2017. augusztus 31.
Szeretjük Olaszországot! Ki ezért, ki azért, de összességében az egyik, ha nem a legkedveltebb desztináció a magyarok körében. Változatos a táj, csodálatos tengerpartok, óriás hegyvonulatok és hihetetlen mennyiségű történelmi, valamint kulturális látnivaló vár mindenütt, bármelyik részét is választjuk. A fapados légitársaságok egyre jobban lefedik az országot közvetlen Budapestről induló járatokkal és autóval is könnyen megközelíthető egyes régiói. Kitűnő úti cél nyáron és télen egyaránt. A gasztronómiájáról sem illik megfeledkezni, bármikor megér egy hétvégi kirándulást is.
Ebben a cikkben összeszedtem pár kevésbé ismert tudnivalót, érdekességet az országról és az olaszokról, persze a teljesség igénye nélkül, ami engem is érdekelt vagy épp meglepett. Tudtátok? Olaszország a világ egyik legnépesebb országa, lakóinak száma meghaladja az 59 milliót, és területén két független állam létezik: San Marino és Vatikán.
Az ország közel négyötödét hegyek vagy dombok alkotják. Ezért mondjuk, talán kevésbé meglepő az a tény, hogy Olaszországot több földrengés sújtotta, mint Európa bármely más országát. Európában sehol nem található annyi vulkán, mint itt. Ennek oka, hogy az Itáliai-félsziget egy törésvonalon fekszik. Három fő vulkánja a Stromboli, az Etna és a Vezúv, melyek mindegyike kitört az elmúlt 100 évben.
Észak-Olaszországban a családnevek általában i‑re végződnek, míg délen legtöbbször o‑ra.
Az 1930 – 40-es években Mussolini megpróbálta kiirtani az idegen szavakat az olasz nyelvből. Ennek eredménye lett az ismert Disney karakterek új, olasz neve, mint Mickey egéré például Topolino, Donald kacsáé Paperino, Goofy‑é Pippo és az olaszok azóta is így hívják őket.
A száraz tésztát az arabok ismertették meg az olaszokkal a 13. században. Ekkoriban még mézzel és cukorral fogyasztották, a paradicsomszósz csak jóval később került rá, a 17 – 18. században. A tésztát kézzel ették, és minden lánynak meg kellett tanulnia az igazi olasz tészta elkészítését mielőtt még férjhez ment. Olaszországban ma több mint 500 különböző típusú tészta létezik, évi átlagos tészta fogyasztásuk 25 kg/fő. Amikor 1986-ban megnyitották Olaszországban az első McDonald’s éttermet Rómában, lelkes aktivisták az étterem előtt ingyen osztogatták a spagettit, hogy emlékeztessék az embereket az olasz konyhaművészet tradícióira. A legelső pizzát egyébként Nápolyban készítették 1860 körül, és igen, a pizzát kézzel esszük!
Az olaszok igazi divatdiktártorok, gondoljunk csak önmagában Milánóra vagy Rómára, vagy olyan márkákra, mint az Armani, Gucci, Versace, kinek ne az olasz divat jutna eszébe róla. Egy részük meg is engedheti magának ezeket a luxus termékeket, viszont érdekes, hogy nagy részük azonban nem él a divat fejlődésével, sőt inkább viccesek és polgárpukkasztóak tudnak lenni. Persze tisztelet a kivételnek.
Évente több mint 50 millió turista látogat el Olaszországba, így az idegenforgalom létfontosságú és az egyik legfőbb bevételi forrása, mintegy 60%-át ebből szerzik. Mivel ők ezt pontosan tudják, érzik, igyekeznek a legudvariasabbak lenni és magas színvonalú kiszolgálást biztosítani a lehetőségeikhez mérten. Borravaló egyébként ismeretlen fogalom számukra.
A világ első hegedűjét Olaszországban készítették az 1500-as években, feltehetően Andrea Amati cremonai műhelyében. A várost később Antonio Stradivari, a világhírű hegedűkészítő tette ismertté.
Az olaszok életszemlélete kicsit szokatlan és furcsa is nekünk. Én egyszerűen elintézem – azt hiszem jogosan általánosítva, – hogy “déli mentalitás”, hiszen a szieszta, mint több más mediterrán országban is az életük része. Az olaszoknak annyira már, hogy tulajdonképpen minden mindig ráér. Ha nem cselekszel, megoldódik. Ez azért őrjítő tud lenni, ha például egy problémádat szeretnéd akut orvosolni, ők viszont úgy gondolják, csak nyugalom, semmi gond. Persze, irigykedek is néha emiatt a felfogás miatt, hiszen nem szívbajosak, nyugodtabban kezelik az élethelyzeteket, és valóban van, hogy csak idő kérdése és megoldódik minden. Ez pedig mind tapasztalat.
Azt tudjuk, hogy az olaszok érzelmesek, szenvedélyesek. Azt tudtátok, hogy mindent e két szóval intéznek el, ezekkel reklámoznak mindent? Mindent átitat ez a két szó, ez a két érzés a hétköznapjaikban, még a focimeccs is egy szenvedélyes és érzelemdús program nekik.
Amivel nem tudok sosem megbirkózni az az ágyneműjük. Az olaszok ugyanis betűrik a matrac alá az ágynemű szélét, és azt nem illik kiráncigálni onnan. Ez nagyjából úgy néz ki, mintha egy nagy zsebben vagy papucsban aludnának. Nem igazán értem, ez hogy lehet kényelmes, de a nálunk lévő ágyneműt meg ők nem értik és nem ismerik.
Akartam írni valami kellemeset és nagyszabásút az olasz kávéról is, de ezt most nem teszem. Egyrészt, mert én közel sem eszpresszóként szeretem, másrészt inkább szánok neki a későbbiekben egy teljes írást. 😉
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában