2017. november 17.
A napokban részt vettem egy szakmai konferencián, ahol a családbarát turizmus, a családbarát szállodák és programok álltak a középpontban. Leginkább a kíváncsiságom hajtott, hogy milyen specifikációi lehetnek a témának, hogy hogyan látja a hazai szakma és a vendégoldal a piacot. Több érdekes előadást hallottam és több témában felvetődött kérdés is, amelyek kapcsán elindult a fantáziám, illetve pro és kontra véleményem alakult ki, melyet megosztok most veletek.
Legyen ez egy kis gondolatébresztő…
A család fogalma. Mitől család a család? Egyszülős család.
Na ez volt egy számomra kicsit talán vitaindító téma is. Amire nagyon sokan nem gondolnak, ahogy elnéztem a turisztikai szakma sem. A család szó a hagyományos értelmezésben ugye anya, apa, gyerek vagy gyerekek, mindenki így definiálná első körben, ha megkérdeznénk erről. És mi a helyzet az anyukával, aki egyedül neveli szeme fényét? Ők nem egy család? Dehogynem! Sajnos azonban az a tapasztalat, hogy őket külön kategóriába sorolják, ők az egyszülős háztartás. Miért fontos ez, miért lenne fontos ebben a paradigmaváltás? Azon túl, hogy különböző okok miatt alkothatják ők így ketten a saját családjukat, ezzel a felállással nem jogosultak a családi kedvezményekre, nem kérhetik a szállodáknál a családi csomagajánlatot, illetve az árképzés sem veszi figyelembe, hogy egy keresetből fizetni a kétágyas szobát például nem egyenlő azzal, mikor két felnőtt aktív kereső, mondjuk házaspár, eltölt egy hétvégét egy wellness szállodában feltöltődésként. Abban az esetben, ha ezen túllépünk, úgy gondolom ennek pszchológiai hátterét is érdemes megvizsgálni. A világ egy kiskorú gyermeknek azt üzeni, neked nincs családod? Hogy miért alakultak így a kapcsolatok, az mindegy is a mi szemszögünkből, de nyílván több lehetősége lenne egy egyedülálló szülőnek is nyaralni, kikapcsolódni vinni gyermekét, ha egy speciális árképzéssel, empatikus hozzáállással fogadná a helyszín, a szolgáltató őket. Gondoljatok bele, egy szülőnek alapvetően 100%-on kell teljesíteni otthon, a gyereknevelésben. Jó esetben van két ilyen személy, akik azért kiegészítik egymást, viszont egyedülállóként kétszer ekkora felelősséggel, odafigyeléssel kell megoldani a gyermekekre való figyelést, valóban mondhatjuk, hogy éjjel-nappal az év 365 napján. Hagyományos család? Egyszülős háztartás? Szerintem az igényeik semmiben nem különböznek. Érezze felnőtt és gyerek is jól magát, találja meg a neki megfelelő pihentető, felfrissítő programot, amely legyen egyrészt közös élményeken alapuló, de egy kis időt tudjon mindenki magára, a saját regenerálódására is fordítani.
Tulajdonképpen, eszembe jutott még egy érdekes kérdéskör, ami nem vetődött fel a programban, a modern család fogalmát vizsgálva: mi a helyzet a család kis négylábú tagjával? Ő is családtag vagy nem?
Családbarát régió, gyerekbarát szálloda kontra wellness- és konferencia szálloda
Létezik egy szakmai minősítő rendszer, mely alapján besorolást és családbarát kitűntetést kaphat az annak megfelelő helyszín. Ilyen minősítéssel jelenleg Magyarországon tizenkét szálláshely büszkélkedhet. Több közülük ismert négycsillagos szálloda egy kiemelt térségben, s a kiemelkedő családbarát szolgáltatások mellett kiváló wellness részleggel, illetve magasszínvonalú konferenciatermekkel állnak különböző rendezvények rendelkezésére. Felvetődik így a kérdés, hogy a családbarát igényeket lehet‑e és hogyan lehet egyszerre kifogástalan minőségben egy rendezvény résztvevőinek, szervezőinek igényeivel összehangoltan megvalósítani? Elképzelem magam előtt az öltönyös, makulátlan nyakkendőjű üzletembereket például az étteremben, ahogy rövid idő alatt próbálnak regenerálódni és elfogyasztani ebédjüket, miközben ordítozó gyerekek rohangálnak körülöttük, a szomszédos asztal etetőszékéből kisbabasírás félbe diskurálásukat percenként. Egyszerre abszurd és vicces ez a vízió. Szóval a nagy kérdés, amire választ igazából a hallottakból és látottakból nem kaptam, hogy lehet úgy megtalálni az egyensúlyt, hogy mindenki boldog, elégedett legyen minden körülmények közt és még a magas szakmai követelményeknek is megfeleljen a szálloda? Ez a két típusú utazás egy nekem túl szélsőséges. Mint ahogy említettem, több helyen próbálják megtalálni az egyensúlyt, de szerintem ennek csak gazdasági okai vannak. Nyílván a legmagasabb kihasználtságra törekedve úgy gondolják, van egy-két kialakított konferenciaterem, adjuk el; ha hétköznap van vagy nyári főszezon, nincs vagy alig akad rendezvény, építsünk játszóházat és szerezzünk be pár baba‑, gyerek felszerelést családok számára, adjuk el.
Őszintén, én úgy gondolom, egyszerre mindent folyamatosan a maximumon teljesítve, hozzáértően és kreatívan, hosszútávon fejlődve, fejlesztve nem lehet. Családbarát szállás akarunk lenni? Rendben, adjunk bele apait-anyait, ne csak fél gőzzel. Ha csináljuk, csináljuk rendesen és ne vonja el a figyelmünket, hogy éppen milyen kávészünetet kér az aktuális konferencia vagy miért nem működik a projektor. Fókuszáljunk a családi programok szervezésére, invesztáljuk erőforrásainkat a játékok, szobák kialakításának és a felszerelések fejlesztésére. Válogassuk jól meg és képezzük a kollégákat családbarát attitűdnek megfelelően, mert igenis fontos az első találkozás a szállodával, a kommunikáció milyensége a kezdetektől fogva egészen az elutazásig, vagy akár az utókövetés is.
Mese és útikönyv egyenlő meseútikönyv
A rendvezvény programjában helyet kapott egy könyvbemutató is. Egy fantasztikus kezdeményezés, egy megvalósult előremutató ötlet a meseútikönyv. Pontosabban sorozat. Eddig megjelent három kötet, melyek egyszerre szólnak gyereknek és szülőnek, melyből együtt tudják megtervezni nyaralásukat, együtt tudják megismerni a természeti és épített szépségeket, lehetőségeket egy-egy nagy kalandra egy adott régióban.
A sorozat egy család utazása Magyarország kiemelt régióiba, a szereplők anya, apa, három gyerekük és a kutyájuk, valamint a macskájuk. Azért itt újra megjegyzem halkan, ha már egy útikönyv a család részeként említi a kutyát, a macskát, a családbarát szállások, helyszínek esetében ezt miért nem teszik? A kis család története emberközeli, az útjuk teljes mértékben megvalósítható a valóságban. Játszva, olvasva tanul a gyerek és a szülő egyaránt. Minden kötet végén megtalálható egy lista is a látnivalókról elérhetőséggel együtt, így még könnyebb a tervezés.
Szerintem szuper ötlet, támogatom a következő kötetek megjelentetését!
Érdekelne, ti hogy látjátok, esetleg tapasztalaitok alapján mit tennétek hozzá, mit üzennétek a döntéshozóknak, a nagyvilágnak. Kérlek így benneteket, osszátok meg kommentben vagy akár privát üzenetben is, ha van a témában véleményetek.
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában