2018. március 15.
Gyerekkoromban szerettem a képregényeket, így nekem leginkább még ezekből ismerős Popeye a tengerész, akivel találkozhattunk meseként is és készült belőle film is. Az 1980-ban megjelent filmet Robin Williams főszereplésével Máltán forgatták, s a díszletül szolgáló falut a mai napig őrzik, rendben tartják, folyamatosan felújítják és igazi turista attrakcióvá vált az Anchor Bay-ben. A fő látnivalók közé soroltuk, bár nem tudtam pontosan mennyire lesz giccses vagy élvezhető, egyáltalán megéri‑e elutazni idáig és a belépő árát.
„Popeye a tengerész, hajóját nem éri vész…“
Sliema-ból közvetlen busszal eljutottunk Mellieha városába, ahonnan a 101-es busz a Popeye Falu bejáratáig vitt. Ahogy közeledtünk, egyre többször döbbentem rá, hogy a fenti ikonikus sort dúdolom magamban, többféle változatot előbányászva a folytatásra emlékezetemből. Akinek van kedve, az gyalog is megközelítheti, nagyjából másfél kilométer a várostól, viszont nyáron mindenképp készüljetek fejfedővel, napszemüveggel és vízzel, mivel árnyékot adó fa nincs, ellenben hosszú egyenes út van, így gyerekkel, s még babakocsival sem vészes az út.
Olvastam egy cikkben, hogy Wolf Koeger, aki a díszletet tervezte, azt nyilatkozta, nem is gondolta, hogy munkája sikeresebb lesz magánál a filmnél. Sok-sok hátteret, egész kis városokat építenek fel a mai napig filmekhez, de a legtöbbjüket a forgatás után lebontják. Én azt mondom, ezért kár lett volna. Igazi csoda, és köszönhetően a máltaiaknak egy valódi kuriózum kicsiknek és nagyoknak egyaránt.
Érdekességként még elmondom, hogy az alapanyagokat a falu házainak, épületeinek felépítéséhez külföldről importálták, nyolc tonna szeget valamint több mint hétezer liter festéket használtak fel, és közel kétszázan dolgoztak azon, hogy fél év alatt elkészüljön Popeye faluja, Sweethaeven.
A busz egy fehér-kékre meszelt faház előtti parkolóban tesz le, amely szó szerint a bejárat, hiszen ezen keresztülhaladva érsz jegyvásárlás után a területre. Direkt nem falut mondtam, mivel itt még csak egy lejtőn, a film forgatása során készült képekkel körülvéve, a tengert a látóhatáron felfedezve indulsz el, majd hirtelen meglátod a színes faházakat, meghallod a zenét és elkezdesz fotózni jobbról, balról, fekvőben, állóban, egyszerűen innentől mindent meg akarsz örökíteni, legfőképp, hogy később is elhidd, hogy itt voltál, átélted ezt a miliőt.
A házak mind színesre vannak festve, állapotuk és kialakításuk korhű, azaz tetőtől talapzatig fából, kicsit düledező, de mind funkcióval ellátott. Meglátogathatjuk a polgármester hivatalát, a fogorvost, a zöldségest vagy a női kalapokat árusító üzlet kirakatában is bámészkodhatunk, de talán a legnagyobb attrakció Olíva háza, ahol az egész házat bejárhatjuk szobáról szobára, és Popeye ágyát is megtekinthetjük.
Megismerkedhetünk a film történetével, a forgatás pillanatairól fényképeket nézegethetünk, a szerplők és más közreműködőkről olvashatunk, és a betétdalok valamint azok szerzőinek is külön kiállítást rendeztek be. A forgatás során használt világosító lámpákat megtartották, ezek is csak emelik a kiállítás színvonalát és egyben hangulatát. Nem is beszélve a tengerről, amely gyönyörű színeivel és a hullámok hangjával hátteréül szolgál az itt tartózkodásunknak. Tényleg az az érzésem támadt, hogy egy igazi, lakott halászfaluban sétálunk, minden megvan itt, ami csak kellhet.
Az egész egy szórakoztató központ animációs programokkal a gyermekek számára, úgy mint filmvetítés, tanuló- és fejlesztő játékos foglalkozások, de akár saját filmkészítésre is lehetőség nyílik, majd azt a moziban visszanézni a nagyközönséggel. Van egy óriás játszótér, ahol kiereszthetik a gőzt, a felnőtteknek pedig a parton több nyugágy áll rendelkezésükre pihenésre, napozásra. A fürdőruhát se hagyjátok otthon, ha nyáron érkeztek ide, az öbölben megmártózhattok, illetve kis hajótúrán is részt vehettek. Aki aktív időtöltésre vágyik, az a minigolf tudását megcsillogtathatja a pályán. Étterem és kocsma várja a vendégeket, ha megéheztünk, megszomjaztunk a kimerítő programoktól. Szezonon kívül is minden program elérhető, ez tetszett. Egyedül a hajózás, ami az időjárástól függ, a mi ottjártunkkor a szél és a hatalmas hullámok miatt ez nem indult.
Ahogy látogatásunk előtt, úgy a cikk elején is hangot adtam félelmemnek, hogy megéri‑e a belépőjegy, amit ettől a helytől kapni fogunk. Egyértelműen igen a válaszom. A belépőjegyben nemcsak a megannyi ingyenes program és maga a faluban tett séta, hanem három ajándék szolgáltatás is foglaltatik. A jegyvételkor mindenki kap egy térképet, melyen bejelölik a három helyet, hogy a belépőjegyed felmutatásakor átveheted ezeket. Hogy miket? Jár egy Popeye Village egyedi képeslap a város vegyesboltjában, egy fénykép rólatok a kikötő bejáratánál és az öbölre nyíló fantasztikus kilátást biztosító terasszal rendelkező kocsmában egy pohár rumpuncs a felnőtteknek jól is esik, legalábbis nekünk ízlett. A halászfaluk elválaszthatatlan lakói a macskák, így természetesen itt is van egy házőrző, aki tiszteletét tette, persze hol máshol, mint itt a kocsma teraszán.
Mi várakozáson felül, jól éreztük magunkat, elvarázsolt bennünket. Őszintén ajánlom, keressétek fel, ha Máltán jártok akár csak pár órára, de egy teljes napot is nyugodtan szánhattok rá. Gyerekkel egyenesen kötelező.
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában