2017. augusztus 29.
A spanyol fővárosban én sosem tudok unatkozni, mindig találni valami újat vagy valamiért más, és egyszerűen jól érzem magam. Mégis, ha úgy adódik, van néhány hely, ahova feltétlen el kell látogatni egyszer, és Madridból érdemes tenni egy napos kirándulást ezekbe a városokba. Könnyen elérhetőek és biztos, hogy elvarázsolnak.
Toledo
Busszal és vonattal is kb. 1 óra alatt megközelíthető a Madridtól 70 km-re a Tajó folyó partján fekvő történelmi város. A három kultúra városának is szokták nevezni, mivel a muszlimok, a keresztények és a zsidók is szabadon élhettek és alkothattak itt a városban. Ma érseki székhely és a római katolikus egyház spanyolországi központja. A mai napi találunk azonban a három kultúra mindegyikéből emléket. Van, hogy spanyol császárvárosként említik, mivel I. Károly spanyol királynak, aki V. Károly néven a német-római császár is volt, Toledo volt a székhelye. A város egy dombtetőre épült a Tajo felett, melynek legmagasabb pontja 529 m. A történelmi belvárosa 1986. óta az UNESCO Világörökség részét képezi, ahova az Alcantara-hídon át lehetett bejutni egészen a modern időkig.
Messziről észrevehető már a legnagyobb látványossága, az Alcazar, a mórok által emelt erőd. A 16. században átépítették királyi palotává, majd a 19. századtól katonai akadémia működött falai közt.
A Plaza de Zocovoder Toledo központja, ahol az arab időkben piac is működött, és itt zajlottak a kivégzések is. A szűk, történelmi hangulattal átszőtt kis utcákon érdemes elveszni és így bebarangolni, amíg csak a lábunk bírja.
Utunk alatt szinte biztos, hogy egyszer csak ott állunk a hatalmas, gótikus toledói katedrális előtt. A monumentális épületet egy mór mecset helyén emelték. Méreteit szemlélteti alapterületének nagysága, amely 120 × 59 méter, tornya pedig 90 méter magas.
A városban élt és alkotott a híres festő, El Greco is, akinek múzeum a város zsidó-negyedében található. A múzeum egyrészt megmutatja, hogy élhetett a festő egykor, másrészt pedig kései műveiből csodálhatunk meg néhányat.
Történelmi pillanat, most ismét teszek egy fogadalmat, itt előttetek: nekiállok és elolvasom végig Cervantes Don Quijote de la Mancha művét. Többször nekiveselkedtem, de most már itt az ideje tényleg. Miért hozom ezt most elő? Toledo és a környék szervesen kötődik Don Quijote-hoz, természetesen itt is található egy szobor a lovagról.
El Escorial
Madridtól mindössze 45 km-re található a világ egyik legnagyobb késői reneszánsz épülete, a San Lorenzo de El Escorial királyi kolostor.
A kolostor II. Fülöp király építette miután 1557. augusztus 10-én, Szent Lőrinc napján győzelmet aratott II. Henrik francia uralkodó csapatai felett és megesküdött, hogy a szent tiszteletére kolostort emeltet. Asztrológusai szerint erre a legalkalmasabb hely itt El Escorial-ban volt, így lett az épület egyszerre kolostor és királyi rezidencia is. Az épületegyüttes végül 1584-ben készült el és magába foglal egy kolostort, egy templomot, a királyi palotát, egy iskolát, valamint egy több tízezer kötetes könyvtárat is. A kastély és a kolostor rostély alaprajzú, a kicsit rideg hangulatú épület 207 × 161 méter, négy saroktornya van, 86 lépcsőháza, 1860 helyisége, mely önmagában is szemlélteti a méreteit. Az 1800-as évektől elvesztette a kiváltságos helyzetét, azonban ennek ellenére a 16. századtól egészen XIII. Alfonz király haláláig minden uralkodót itt, a 10 méter átmérőjű, nyolcszögletű Panteonban helyeztek végső nyugalomra. Az épületegyütteshez továbbá egy gyönyörű, gondozott kert is kapcsolódik, ezt is érdemes bejárni és megpihenni itt. A világ nyolcadik csodájaként emlegetik El Escorialt, melyet az UNESCO 1984-ben felvett a Világörökségi listájára.
A következő tippem, egy olyan hely, ami a mai napig nagyon megosztja az embereket, mindjárt el is mondom miért. Én úgy gondolom, ez hozzátartozik Spanyolországhoz, a történelmükhöz, így álljon itt. Következőként pedig azért, mert egy délutáni programnak tökéletes, ha délelőtt felfedeztük magunknak El Escorialt. Szombat kivételével közvetlen buszösszeköttetés van a két hely között.
Valle de los Caídos, az Elesettek völgye
A 20. század történelmének egyik leglátványosabb és ugyanakkor, ahogy említettem, legvitatottabb emléke, mely a Guadarrama-hegységben, 10 km-re El Escorialtól található.
Mint ismert a spanyol polgárháborút követően fasiszta Franco-rendszer működött Spanyolországban egészen 1975-ig, a Generalismo haláláig. Franco szerint a polgárháború igazi áldozatai csak az ő oldalán állók voltak, a köztársaság pártiak tulajdonképpen a haza ellen harcoltak, így ők nem számítottak. Úgy gondolta, az elesett nacionalisták emlékére egy monumentális, tiszteletet parancsoló emlékművet kell felállítani, amellett hogy országszerte emléktáblákat helyeztek el, utcákat neveztek el a tiszteletükre. Ennek emléke lett az Elesettek Völgye a közel 3.000 hektár területen. Az emlékmű a völgy bejáratától 6 km-re található és három fő részből áll: a hegy tetején álló, messziről is látható 152 méter magas keresztből, az alatta a hegy belsejében kialakított bazilikából és a hegy túloldalán lévő kolostorból. A bazilika érdekessége, hogy még a római Szent Péter székesegyháznál is nagyobb méreteket ölt. A megvalósítása 1940 – 1958 között zajlott, mely nemcsak rengeteg pénzbe került, hanem halálos áldozatokat is. Franco az építkezést a legyőzöttekkel, a köztársasági hadifoglyokkal, politikai foglyokkal és köztörvényes bűnözőkkel végeztette. Halála után a demokratikus átmentes és konszolidációs folyamat lezajlása következtében az emlékmű megítélése vitatott. Sokak szerint elnyomó és véreskezű hatalom sötét emléke, amit le kellene rombolni, mások szerint épp hogy elrettentő volta miatt meg kell, hogy maradjon.
Segovia
Madridtól 90 km a következő város, amely a kétezer éves római vízvezetékéről lett nevezetes, mely az UNESCO Világörökség része.
Az Acueducto de Segovia pontosabban egy vízvezeték híd, és a legjelentősebb ilyen római kori emlék az Ibériai-félszigeten. A vizet a környező hegyekből a Fuenfría nevű forrás szállította egészen a közelmúltig a városba. Az aquadukt csodálatos látvány nyújt, a legmagasabb pontja 28,5 méteres. Állapota sajnos a 20. században a levegőszennyezettség miatt sokat romlott, de mindent megtesznek a megőrzése érdekében.
Egy legenda is kapcsolódik hozzá, mely szerint nem is annyira a rómaiaknak, hanem az ördögnek köszönhető a létrejötte. Történt ugyanis, hogy egy vízhordó asszonynak elege lett a zsúfolt utcákon való teli vizes korsóval való kínszenvedésből, és ezért egyezséget kötött az ördöggel. Eszerint amennyiben a víz az ajtaja elé jön mire a kakas kukorékol, az ördögé lehet a lelke. Éjszaka hatalmas vihar tört ki a városban. Az asszony megijedt, mivel ő tudja, hogy a vihar az ördög munkája, s egész éjjel imádkozott, hogy neki ne kelljen állni az ördögnek tett ígéretét. Szerencséjére a kakas aznap valamivel előbb kukorékolt, minthogy az ördög be tudta volna fejezni a vízvezeték építését, így az asszony megmenekült. Később bevallotta, mit tett, és a város polgárai bosszúság helyett boldogok voltak, ahogy meglátták a város új építményét. Gyorsan meg is locsolták szentelt vízzel, s minthogy csodának tartották a történteket, felállították rajta a Szent Szűz és Szent István, az első keresztény vértanú szobrát.
A város másik fő látnivalója az Acazar, mely állítólag a Disney-féle kastélyt inspirálta, illetve további érdekessége a gótikus katedrális és a régi városfal.
Ávila
Ez a város Szent Teréz szülővárosa és lakóhelye volt egy ideig. Ő alapítottam meg látomásai után a karmelita rend “sarutlan” apácakolostorát, és nem csoda, hogy a városban lépten-nyomon találkozunk vele, sok közülük az ő nevéhez kapcsolódik.
Madridtól 100 km csupán Ávila, melynek szimbóluma a 2.500 méter hosszú, teljes egészében megmaradt román kori városfal 88 toronnyal és kilenc kapuval. Két hatalmas bástyatorony között, a Puerta Alcazaron keresztül juthatunk a San Salvador katedrálishoz, melyet 1157-ben kezdtek el román stílusban építeni, befejezni azonban csak a 14. században fejezték be gótikus stílusban. Az óvárosban emellett megszemlélhetjük a középkori lakóházakat és a Guzmanes tornyot, sétálhatunk kényelmesen, lelassulva kicsit a hangulatos utcácskákon. A központban áll az a templom is, melyben Szent Teréz látomásait megélte, s nem messze tőle egykori lakóháza is felkereshető, amelyeket minden zarándok meglátogat, ha erre jár.
#kalandlista tipp – közlekedés megtervezéséhez használd a GoEuro-t!
Mikor júniusban beutaztuk fél Spanyolországt, akkor találtam egy alkalmazást, amelynek van weboldala is, ha azt preferáljátok, nagyon kényelmesen lehet vele megtervezni az utazást. Egyidőben mutatja a két útvonal közti közlekedést, legyen szó repülőről, vonatról vagy buszról. Ki is írja rögtön mellé, hogy melyiket milyen áron lehet foglalni és azt is, mennyi időt vesz igénybe az utazás. Ezzel így össze lehet könnyen hasonlítani, és el lehet dönteni, milyen közlekedési eszközt válasszunk. A kiválasztott utazási módra kattintva, kiadja a menetrendet és a járatok aktuális árait. Amelyik megtetszik, kattintva azonnal foglalhatod. Egyszerű és kényelmes, nagyon ajánlom mindenkinek.
Ja, és nem csak Spanyolországban!
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában