2018. október 24.
A katalán főváros elég sokat várt ránk, mígnem egy tavaszi hétvégén úgy döntöttünk, hogy egy szülinap, egy névnap, egy hosszú hétvége és a spanyolországimádat pont elég indok arra, hogy lefoglaljuk repülőjegyeinket, és végre felfedezzük magunknak Barcelonát. Madridot már egész jól ismerjük, egyszerűen a szívem csücske a spanyol főváros, így már szégyelltem is magam majdnem, hogy Barcelona még kimaradt az életemből. Olyan sokan teszik fel az eldöntendő kérdést a két város kapcsán, hogy melyik a szebb, folyamatosan párhuzamot vonnak Barcelona és Madrid között, így mielőbb pótolnunk kellett a hiányosságainkat, hogy mi is meg tudjuk válaszolni ezt a kérdést.
A város felfedezésére két teljes napunk jutott, mivel a harmadikat egy egész napos kirándulásra szántuk Montserratba, illetve egy borkóstolóval egybekötött pincészet meglátogatására vidéken. Erről már korábban írtam egy blogbejegyzést, amelyet fotóinkkal kiegészítve itt olvashattok. Szerintem kihagyhatatlan, ha ide látogattok.
Barcelona egy nagyon különleges város tele élettel, színekkel, kulturális és építészeti remekművekkel. Épületei szinte egytől egyig rejtenek valami érdekességet, egyediséget, nem lehet unatkozni a városban. Rengeteg turista érkezik ide minden évszakban, így a világszerte híres látnivalókhoz mindenképp érdemes előre online jegyet foglalni, ha nem akarjuk sorban állással tölteni az egész ott létünket. Nem egy múzeum előtt láttuk a hosszú kígyózó sorokat, meg sem merem tippelni, mennyi lehetett a várakozási idő, mire beléphettek az érdeklődők. A két nap igen intenzív volt számunkra, előre kiválasztottuk az „ezt mindenképp látni kell“ attrakciókat, így a Sagrada Família‑t és a Casa Battlót, nem kockáztattunk, és előre megváltottuk a belépőket, így ezen időpontokhoz alkalmazkodva terveztük meg a városnézésünket. Egyik nap az egyik, másik nap a másik miatt voltunk korlátok közt, de jó tervezéssel, és kis szerencsével fantasztikus napokat sikerült kihoznunk ebből az utazásból.
Egyik nap a Park Güellben kezdtünk, délutánra volt jegyünk a Casa Battlóba, amely a kedvenc épületem lett Gaudí alkotásai közül, és semmiképp ne hagyjátok ki, ha Barcelonában jártok. Annyira megtetszett, hogy írtam róla egy külön blogbejegyzést is, amelyett itt találtok meg. A park bevallom, hogy sajnos engem nem nyűgözött le. Látni kell egyszer persze, de nem volt számomra akkora attrakció, mint vártam az előzetes tájékozódások után. Órákat sétáltunk itt a pálmafák alatt, a buja zöld növényzet között, a képeslapokról visszaköszönő kilátóteraszt is felkerestük, de inkább olyan megpihenés volt ez, leülni kicsit és elmerengeni a látottakon, kikapcsolni kicsit az agyunkat. Tény, a belépő nekünk már túl borsos volt a Gaudí féle szobrok, csempék közötti múzeumi rész megtekintéséhez, így ezt kihagytuk, csak a kertből látszódó részekben csodálkoztunk.
Később a városközpont felé vettük az irányt, végigsétáltunk a La Rambla‑n, és a kikötőben ért minket a nap vége. A La Rambla egyébként egy emblematikus helye Barcelonának, minden napszakban csak úgy hömpölyög itt a tömeg, ami sajnos jó terep a zsebtolvajoknak. Mi szerencsések voltunk, nem estünk áldozatul, de több ismerős és ismeretlentől is hallottam rémtörténeteket. Mindenesetre legyetek elővigyázatosak, mert könnyű elbambulni itt a házak domborműveit, erkélyeit fürkészve vagy épp a sok szuvenír árus bódájánál bámészkodni. Itt található a híres La Boqueira piac, ahova érdemes betérni még ha nem is vásárol az ember, de a hangulata magával ragadó. A sok-sok egzotikus gyümölcs és tengeri herkentyű között találni kóstoló adagokat is, erre azért el lehet csábulni.
A La Rambla végén áll a Kolumbusz emlékműve, egy hatvan méter magas oszlopon szobra az Újvilág felé mutat állítólag, de földrajzilag inkább csak a tenger felé, és a világ összes Kolumbusz szobra közül ez a legnagyobb. Belsejében egy kilátó működik, ahova lifttel lehet feljutni. Szintén hatalmas volt itt a sorban állás, így inkább kisétáltunk a tengerhez végig a Rambla de Maron. Mielőtt vacsora után néztünk még elidőztünk itt egy kicsit, elsétáltunk az Akváriumhoz, majd a kikötőben ütöttük el az időt.
Másnap felkapaszkodtunk a Montjuic hegy tetejére megszemlélni fentről is a várost, illetve tenni egy kis sétát a zöldövezetben. A Montjuic erőd stratégiailag fontos szerepet játszott egykor, körbelátni innen az egész vidéket, ami ma már csak a turistalátványosságok sorát bővíti. Feljutáshoz mi a siklót vettük igénybe, de utaztunk az üvegablakos felvonóval is, lábunk alatt pedig végig Barcelona terült el, és próbáltuk a magasból beazonosítani a nevesebb pontokat, épületeket. A Montjuic egyébként olyan, mint egy hatalmas botanikus kert tele érdekesebbnél érdekesebb növényekkel, bokrokkal, így egy kicsit bóklásztunk itt inkább a vár belső megtekintése helyett. Olcsóbb volt így, de hatalmas élmény.
Izgatottan vártuk a késő délutáni órát, amelyen ellátogattunk Barcelona jelképeként is ismert Sagrada Família-hoz. Pont akkor szerettem volna ide érkezni, amikor a naplemente fényei besütnek a színes üvegablakain és megcsodálhatjuk ezt a nem mindennapi látványt, amiről már annyit hallottam. Sikerült! A napunk csúcspontja volt ez, de tulajdonképpen az egész látogatás a katedrálisban felemelő érzés volt. Már több mint 130 éve építik, és ha minden igaz, 2026-ra lesz kész. Egyrészt kíváncsi leszek, hogy elkészül‑e, másrészt már csak azért is megfogadtuk, visszatérünk ide abban az évben, és megnézzük az évek alatt miben mennyit változik.
Este még elmentünk a Placa Espanya-ra, ahol lifttel fementünk az Arenas de Barcelona nevű bevásárlóközpont tetejére egy-két kiváló fotót készíteni, és ha már ott voltunk, akkor az egyik ínycsiklandozó illatokat árasztó étteremben megvacsoráztunk. Ez a hely tulajdonképpen a Montjuic túloldalán van, így a távolban még látni vonulatait, azonban a legfőbb nevezetessége a Font Mágica de Montjuic, azaz a mágikus, zenélő varázsszökőkút mögötte a Museu National d’Art de Catalunya, előtte pedig mintegy bevezetőként a két torony, a Torres Venecianes. Gyönyörű naplementében zártuk a napot és az első ismerkedős lépéseinket Barcelonában.
Visszagondolva, sok minden kimaradt még, amit jó lenne látni, mint például a Tibidabo vagy a szecessziós kórház épületét. Ahogy a fotóinkat válogattuk ehhez a blogbejegyzéshez, szintén arra ébredtünk, hogy erről vagy arról sincs képünk, vagy megfelelő minőségű. Egyszóval, megszületett az elhatározás, hogy vissza kell térnünk még jóval 2026 előtt, és villámgyorsan megélni a hiányzó darabokat ebből a varázslatos városból. Bízom így benne, hogy a közeljövőben folytatása, frissítése következik ennek a cikknek, és remélem velünk tartotok az úton.
Addig pedig nézzétek meg videónkat Katalónia fővárosáról!
Madrid vagy Barcelona? – hogy válaszoljak a bevezetőben elhangzott kérdésre is, én azt mondom Madrid örök szerelem marad, de mindkét várost látni kell egyszer, mindkettő más hangulatot áraszt, máshogy érzed magad épületei közt és másképp éled meg a város forgatagát. Barcelona a kutúra és Gaudí maga, a színes és bohém város, Madrid pedig az előkelőség, a letisztultság, a tiszta szépség és számomra valami mérhetetlen biztonság, egy olyan megmagyarázhatatlan belső bizsergés, hogy „itt élni tudnék“ és „hazaérkezem“.
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában