle.
A németországi Bréma városának középkori vásárain elterjedt pénzkereseti forma volt a zenélés, ennek kapcsán született meg a Grimm-testvérek meséje, melynek köszönhetően Bérma világhírre tett szert. A népszerű mesehősökről egy szoborral emlékeztek meg, melyet 1951-ben Gerhard Marcks szobrászművész készített és a városháza mellett kapott helyet. A szobron kívül számtalan helyen találkozhatunk alakjukkal a városban cégéreken, plakátokon.
Hupikék törpikék, Júzcar, Spanyolország
A Hupikék törpikék, azaz Les Schtroumpfs Peyo belga képregényíró kezei alatt születtek. A megalkotott kék, manószerű lények a főszereplői az azonos című rajzfilmsorozatnak is. Egy törp magassága érdekességként két és fél almányi és jellegzetes fehér sisakot és csizmát hordanak, kivéve ugye Törpapa. A mese születése 1958. október 23-ára datálható, amikor a szerző bemutatta a Janó és Bibice néven elhíresült mesét, képregény formában. A történet a középkori Európában játszódik. A bátor királyi apród – Janó – és kisnövésű csatlósa – Bibice – egy csodafurulyát próbálnak megszerezni Furfangusz varázsló segítségével, melyet a törpök készítettek. A közkedvelt sorozatot 1980-ban indította útjára a Hanna-Barbera Produkció, melyet többször jelölték Emmy-díjra, amit azonban sosem nyert el. 2011. és 2013. elhozta az élőszereplős amerikai gyártású filmet is. Ezeket látni nem láttam, döntésetek el ti, hogy milyen lett.
Júzcar egy apró kis falu Andalúziában, melynek nevét ma már turisták ezrei ismerik. 2011-ig alig látogatták a falut, de miután a Sony Pictures ajánlatott tett és kékre festette a házak falait, megígérve hogy a visszafestést is vállalja, akkora hírnévre tett szert a falu és igazi turistacsalogató lett, hogy manapság is felkereshető az igazi Aprajafalva. A Hupikék törpikék 2. egyes jeleneteit itt forgatták, tehát igazi rajongói zarándokhelynek nevezhetjük már.
Van, akivel már személyesen találkoztunk és van, ahova még el kell jutnunk nekünk is.
Nektek van ezeken kívül még ötletetek, milyen mesehőst hol keressünk Európában? Írjátok meg a cikkhez hozzászólásban, és mindent elkövetünk, hogy a kalandlista részévé váljon!
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában