2017. július 22.
#GyerekkéntIsUtaztam – 6. rész
Be kell valljam, én nagyon szerettem a történelmet és magukat a történelem órákat is. Mindent megtett ezért a szeretett tanárnőm, aki egy nagyon életvidám, okos, vagány hölgy volt. Neki köszönhetem az első görögországi utazásom és ezt a hasonlóan szívemnek kedves olaszországi körutat is.
A görögökkel való megismerkedés után egy évvel a rómaiak jöttek és Olaszország Velencétől Rómáig, ami csak belefért. Egy kis munka mindezért, azaz hogy mindannyiunknak fel kellett készülnünk egy-egy város, látnivaló történetéből, mint egy idegenvezető, már inkább izgalmat hozott, türelmetlen várakozást, hogy lássam élőben, amikről olvasok.
Csakúgy mint Görögország esetében, itt is szerencsés voltam, az első megállónk Velence volt, melynek olyan nevezetességeiről kellett előadnom, mint a Szent Márk tér a székesegyházzal és a Dózse-palota, a Campanile, valamint a Sóhajok hídja. Ezután jöhetett a jól megérdemelt “nyaralás” és élvezhettem minden percét körömrágás és utolsó pillanatokban való magolás nélkül.
5 város, 5 megálló (+1 ráadás)
Velence
Ahogy írtam, az első állomásunk Velence volt. Különleges érzés volt egy olyan város utcáin bolyongani, ahol legtöbb helyen csak kitártad a karod és érintettet mindkét ház falát, s ha rossz helyen fordultál be sarkon egyszercsak egy csatorna partján találtad magad és nincs tovább csak hátra arc. Velencét gyakran hívják a “víz városának”, amit egyszerű megérteni, miért. A 118 kis szigetből álló, hidakkal és csatornákkal összekötött város kihagyhatatlan úti cél. A város lagúnáival együtt az UNESCO világörökség részét képezi. Az egyre több turista és ennek környezeti hatásai miatt a város folyamatosan dolgozik a fenntarthatóságon, mivel sajnos súlyos veszély fenyegeti és egyre rosszabb a helyzet, ami a pusztulással fenyeget. A világ egyik legromantikusabb városa a hajózható csatornáival, a vaporettók és gondolák igazi velencei látnivalók. Végighajózni a Canal Grandén és közben megcsodálni a Rialto-hídat, tényleg káprázatos érzés. Gondolát mi ugyan nem, de a vaporettot kipróbáltuk és megcsodáltuk a várost, a Szent Márk teret neves épületeivel ilyen perspektívából is. Érdemes, sőt kötelező szerintem.
A Szent Márk tér Velence jelképe, s ahogy Napóleon nevezte “Európa társalgója”. Nincs szinte olyan évszak és napszak, hogy ne legyen tele emberekkel meg persze az elválaszthatatlan galambáradattal. A téren csodálhatjuk meg a Szent Márk székesegyházat, mely a Velencei Köztársaság legjelentősebb épülete és a legfontosabb találkozó‑, imahelye volt. A legjelentősebb művészek alakították, díszítették ennek megfelelően.
A székesegyház harangtornya az 1902-12 között az eredeti formájában újjáépített Campanile a bejárattól szemben. A 98,6 m magas toronyból pazar kilátás nyílik Velencére és a tengerre.
A székesegyház mellett, a tenger felőli oldalon található a Dózse-palota. Ez volt a Velencei Köztársaság vezetőjének, a dózsénak a hivatala, melyben székelt a törvényszék, több hivatal és börtön, valamint kínzókamara is helyt kapott benne. Az épület építészetileg az egyik legjelentősebb gótikus alkotás. Szervezett túra keretében látogathatóak impozáns termei, tele lélegzetelállító festményekkel, szobrokkal, falburkolatokkal és a hírhedt Sóhajok hídján is át lehet sétálni ezúttal élményként és nem büntetésként.
A Sóhajok hídja kötötte össze ugyanis a Dózse-palotát a börtönnel és a Lord Byron elgondolása nyomán kapta a híd a nevét. Byron úgy vélte, a rabok itt vetettek egy utolsó pillantást egy mély sóhaj kíséretében a szabadba mielőtt végleg elnyelte őket a sötét börtön mélye. A börtön a leghumánusabb viszonyok uralkodtak akkoriban és a világon itt Velencében szüntették meg először a kínzásokat. Van egy kellemesebb legenda is, mely a Sóhajok hídjához kötődik, ez pedig úgy szól, ha két szerelmes megcsókolja egymást a híd alatt egy gondolán naplementekor, a szerelmük örökké fog tartani és boldogságban élnek majd.
Velencébe érdemes februárban is ellátogatni, ekkor van a híres jeles Velencei Karnevál időszaka. Nem ezen az úton, de pár évvel később volt alkalmam ilyenkor visszatérni a városban és hatalmas élmény, fergeteges hangulat, a különböző velencei maszkok csodásak, melyek közt két egyformát ritkán látni.
Firenze
Toscana székhelye az Arno folyó partján, egy nagy történelmi múltú város és a kultúra bölcsője évszázadok óta. Az ókori rómaiak által létrehozott város fontos kereskedelmi és pénzügyi központ. Történelmi és művészeti emlékei révén a belvárosa 1982-ben felkerült az UNESCO Világörökségek listájára, és négy évvel később elnyerte az Európa Kulturális Fővárosa címet is. Olyan nagyrabecsült nevek kapcsolódnak a városhoz mint a Medici család, Dante Alighieri, Sandro Boticelli, Michelangelo, Amerigo Vespucci és még sokan mások.
A város jelképe a pirosas tetejű Duomo di Santa Maria del Fiore, mely a modern korig Európa legnagyobb temploma volt, ma is Olaszországban az egyik legnagyobb. 468 lépcsőfokot leküzdve feljuthatunk a dóm kupolájába, majd annak erkélyéről Firenze legmagasabb pontján gyönyörködhetünk a városban. A duomo főbejárata előtt látható a nyolcszögletű Battistero keresztelőkápolnaként szolgált, valamint a mellette álló 85 m magas harangtorony a Campanile 6 méterrel alacsonyabb a kupolánál, de 414 lépcsőfok után innen is pazar a kilátás.
Kötelező élmény átsétálni a világ egyik legszebb és leghíresebb hídján, a Ponte Vecchio-n átsétálni. A lakóházakkal beépített híd Firenze legrégebbi hídja, melyre emlékeztetnek a hídon megmaradt középkori műhelyek és a közepén felállított szobor Benvenuto Celliniről, a 16. század legnevesebb firenzei ötvösművészéről. Itt haladt át a Róma egy fontos kereskedelmi útja, a Via Cassia. A híd érdekessége, hogy végigfut a felső szinten egy zárt folyosó, a Vasari-folyosó, mely összeköti a Palazzo Pitti‑t az Uffizi‑n keresztül a Palazzo Vecchio-val.
A Piazza della Signoria északi részén áll leghíresebb látványossága, a Palazzo Vecchio. Az erődszerű palotában a firenzei városháza kapott helyet, tetejéről lenyűgöző panoráma tárul elénk.
A világ egyik leghíresebb és leggazdagabb képtára az Uffizi Képtár. Az épületet 1559 – 1581 között I. Cosimo Medici építette, tervezője Giorgio Vasari volt. Eredetileg állami hivatalok számára készült az épület, innen származik a neve, hiszen az uffizi irodákat jelent.
A Palazzo Pitti egy reneszánsz palota, mely a Medici család tulajdona volt a Ponte Vecchio közelében. Később több toscanai herceg és II. Viktor Emanuele király rezidenciája is volt, ma pedig amellett, hogy egy gyönyörű királyi palota, Firenze legnagyobb múzeumegyüttese is. A Pitti-képtárat olyan művészek alkotásai teszik kihagyhatatlanná a reneszánsz kedvelőinek mint Raffaello, Tiziano, Dürer, Perugino, Sarto. A palota mögött terül el a reneszánsz kertek kiemelkedő példája, a Boboli-kert. Gyerekként jót lehet bújócskázni itt, erre emlékszem kifejezetten.
Pisa
Mindenkinek a ferde torony jut eszébe, ha Pisa‑t említjük, pedig ez a híres torony csak az egyik épület a Piazza dei Miracoli‑n, azaz a Csodák terén. Aki Toscana-ban jár, annak kötelező ellátogatnia ide, Firenze mellett a legfőbb látványosság és a tengerparttól is csak pár kilométerre fekszik. Firenzéhez hasonlóan az Arno folyó szeli ketté a várost, s a Ferde-torony a többi csodás épülettel a belvároson kívül helyezkedik el. Az UNESCO 1987-ben a Világörökség részévé nyilvánította.
A Ferde-torony tulajdonképpen a pisai Dóm óratornya, a világon az egyik legtöbbet fotózott építmény. Az épületek mind ferdék a homokos-agyagos talaj következtében, de a legszembetűnőbb a torony ferdesége. Már az építése során elkezdett dőlni, de folytatták az építkezés. Az idők folyamatosan folyamatos volt a dőlésszög emelkedése, majd végül 1993-ban sikerült megerősíteni a talajt, így nem dől tovább. A jelenlegi dőlése 4 méter, ami ezt a látványosságot eredményezi. Megcsodálhatjuk ezen kívül még itt a téren a dóm-ot, mely egy öthajós templom, a Battisterot, azaz a keresztelőkápolnát vagy a Camposanto a régi temető.
Szerintem nem létezik olyan utazó, aki Pisa-ban járva ne készítené el a saját, tornyot támasztó fotóját. Ez már amolyan hagyomány lett az évek során és külön élmény, hogy minél viccesebb, látványosabb is legyen a kép.
Róma
Önmagában megér egy városnézést, egy pár napos tartózkodást, hogy felfedezzük a város megannyi szépséges látnivalóját. Egy nap még a kötelező nevezetességeire sem igazán elég, nem hogy az örök várost megismerjük és megszeressük. Nevezetességei közül elsőre így nekem a legikonikusabb maradtak meg emlékeim közt.
Nyílván látni kell a Colosseum-ot, mely Róma egyik jelképe is. Ez a legnagyobb amfiteátrum a Római Birodalom területén, az egyik legmeghatározóbb alkotás nem messze a Forum Romanum-tól. Építését még Vespasianus császár rendelte el, azonban Titus avatta fel a 48,5 m magas, 156 m széles és 189 m hosszú helyszínt, mely 50 – 80 ezer fő befogadására volt alkalmas, gladiátor- és állatviadalokra használták, de a nyilvános kivégzéseket is itt tartották.
A Forum Romanum volt az ókori Róma központja. A házak, boltok mellett különböző isteneknek szentelt templok, bazilikák álltak itt, illetve itt volt a szenátus helye, a kivégző tér, de megannyi palota maradványát és diadalívek romjait is feltárták.
A világ egyik, ha nem a legszebb szökőkútja a Trevi-kút, minden Rómába érkező zarándolhelye. Szépsége elbűvölő ez nem lehet vitás. A legenda szerint, aki háttal a kútnak egy pénzérmét dob abba a válla felett, bizton visszatér ide. A barokk szökőkút 49 m széles és 26 m magas. A led-es megvilágításnak köszönhetően éjszaka is pazar látványt nyújt.
A Trevi-kút-hoz hasonlóan a Spanyol-lépcső is ikonikus helye a turistáknak és kedvenc találkahelye a helyieknek is. Európa leghosszabb és legszélesebb kültéri lépcsője, 138 lépcsőfokból áll. Elnevezését a Spanyol Nagykövetségről kapta, mely mindmáig itt található.
A Piazza Navona Róma történelmi központjának egyik tere, amelyet három barokk szökőkút díszít, egykor római aréna állt itt. Ma az olasz főváros egyik legnyüzsgőbb tere éttermekkel, kávézókkal.
Többször feltűnik filmekben is díszletként a karakteres Angyalvár és ismert előttünk a képe a várossal összekötő Ponte Sant’Angelo hídjával. Emlékeztek Dan Brown Angyalok és démonok című művére vagy az ezalapján készült filmre Tom Hanks főszereplésével? Nos, az Angyalvár a történet része. Az olaszul Castel Sant’Angelo Hadrianus császár síremléke a Tevere jobb partján. Az alap építmény egy 84 méter hosszúságú négyszög, amelyen egy 60 méter átmérőjű monumentális henger áll. A henger belsejében egymás alatt 4 kamra található, melyeket spirális folyosó vesz körül. A középkorban már Róma erődjének számított az épület. III. Miklós pápa a 13. században titkos alagúttal kötötte a Vatikánhoz, így lehetővé vált, hogy a pápa bármikor menedéket keressen a várban. Ma múzeum üzemel falai közt.
Egy kulturális utazás alkalmával nem hagyhatjuk ki Rómában a Szent Péter teret a Szent Péter bazilikával, még ha nagy is a tömeg vagy ép tűző napsütés is van, ez egy életre szóló élmény. A Szent Péter bazilika a római katolikus egyház első számú szentélye a Vatikán területén és az UNESCO Világörökség része. A világ második legnagyobb keresztény temploma, befogadóképessége 60.000 fő. Főképp Michelangelo tervei alapján készült el, s ezt követően szükségessé vált egy tér kiépítése is előtte, ahol a hívők a mai napig az ünnepségeken vehetnek részt és láthatják a körmenetet is. A térnek 100.000 ember befogadására alkalmasnak kellett lennie, illetve kritérium volt még, hogy a pápát a tér minden pontjáról jól lehessen látni. A tér kivitelezése Bernini nevéhez fűződik. A Szent Péter tér és a környék a mai formáját az 1950-es években nyerte el és került így teljes beintegrálásba a város vérkeringésébe.
Assisi
A város nevét és idegenforgalmát leginkább Szent Ferencnek köszönheti, aki a ferences szerzetesrend megalapítója volt. Itt született és itt is halt meg Assisi-ben.
A messziről is már jól látható hegyen többemeletes árkádsorra épített ferences kolostor várszerűen nyúlik a völgy fölé, benne kimagaslik a gótikus Szent Ferenc templom és a zömök Campanile. Assisi az egyik legépebben megmaradt középkori város, a főtér felé haladva számtalan régi házat, kedves palotát szemlélhetünk meg.
+1: Ravenna
Virágkorát akkor élte a város, mikor Milánóból ide került át a Nyugat-Római Birodalom székhelye. Kora keresztény műemlékei az UNESCO kulturális világörökség részét képezik. Fő látnivalói még a Piazza del Popolo, ahol a város két védőszentjének Apollinaris és Vitalis két oszlopon nyugvó szobra látható, illetve a Garibaldi tér, amely Dante mauzóleumának ad otthont.
54 km távolságra fekszik Rimini, az egyik közkedvelt tengerparti üdülőhelyl. Valószínűleg mi is voltunk a tengerparton, immár hazafele úton, mert hogy belemártottam kora tavasszal a lábam és még nagyon hideg volt, arra emlékszem.
Biztos volt még a 10 nap alatt más is és szép is, bennem azonban ezek maradtak meg, kamaszként ekkora volt a befogadóképességem. Meg persze az olaszos életérzés, az a kellemes felismerés, hogy jó itt lenni, hogy szeretnék visszatérni és azt hiszem, ez a legfontosabb.
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában