2018. december 14.
Fogékony voltam világéletemben a történelemre. Szerettem az izgalmas, kalandos történeteket már akkor, mikor még különbséget sem tudtam tenni valóság és kitaláció között. Tulajdonképpen így nem is csoda, hogy idegenvezető lett belőlem, és a mai napig lételemem az utazás; hogy fűt az újabb és újabb ismeretek utáni vágy, és mindennek az eredetét, hagyományait tudni akaró én tombol bennem. Egy „élő történelemórán“ mondhatni bármikor szívesen részt veszek.
Amikor tavaly télen először szóba került, hogy menjünk filmet forgatni Oroszkára egy II. világháborús hadijátékra, nem kellett sokat győzködni. Egyszerűen elvarázsolt, amit láttam, tapasztaltam. Azóta a csípős hideg, hófehérbe öltözött hétvége óta többször is szívesen tértem és térek vissza az oroszkai Hadtörténeti Múzeumba.
Megmutatom, milyen is a Hadtörténeti Múzeum Oroszkán
Fantasztikus! Hihetetlen! Tényleg ezek a szavak jutnak először eszembe, ha tömören válaszolnom kellene a kérdésre, hogy milyen ez a hely. Sok múzeumot, kiállítástást láttam már életemben, de ez a maga nemében egyedülálló és felbecsülhetetlen mind anyagilag mind erkölcsileg. Nem beszélve arról, hogy egy hobbi gyűjteményből nőtte ki magát a nemzetközi elismerésre is szert tevő múzeumi anyag.
A múzeum családi tulajdonban van. A felvidéki Zsákovics László a gyűjtemény „atyja“, aki gyerekkorától kezdve lelkesen gyűjtötte először a helyiek történeteit a II. világháború alatt átéltekről, a Garam-mentén történt eseményekről, majd tárgyi emlékeket kezdett felhalmozni a rokonságtól, szomszédoktól és később idegen padlásokról. Egy családi ház pajtájából került kialakításra később a kétszintes múzeum épülete, amely tárlatát több órába is telhet tüzetesen végigjárni, megszemlélni. Zömében a II. világháborúból származó legkülönfélébb használati tárgyak mint például kulacsok, fegyverek, sisakok és egyenruhák nemzetiségre való tekintet nélkül alkotják a kiállítási anyagot, de találunk az I. világháborúból származó relikviákat is. Egyes termekben igényesen kialakított csatajelenetet vagy korhű életképet vehetünk szemügyre életnagyságú bábuk segítségével. Színvonalas panoptikumba lépünk nem egy ajtó mögött. A múzeumon legtöbbször – amikor csak teheti – maga a tulajdonos vezeti végig a látogatót olyan átszellemülten mesélve a kapcsolódó történeteket, egy-egy lelet megtalálásának és múzeumába kerülésének történetét, mint még soha sehol nem tapasztaltam, szinte könny szökik az ember szemébe ahogy belegondol milyen tragédiák történtek nem is olyan régen… A gyűjtemény ma majdnem 1000 négyzetméteren terül el és folyamatosan bővül. A mai napig kincseket rejt a föld.
Aki felkeresi az oroszkai Hadtörténeti Múzeumot, ne aggódjon, könnyen meg fogja találni. Az udvarán áll ugyanis a felrobbantott Mária Valéria-híd egy darabja, vagy könnyen észrevehető a kapu mellett egy eredeti lövészárok, és tulajdonképpen az egész porta tele van rohamsisakokkal, harcászati eszközökkel. Ha mindez nem lenne elég… ne lepődjünk meg, ha egy igazi tank döcög szembe velünk a kocsibejárón, de ha német harckocsik követik szépen sorban, azon se. A nemmindennapi gyűjtemény részét képezik ugyanis ezek a járművek is, melyek időről időre a szemközti gyakorlótérre vonulnak. Szemben egy kis erdő és a mezőföldek mellett egy gondosan lövészárkokkal, romházakkal kialakított „kisváros“ található, ahol minden év augusztusában hagyományőrző katonák előre egyeztetett koreográfia szerint csatajeleneteket játszanak.
A hősi halált halt katonák emlékére felelevenítik a Südwind hadművelet csatáit. Egy ilyen, a környékbeli harcokat bemutató alkalom volt az a bizonyos tél derekai látogatásunk. Az akkor készült filmet meg is nézhetitek most, ha kíváncsiak vagytok.
Miért látogasd meg az oroszkai Hadtörténeti Múzeumot?
Hatalmas élmény kamaszoknak és felnőtteknek, lányoknak és hölgyeknek, hogy fiúknak és férfiaknak az egyértelmű. Ahogy korábban fogalmaztam, egy „élő történelemóra“, amin részt vehettek a Kárpát-medence – ha nem egész Kelet-Európa – legnagyobb hadtörténeti múzeumában. Soha nem hallott történetek, első kézből származó dokumentációk sora várja az érdeklődőket egy megszállott gyűjtő otthonában. Előttünk, mellettünk kel életre a történelem. Élmény minden mennyiségben, és ha csoportosan érkeztek, akkor egy ebédre is várnak szeretettel a családi házból kialakított panzióban és étteremben.
Mi már barátként térünk vissza, és hiába a többszöri látogatás, még mindig lenyűgöz, amit itt látok, ami itt a szemeink előtt épül, bővül, fejlődik. Esztergomtól alig fél órányira van Oroszka, ha iskoláskorú gyermeketek van, vigyétek el ide tanulni; de mindenkinek melegen ajánlom, hogy egyszer térjen be ide, ezt az egyedülálló gyűjteményt vétek kihagyni!
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában