2017. július 31.
Egy újabb bakancslistás hely, melyet egy fotó alapján eldöntöttem, egyszer látni kell és ott akarok lenni élőben, hogy megtapasztaljam a szépségét, a hosszú homokos tengerparti sétákat, és egyszerűen kell ez az északi gyöngyszem a fotóalbumunkba és a kalandlistára. Bemutatom, ez Sylt szigete.
Az Észak-Fríz-szigetekhez tartozó Sylt Németország legnagyobb északi-tengeri szigete. Hossza 38 km, területe 93 négyzetkilométer. Az érdekes alakú sziget, tulajdonképpen három összenőtt félszigetből áll és alakja folyamatosan változik a szél erejének köszönhetően. Sylt a 17 – 18. században az Északi-tengert járó bálnavadászok kedvelt helye volt, majd a két világháború német tengerészei következtek, s később a nyugatnémet előkelőség otthona lett. Az 1970-es évektől a luxus, a csillogás és a merően magas árak jellemzik. A német hírességek körében olyannyira kedvelt lett a sziget, hogy többek vásároltak itt tengerparti villát. 54 km-es összefüggő strandjával úgy gondolom, méltán lehet is népszerű nyaralóhely, és a legfőbb vonzereje persze így a tengerpartjában rejlik. Hosszú homokos tengerpart dűnékkel és természeti csodákkal, közel a dán határhoz, egy letisztult arculattal rendelkező németországi sziget, melyről elég nehéz elhinnem, hogy német.
A sziget két oldala más-más képet mutat. A nyugati partok a strandolásra legalkalmasabbak, a szörfösök és kite-surfösök paradicsoma, itt mindig élet van. A keleti rész nyugodtabb, érintetlenebb és itt találhatóak a dűnék és az iszappadok, amelyek az UNESCO Világörökség részét képezik.
Városok és látnivalók
Sylt legnagyobb városa és egyben központja Westerland. Itt található a sziget egyetlen vasútállomása és a turizmus szempontjából is ez a város a legjelentősebb. Az első tengerparti szállodát is itt nyitották meg 1857-ben. Egyik fő látványossága a Hajléktalanok Temetője, melyet azoknak a hajótörötteknek az emlékére építettek, akiket a tengeri viharokban elsüllyedt hajókról ide sodort a víz. A temetőt 1855-ben hozták létre, az elhunytak fejfáján megtalálásuknak helye és ideje áll, mivel beazonosíthatatlanok voltak papírok híján.
A szállást érdemes itt a “fővárosban” foglalni, innen könnyedén bejárható az egész sziget.
Az egyik csendes, nyugodt kisvárosa Kampen, ahol a gazdagság mindenütt látszik. Luxus nyaralók, bevásárlóközpontok és színvonalas éttermek találhatóak itt. Azt is hallottam, hogy Sylt szigete, méretéhez képest szerintem sok, három Michelin csillagos étteremmel is rendelkezik. Itt nem az igazi német kolbász és sör a fő fogás, hanem sok a halétel és a tengeri fogások.
Falvainak mind megvan a sajátos, elbüvölő bája, mint Keitum nádfedeles házai és a szépen rendben tartott kertek.
Keitum és Kampen között fut a Kliffweg, a sziget leghosszabb sétaútja, mely 7 km távolság.
Közlekedés
Egyetlen szárazföldi összeköttetése van Sylt-nek Németországgal, ez pedig a Hindenburgdamm nevű keskeny töltés, melyen egy kétvágányú vasútvonal vezet át. Autóval nem is lehet megközelíteni, hacsak nem vonatoztatjuk az autót is. A nevét Paul von Hindenburg birodalmi elnökről kapta, s négy évnyi építkezés után, 1927-ben nyitották meg a forgalom előtt. Minden nagyobb városból elérhető vonattal a sziget. Magyarországról a legérdemesebb szerintem Hamburg-ba repülni közvetlenül az Eurowings járatával és onnan vonattal Westerland-ba, amely három óra alatt elérhető.
Persze van repülőtere is, mely többnyire belföldi járatokat fogad egy-két nemzetközi járaton kívül, melyek leginkább szezonális járatok Svájcból, Olaszországból.
Komppal Dániából lehet megközelíteni, pontosabban Romo szigetéről, mely olyan negyven perces út.
És hogy mi van itt még? Színes, csíkos strandkosarak! Ezer éve vágyom rá, hogy beleheveredjek egy ilyenbe egy jó könyvvel…
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában