2018. július 12.
Elzász régió legészakabbra fekvő városa, igazi európai város, mely az idők során tartozott Németországhoz és Franciaországhoz is, illetve a határ közelsége miatt Strasbourg magán viseli mind a német, mind a francia jegyeket. Szerintem már önmagában is megér egy városnézést, de ha az elzászi régióban vagyunk, akkor akár egy egynapos látogatásra sem szabad kihagyni.
Kirándulás Colmarból
Mi a bázisunkat Colmarba tettük, innen fedeztük fel többek közt Strasbourg szépségeit is. Autóbérlésre nem is gondoltunk, rögtön a helyi közlekedési lehetőségeket böngésztük még itthon, mikor megvettük a repülőjegyeket és lefoglaltuk a szállást. Colmar és Strasbourg között közlekedhetünk vonattal vagy busszal, a menetidő nagyjából másfél óra az utóbbinál, amit mi is választottuk. Már csak azért is emellett döntöttünk, mert jóval gazdaságosabb volt, mint a vonatjegy. A buszjegy ára töredéke a vonatjegynek, és a – FlixBus jóvoltából – kényelmes, légkondicionált, wifi-vel felszerelt busz tökéletesen megfelelt erre az útra. Kora reggeli indulással és késő esti érkezéssel szinte egy teljes napunk volt a városban, pontosabban Strasbourg óvárosának és annak környékének megismerésére, végig gyalogosan. Praktikus, hasznos információként írom, hogy ez a buszjárat Frankfurt felé közlekedik, tehát a buszra várva ezt a kiírást figyeljétek Colmarban, visszafele pedig Párizs felé tartó járatot kell keresni. Figyeljetek, sok a zöld busz a strasbourgi végállomáson, tapasztalat, hogy jól nézzetek körbe.
Séta Strasbourgban
A francia-német határon évszázadokon keresztül ütközőpont volt a város akár politikai szempontból, akár kulturálisan nézzük, sőt mi több, már a középkorban kiemelkedő kereskedelmi központként tartották számon. Óvárosának elhelyezkedése így nem meglepő, a várost átszelő Ile folyó partján és az Aar-folyó által határolt kis szigeten alakult ki. A Grande Ile névre hallgató városrész 1988. óta az UNESCO világörökségi listáján is szerepel. A folyó vizét egyébként egykor az itt létesült bőrgyárak és malmok használták, manapság a hajózható csatornahálózata a turistákat csábítja egy kellemes hajókázásra, és hogy ezáltal megismerjék a város más arcát is. Mi gyalogosan, kellemes tavaszi sétát téve fedeztük fel a legfőbb nevezetességeit, kóboroltunk céltalanul zegzugos utcáin és fotóztuk a jellegzetes színes, favázas régi lakóházakat minden szemszögből. Ezek közül nemegy ma szállodaként, étteremként vagy kávézóként üzemel, így természetesen volt, hogy elcsábultunk, és jöhetett egy kis helyi édesség, délután pedig a jólmegérdemelt tejeskávém az egyik teraszon. Strasbourgban egyébként a német-francia múlt megjelenik a gasztronómiában is, és jól megférnek egymás mellett bármelyiket is akarjuk kipróbálni.
A legnagyobb épített nevezetessége a gótikus Notre Dame-katedrális a híres asztrológiai órával, melyhez hasonlót láttunk Prágában is. A 142 méter magas katedrális uralja az óvárost, és mesebeli pompával tornyosult fölénk ahogy egy szűk kis utca végén kiértünk az előtte lévő térre. Ezzel a magasságával egyébként Európa legmagasabb középkori épülete. Az említett híres csillagászati órája kakaskukorékolással kíséri a déli harangjátékot, illetve az apostolok figurái vonulnak el közben Jézus előtt. Tetejét – érdekességként – nem palatető, hanem elzászi csempe fedi. Tartozik egy legenda is a katedrálishoz, mely szerint az ördög fogságba esett itt, és az ő szenvedései hallatszanak, mint földöntúli hangok.
Strasbourg másik nagy ismertségnek örvendő és a turisták által kedvelt látványossága a „Petite France“ névre hallgató várorész, melyet mi is felkerestünk a folyóparton végigsétálva miután a katedrális környékét bejártuk, minden irányból megörökítettük. Neve magyarul annyit jelent, Kis Franciaország, melyet a 16. században kapott. Ebben a városrészben működtek egykor azok a kórházak, ahol nemi betegséggel fertőzött katonákat ápoltak elkülönítve az olaszországi háború után. Ekkor még Elzász független volt, és a betegségek terjedéséért Franciaországot hibáztatták, így nem is adhattak volna találóbb nevet a ma már kifejezett csodás és talán a város legkedveltebb negyedének.
Európa közepén egy német és francia múlttal, hagyományokkal megáldott várost ismertünk meg Strasbourgban, nem bántuk meg, hogy ellátogattunk ide ha csak néhány órára is.
„Képeslapok“ Strasbourgból
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában