2018. április 30.
Frissítés: 2019. november
Ebben a blog bejegyzésben összegyűjtöttem, összeállítottam tulajdonképpen egy csekklistát azokról a dolgokról, amiket mi a tervezés, szervezés folyamán csinálunk, illetve amiket használunk és szükség lehet rá egy utazás alatt. Pár kulisszatitok, amiből nektek is hasznos lehet néhány ötlet. Lássuk, mi hogyan is csináljuk?
Egy jó szállás
Ez a rövid, pár napos utazásoknál az egyik legfontosabb pont. Ilyenkor még a kényelemből is többet engedünk. Ami szerintem különösen számít, hogy amiért a városba érkezünk, a nevezetességek, a programok a közelben legyenek. A legjobb, ha gyalogosan is sok mindent elérünk. Nagyvárosok esetében, mert persze legtöbbször az ár is meghatározó, könnyebb a döntés, hiszen itt a fő metró, villamos és buszvonalakat érdemes kigyűjteni, és ezek közelében nézni szállás után, ahol jó eséllyel olcsóbban találunk.
Mi legtöbbször a Booking.com-on foglalunk. Itt lehet szűrni a kerületekre, a napi szobaár összeghatárára, az ellátásra, a fizetési és lemondási feltételre, illetve számos kiegészítő szolgáltatásra is, nekünk azonban ez a négy dolog a legfontosabb kritérium. Szinte kivétel nélkül a térképes nézetet használjuk, miután feltérképeztük, hogy mi az az összköltség, amit megengedhetünk magunknak, s így könnyebb az elhelyezkedésének a városon belüli felmérése. Annyit minden alkalommal megteszek, hogyha megtetszik egy szállás, ellenőrzöm a saját honlapján. Teszem ezt leginkább a magunk megnyugtatása és információ szerzése végett, azonban előfordult már olyan is, hogy olcsóbban tudtuk a szálláshely saját akciója keretében lefoglalni a szobánkat.
Rövid tartózkodás esetén nem mindegy, hogy mennyit töltünk egy nap utazással, illetve hogy mennyit költünk – vagy egyáltalán nem költünk – a helybeli közlekedésre.
Ha tetszik és szeretitek a blogot, szeretnétek segíteni utazásainkat, akkor ezt megtehetitek, ha a következő szállásfoglalásotokat ti is a Booking.com-on tervezitek, és ezt a mi oldalunkról, a linkre kattintva teszitek meg. Ti máris 10% kedvezményhez juttok, mi pedig egy kis kedvezményhez a következő foglalásunk összegéből. Tudjátok, sok kicsi sokra megy, és mi minden aprónak tűnő támogatásért nagyon hálásak vagyunk!
Térkép és tájékozódás
A térkép nekem már az első percektől a legjobb barátommá szokott válni. Attól kezdve, hogy eldöntöttük, hova utazunk, megvesszük a repülőjegyet, vonat- vagy buszjegyet, máris a google maps lesz a napi olvasnivalóm, mint másnak reggel a napilap vagy a Facebook hírfolyama.
Nálunk nem csak mondás, hogy “a Google a jó barátunk”, a Google maps tényleg elengedhetetlen mind a tervezés fázisában, mind a mobiltelefonjainkra letöltve utazás alatt. Míg itthon főképp a tájékozódásban segít, addig a helyszínen az útvonal tervezésében és a közlekedés tervezésében. Eddig bármerre jártunk is, a helyi tömegközlekedést kitűnően segítette.
Érdekes, hogy zsebünkben minden elektronikai kütyüvel az első utam a reptéren, az állomáson mégis mindig az információs pulthoz vezet, és igyekszem mielőbb beszerezni egy papíralapú várostérképet. Általában ez végig ott lapul, ahova éppen begyűrjük, és pár héttel később kerül csak elő itthon. Kivéve, ha találok hop on hop off piktogramos térképet. Bár ezt amikor csak lehet, már itthon kinyomtatom, és támpontokként ezt a szállásunkon esténként át szoktuk tanulmányozni. Ezt én nagyon szeretem, sokat segít egy napi városnéző útvonal megtervezésénél.
Két város közötti útvonaltervezésnél a Omio rendszerét (korábban GoEuro) használjuk most már egy ideje. Ez tartalmazza a legtöbb európai repülő, vonat és buszhálózatot, könnyű vele összehasonlítani is két adott hely közötti közlekedési alternatívák árait, időtartamát, illetve foglalni is lehet a kiválasztott járatot. Emellett, főleg ha valamit nem találok, akkor a Rome2Rio még szélesebb körű tervezést és összehasonlítást biztosít, például a Blablacar és helyi lehetőségeket is listázza.
Programok és kirándulások
Nyilván a mai világban az internet az első, amit segítségül hívok ahhoz, hogy elkezdjem összegyűjteni, milyen látnivalók is vannak a városban, a környékén, hogy mit is fogunk csinálni az adott városban. Először a turisztikai hivatalok oldalait keresem meg, aztán a keresőben figyelem milyen találatokat ad ki egy-egy kulcsszóra keresve. Fontos a találó, leginkább a keresésemnek megfelelő cím, hogy elkezdjem olvasni az oldalt. Harmadik lépésben kifejezetten blogokra, élménybeszámolókra keresek rá magyar és angol nyelven. A böngésző mellett a Facebook is segítség, bár a keresője azért nem a legtökéletesebb, azonban egy kis kreativitással és időráfordítással igen sok információhoz juthatunk. Az útikönyv kérdéskör mellett sem mehetek el szó nélkül. Igen, vásárolok. Van, hogy többfélét is. Kellenek az ismeretek a történelmi háttérről, a szokásokról, a látnivalókról részletesen.
Nagyrészt az ilyen kutatómunka eredményeként alakul ki az útitervünk, de van még egy kisebb összetevője, mondjuk úgy, mint a só a levesben vagy a hab a tortán. Ez pedig nem más, mint a Tripadvisor ranglistája, mely egy pillantást mindenképp megér, hátha valami elkerülte a figyelmemet, és pont ennek hatására kerül fel a program a megnézedők vagy kipróbálandók közé.
Jó programötletekért vagy, ha tudom, hogy nem kivitelezhető magánszervezésben egy program, akkor felkeresem a GetYourGuide oldalát. Elsőre ne kapkodjátok el a foglalást, sokszor tényleg csak ötletmerítésre kell. Hasonló oldal a Viator, ezt használjátok összehasonlításra, ha szervezett program mellett döntenétek mégis, és nem bíznátok a véletlenre, előre foglalnátok helyet magatoknak.
Kényelmes cipő
Nem győzöm hangsúlyozni, hogy ez mennyire fontos része az előkészületeknek. Mindent elronthat egy rosszul megválasztott bár dizájnos darab. Higgyétek el, ilyenkor legyen a jelszó a kényelem mindenekelőtt. Én már jártam úgy, hogy röviddel indulás előtt megérkezett a hetekkel korábban megrendelt szép új cipőm, és boldogan csomagoltam ezt be magamnak egy négy napos városnézésre, ahol reggeltől késő estig úton voltunk és róttuk a kilométereket. Gondolom mondanom sem kell, nem győztem cserélgetni a ragtapaszokat a feltört sarkamon, illetve be nem tervezett pihenőket kellett tartani a fájós lábam miatt. Megfogadtam, soha többet, ahogy azt is, hogy egy olyan utazónak, mint mi, igazi cipő kell egy-egy ilyen utazáshoz. Madridban próbáltam évekkel ezelőtt először, és egyszerűen első próbára beleszerettem a SKECHERS cipőibe, a GO WALK modell elválaszthatatlan társam lett. A memory foam talpbetét később megmentette nem csak a lábam, hanem egy csomó emléket, élményt nem kevés városból. Lisszabon és Porto macskaköves utcáit járva nem egyszer adtam hálát az égnek emiatt. Bakancs, sportcipő, félcipő vagy papucs mindegy, de ez a típus kell, hogy a bőröndünkbe kerüljön.
Fényképező és mobiltelefon
Ez nálunk mindig kettő kamerát jelent több optikával, akkumulátorokkal, SD kártya halmokkal, töltőkkel és zsinórokkal, valamint a stabilizátor és a statív. Ezek alap tartozékaink, mint az irataink vagy a kényelmes cipő akármennyi időre is tervezzük az utazást; a felszerelés mennyisége arányosan nem csökken. A fényképek és a videók más-más kamerával készülnek, illetve a helyszíni bejelentkezések többnyire mobilos fényképek, panorámaképek. A mobilosokat iPhone 8 készülékkel készítem, melynek a hátoldali kamerája teljesen megfelel az elvárásomnak, így ezek legtöbbször nyersen kerülnek ki a Facebook oldalra. Ritkán van, hogy a Snapseed nevű applikációt hívom segítségül a kép korrigálásához. Kamerával készülnek a blogra az igazi fényképek, a mobilos képek pedig inkább egy pillanatnyi hangulatot, egy sebtiben elkapott kompozíciót adnak vissza. A csomagolásnál nekünk ezek tükrében mínusz egy kézipoggyász, amivel készülhetünk.
Poggyász és csomagolás
Csomagolás, amely mehetne lassan már sokkal gördülékenyebben nálunk, hisz ennyi utazás során megtanulhattunk volna már tíz perc alatt összepakolni. Ez valahogy akkor sem megy, a mínusz egy kézipoggyász néha azért megdolgoztat, főleg, ha ősszel vagy tavasszal utazunk, illetve olyan helyre, ami lehet ilyen is, olyan is időjárás szempontjából. Az alap felállás a végére mégis mindig nagyjából ugyanaz, csak valahogy megpróbálnék újra és újra újítani. Szóval, van egy kézitáskánk a kamerákkal és tartozékokkal, van egy hátizsák, amelybe a laptop kerül, a személyes holmink és a széldzsekijeink; ez az alap. Amennyiben négy napnál tovább tervezünk bárhol maradni, akkor van egy közepes méretűnek mondható gurulós bőröndünk, amit súlyhatárig pakolunk és feladjuk repülőút esetében, vonat‑, buszos út esetében pedig ezt még pont elbírjuk. Ha ennél rövidebb az utazás, akkor mindkettőnknek priority szolgáltatást vásárolunk, és így fejenként egy kisebb és egy nagyobb kézipoggyásszal elvagyunk. Sőt, egy-két nap esetén, meleg időben spórolunk ezen is, és csak egyik jegyhez vásároljuk meg a plusz nagyobb kézipoggyászt.
Ami nálunk a fentieken kívül mindig alap felszerelés a poggyászunkban, az legalább az egyikünk laptopja, amelyre naponta le tudjuk tölteni, és rendszerezni a fotókat; a #kalandlista-napló, amelybe minden fontos és hasznos tudnivaló, időpontok, személyes érzések, gondolatok az utazás tervezése alatt majd útközben feljegyzésre kerülnek; a napszemüveg-naptej kombó, amelyet egy áprilisi portugál utazásunk alkalmával fogadtam meg, hogy mindig velünk lesz ezután bármikor, bármerre is menjünk.
Összességében nekünk így áll össze egy utazásunk, mondhatjuk mindig, legyen szó egynapos kirándulásról, pár napos városnézésről vagy akár hosszabb utazásról.
Szerintetek kihagytam valamit? Nektek van még valamilyen titkos összetevőtök? Írjátok meg nekünk nyugodtan hozzászólásban!
A blog bejegyzés NEM tartalmaz szponzorált tartalmat!
A leírtak mind saját tapasztalatunk és
saját kialakult gyakorlatunk anyagi támogatás nélkül!
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában