2017. szeptember 13.
Szászország Európa közepén fekszik, Németország keleti határán és a második legkisebb tartománya jelenleg. Történelme igen viszontagságos, melynek azonban megannyi jelentős látnivalója is köszönhető.
A #GyerekkéntIsUtaztam sorozat első részében igaz nem pont ide, hanem a határos Thüringia tartományba kalauzoltalak benneteket, Clodramühle volt az úti cél. A Clodramühle Gaststätte & Pension azonban szinte a tartományi határon fekszik, és felkeltette ez a környék teljes mértékben az érdeklődésemet, már csak azért is, mert nagy álmom, hogy visszatérjek egyszer felnőttként arra a helyre, ahol életemben először nyaraltam külföldön és ahol felejthetetlen gyerekkori kalandokat éltem át. Az utazás autóval a legkényelmesebb, s akkor már a szászországi vidéket is bebarangoljuk jelentősebb városaival, mint Drezda és Lipcse. Most ezeket szeretném a figyelmetekbe ajánlani, s arra buzdítani benneteket, keressétek fel ti is egyszer ezeket a fontos történelmi helyszíneket, művészeti és ma már gazdasági központokat, esetleg pihenjetek meg a bájos Clodramühlében.
Közlekedés
Mint említettem autóval a legegyszerűbb utazni, akár egy kisebb körutat szervezni, melybe én beépíteném Prágát, Zwickaut, Chemnitzet, Karlowy Varyt és Pilzen városokat.
Van azonban egy tippem azoknak is, akik inkább a tömegközlekedést választanának: FlixBus. Budapest és Drezda között a FlixBus menetrendszerint közlekedtet járatokat, s ha vállaljuk az éjszakai buszos utat, közvetlen elérhetünk Szászország tartományi fővárosába, és a reggelinket már ott fogyaszthatjuk el. Aki a vonatot részesíti előnyben, az azt is választhatja, számottevő különbség időben nincs, árban azonban annál több. Miután töviről hegyire megismertük a várost, továbbutazhatunk Lipcsébe. Drezda és Lipcse között könnyű a közlekedés mind busszal, mind vonattal és kicsi a távolság. A FlixBus szinte óránként indít járatot és másfél órás menetidővel eljuttat pár euróért egyik városból a másikba, a vonatút ugyan egy óra, de a jegy átlagosan háromszor annyiba kerül.
Egyszóval, akár egy hosszú hétvége alatt megismerkedhetünk a két város szépségeivel.
Röviden Szászországról
Szászország jelentősége akkor növekedett, amikor az 1356-ban kiadott Német Aranybullát követően a Német-Római Császárság választófejedelemsége lett. Ebből a tartományból indult ki a reformáció is Luther Márton nyomdokain. 1871-ben a Német Birodalom szövetségi államává vált, majd a II. világháborút követően az NDK életében kiemelkedő szerepet töltött be, ma pedig Németország második legkisebb szövetségi tartománya. Keletről Lengyelország, délről Csehország határolja. Drezda és Lipcse mellett harmadik legjelentősebb városa Chemnitz. Területén kiemelkedően sok a látványos vár és kastély, romantikus utazások kedvelőinek kitűnő célpont.
Drezda
Szászország fővárosa megélte történelme során szinte a teljes megsemmisülést, majd a rengeteg munkának és gondos újjáépítésnek köszönhetően a felemelkedést minden szempontból, és ma az ország egyik legkedveltebb turista célpontja. Az Elba Firenzéjeként is emlegetik, mely az 1945-ös bombázások alatt hatalmas károkat szenvedett városnak ma nagy elismerés, és manapság ismét művészetileg is virágzó központ Európában.
A város lenyűgöző látnivalója és egyben szimbóluma is a Zwinger Palota. A palotaegyüttes a német barokk művészet egyik legszebb példája, mely hat épületből áll és galériák kapcsolják őket össze. A legjellegzetesebb része a Kronentor, azaz a Koronakapu, amelynek tetjén egy hatalmas korona és több aranyozott motívum látható. A Zwinger több múzeumnak, kiállításnak ad otthon világhíres művészek alkotásaival és a meissen‑i porcelán gyönyörű gyűjteményével. Képtára az egyik legrangosabb Európában.
A neoreneszánsz Semper Operaház Drezda egyik legimpozánsabb épülete. Az 1945-ös bombázások ezt az épületet sem kímélték, s helyreállítására csak negyven évvel később került sor.
A városképet uraló Frauenkirche is a bombázások áldozata lett, és még többet kellett várnia az újjászületésre. A Vasfüggöny lebontása után azonban az eredeti, még használható köveket felhasználva újjáépítették a város polgárainak kezdeményezésére. A falán a mai napig jól kivehető, hogy melyek a régi és melyek az téglák. A templomtorony 4,5 méteres keresztjének elkészültét a briteknek köszönhetik, ahogy az egész templom felépítéséhez sok adomány érkezett. A kupolába látogatáskor érdemes felmenni, pazar kilátás nyílik róla az óvárosra és az Elbára.
Ha a kilátásban akarunk gyönyörködni, feltétlenül keressük fel a Brühl-teraszt, ez a város egyik legnépszerűbb helye. A város védelmét ellátó bástyák része volt eredetileg, azonban Heinrich von Brühl, Ágost király minisztere palotájához kialakíttata ez a teraszos kertet, s 1814-ben egy monumentális lépcsőt is kapott, amellyel egyúttal megnyílt a nagyközönség előtt is a látogatás lehetősége.
Kihagyhatatlan a látnivalók sorából a Grosser-kert is, amely Drezda legnagyobb közparkja. Eredetileg III. János György vadászterületnek hozta létre, ma a 2 km² nagyságú park számos kulturális rendezvénynek, fesztiválnak és tűzijátékoknak ad helyszínt. Közepén a barokk Nyári Palota áll.
Találunk még több más neves látnivalót is Drezdában, de említésre méltó maga az Elba partja is. Az óvárosa mellett kanyarog a folyó, s széles, füves partjai, a festői látvány még a helyieket csábítja egy meghitt sétára, de akár grillezésre is. Nyáron előszeretettel látogatják itt Németország egyik legnagyobb szabadtéri színházát.
Lipcse
Drezda mellett a tartomány másik legfontosabb városa Lipcse. Jelentőségét, fejlődését fekvésének köszönhette, mivel fontos kereskedelmi utak mentén alakult ki. A modern iparvárosi rang mellett napjainkban újra felfedezett művészeti, kulturális és oktatási központ, valamint egyre több turistát vonz és csalogat a város felfedezésére. Minden megtalálható szinte a nagyvárosban, a modern életérzés, a pezsgő éjszakai élet a több tízezer diáknak köszönhetően és a városképet uraló felhőkarcolók mellett megannyi történelmi és kulturális örökség.
Lipcse híres művészekkel büszkélkedhet, hiszen számtalan neves zeneszerző, író tevékenykedett a városban az idők során. Több mint 25 évig volt zenei vezető egyénisége a városnak Johann Sebastian Bach és itt tanított, alkotott Robert Schumann is egy ideig, vagy például ide járt egyetemre Goethe és Nietzsche is. A Szent Tamás-templom az egyik fő nevezetessége Lipcsének, és ez a híres fiúkórus otthona, amelynek Bach volt a vezetője. A város további büszkesége, hogy itt tanult Mozart és, hogy Wagner itt született Lipcséban. Csodálkozunk még a város kulturális jelentőségén?
A Szent Tamás-templomhoz egyébként már történelmi esemény is kapcsolódik, itt tartott prédikációkat 1539-ben Luther Márton. A templom mellett áll közvetlenül a Bosehaus, a Bach család egykori ottona, amelyben ma a Bach Múzeum működik Németország legnagyobb Bach-archívumával és a zeneszerző személyes tárgyaival.
Ha már a város híres embereinél tartunk, Schiller német költő és író háza a Schillerhaus, ahol a nyarakat töltötte, valamint az Örömóda is itt, ebben a házban született meg 1785-ben. A házat egykor le akarták bontani, de a kulturális öröksége miatt később inkább műemlékké nyilvánították. Ma múzeum látogatható benne, ahol megtekinthető az író életművének gyűjteménye, bepillantást kaphatunk a kora német irodalmába, kulturális életébe.
Az Augustplatz-ot Németország egyik legszebb tereként emlegetik, mely régen egészen a városfalakig elterült, azonban az utolsó városkaput 1831-ben elbontották. Itt találhatóak Lipcse legjelentősebb műemlékei, mint az Operaház és a Gewndhaus, az Egyiptomi Múzeum, az Egyetem és Európa legnagyobb vasúti pályaudvar, mely 1902 – 15 között létesült.
Akárhogy is nézzük a Völkerschlachtdenkmal, vagyis a Népek csatája emlékmű a legfontosabb látnivalója Lipcsének. Ez egyben a legnagyobb háborús emlékmű egész Európában, mely a Napóleon seregei felett aratott győzelem 100. évfordulójára készült. Érdekessége, hogy pontosan azon a helyen került felállításra, ahol annak idején Napóleon elrendelte seregeinek visszavonulását. A hatalmas emlékmű mintegy 80.000 m² alapterületű és a magasság 90 m. A tetejére 500 lépcsőt legyőzve lehet feljutni, ahonnan lenyűgöző panoráma nyílik a városra.
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában