2018. november 27.
Három hét alatt beutaztam fél Franciaországot! Bolyongtam Párizs ismert és kevésbé ismert utcáin, közterein, visszarepültem az időben a francia történelem eseményeihez. Az irodalmi és művészeti kultúrsokk mellett vagy öt kilót híztam az ínycsiklandozó, csábító falatoktól. A francia fővárost elhagyva elkalandoztam Bretagne és Normandia partjai felé, igazi felfedezőként kisebb és nagyobb városok, falvak felé és az óceán hívó szavait hallgattam. Képzeletben esténként mindenképp!
A blogon utazós könyveket is bemutatok, mert biztos vagyok benne, többen járunk hasonló cipőben, és nehezen találunk olyan könyveket, történeteket, melyek olvasása közben is „utazhatunk“. Kérlek egyben benneteket, ha van egy ilyen típusú, kategóriájú jó könyv a tarsolyotokban, ne tartsátok magatokban. A blog magazin rovatában #kalandlista könyvespolca menüpontban folyamatosan megtaláljátok, amiket én olvastam.
Az elmúlt időszakban Franciaország és Párizs többször is szóba került nálunk, mint olyan úti cél, ahova szeretnénk a közeljövőben elutazni. Ezer éve jártam Párizsban, még gyerek fejjel láttam a legfontosabb nevezetességeit, szeretném felnőttként is felfedezni magamnak. Ez a tervünk vezérelt, mikor e két könyvet vásároltam. Először igazság szerint csak Párizsról akartam olvasni, aztán nem hagyhattam ki az írónő következő könyvét sem, ha már annak témája is Franciaország, ráadásul egy olyan része, amely kevésbé ismert, közkedvelt a magyar utazók körében.
Könyvajánló Franciaország-imádóknak:
Sediánszky Nóra: Tékozló Párizs
Először is, illik pár szót említenem a szerzőről: Sediánszky Nóra színházi dramaturgként dolgozott szerte az országban, majd rendezett és fordít is, és emellett rendszeresen szerkeszt felolvasó színházi esteket. Ez a második könyve, ami megjelent „Városnapló öt tételben“ alcímmel. (Első, 2014-ben megjelent könyve a Velence útvesztői, még olvasásra vár.) Öt különleges napot tölt egyedül a francia fővárosban, amelyhez vonzódása és szenvedélyes szeretete mindvégig áthatja a könyvet. Az ő Párizsában sétálhatunk, az általa kedvelt és lényeges épületeket, utcákat mutatja be részletesen kultúrtörténeti szempontból érdekes háttérrel, történelmi vonatkozásokkal. Gasztroélményei, látásmódja és benyomásai alapján mélyrehatóan megismerhetjük a várost olyan hangulatot idézve meg, melyek olvasása közben tényleg úgy éreztem, hogy úgy járok a nyomában, mint egy árnyék. Ott szállok mögötte láthatatlanul, látom és érzem, amiket ő is; rácsodálkozom és iszom szavait, ahogy mesél az adott hely múltjáról, jelenéről. Ajánlom azoknak, akik az Eiffel-tornyon kívül mást is akarnak látni és megtapasztalni a városból, akik le akarnak térni a kitaposott ösvényről látogatásukkor, illetve azoknak, akik már visszatérők a fény városába, s befogadóak a művészet, az irodalom és a történelem iránt.
Sediánszky Nóra: A fény felé
A könyv a „Kalandozások Normandiában és Bretagne-ban“ alcímet viseli, amelyről nekem rögtön kisiskolás korom jutott eszembe és a franciaórák. Mennyit hallottam akkoriban ezt a két nevet, Normandia és Bretagne. Az észak-franciaországi tájak sok festőt, írót megihlettek az évszázadok során, így kulturális és természeti szépségekben egyaránt a két leggazdagabb része Franciaországnak. A könyv több utazásának történetét, számunkra talán kevésbé ismert városait, falvait és azok látnivalóit, hagyományait mutatja be. Természetesen a saját érzéseit, benyomásait az adott helyekről úgy írja le, mintha egy kávé mellett beszélgetnénk és élő szóban mesélne. Mesélne és csak mesélne a szemében valami kacér csillogással ezekről a vidékekről. Részletes történelmi, művészettörténeti háttérrel felvértez a könyv végére, és nem kevés helyiségnév kerül a bakancslistánkra. Most már tudom, hogy nem csak a gyerekkori emlékek, franciaórákon tanultak miatt szeretnék egyszer ellátogatni erre, és nem is csak Mont Saint Michel újabban sokat hallott és emlegetett látnivalója miatt. Igazi kincsekre lelhet errefelé minden utazó. Egy olyan könyv ez, melyet ajánlok téli bekuckózós estékre, egy hétvégére, amely egy teljesen más világba repít, valamint olyan tudással vértez fel, melyet még útikönyvekből sem szerez meg az ember.
Élveztem ezt a három hetes franciaországi utat! Tudtam volna még folytatni, vitt az utazási vágy és a tudásszomj folyton előre. Az biztos, hogy egyszer elindulunk Párizs vagy Normandia és Bretagne felé, akkor kísérőink lesznek ezek a könyvek. Tökéletesen sikerült inspiráció és számtalan ötlet, tipp egy utazónak a tervezéshez, a valódi megismeréshez.
Van egy hasonlóan jó könyved? Oszd meg velünk hozzászólásban! Lehet, pont nekem is az lesz a következő.
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában