2017. július 14.
#GyerekkéntIsUtaztam – 5. rész
Szerencsésnek mondhatom magam, mivel egy nagyon belevaló, vagány történelem tanárnőm volt, aki mindent megtett azért, hogy értsük és szeressük a történelmet. Neki és ennek a ténynek köszönhetően jutottam el Görögország minden történelmileg és kulturálisan fontos részére az ország szárazföldi részén.
Egy évekkel ezelőtti tavaszi szünet igazi történelmi utazás volt, s nem bántam, hogy egy kis munkával is járt. Az utazás alatt ugyanis minden egyes város, hely és látnivaló kiosztásra került közöttünk és fel kellett készülnünk a történetéből, a legendákból, mint egy idegenvezető kellett, hogy megoldjuk a feladatokat.
Én emlékszem, rögtön az utazás elején Görögország történetét, fontosabb tudnivalókat, érdekességeket és Thessaloniki történetét kaptam. Kettős érzésem volt már akkor is ezzel kapcsolatban, mivel örültem, hogy az első nap letudtam a kötelezőt és a további napok tényleg felértek egy nyaralással, viszont Thessaloniki nem lopta be magát a szívembe. Nehéz volt olyan helyről mesélni, melyet nem érzek közel magamhoz. Ami megmaradt emléknek, az a zaj és a káosz, a rengeteg robogó és dudálás, valamint a kosz és a kikötőváros volta miatti nem épp kellemes illatok és ezeken a nevezetességek sem változattak. Persze, egyszer mindent látni kell, így ez teljesítve.
Amit szerintem kötelező felkeresni, főleg egy kamasz gyerekkel, következzen itt 6 pontban, úti tervként 6 nap programja:
1. Athén, természetesen. Az ókor és a modern mai kor találkozása számtalan látnivalóval, művészeti csodákkal. Aki először jár itt nem hagyhatja ki a parlament előtti őrségváltást vagy az Olimpiai Stadiont, az újkori olimpiák első helyszínét, amely teljes egészében fehér márványból készült, mint a Parthenon is. Emlékszem gyerekként ez feldobta a napunkat és egy rögtönzött futóversenyt rendeztünk a stadionban igazi szurkolással a hangulat kedvéért. Aztán jött az Akropolisz a hőségben, amit nehezen visel sokszor felnőtt is, nemhogy gyerek. Viszont lenyűgöző volt és elgondolkodtató, megérintett a történelem, ahogy felértünk a lépcsők tetején és elhaladtunk a Kariatidák csarnoka mellett. Évekre meghatározta a művészetről, építészetről alkotott elképzeléseimet. Az UNESCO világörökség része egyben Athén jelképe, fő látnivaló, ha csak pár óránk van a városban.
A nap végén elutaztunk Szunion-ba. Az Attika-félsziget legdélebbi pontján található ókori Poszeidon-templom felkeresése mellett egy csodás, romantikus naplementével zárhatjuk a napot.
Képek: wikipedia.org; kepguru.hu
2. Meteorák Athén mellett szintén az egyik leghíresebb nevezetessége az országnak. Egy nagyon egyedi világ, tele 100 – 150 m magas sziklákra épült bizánci kolostorokkal, melyeket ma már hosszú lépcsősoron és hatalmas mélységeket áthidaló kőhídakon át lehet megközelíteni. Nem volt ez mindig így, különösen az I. világháború előtt, csak létrákon lehetett felmászni a mintegy 24 kolostor mindegyikéhez. Az UNESCO világörökség része ma már, melyek közül ötöt még szerzetesek használnak, és van, amelyik nyitva áll a turisták előtt.
Görögörszág legmagasabb hegysége az Olümposz-hegység, melynek sziklái közt élmény egy séta vagy egy jó kis túra. A mitológiából visszaköszön ez a hegység, hiszen az ókori görögök úgy tartották ez az istenek lakhelye.
Képek: wikipedia.org; erdekesvilag.hu
3. Delphoi még a nagy turistaáradat ellenére is sokkal nyugodtabb a megszokottnál. Az ókori Görögország első számú jóshelye csodálatos környezetben fekszik a Parnasszosz-hegységben, közel 160 km-re Athéntól. Ez a hely az ókori emberek számára a világ közepét jelentette, melynek legendája is van. Eszerint Zeusz a világ két végéről egy-egy sast engedett fel és ahol e két sas találkozik, ott van a világ közepe. Ugye mondanom se kell, hogy a találkozás itt Delphoi-ban történt. A jósda igen érdekes volt és a jóslataik sem mindig egyértelműek. Talán a legismertebb közülük mikor Lüd királya Kroiszosz Apollontól kért tanácsot arra, hogy megtámadja e a perzsákat. A válasz annyi volt, hogy ha a birodalom határfolyóját átlépi egy birodalom elbukik. Hát Lüd királya úgy gondolta nyerőhelyzetben van, átlépte a folyót, de vereséget szenvedett és birodalma elbukott. A jóslat tulajdonképpen beigazolódott. Ezért is áll Delphoiban a mondat miszerint „Ismerd meg önmagad“. Megannyi legenda kapcsolódik még a helyhez, így ha jól felkészültek vagyunk, igazi kaland lehet az itt töltött nap. Nemcsak jósda, hanem színház és egy sportpálya is található itt, valamint rengeteg babérfa teszi idillikussá a helyszínt.
Képek: viator.com; fantasytravelgreece.com
4. Olympia az ókori olimpiai játékok helyszíne. Szerintem még a kevésbé sportrajongókat is kíváncsivá tesz egy ilyen történelmi esemény eredeti helyszíne. Ez a sportesemény volt az ókor legfontosabbika és i.e. 776-tól folyamatosan, négy évente rendezték meg. Egy mítosz szerint Zeusz parancsolta meg, hogy a tiszteletére sportversenyeket rendezzenek itt meg Kronosz legyőzésének emlékére. Akkoriban nem voltak csapatversenyek, egyéni sportolók csaptak össze és nyereményük egy babérlevélből font koszorú volt, valamint elismerést, pénzt és szobort kaptak városukban. Az esemény jelentőségét bizonyítja az is, hogy az olimpiák idejére beszüntették a háborúkat is. Az ásatási területen végigsétálhatunk és elképzelhetjük, milyen is volt a Gümnaszion (Tornacsarnok), a Palaisztra (Küzdőtér), a Stadion (Versenypályák) és a többi hozzájuk tartozó épület.
Képek: wikimedia.org; timetravelturtle.com
5. Tempi-völgyön fontos útvonal halad keresztül mintegy 10 km hosszan, amely összeköti az északi és déli országrészeket. A vadregényes Tempé-völgyhöz is tartozik legenda, miszerint Daphné Aphrodité szerelme elől ide menekült és babérfává változott. Itt található felfrissülésként Aphrodité forrása, amely a fiatalság forrása. Állítólag, aki merít a vizéből megfiatalodik. Egy függőhídon átsétálva juthatunk el a Agia Paraszkevi barlangkápolnához és tesztelhetjük közben, mennyire tiszta a lelkiismeretünk. Állítólag, aki alatt megremeg a híd, annak van vaj a füle mögött.
Az észak-déli irányt tartva történelmileg fontos megálló a Thermopülai-szoros. A néhány km hosszú átjáró stratégiailag fontos volt, így több csata helyszínéül is szolgált az idők folyamán. A leghíresebb a thermopülai csata i.e. 480-ban a görög és óperzsa seregek között. E hősies helytállás tiszteletére több emléket is állítottak az országban, itt Leonidász király szobra szobra található a “Gyere és vedd el” felirattal. Gyerekkel feltétlenül nézzük meg és elevenítsük fel a csata eseményeit.
Képek: panoramio.com
6. Korintoszi-csatorna 6343 m hosszú és 21,3 m széles mesterséges vizi út az Égei-tenger és a Jón-tenger között. A csatorna két oldalán a sziklák legmagasabb pontja 63 m. A szzűkösssége miatt ma modern nagy hajók részére járhatatlan, pedig építésekor pont az volt a cég, hogy könnyítse a hajózást, ne kelljen hatalmas kerülőt tenni. Érdekessége és amiért én kifejezetten ajánlom a felkeresését, hogy a tervezője magyar volt, s én vallom, hogy egy gyerek tudjon csak minden magyar vonatkozásról, ami éri őt a világban. Gerster Bélát bízták meg a kivitelezési tervek elkészítésével, majd főmérnökként ő vezette a munkálatokat és még négy magyar mérnök vett részt a kivitelezésben: Kauser István, Nyári László, Pulszky Garibaldi és Stéghmüller István.
Epidaurosz-ba látogatás alklamával keressük fel a hatalmas színházat, mely az ókori Görögország legjobb állapotban megmardt színháza. Érdemes kipróbálni, eljátszani a színpadon egy jelenetet, míg a hallgatóság a legfelső sorban ül, hisz az akutsztikája kitűnő, elvarázsolja az embert. A színház mellett aszklépiosz gyógyító helye is volt, melynek köszönhetően indult virágzának a város és volt lehetőség egy ekkora színház felépítésére is. Állítólag itt született Apollón fia, a gyógyító Aszklepiosz, aki az ókor legnevezetesebb gyógyító helyévé tette Epidauroszt.
Az ókori csodákat, a történelmi helyszíneket látva, szerintem egy gyerek is könnyebben tanul és jegyzi meg a fontos dolgokat. Aki pedig még felnőttként sem látta, annak pedig visszahozza a történelem órák hangulatát.
Tippek:
Aki a hosszú utat Görögországig nem szeretné autóval megtenni, az választhat az Aegean Airlines Budapest – Athén repülő járatai vagy a Wizzair Budapest – Thessaloniki közvetlen járatai közül.
Ajánlom az autóbérlést, így nem kell senkihez, semmihez alkalmazkodni és minden nevezetesség könnyebben elérhető, amit látni szeretnénk. Főleg gyerekkel ez kifejezetten előnyös is lehet.
Mutatok egy térképet, elhelyezve rajta a fenti, megnézni kötelező és fontos látnivalókat, hogy a szállásokat, napi programot tervezni tudjátok:
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában