2017. augusztus 22.
Ha az eredetét eddig nem is ismerted, biztos vagyok benne, hogy találkoztál úton-útfélen a hatalmas fekete bikával, mely Spanyolország egyik jelképe ma már. Valamilyen formában szerintem nem tudja megállni az ember, hogy ne hozza haza magával, legyen az kis plüssfigura, kulcstartó vagy pólón, pulóveren. Hogy honnan ered, most utánajártunk.
A bika hivatalos neve Toro de Osborne. Az Osborne cég El Puerto de Santa Maria városban 1772-ben jött létre, családi örökségként azóta gyártják a neves, kiváló minőségű borokat, párlatokat. Az Osborne cég egyik Jérez-ből származó brandy-jének címkéjét díszítette először, így a név innen származik.
A márkához egy karakteres, könnyen megjegyezhető, és nem mellesleg Spanyolországhoz köthető szimbólumot keresett magának a cég. Ennek szellemében megkerestek egy reklámügynökséget 1956-ban, akit megbíztak ezzel a kreatív feladattall. Az Osborne-bika szülőatyja Manolo Prieto, aki nem mellesleg festő is volt. Ő alkotta meg egy egyszerű vázlat alapján, egy kockás papíron, egy bika sziluettjével a brandy reklámnak szánt szerkezetet. A fekete bika testesítette meg az erőt, a büszkeséget, képviselte a hagyományt, a nemességet. A vázlatot a cég a mai napig nagy becsben őrzi.
Az első bikákat 1957. végén kezdték el kihelyezni az utak mentén egész Spanyolországban. Kezdetben 16 db fából készült, 4 méter magas bika volt fellelhető, de számuk folyamatosan nőtt, és részévé váltal az Osborne cégcsoportnak. Az időjárási viszontagságainak kitett szerkezeteket nem kímélte az idő, így az 1960-as évek elején vasból készült változatra cserélték és a magasságát is megnövelték először 7, majd 14 méter nagyságúra. Ezt a magasságot egy időközben született közúti szabályzatnak is köszönheti, mivel az előírta, hogy 125 méteren belül nem lehet reklám az utak mellett.
Amióta csak kihelyezték az első El Toro táblákat, része lett Spanyolországnak, a spanyol tájnak és szimbóluma az erőnek, az emberek megszerették. Az 1988-as reklámtörvény azonban nem kedvezett a brandy‑s feliratnak, így azt kellett távolítani, a bika akkor még maradhatott. 1994-ben azonban majdnem végleg eltűntek. A megújult autópálya-törvényekre hivatkozva a kormány felszólította az Osborne céget a bikák eltávolítására. Ennek hatalmas visszhangja lett a médiában, és politikusok, művészek, újságírók tiltakoztak az intézkedés ellen követelve a bika kulturális örökséggé való nyilvánítását. Akaratuknak, mint a spanyol állampolgárok akaratának meghajolva, a továbbiakban is engedélyezték, hogy az El Toro de Osborne a táj része lehessen, illetve egyúttal felvették a kulturális művészeti örökségeik közé. Ma több, mint 90 ilyen bika van, amelyből 21 az Andalúz történelmi örökség része.
El sem tudnék képzelni már a hatalmas, bősz fekete bika nélkül egy spanyol buszos, vonatos vagy autós utazást, és mondjátok meg, ki tudna ellenállni útközben egy bikás pólónak, zászlónak vagy bögrének szuvenírként?
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában