2018. augusztus 19.
Máltára nyáron visszatérve igyekeztünk olyan programokat találni, amelyek előzőleg kimaradtak, és egy délután alatt megvalósíthatóak, mivel délelőtt nyelviskolában voltunk. A nyelviskolai kalandjainkról olvashattok bővebben ebben a korábbi bejegyzésben, viszont a teljes élmény a délutáni szabadidős tevékenységekkel kerek, így jöjjön most a Dingli-sziklák környékére tett kirándulásunk képes élménybeszámolója.
Dingli Málta déli részén fekszik, Rabattól a tengerpart irányában nagyjából egy 15 perces távolságra. A nyári hőségben mi ezt a távolságot úgy döntöttünk séta helyett inkább busszal tesszük meg, így a 201-es busszal egészen a sziklaszirtekig utaztunk. Dingli egy kis falu, mely Málta legmagasabb területén fekszik, 253 méteres magaslaton. A falutól a híres sziklaszirtekig egy egykilométeres út vezet, mely kitáblázott, így akár bérelt autóval vagy gyalog is könnyen el lehet ide jutni. Az említett 201-es busz is ezen az úton halad tovább, és kiérve a faluból van közvetlen megállója, ahol mi leszálltunk. Innen vette kezdetét a gyalogtúránk a több kilométer hosszan elterülő Dingli-sziklák mentén.
A Dingli-sziklák egy meredek, teraszosan művelt szirteket takarnak, melyek mentén sétálva pazar kilátásban gyönyörködhetünk. A sétánk alatt először egy radar állomás mellett haladtunk el, majd alig győzve betelni a Földközi-tengerre nyíló végtelen panorámában megpillantottunk egy kis szigetet a horizonton. Ez Filfla szigete, amely a partoktól mindössze 5 kilométerre terül el. Ez a legkisebb sziget, mely 280 m hosszú és 50 m széles, illetve 60 m magas szirtjeihez csak a sziklamászók érhetnek fel. A 14 – 16. században tetején egy kis kápolna is állt, majd angol hadihajók gyakorló lőtérnek használták, ma azonban már védett terület.
A legmagasabb pontnál találjuk utunk következő állomásaként a Magdolna-kápolnát. A kis kápolna nagyjából a semmi közepén, a meredek sziklaszirten áll magányosan, és egykor – a rajta olvaható tábla szerint – bebocsátást nyert minden törvényen kívüli falai közé. Jól esett itt leülni kicsit az árnyékot adó oldalában lévő padokon, ahonnan nem délibáb, ellátni egészen Valletta-ig. A jellegzetes kikötői daruk is jól látszanak, így pihenésképp eljátszottunk az épületek, helyek beazonosításával. A parkolóban egy helyi termékeket kínáló mobil árusnál feltankoltuk magunkat ásványvízzel, és egyúttal megkóstoltuk az igazi, előttünk hámozott kaktuszt. Próbáltátok már? Nekem leginkább a kivi jutott róla eszembe, finom volt és lédús, jól esett a hőségben.
Tovább sétálva a sziklákon, majd a forróságot kellemesen visszaverő aszfalt úton kőkerítések és kietlen vidéken keresztül elgyalogotunk a Buskett kertekig. A nyári időjárásnak köszönhetően szerintem háromszor olyan hosszúnak éreztem ezt a gyalogtúrát, mint amilyen a valóságban, így ennek részletezését most inkább mellőzöm. Térképen nem tűnt soknak, maradjunk ennyiben. A Buskett kertek a bizonyíték rá, hogy Málta területén erdők is voltak egykoron. A terület a felette magasodó Verdala-palotához tartozik, a lovagok idején a nagymester vadászterülete volt. Ma nyitva áll mindenki előtt, és egy enyhülést adó séta a fák alatt ránk is fért már. Találtunk egy éttermet is a közepén, ahol épp egy rendezvényre készülődtek, de a felfrissítő hideg italt nem tagadták meg tőlünk. Utána felsétáltunk a Verdala-palotához, pontosabban csak a kapujáig jutottunk minden oldalról, mivel ez a miniszterelnök egyik, hivatalos nyári rezidenciája, és mint ilyen, nem volt épp látogatható. A palota egyébként egy négyzet alaprjazú négy sarokbástyás barokk épület, melyet Verdalle nagymester számára építettek.
Gyalogtúránk a főbejárati katonák által őrzött kapunál ért véget, ahol közvetlenül megállója van a helyi buszoknak is, és innen visszautaztunk először Rabatba, aztán tovább szállásunkra. Az egész kirándulást egy délután alatt, igényektől függően 4 – 5 óra alatt kényelmesen meg lehet valósítani.
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában