2018. július 19.
Egy történelmi zarándokút és konferencia élményei a Zrínyi – Rákóczi év kapcsán, mely felnőttként talán még nagyobb élményt adott, mint gyerekként mikor tanultunk a látottakról, hallottakról. Volt szerencsénk részese lenni a Zrínyi Ilona születésének 375. és halálozásának 315. évfordulója alkalmából szervezett útnak, és pár napot együtt tölthettünk neves történészek, történelem tanárok társaságában, akik páratlan tudásukkal, lelkesedésükkel közelebb hozták hozzánk mind történelmünk egy-egy időszakát, mind az egykoron magyar vidék történelmi vonatkozásait. Átszeltük Kárpátalját, majd Dél-Lengyelországban, az egykor Galiciaként ismert területen időztünk, és Szlovákián át érkeztünk vissza Budapestre megannyi élménnyel és már-már feledésbe merült, illetve újabb tudással felvértezve.
Gyertek, had mutassam meg nektek, merre jártunk és történelmünk milyen aprócska szeletét ismerhettünk meg személyesen!
Hajnali indulást követően első állomásunk az ukrán határtól nem messze fekvő, kárpátaljai település Beregszász volt. Már vártak bennünket a Beregvidéki Múzeumban, ahol személyes élményekkel fűszerezve mesélt a rég- és nem is olyan régmúltról a múzeum igazgatója, Sepa János. Megismerhettük a kezdetektől napjainkig Beregszász életét, történeti áttekintést kaptunk minden fontosabb eseményről az összes magyar vonatkozással és a Szovjetunió hagyatékával. Folyosóján időrendi sorrendben a magyar uralkodók, királyok portéjai fogadnak, a római katolikus templom kertjében Szent István szobra áll, a szemközti oldalon pedig Petőfi szobra, így nem nehéz a magyar történelem hullámain szárnyalni. Dr. Csatáry György vezetésével meglátogattuk a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolát is, ahol Rákóczi mellszobrának megkoszorúzásával emlékeztünk és elmélkedtünk.
A délutánt Munkácson töltöttük, ahol egy kiadós ebéd és egy nyári zivatar után meghódítottuk Munkács várát. A vár egy viszonylag eldugott részén áll és kisebb keresgélés után megtaláltuk Zrínyi Ilona és a gyermel II. Rákóczi Ferenc szobrát, melynél szintén koszorúval emlékeztünk.
Az ukrán-szlovák határon nem kevés várakozást követően Lengyelország felé vezetett az utunk. Irány Krasiczyn!
Krasiczyn gyönyörű kastélyáról nevezetes, amely egy hatalmas parkkal körülvett befejezetlen reneszánsz várkastély történeti kiállítással, illetve egy része szállodaként működik (Zamek w Krasiczynie). Igen, itt volt mindhárom éjszaka a szállásunk és tökéletes hangulata volt a napi történelem leckék után.
Következő blogbejegyzésben bemutatom kicsit bővebben, mert megéri a külön szavakat.
A Zrínyi-Rákóczi konferencia maga Przemysl-ben volt, ahol egy gyalogos városnézésre jutott elég idő. Elsétáltunk a Főtérre, ahol először is mindenki elkészítette a maga fotóját Svejkkel, a dolgos katonával. A konferencia után ellátogattunk a magyar-oszták katonák sírjához, akik az I. világháborúban estek el. Ezt követően pedig nem maradhatott ki a Przemysl-erőd. 1772-ben a Habsburg Birodalom fennhatósága alá kerül Galicia, majd Antwerpen és Verdun után Európa legnagyobb erődrendszerét építik ki mikor megromlik a viszony Oroszország és az Osztrák-Magyar Monarchia között.
Przemysl‑t is bemutatom bővebben a következő blogbejegyzésben, történelem egy másik időszakába kalauzolva benneteket.
Hazautunk, ahogy említettem, Szlovákián keresztül haladt, miközben megálltunk Zboró‑n, ahol I. Rákóczi Ferenc és Zrínyi Ilona házasságot kötött 1666-ban. Utunk közben még a buszból Makovica várát is megtekinthettük, amely a XVII. században a legjelentősebb Zrínyi birtok volt. Rákóczi Zsigmond Zborón várkastélyt is építetetett, és fiai is itt nőttek fel. A várkastély sajnos ma már nem áll, de II. Rákóczi Ferenc szobra mellett megemlékezik létéről egy tábla magyar ás szlovák nyelven is.
A négy nap sajnos kevés az itt található emlékek bejárására, de ugyanakkor ösztönöz, hogy újra útra keljen történelmünk nyomdokain az ember. Reméljük, hogy lesz is erre lehetőségünk, és ezúton is köszönjük a lehetőséget, hogy részt vehettünk ezen az úton.
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában