2017. november 05.
Szardíniát felfedezni egy hét is kevés, nem hogy négy nap alatt. Nekünk ezúttal nem is a teljes sziget megismerése volt a céunk, hiszen hamar rájöttünk, hogy olyan sok a látnivaló, amelyet csak autóval lehet felkeresni, hogy inkább egy területre koncentráltunk. A helyi távolsági tömegközlekedés sem a legfejlettebb, ezért egy nagyobb várost és annak környékét szemeltük ki, amolyan városlátogatás és még egy kis napsütéssel való feltöltődésre a zord téli időjárás előtt.
A sziget déli részén Cagliari‑t, a fővárost választottuk, amely tökéletesnek bizonyult négy nap tartalmas eltöltéséhez és egy kis őszi pihenésre. A várost megmutattam korábbi bejegyzésemben, amelyben élményeinket és pár hasznos gyakorlati tippet is megosztottam veletek, most adok pár program ötletet, amelyeket autó nélkül, helyi busszal vagy gyalog mi is felkerestünk. A látogatásunk ugyan rövid volt, de minden napra jutott valami újdonság, valami egyedülálló program.
Cagliari városnézés nem maradhat ki egy utazásból akkor sem, ha nem itt foglalunk szállást. Ha itt foglalunk, akkor a négy nap végére már tényleg otthon érezhetjük magunkat, hiszen maga a történelmi belváros a kikötővel könnyűszerrel bejárható, legegyszerűbben lelassult, „felfedező üzemmódba kapcsoltan“ gyalogosan. Ha a programok szempontjából nézzük, több lehetőséget is kínál a város, nézzük meg most kicsit részletesebben fényképes élménybeszámolónkkal.
Castello, a várnegyed gyönyörű panoráma kilátással és történelemmel
Cagliari igazi ősi, a főníciaiak által alapított kereskedőváros volt, melyet Rómához hasonlóan hét dobra építettek. A legmagasabb pontjára került a Castello, a várnegyed, melyet legcélszerűbb az impozáns Saint Rémy bástyán keresztül (vagy jelenleg rekonstrukciója miatt a mellette haladó utcán át) megközelíteni. Ennek tetőterasza pálmafákkal és kávézóval várja a látogatókat, és pazar kilátásban gyönyörködhetünk az egész öbölre és a kikötőkre. A vár volt egykor a város politikai, vallási és közigazgatási központja, nem messze innen így megtaláljuk Cagliari katedrálisát. A szinte teljes épségben megmaradt várfallal körülvett negyed tele van szűk sikátorokkal, műemléki épületekkel, hangulatos kis terekkel, színes házakkal. A városfalat két védelmi torony erősíti. Az egyik a Szent Pongrác-torony, ahonnan az öböl hajóforgalmát ellenőrizték, de egy időben börtönként is funkcionált. A másik az Elefántos-torony, amely az egyik oldalán a kapuja felett elhelyezett kőből faragott kis elefántról kapta a nevé, és inkább hirhedt a története, mint híres. A spanyol időkben ugyanis a kapuja fölé akasztották ki kis ketrecekben a kivégzett rabok fejét.
Mi egy körsétát tettünk a Saint Rémy bástyától kezdődően a Piazza Palazzo-ig, ahol a katedrális és szomszédos épületeinek felkeresése után egy nagyon finom kávét és süti elfogyastottunk, majd továbbhaladtunk a szűk történelemmel átitatott utcácskákon a Szent Pongrác-toronyig. Innen a másik oldalán lefelé ereszkedve átmentünk az Elefántos-torony alatt és a Piazza Yenne téren ért véget egy isteni pisztációs tiramisu mellett a programunk.
A kikötő, a Marina kerület
Mivel a mi szállásunk e negyedben volt, pontosan a neves és tájékozódási pontnak jól használható Via Roma főutvonal közepén, könnyű volt felfedezni a Castello alatt elterülő városrészt. Szinte mindig mozgásban van, tele emberekkel és autókkal, de valahogy minden napszakban más. A Via Roma egy impozáns házakkal szegélyezett út, melynek túloldalán az egész pici halászhajóktól elkezdve az óriás tengerjáró hajókig minden megszemlélhetünk egy helyen. Az árkádsorok alatt számtalan üzlet, étterem, kávézó várja vendégeit, persze a délutáni szieszta időt letöbb komolyan betartja. A mögötte elterülő rész szűk sikátorai néhol igazi műemléki gyöngyszemet rejtenek, néhol azonban elhanyagoltságot. Többynire gyalogos övezet lenne, kellene lennie, de ez a helyiek számára mondhatni ismeretlen fogalom. Olyan lendületesen közlekednek itt is kis autóikkal és parkolnak lehetetlenebbnél lehetetlenebb helyeken és alakzatban, hogy mindenki, aki jó sofőrnek is tartja magát, megirigyelheti.
Itt van egy pizzéria a Via Barcellona közepén, ahol a legfinomabb pizzát ettem életemben, keressétek fel, ha arra jártok.
Maga a kikötő pedig csodálatos naplementékkel csábít, hosszú nyugodt sétákra invitál, és minket az első napi naplemente után éjszakai fotózásra is inspirált.
Botanikus Kert a római amfiteátrum árnyékában
A rómaiak idejére Cagliari már egy virágzó kereskedőváros volt a főníciaik által alapított Karalis néven, kikötője messze földön híres volt. A római uralomra a dombok közt megbúvó amfiteátrum emlékeztet, mely fénykorában 10.000 fő befogadására alkalmas monumentális épület volt. Ottjártunkkor épp rekonstrukciós munkálatok zajlottak, így az eredeti alapokat csodálhattuk meg az egykori arénából, s csak képekről kaptunk elképzelést, milyen manapság, hiszen koncerteket, szabadtéri előadásokat a mai napig élvezhetünk ebben a környezetben.
Szomszédságában a térkép egy botanikus kertet jelzett, amelynek egy része az amfiteátrumtól is jól látszott a falon át, így tettünk egy nagyobb sétát a lenyűgöző pálmák, kaktuszok és egyéb csodanövények, szökőkutak közt. Bővebb információt a kertről sajnos nem találtunk, később interneten sem, így beszéljenek különlegességéről képeink. Ami engem még megfogott, az egy olvasósarok kialakítása egy hatalmas fákkal és barlanggal határoltan, ahol egy kis szekrényből könyvet is kölcsönözhet az ember, ha nem hozott magával. Igazán felüdítő élmény volt és egy rövidebb pihenőt is beiktathattunk itt egy padra heveredve.
Poetto Beach, Cagliari híres tengerpartja
Cagliari-ból, pontosabban a Piazza Matteotti-ról indul a PF és PQ jelzésű helyi busz, amellyel eljuthatunk a 8 km hosszú, homokos tengerpartra. A Poetto egyszerűen kihagyhatatlan program, ha erre jártok. Nyáron gondolom még nagyobb az élet itt, mint szezonon kívül, de így is tele volt szombat délután sétáló, kutyát sétáltató emberekkel. A fürdést októberben már nem, de a napozást igen is ki lehet élvezni, ahogy a kite surf kedvelőknek is kiváló terep. Élmény volt egy parti bárban az elköltött ebéd és kávé után taposni a homokot órákon keresztül, közben figyelni a tengert és a lábukat merészen a vízbe mártó szerintem turistákat.
Flamingo-lesen a Molentargius lagúnánál
Poetto mögötti mocsaras terület természetvédelmi terület ma már. Korábban sólepárló telepek működtek itt, mely gyárépületek egyes részei ma is láthatóak. A területet gyalogosan is be lehet járni, de van egy kiépített útvonal, melyet biciklivel is végigjárhatunk. Mi a gyalogos verziót választottuk, így itt-ott letérhettünk a kijelölt útról, így kényelmesen felfedezhettük a mocsárvilág flóra és fauna világát. Ami a fő látványossága ennek a területnek, azért meg kell küzdeni, hogy lássuk. A flamingók. Több szervezett kirándulási lehetőséget láttam korábban prospektusokban, interneten a flamingókhoz, azonban a tapasztalataink szerint egyszerűen nem tudom elképzelni, mit adhatnak ezek a túrák, hogy megérje az árát. Sokkal élménydúsabb volt úgy gondolom, magunknak megtalálni és közben több más természeti szépséget is felfedezni. A Molentargius kifejezetten gyerekkel is élvezhető program, ahol miután megtaláljátok a madárles állomást, a nádas mögötti látképet milliónyi rózsaszín pötty fogja uralni. Szerencsénkre, mivel picit letértünk a kiépített útról, egyes példányokat közelebbről is megszemlélhettünk, persze még biztonságos távolságban, hogy ne ijedjenek meg tőlünk. Kicsit fárasztó, de izgalmas kirándulás volt. Zavaró tényezőként csak a koszt, a szemetet említeném, amely sajnos hiába védett terület, ez igen gyenge pontja volt, ahogy a folyó egy részén a döglött halak is. Bízom benne, hogy ez nem természetes, csak rosszkor voltunk rossz helyen, mert illúzióromboló az amúgy értékes területen.
Gyalogtúra és napfürdőzés Calamosca-ba
Calamosca hivatalos források szerint 3 km távolságra fekvő homokos tengerpart Cagliari központjától, nem hivatalos források, azaz a mi GPS-ünk szerint inkább 7 – 8 felé hajlik, de mint tudjuk minden relatív. Mivel látni akartunk, így elindultunk, gyalogoltunk és megérkeztünk egyszercsak erre az elbűvölő kis partszakaszra, ahol tényleg barnulásra alkalmas strandidő fogadott kis széllel. Nem tudtunk ellenállni egy kis napfürdőnek, de csábítottak a körülvevő sziklák is, így folytattuk gyalogtúránkat ameddig csak az út engedett, majd vissza a modernebb, nagy helyes épületekből álló lakónegyedeken keresztül. Mutatok erről is inkább pár fényképet, hogy el tudjátok képzelni.
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában