2017. augusztus 04.
#GyerekkéntIsUtaztam – 8. rész
Hudertwasser neve hallatán sokan felkapják a fejüket. Akik ismerik, azok véleménye megoszlik munkásságáról. Van, aki bálványozza, tetszik neki, ahol csak a kézjegyét letette, de van, aki alkotásait giccsesnek, egyenesen polgárpukkasztónak tartja. Személy szerint az előző táborhoz tartozom, első találkozásom alkalmával megfogott a filozófiája és lenyűgözött építészetének egyedisége.
Iskolásként egy tanulmányi út, egy szálloda bejárás, ‑látogatás alkalmával találkoztam élőben azzal, amit később csak a nevével azonosítok, vagyis a harsány színekkel, szabálytalan formákkal épített és a legkülönfélébb növényekkel összhangban kialakított művészettel. Az általa tervezett szálloda az ausztriai Bad Blumau-ban épp akkoriban készült el, és elsők között látogathattuk meg, ahol szerintem a legjobban érvényesül és tükröződik a művész gondolatvilága.
„Az ember (…) a legnagyobb kártevő a természetben, pedig csak vendégségben, átutazóként vagyunk a földön.
Ehhez mérten kell viselkednünk. Tudnunk kell, hogy minden, ami Isten ege alatt vízszintes, a természet tulajdona.
Nem szabad zavarnunk ennek a világnak a harmóniáját. Az ember nem igázhatja le rabszolgamódra a természetet.”
Friedensreich Hundertwasser a 20. század egyik legérdekesebb és leghíresebb építész-filozófusa. Művészete lehet ellentmondásos, de mindenesetre figyelemfelkeltő, valóban egyedi. Utálta az egyenes vonalakat, egyenesen rendellenesnek tartotta, ez kimondatlanul is látszik minden alkotásán. Jellegzetessége a nagyon élénk színek, a sárga, a piros, a zöld és kék megfelelő használatta, illetve a vissza a természethez elgondolás. Érezzük magunkat minél közelebb a természethez, és ha már elveszünk attól, adjunk is vissza valamit. Alkotásaiba beépítette a fákat, bokrokat, a füvet és mindenféle zöld növényt. Az épületek padlózatát is ebben a szellemben tervezte, hiszen a talaj is egyenetlen, hepe-hupás. Nincs két egyforma alak a számára, mivel minden és mindenki különböző.
Kirándulás a nyomdokában kamaszként
Bad Blumau
1997. május 10-én nyílt meg hivatalosan Stájerország hatalmas Hundertwasser nevével összefonódó és számomra “A hundertwasser-épületegyüttes”, a Rogner Thermal Bad Blumau.
Bad Blumau nincs messze, ha esetleg kedvet kapnátok a felkereséséhez, Fürstenfeld város közelében, a határtól mindössze 26 km-re fekszik. Zöld, növényekkel boírtott tetők, gömölyű formák, színes homlokzatok és arany kupolák alkotják a szálloda épületeit. Itt kaptam helyet maguk a vendégszobák és apartmanok is. A belső kialakítás is teljes mértékben ezen elgondolásnak megfelelően került kialakításra, érdekes és egyenetlen formák alkotják a közlekedőket és a közösségi tereket, természetes anyagokat használtak fel mindenhol bármerre megyünk, nézünk. Egyszerűen álombeli, meseszép. A komplexum Ausztria egyik legnagyobb fürdője a maga 8.500 m²-es területével és Európa legjobb fürdőkomplexuma címre is méltán pályázhat. A termálmedencéit két gyógyforrásból táplálják, mely a legforróbb, 110 fokos termálvíz a környéken. A magas só és ásványi anyag tartalma miatt javallott a keringési rendellenességek és izomfájdalmak kezelésére és a légzőszervi megbetegedésben szenvedőknek. A gyógyfürdőn kívül szaunavilág is rendelkezésre áll. A szálloda és fürdő mellett egy hatalmas, gyönyörű, gondozott parkkal rendelkezik, amely egész évben várja vendégeit.
A szállodalátogatást követően a Hudertwasser “nyomok” Bécsbe vezettek, ahol munkásságának további remekműveit csodálhatjuk meg. Akit megfogott ez a stílus vagy csak kíváncsi rá, hogy tényleg ilyen‑e élőben, annak egy bécsi városlátogatás alkalmával ajánlom a Kunst Haus Wien‑t és a Hunderwasser-házat felkeresni.
Kunst Haus Wien – Hundertwasser Múzeum
Ez eredetileg egy gyárépület volt, melyet 1892-ben emeltek. Hundertwasser maga vásároltam meg az épületet a Thonet Bútorgyártól és 1989 – 91. között építették át Hundertwasser elképzelései szerint. Múzeum működik falai közt, mely egy részében a teljes életműve megismerhető, másrészt pedig otthont ad időszakos kiállításoknak. Természetesen számos növénnyel egészül ki az ismeretanyag. Életét folyamatosan dokumentálta fotókkal együtt, egészen a fiatal, szegény művész korától a múzeum tulajdonosi felnőtt évekig. Az épület minden helyisége, a látvány mindenütt olyan igazi “hundertwasser”. Az alsó szinten található egy kis kávéző és üzlet is, illetve több Hudertwasser-épület makettje.
Nem messze, gyalogosan elsétálhatunk a múzeum meglátogatása után egy másik ikonikus “hundertwasser” épülethez, a Hundertwasser-házhoz.
Hunderwasser-ház
Ez az épület 1985-re készült el és az egyetlen olyan Bécsben, amelynek a tervezésében már részt vett Hundertwasser. A ház lakóház, így hiába turistalátványosság, látogatni nem lehet. Hacsak nem vagy olyan szerencsés, hogy itt él egy jó barátod. A környezete teljesen egyszerű, nem különösebben érdekes, régi házak állnak itt, aztán ahogy sétálsz az utcán hirtelen feltűnik előtted ez a mindentől elütő, a környezetéből kiugró, különleges ház. A házon, illetve házban közel 250 fa és bokor található, illetve a szín‑, és formavilág tagadhatatlanul azonosítja a művésszel. Azt mondják, semmit nem fogadott el ennek megtervezéséért…
Bécs még egy kiemelkedő, Hudertwasser indusztriális műve a bécsi távfűtő művek szemétégetője, bár ezt mi akkor személyesen nem kerestük fel, nektek viszont most megmutatom.
A bécsi távfűtő művek szemétégetője
Először vonakodott a művész elfogadni ezt a felkérést, majd mégiscsak a nevét adta és 19992-re elkészült az egyedi dizájn. Hundertwasser egyébként nem egyedüliként vállalt ilyen jellegű alkotást, készített benzinkút‑, textílgyár- és vasútállomás dizájnt is.
A művészete szerteágazó volt, megtervezte például Ausztrália, Új-Zéland és Izrael zászlóit, mindegyikhez oldalakon keresztül sorjázó magyarázatot fűzve a szimbólumrendszerről, koncepcióról, bár egyikből sem lett hivatalos lobogó. Tervezett többkötetes lexikon-díszborítót, amiket ha levennénk a kötetekről és összeillesztenénk, egyetlen hatalmas kép lenne belőle, illetve bélyeget tervezett Új-Zélandnak, Lichtensteinnek, Luxemburgnak csak hogy példát említsek. Sokoldalú művész volt azt meg kell hagyni.
Nekem mindenesetre tetszik, amit képviselt, amit csinált és szerintem sokan vagyunk ezzel így.
Tartsatok velem továbbra is itt a blogon és kövessétek facebook oldalon a kalandlista bejegyzéseket az újabb érdekességekért, fotókért, videókért. Ha tetszik, egy megosztással segíthettek is, hogy még többekhez eljussanak.
Google Translate
Kövess minket:
Hírlevél
Legnépszerűbb bejegyzések
- Minden, amit az ír koboldról tudni kell
- Egy nap Triesztben
- Városnézés Rómában - 2 nap, 2 útvonal
- Hogy mit kerestünk egy nap Udine-ben ősszel?
- Németország, két tenger partvidéke
- A Három Város, azaz Senglea, Cospicua és a legfontosabb Vittoriosa
- Dingli-sziklák és még egy kicsit több is
- Szardínia: Az élet Cagliari-ban - fotógalériával
- 5 kirándulás tipp Madridból
- Városnézés Koppenhágában