2017. szeptember 10.
Ha Írországra gondolunk, akkor biztos, hogy mindenkinek elsők közt ugrik be egy kicsi, zöld manószerű lény, mely mára már az ország nemzeti jelképévé, szimbólumává vált. De hogy ki is ő és honnan származik, azt tudjátok?
Ő Leprechaun, az ír kobold, akit Írország tündéreként ismernek.
Először is tisztázzuk, ő egy kobold és nem manó. A kobold egy bolondos kinézetű, gyermeknagyságú lény, és a szerencsével párosítják a vele való találkozást. Leprechaum egy öreg kis emberke, zöld ruhában és nagy zöld kalappal, kissé illuminált állapotban az otthon főzött cefre és egyéb alkoholos italoknak köszönhetően. A kis lény erdőkben, kis odúban lakik és igyekszik magát az embertől távol tartani, nehogy szem elé kerüljön. Tart ugyanis az embertől, attól fogy fogságba esik, hiszen az ember próbálja őt elkapni a nagy gazdagság reményében, ő pedig ezt ajánlja fel persze szabadságáért cserébe. Ha közel kerül valaki hozzá, a területére téved, akkor szereti ijesztgetni és kicsit gonoszkodni az illetővel.
Szerencse vadászok figyelem! Úgy tartja a legenda, hogy ha követjük a szivárványt, annak végében megleljük a koboldot, s aranyra tehetünk szert.
Írországban a közhiedelem szerint az ősi kincs őrzői, akik fazekakban, üstökben halmozták fel és rejtegetik, mely a hódítások, fosztogatások eredményeként volt szükséges. Emiatt is él az a hit, hogy ha rátalálunk és elfogjuk, szabadságáért cserébe hatalmas gazdagságot ígér.
Az ír kobold azonban leleményes és furfangos. Két kis bőr zacskót hord magánál, az egyikben ezüstshilling, a másikban aranyérme lapul. Nem mindegy kinek, melyikhez lesz szerencséje. Az ezüstshilling ugyanis egy olyan pénz, mely mindig visszatér a tulajdonosa pénztárcájába, miután fizetett vele. Ezt a fajta ajándékot olyan embereknek adja, akik szegények és valóban rászorulók, emellett soha eszükbe sem jutna elfogni a kis lényt. Velük mindig bőkezűen bánik. A másik, az aranyérme egy kellemetlenebb varázslatot tartogat. Ezt az érmét akkor használja, ha a szabadságát kell megváltania. Mikor foglyulesik, ennek felajánlásával próbálja megvesztegetni az elfogóját mesés gazdagságot ígérve neki. Azonban, ahogy átadja az aranyérmet az levéllé vagy hamuvá változik, mely rövid idő pont elegendő számára, hogy eltűnjön, s ezáltal megmeneküljön fogvatartójától.
Írországban két csoportra osztható a koboldok családja, s a Leprechaun kívül létezik a Cluricaun, akik viszont kifejezetten gonoszkodó kis lények. Ők lopnak, csalnak, kölcsönvesznek bármit, amit megkívánnak az éj leple alatt. Kifosztják az éléskamrákat, borospincéket és tovatűnnek az éjszakába.
Hiszünk bennük vagy sem, az mindenkinek a saját dolga. Az biztos, hogy a gyerekeknek élvezetes egy történet.
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában