2020. október 19.
Szinte észrevétlenül, szépen lassan beköszöntött a hidegebb és sötétebb, a meleg paplan alá bekuckózós, fahéj illatú esték sora. Ezt az időszakot szerintem nem csak én szeretem – sőt én imádom – olvasással tölteni. Nem kizárólag, de szeretem és élvezem, ha az aktuális könyv a történet közben el is repít ismerős vagy épp ismeretlen tájakra, és lelki szemeim előtt mint egy film megelevenedik a cselekmény, illetve képzeletben részese lehetek.
Úgy gondolom, hogy a jelenlegi utazásokban ínséges időkben ez mindenki számára felüdítő lehet, így szeretettel ajánlom figyelmetekbe a blogunk #kalandlista_könyvespolca rovatát, ahol általam olvasott és egyben ajánlott utazós könyvek közül válogathattok. Remélem, ezzel is segítségetekre tudok lenni; és ha nektek van olyan könyvötletetek, ami beleillik ebbe a sorba, akkor nyugodtan írjátok meg, ajánljátok alább kommentben!
Legutóbb tavaly novemberben írtam itt könyvajánlót, – akkor Korfu szigetére „utaztattalak“ benneteket – de ez nem jelenti azt, hogy azóta „ne végeztem volna ki“ pár kötetet. Sok ezek közül más témát dolgozott fel, nem sorolnám kifejezetten utazós könyv kategóriába, ráadásul párat inkább a tanulás és a fejelődésem érdekében olvastam. Akadt viszont négy meghatározó könyv, amelyet kifejezetten jó időben és megfelelő hozzáállással olvastam, vagyis mindből sikerült valamit tanulnom, valami értékeset kapnom. Had mutassam most meg nektek ezeket!
Monika Peetz: Keddi nők
Bevallom, hogy amikor ezt a könyvet olvastam, akkor még egy picit bíztam benne, hogy egy tavalyról dédelgetett álmomat megvalósíthatjuk idén. Ez pedig nem más, minthogy elinduljunk a portugál caminon, annak is a partmenti útján.
A könyv annyiban kapcsolódik ehhez a témához, hogy öt vagány kölni nő, öt teljesen különböző de nagyon jó barátnő elindul az El Caminora. Már izgalmasan hangzik, nem gondoljátok? Engem azonnal felcsigázott, hát még amikor a könyv hátoldalán elolvastam az egymondatos ajánlások közül a következőt: „Remek gondűző olvasmány /WDR 4/“. Egyébként tényleg! Hatalmasakat kuncogtam és néha bizony könnybe lábadt a szemem az olvasása közben. Nagyon megfogott a történet, és rengeteget tanultam belőle a barátság, a szerelem és az emberi kapcsolatok mibenlétéről. Minden előkerült a kötetben szerintem, ami egy camino során szembe jöhet velünk. Ahogy befejezetem az írónő eme első könyvét, rögtön jött is a második és a harmadik része a barátnők történetének, bár ezek nem kifejezetten utazós könyvek, viszont a sorsuk alakulására izgatottan vártam.

Holly Martin: Egy nyár az álmok nyomában
Egy regény, amin rettentően sokat gondolkodtam, hogy egyáltalán megvegyem‑e, bár a fülszövege alapján úgy sejtettem tetszeni fog; de hát mégis, olyan – számomra – túl „rózsaszínnek“ tűnt. Utólag szégyellem ezen gondolataimat, mivel csodásan szórakoztam az olvasása közben. Igen, van benne romantika, de valódi utazás és kaland is, városok és tájak, érzések és gondolatok.
A legfőbb kérdéskör és számomra a tanulság a történetből, hogy mennyire merjük feszegetni a határainkat, hogy mennyire merünk kilépni a komfortzónánkon kívülre. Hogyan és miképp tudja megváltoztatni az életünket, ha valami új dolgot fedezünk fel, ha nem félünk az ismeretlentől, és vállalva ugyan a kockázatot, de teszünk egy lépést az újdonság felé. Szerintem sokan elgondolkodunk ezen a kérdéskörön; sokan talán megerősítésre várnak, hogy megtegyék azt a bizonyos első lépést, és sokan esetleg pont egy ilyen történet kapcsán gondolkodnak el azon, hogy lehet másképp is.
A könyv történetéről még röviden annyit, hogy Eva édesanyja halála után a padláson megtalálja anyja ifjúkori bakancslistáját, és elhatározza, hogy az örökségéből minden tételét megvalósítja. Ehhez felkér egy utazási irodát, hogy segítsenek megszervezni az utazást és a programokat, amelyre ezzel egy képviselőjük is elkíséri. Igen, persze, hogy itt csatlakozik be egy érdekes ámbár romantikus szál. Egy igazi virtuális utazás, világjárás Londontól Párizsig, majd New Yorktól Dániáig, Új-Zélandtól Japánig. El tudnám képzelni, hogy a folytatását olvassam a jövőben!

Nicky Pellegrino: Az élet receptje
Éhesek vagytok? Na akkor ezt a könyvet ne most azonnal kezdjétek el olvasni! Valójában felér egy olvasmányos receptes kötettel ez a történet, és ráadásul tényleg találtok a végén néhányat a benne említett ételek közül.
Ezt a könyvet az Olaszország rajongóknak szívből ajánlom, azon belül is, akik Szicília tájai, ízei, illatai és az ott élő emberek világa iránt érdeklődnek. Mindenből megtaláltok benne egy kicsit, és mellette a történet is érdekesen alakul, izgalmas mégis könnyed olvasmány az általam már tavaly, az „Egy év Velencében“ c. könyvével magát megkedveltető Nicky Pellegrinotól. Őszintén ajánlom egyébként a harmadik könyvét is, ami megjelent magyarul, – „Olaszország, szeretlek!“ – mindhárom igazi élvezetet nyújt azok számára, akik rajonganak Olaszországért és az olaszokért. Én őszintén megvallva, azért is emeltem ki ezt a könyvét a sorból, mert végre egy olyan régióban játszódik, mint Szicília, amelyről azért kevesebbet hallani, kevesek adják ezt a helyszínt regényük hátteréül.
Egy szicíliai főzőiskola egy hetes tanfolyamára a világ négy tájáról négy korban, stílusban és élethelyzetben is különböző nő érkezik. A házigazda egy sármos és titokzatos fiatalember, akinek története éppoly lebilincselő, mint a négy nőé. Az egyes alakok jellemfejlődése hihetetlenül jól érezhető, és hát a konyhai kalandjaik, a főzés öröme és viszontagsága, a régió kulturális és gasztronómiai felfedezése az egész regényt tényleg utazós könyvvé varázsolja. Titkok a konyhában és titkok a magánéletben, de a történet végére mindenre fény derül és a helyére kerül.

A plusz egy pedig…
… kicsit más, de ide kívánkozik. Ezt a könyvet azért +1 sorszámoztam, mert az előbbiekkel ellentétben csak akkor ajánlom figyelmetekbe, ha épp nem vagytok túl mélabús hangulatban, ha nem azért olvasnátok el egy könyvet, hogy a végén mosolyogva tegyétek fel a polcra, netán várva a folytatását vagy az író következő megjelenő könyvét. Ezen könyv elgondolkodtató, szívfacsaró, szomorú, de tökéletes.
J. P. Monninger: A térkép, amely elvezet hozzád
Tisztázzuk rögtön az elején, ez a regény valóban inkább a romantikus regények közé sorolandó sem mint az utazós könyvek közé. Ennek ellenére azért van benne utazás, van benne kaland, sőt ha átvitt értelemben is nézzük az „utazás“ szót, akkor bővelkedik is benne.
A történet lényege, két fiatal sorsszerű találkozása egy vonaton, közös kalandjaik fél Európán keresztül. Egy lány, aki a nagybetűs amerikai élet megkezdése előtt egy európai körútra indul legjobb barátnőjével, és egy angliai srác, aki nagyapja háborús naplója nyomán fedezi fel az egykori állomáshelyeit. Hisztek a sorsban? Az ő kettejük kapcsolata, és a történet alakulása is nagyban ezen múlik.
Azt hiszem, nekem pont ezért tetszett, pont ezért gondolom azt, hogy ide kellett sorolnom. Sosem tudhatjuk, mit hoz az élet, és érdemes megragadni az elénk táruló lehetőségeket, még ma megtenni, amit szeretnénk, mert ki tudja mit hoz a holnap. Keserűen édes volt a szám íze, mikor letettem ezt a könyvet. Alapvetően Nicholas Sparks jutott eszembe, talán az ő munkásságához hasonlíthatnám ezt a könyvélményt; találóan ő írta az egysoros ajánlót is a borítóra. Ha olvastatok vagy láttatok tőle már művet, akkor tudjátok mire számíthattok.

Nem kell aggódni tehát, ha esik az eső, ha fúj a szél, és nincs kedvünk kimozdulni az otthon melegéből, a karosszékben ülve egy bögre forró tea mellett is számtalan kalandot, élményt élhetünk át, ahogy messzi tájakat is meglátogathatunk közben. Remélem ezzel az összeállítással is tudtam egy jó ötletet adni nektek, hogy mi legyen a következő maradandó emléketek az idén.
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon, kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért, illetve megtaláltok az instagramon is! Ha tetszik a bejegyzés vagy egy posztunk, akkor egy megosztással segítsetek, hogy még többekhez eljussanak! Köszönjük!
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában